په کابل کې لار بندي پرعذاب بدله شوې

منبع : خبریال دات کام   تاریخ: 8/4/2019
کابل کې دلارو دبندښت له امله خلک له ګڼو ستونزو سره مخ دي، کابل ښاريان له دې ستونزې سر ټکوي او وايي چې دلارو بندښت ورته ګڼ شمېر ستونزې راولاړې کړې دي، نه کارځايونو ته پروخت رسېږي او نه غم ښادۍ ته. صفا خان چې په کابل کې ټکسي چلوي، وايي چې دلارو دبندښت له امله ډېر کله داسې کېږي چې له ګټې يې تاوان زيات شي، خو بيا هم مجبور دی بله چاره نه لري او خپل کار ته دوام ورکوي. هغه وايي چې دلارو بندښت يو لامل دا دی چې په کابل کې دموټرو شمېر زيات دی او حکومت دفرعي لارو او هوايي پلونو جوړولو ته کار نه دی کړی ترڅو پرعمومي لارو دموټرو ګڼه ګوڼه کمه شي.ځينې ښاريان بيا دلارو بندښت يو ستر لامل خپله حکومتي چارواکي ګڼي چې پرسړک دتګ راتګ پرمهال ټول سړک بندوي او عامو ښاريانو ته ستونزې راولاړوي. کابل ښاريان له حکومته غواړي چې دلارو بندښت غم وخوري او دغه ستونزه نوره پايته ورسوي، ځکه په کابل ښار کې ورځ په ورځ دخلکو ګڼه ګوڼه او دموټرو شمېر زياتېږي، خو حکومت يې په اړه بې غوره دی.

په کابل ښار کې شاوخوا (۷) ميليونه خلک اوسېږي او دموټرو شمېر هم له هغه ټاکلي بريده اوړي چې دکابل سړکونه ورته جوړ شوي دي. که څه هم حکومت په ډېرو ځايونو کې دسړکونو دآزادولو هڅه وکړه، خو اوس هم د لارو بندښت هغومره نه دی شوی څومره چې په کار دی، دښاريانو په وينا، که په ځينو څلور لارو کې هوايي پلونه جوړ شي، نو دا ستونزه به تريوه بريده حل شي.

ديادونې وړ ده چې په دې وروستيو کې په کابل ښارکې دترافيکي نظم لپاره ترافيکي اشارې هم نصب شوې، خو زيات موټر چلوونکي يې په مراعتولو کې بېغوري کوي.

                   

خلیلزاد: امریکا به دنبال توافق صلح است نه توافق خروج از افغانستان
منبع : العربيه.نت   تاریخ: 8/4/2019

زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان شنبه 3 آگست در صفحه رسمی توییترش تاکید کرد که امریکا به دنبال یک توافق صلح با طالبان است نه دنبال توافق خروج از افغانستان. وی در صفحه رسمی توییترش نوشت: «واشنگتن برای یک «توافق خوب» با طالبان آماده است، مقامات امریکایی دنبال یک توافق صلح است نه دنبال توافق برای خروج از افغانستان.» خلیلزاد نوشت: «امریکا توافق صلحی را می ‌خواهد که زمینه خروج از افغانستان را فراهم کند.»

زلمی خلیلزاد در ادامه نوشت، نمایندگان طالبان تمایل ‌شان را برای رسیدن به یک توافق صلح نشان می ‌دهند. وی علاوه کرد، حضور امریکا در افغانستان وابسته به شرایط است و هرگونه خروج از افغانستان نیز وابسته به شرایط خواهد بود.

در همین حال ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان تایید کرده که دور هشتم مذاکرات صلح با امریکا روز شنبه آغاز خواهد شد. روزنامه واشنگتن پست، پنج شنبه 1 آگست گزارش داد که امریکا و طالبان در مورد خروج هزاران سرباز امریکایی از افغانستان توافق کردند.

در این گزارش آمده، بربنیاد اولین توافق حکومت امریکا برای خروج شش هزار سرباز خود از افغانستان آمادگی می ‌گیرد. در حال حاضر 14 هزار سرباز امریکایی در افغانستان مستقر اند. امریکا تاکید کرده که نمایندگان طالبان نیاز خواهند داشت تا در مقابل کاهش سربازان امریکایی از افغانستان یک آتش ‌بس اعلام کنند و روابط شان را با شبکه القاعده قطع کند.

                     

میل آنلاین: افغانستان یک قدم بسمت صلح نزدیکتر شده‌ است
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 8/4/2019
واشنگتن پُستروزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیر خود مطلبی را به قلم ژورنالیست مشهور فرید زکریا به نشر رسانده‌است تحت عنوان ”برای امریکا پیروزی در جنگ افغانستان مهم است، اما این پیروزی نباید با ناکامی در میدان صلح همراه باشد.”

در این مطلب آمده‌است، معامله ادارۀ رئیس جمهور دونالد ترمپ با طالبان می ‌تواند در جنگ ۱۸ ساله افغانستان منبع ثبات باشد، ولی هم زمان با آن می ‌تواند گروه‌ های تروریستی را جسورتر بسازد و افغانستان را برای سال ‌های سال دوباره به گرداب جنگ سوق بدهد که در نتیجه آن امریکا مجبور خواهد شد دوباره تعداد زیاد سربازان خود را به میدان جنگ در این کشور بفرستد.

به نوشته فرید زکریا، راه حل سیاسی نباید به خروج عاجل قوای امریکا از افغانستان متمرکز باشد، بلکه هدف اصلی آن باید راه حل سیاسی بین طالبان و حکومت افغانستان باشد. او می‌ افزاید این یک گام مهم و مؤثر بود که رئیس جمهور ترمپ زلمی خلیلزاد را مؤظف به مذاکرات با طالبان ساخت. قدم دوم باید این باشد که ساحه مذاکرات فراختر شود و حکومت افغانستان هم شامل این مذاکرات گردد.

به نوشته روزنامه، نتیجه نهایی باید این باشد که یک حکومت وحدت ملی در افغانستان به قدرت برسد که حکومت فعلی افغانستان و طالبان در آن سهم داشته باشند. البته این فعلاً مشکل به نظر می ‌رسد، ولی دسترسی به آن در مراحل بعدی ناممکن نیست.

از سوی دیگر به نوشته فرید زکریا، امریکا نباید در رابطه با خروج قوایش از افغانستان سازشی را در روی کاغذ با طالبان ترتیب دهد که طالبان بتوانند به آسانی از آن تخطی کنند. فرید زکریا می ‌نویسد، امریکا دستآورد های بزرگ در افغانستان داشته است، از جمله در ساحه تعلیم دختران و پسران، سرکوبی القاعده ، محدود ساختن مصارف نظامی امریکا در افغانستان و جنگ علیه تروریزم. اما به نوشته روزنامه امریکا باید اطمینان حاصل کند که با ختم جنگ در افغانستان در میدان صلح نیز موفق است.

  • میل آنلاین

نشریه میل آنلاین در شماره اخیر خود نوشته است، از تمامی صحبت‌ هایی که در روز های اخیر به گوش می ‌رسد چه از قول مقامات امریکایی و چه از مقامات افغان و حتی طالبان یک نکته واضح می ‌شود، افغانستان یک قدم به سمت صلح نزدیکتر شده ‌است. به نوشته نشریه، زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان اول سپتمبر را یک تاریخ خوب برای موافقت صلح با طالبان خوانده و گفته است موافقت بین امریکا و طالبان شاید در همین دور مذاکرات که روز جمعه در دوحه آغاز شد نهایی شود.

نشریه میل آنلاین به سخنان سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اشاره نموده‌ است که گفت، مذاکرات آن‌ ها با امریکا می‌ تواند در همین دور نهایی شود. نشریه می‌ نویسد، سناتور امریکایی لیندسی گراهم بدون تأیید این گزارش ‌ها در تویتر خود نوشته، امیدوار است موافقتی که امریکا با طالبان امضا می ‌کند از منافع این کشور و متحدان آن محافظت کند.

چندین نشریه و روزنامه دیگر امریکایی و غربی از جمله واشنگتن اگزماینر، نیویارک پُست، ملیتری تایمز و دیگران هم درباره نزدیک شدن امریکا برای توافق صلح با طالبان مطالبی را به نشر رسانده‌اند.

               

ستراتفور کامنتری: افغانستان به یک نقطه عطف میرود
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 8/4/2019
ستراتفور کامنتری

نشریه ستراتفور کامنتری با عنوان ”افغانستان به یک نقطه عطف می‌ رود” مطلبی را نشر کرده‌است. نشریه به اظهارات تازه زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان تمرکز کرده که می‌ گوید، ایالات متحده آماده نهایی سازی توافق با طالبان است. ستراتفور کامنتری در اینجا به سه سناریو اشاره می ‌کند.

  • نخست این که ”اگر گفتگو ها در هم شکند.”

در چنین گزینه تقاضا های طالبان و ایالات متحده برای همدیگر شان غیرقابل پذیرش خواهد بود و شاید یک جانب یا هر دو از گفتگو ها بیرون شوند.

  • نشریه ستراتفور کامنتری از سناریوی دوم با سرخط ”گفتگو و ادامه جنگ ‌ها” یادآوری کرده ‌است.

به تحلیل نشریه، در چنین وضعیت، درگیری ها میان نیرو های امنیتی افغان تحت حمایت ناتو با طالبان ادامه خواهد یافت و آن سو امریکا در گفتگو ها با طالبان مشغول خواهد ماند. در ادامه این هم گفته شده که طالبان به احتمال زیاد به جنگ ‌ها تا هنگامی ادامه دهند که واشنگتن خروج نیرو ها از افغانستان را اعلام کند.

  • سناریوی سوم به باور ستراتفور کامنتری ”توافق صلح” است.

هدف اصلی گفتگو های فعلی، رسیدن به صلح دانسته می‌ شود. در چنین گزینه به نوشته نشریه، امریکا و طالبان به چهار مورد اصلی توافق می ‌کنند.

آتش ‌بس دایمی و پایان جنگ ‌ها، تعهد طالبان که افغانستان برای حمله بر خاک هیچ کشوری استفاده نخواهد شد، تعیین جدول زمانی برای خروج نیرو های امریکایی از افغانستان و در نهایت گفتگو ها میان حکومت افغانستان و گروه طالبان.

نشریه ستراتفور کامنتری می ‌نویسد که حالا فرصت ‌ها برای یک توافق صلح در افغانستان، بیشتر از هر زمان دیگر به چشم می ‌خورد زیرا ایالات متحده امریکا نمی‌ خواهد گفتگو ها را بدون داشتن یک نتیجه واضح، برای مدت نامعلوم ادامه دهد.

  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز به موضوعی مشابهی پرداخته و در آغاز از تلفات غیرنظامیان در افغانستان یادآوری کرده‌است. در این مطلب، از بخشی یک شاهراه افغانستان به نام جاده زندگی و مرگ یادآوری شده‌است. به نوشته روزنامه، شاهراه هرات – کندهار که روز سه‌ شنبه شاهد برخورد یک بس مسافربری با یک ماین بود، از جاده‌ های خطرناک افغانستان است. در رویداد دو روز پیش، ۳۵ تن جان دادند و ۲۸ تن دیگر زخم برداشتند.

نیویارک تایمز هم زمان با یادآوری از تلفات غیرنظامیان، نیروهای امنیتی افغان و هم‌ چنان طالبان، به تلاش‌ های صلح نیز توجه کرده‌است. به نوشته روزنامه، گفتگو های چند ماهه طالبان و دیپلومات ‌های امریکایی به دو مورد متمرکز بوده، تعیین جدول زمانی برای خروج نیرو ها از افغانستان و ضمانت از جانب طالبان که بر کشور دیگر تهدید بار نیاورند و به تروریستان پناه ندهند.

در ادامه آمده، با آنکه دو جانب به نهایی سازی توافق نزدیک شده‌اند، دیپلومات ‌های امریکایی برای مرحله حساس بعدی تلاش دارند، یعنی گفتگو های طالبان با حکومت افغانستان در مورد آینده سیاسی کشور شان.

به نوشته نیویارک تایمز، زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان، با این امیدواری سفرش را به قطر آغاز کرده تا در دیدار با نماینده‌ های طالبان، توافق مقدماتی صورت گیرد و در نتیجه، راه ‌ها برای گفتگو های رسمی حکومت افغانستان و سایر جناح ‌ها با طالبان باز شود.

                 

خلیلزاد: امریکا دسولې یوې ښې موافقې ته چمتو ده
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 8/4/2019

دافغان سولې لپاره دامریکا دبهرنیو چارو وزارت ځانګړی استازی زلمی خلیلزاد وايي، امریکا له افغانستان څخه دسرتېرو دوتلو دموافقې په لټه کې نه بلکې دسولې دیوې داسې موافقې په لټه کې ده چې هغه سره دبهرنیو سرتېرو وتلو ته زمینه برابره شي.

زلمي خلیلزاد پرون جمعه ناوخته پرخپل ټوېټر لیکلي چې امریکا په افغانستان کې شرایطو ته په کتو حضور لري او شرایطو ته په کتو وزي. هغه ویلي: ”موږ دسولې موافقې په لټه کې يو، دسرتيرو دايستلو موافقه نه، دسولې هغه موافقه چې دبهرنيو ځواکونو وتلو ته زمينه برابره کړي.”

ټاکل شوې نن شنبه د«اګست پر۳مه» په دوحه کې دامریکايي او طالب استازو اتم پړاو خبرې پیل شي. زلمی خلیلزاد چې تېره ورځ دوحې ته رسېدلی همدارنګه ویلي، چې طالبانو دسولې موافقې ته شین څراغ ښودلی دی. هغه ویلي: ”طالبانو داسې اشارې ښودلې چې غواړې یوې هوکړې ته ورسېږي، موږ یوې ښې هوکړې ته پوره چمتووالی لرو.” نوموړی په داسې وخت کې دا څرګندونې کوي چې دامریکا دبهرنیو چارو وزیر مایک پمپیو تېر اونۍ ویلي، امریکا غواړي په افغانستان کې دشرایطو ترتضمین وروسته خپل پوځي حضور په تدریجي توګه کم کړي.

ښاغلی خلیلزاد دوحې ته ترسېدو مخکې په اسلام آباد کې ویلي،چې افغان سوله دافغانستان او پاکستان ضمانت اړتیا لري، چې له مخې دا ډاډ ترلاسه شي چې دهېڅ یو هېواد خاوره به د بل د ګواښولو لپاره نه کارول کېږي. طالبانو که څه هم تردا مهاله دافغان سولې په اړه داتم پړاو خبرو پیلېدو په اړه څه نه دي ویلي، خو تردې مخکې له افغانستان څخه دبهرنیو سرتېرو پر وتلو ټینګار کړی دی.

                    

کرزی: ملګري ملتونه دې دټرمپ دڅرګندونو په اړه دافغانانو اندېښنې واوري
منبع : تاند   تاریخ: 8/4/2019
پخواني ولسمشر حامد کرزي په کابل کې دملګرو ملتونو له استازي تدامیچي یاموموتو سره لیدنه کې نوموړي ته ویلي چې دافغانستان په تړاو دټرمپ له سپکاوي ډکو څرګندونو په اړه دې دافغانانو اندېښنه ملګرو ملتونو ته ورسوی. کرزي یاماموتو سره لیدنه کې دافغانستان په اړه دټرمپ ددې خبرې دتکرار غندنه کړې چې ګواکې بیا هم وایم افغان جګړه په دوه، درې یاڅلورو ورځوکې ګټلی شم خو نه غواړم هلته لس میلیونه انسانان ووژنم. په دې لیدنه کې دواړو لوریو دافغان سولې په تړاو هم خبرې وکړې. دا په داسې حال کې ده چې حامد کرزي په دې وروستیو کې دسولې هڅې دامریکا او پاکستان په لاس کې بللي او زیاته کړې یې ده چې ډارېږي پرافغان سوله یو وار بیا معامله ونه شي.

                  

عالمان دینی: اشتراک در انتخابات وجیبه دینی و ملی است
منبع : افغانستان ما   تاریخ: 8/4/2019
هزاران عالم دینی که در مبارزات انتخاباتی تیم دولت ساز اشتراک داشتند، بر اشتراک مردم در انتخابات تاکید کردند و گفتند که این کار از وجایب دینی و ملی ماست. تیم دولت ساز در ادامه مبارزات انتخاباتی خود، روز پنجشنبه 10 اسد، در خیمه لوی جرگه بیش از 3.5 هزار عالم دینی را از سراسر کشور گردهم آورده بود. در این مراسم، عالمان دینی ضمن حمایت از تیم دولت ساز (محمد اشرف غنی با معاونت امرالله صالح و سرور دانش) از مردم خواستند که در انتخابات شرکت کنند.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در این مراسم خطاب به عالمان دینی گفت که در سالهای کارش به عنوان رئیس جمهوری بیشترین تعداد مساجد را ساخته است. او قول داده که در صورت برنده شدن در انتخابات مساجد بیشتری خواهد ساخت. آقای غنی افزود، باید در جهت معرفی و ترویج آثار عرفای بزرگ اسلامی کارهایی انجام شود. او رواج خشونت های مبتنی بر ”اندیشه های تکفیری” را ناشی از کم توجهی به آموزه هایی دانست که عارفانی مثل مولانا برای تلطیف روحیه دینی در گذشته مطرح کرده اند. رئیس جمهور کشور هم چنین خطاب به عالمان دینی گفت که سعی داشته فاصله میان ارگ و مسجد را کم کند. او از برگزاری چندین سیمینار در مورد شخصیت های بزرگ اسلامی در ارگ ریاست جمهوری به عنوان نمونه چنین تلاشی یاد کرد.
محمد اشرف غنی در ثور سال ۱۳۹۷ یک سمینار علمی و تحقیقی امام ابوحنیفه (رح) در کابل دایر کرد. او در آن سمینار گفته بود که در حال حاضر گروه های افراطی برای از بین بردن هویت تمدنی مسلمانان تلاش می کنند و نیاز است تا عالمان دین روی عام ساختن مکتب امام اعظم (رح) و اهمیت ثبات به گونۀ جدی کار کنند. حدود دو ماه پیش نیز، نخستین سمپوزیم تجمع علمی بین المللی امام اعظم ابوحنیفه (رح) با حضور سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و جمع کثیری از عالمان دینی در کابل برگزار شد. در این گردهمآیی نیز در باب شخصیت ابوحنیفه سخنرانی شده بود. 
                 
برپایی نمایشگاه در بلخ
منبع : باختر   تاریخ: 8/4/2019
محصولات صنعتی، خوراکی و صنایع‌ دستی در شهر مزارشریف دیروز به نمایش گذاشته شد. به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، این نمایشگاه به مناسبت یک صدمین سالگرد استقلال کشور از سوی ریاست امور زنان بلخ با همکاری زنان تجارت پیشه برگزار شده است و در آن محصولات صنعتی، مواد خوراکی و صنایع ‌دستی به مدت سه روز در چهل غرفه در باغ زنانه شهر مزارشریف به نمایش گذاشته شده است.
شهلا حدید رئیس امور زنان بلخ، هدف نمایشگاه را علاوه بر گرامیداشت از استقلال افغانستان بازاریابی، رشد و شناخت تولیدات زنان تولیدکننده تجارت پیشه دانست و گفت: وقتی زنان رشد اقتصادی داشته باشند، خشونت‌ ها نیز در خانواده ‌ها کاهش می ‌یابد.
شماری از صنعتکاران که در این نمایشگاه محصولات‌ شان را به نمایش گذاشته بودند، از نبود محل مناسب دایمی برای فروش تولیدات شان شاکی بودند و گفتند که باید مردم تولیدات داخلی را بخرند تا ما خودکفا شویم. 
                    
بنیاد سیتا قاسمی به ارزش 100 هزار دالر امریکایی مکتب اعمار می ‌کند
منبع : باختر   تاریخ: 8/4/2019
سیتا قاسمی با سرپرست وزارت معارف تفاهمنامه اعمار یک باب مکتب دخترانه به ارزش 100 هزار دالر امریکایی را دیروز امضا کرد. این مکتب در یکی از روستا های دوردست کشور اعمار می شود.
به گزارش آژانس باختر، داکتر محمد میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف با قدردانی از حمایت‌ بنیاد سیتا قاسمی برای اجرای ترانه های معارف به کودکان کشور، خواستار توجه هر چه بیشتر چهره‌ های مطرح نسبت به کودکان افغانستان شد.
سیتا قاسمی نیز در جریان امضای این تفاهمنامه تعهد سپرد که همکاری ‌هایش را با وزارت معارف به نفع تعلیم و تربیه کودکان کشور ادامه دهد.
قرار است بنیاد سیتا قاسمی مکتب یادشده را در یکی از روستا های محروم برای دختران به هدف شامل کردن کودکان بیرون از مکتب به سیستم آموزشی اعمار کند.
                  
دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان آغاز شد
منبع : بی بی سی   تاریخ: 8/4/2019
مریکا و طالبان تاکنون هفت بار با هم گفتگو کرده‌اند
یک منبع دفتر گروه سیاسی طالبان در قطر به بی‌بی‌سی گفته توقع می‌رود به زودی توافق‌نامه میان نمایندگان گروه طالبان و امریکا امضا شود. زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان نیز گفته که طالبان نشانه‌هایی از تمایل برای توافق نشان داده‌اند.
این منبع گفته که گروه کوچکی از نمایندگان طالبان و دیپلومات‌های امریکایی مشغول نهایی‌سازی توافق‌نامه است. منبع جزئیات بیشتری در این مورد نداده اما گفته چند موضوع معدود باقی مانده و توقع می‌رود تا یکی دو روز آینده توافق‌نامه میان این دو گروه امضا شود.
در همین حال عبدالسلام حنفی، معاون دفتر سیاسی طالبان و عضو تیم مذاکره کننده طالبان در مصاحبه با کانال الاماره مربوط به گروه طالبان گفته در صورتیکه این دور از مذاکرات موافقانه به پایان برسد، تمام نیروهای خارجی مطابق جدول زمانی تعیین شده، از افغانستان بیرون خواهند شد.
آقای حنفی دراین مصاحبه می‌گوید پس از توافق در مورد چارچوب خروج نیروهای امریکایی، تمرکز روی مذاکرات بین‌الافغانی صورت می‌گیرد که درآن در مورد تدوین قانون اساسی، نظام اسلامی، اصلاحات نهادهای امنیتی و مساله آتش‌بس دایمی صحبت خواهد شد.
دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان امروز (۱۲ اسد/مرداد) در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان نیز شب گذشته در توییترش نوشت: ”طالبان نشانه‌هایی از تمایل برای توافق نشان داده ‌اند.”
آقای خلیلزاد نوشت: ”طالبان سیگنال‌هایی داده‌اند که می‌خواهند به یک توافق برسند. ما هم آماده دست یافتن به یک توافق خوب هستیم.”
نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان تاکید کرده که هدف اصلی این مذاکرات توافق صلح است، نه توافق برای خروج نیروهای امریکائی از این کشور.
او نوشت: ” برای از سر گرفتن مذاکره با طالبان به دوحه رسیدم. ما به دنبال توافق صلح هستیم نه توافق خروج؛ یک توافق صلحی که زمینه خروج را فراهم سازد. حضور ما در افغانستان وابسته به شرایط است و خروج ما از افغانستان نیز مشروط خواهد بود.”
یک منبع دفتر گروه سیاسی طالبان در قطر به بی‌بی‌سی گفته توقع می‌رود به زودی توافق‌نامه میان نمایندگان گروه طالبان و امریکا امضا شود. زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان نیز گفته که طالبان نشانه‌هایی از تمایل برای توافق نشان داده‌اند.
این منبع گفته که گروه کوچکی از نمایندگان طالبان و دیپلومات‌های امریکایی مشغول نهایی‌سازی توافق‌نامه است. منبع جزئیات بیشتری در این مورد نداده اما گفته چند موضوع معدود باقی مانده و توقع می‌رود تا یکی دو روز آینده توافق‌نامه میان این دو گروه امضا شود.
در همین حال عبدالسلام حنفی، معاون دفتر سیاسی طالبان و عضو تیم مذاکره کننده طالبان در مصاحبه با کانال الاماره مربوط به گروه طالبان گفته در صورتیکه این دور از مذاکرات موافقانه به پایان برسد، تمام نیروهای خارجی مطابق جدول زمانی تعیین شده، از افغانستان بیرون خواهند شد.
آقای حنفی دراین مصاحبه می‌گوید پس از توافق در مورد چارچوب خروج نیروهای امریکائی، تمرکز روی مذاکرات بین‌الافغانی صورت می‌گیرد که درآن در مورد تدوین قانون اساسی، نظام اسلامی، اصلاحات نهادهای امنیتی و مساله آتش‌بس دایمی صحبت خواهد شد.
دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان امروز (۱۲ اسد) در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان نیز شب گذشته در توییترش نوشت: ”طالبان نشانه‌هایی از تمایل برای توافق نشان داده‌اند.”
آقای خلیلزاد نوشت: ”طالبان سیگنال‌هایی داده‌اند که می‌خواهند به یک توافق برسند. ما هم آماده دست یافتن به یک توافق خوب هستیم.”
نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان تاکید کرده که هدف اصلی این مذاکرات توافق صلح است، نه توافق برای خروج نیروهای امریکایی از این کشور.
او نوشت: ” برای از سر گرفتن مذاکره با طالبان به دوحه رسیدم. ما به دنبال توافق صلح هستیم نه توافق خروج؛ یک توافق صلحی که زمینه خروج را فراهم سازد. حضور ما در افغانستان وابسته به شرایط است و خروج ما از افغانستان نیز مشروط خواهد بود.”

U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad

 @US4AfghanPeace

Just got to  to resume talks with the Taliban. We are pursuing a  agreement not a withdrawal agreement; a peace agreement that enables withdrawal. Our presence in  is conditions-based, and any withdrawal will be conditions-based.

عدم استفاده از خاک افغانستان توسط ”گروه‌های تروریستی” و خروج تدریجی نیروهای امریکائی از افغانستان بخش مهمی از شروط توافق صلح میان نمایندگان دو طرف است.
زلمی خلیلزاد، فرستاده خاص امریکا برای صلح افغانستان پیش از این نیز گفته بود که هدف مذاکرات توافق جامع صلح است که شامل تضمین مبارزه با ”تروریسم”، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی که منجر به ثبات سیاسی شود و آتش‌‎بس دایمی و همه‌جانبه است.
آقای خلیلزاد همچنین قبلا تاکید کرده بود تا زمانی که بر سر همه این موارد توافق حاصل نشود، بر سر هیچ یک از آن به طور جداگانه توافق نخواهد شد.
گفته می‌شود پس از دستیابی به توافق میان نمایندگان دو طرف، مذاکرات ”بین‌الافغانی” آغاز خواهد شد.
آقای خلیلزاد گفته چنین برمیاید که طالبان در این دور مذاکرات به یک توافق نهایی برسند.

چند روز قبل دولت افغانستان اعلام کرد که به‌زودی مذاکرات مستقیم دولت با گروه طالبان در یکی از کشورهای اروپایی برگزار خواهد شد و گفت که فهرست هیات ۱۵ نفری برای مذاکره با گروه طالبان ایجاد شده است.
اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفت تنها بعد از توافق با امریکا، مذاکرات ”بین‌الافغانی” آغاز خواهد شد ولی افزود که ”با اداره کابل به عنوان کدام حکومت مذاکره نمی‌کنیم.”
تاکنون هفت نشست میان دیپلمات‌های امریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ شش نشست در دوحه قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات.
اولین نشست۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.
نشست دوم ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار شد.
۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸ نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان به هیأت افغانی اجازه شرکت در نشست را نداد.
۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۹ دور چهارم گفتگوها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار شد.
۲۵ فوریه سال ۲۰۱۹ دور پنجم در دوحه قطر برگزار شد و در این نشست، زلمی خلیلزاد، نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کردند. این دور گفتگو برای ۱۶ روز ادامه یافت.
دور ششم گفت‌وگوهای امریکا و طالبان پس از ۹ روز، پنجشنبه ۱۹ ثور پایان یافت. دو طرف اعلام کرد که این نشست با پیشرفت‌های همراه بوده است.
دور هفتم ۲۹ ژوئن آغاز در دوحه، پایتخت قطر آغاز و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفت‌هایی حاصل شده و بر روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.

خلیلزاد: پاکستان او افغانستان دې یو بل ته دگواښ نه پیښولو ډاډ ورکړي
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 8/4/2019

دافغانستان دسولې لپاره د امریکا ځانگړي استازي زلمي خلیلزاد، ویلي چې پاکستان او افغانستان باید  د دې ضمانت وکړي چې ددغو دوو هیوادونو له خاورې څخه د یو بل پر ضد ګټه نه اخیستل کیږي.

ښاغلي خلیلزاد دغه څرگندونې اسلام آباد ته د خپل سفر په پای کې په خپله ټویټر پاڼه لیکلي دي.

ښاغلي خلیلزاد د خپل دوه ورځني سفر په ترڅ کې د پاکستان د صدراعظم عمران خان، د بهرنیو چارو وزیر شاه‌ محمود قریشي او ددې هیواد د لوی درستیز، قمر جاوید باجوه سره لیدنې کتنې کې کړې دي.

U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad

 @US4AfghanPeace

Just finished up in . Met w/ PM @ImranKhanPTI, FM Qureshi & COAS Gen Bajwa. We discussed the PM’s Washington visit & what comes next. I briefed them on . We discussed Pakistan’s role in support of the process & additional positive steps they can take.

View image on Twitter
U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad
 @US4AfghanPeace

Peace will require reliable assurances from  &  that neither side’s territory is used to threaten the other. Such assurances on top of an intra-Afghan comprehensive peace agreement will allow increased regional economic integration, connectivity & development

ښاغلي خلیلزاد په خپل ټویټر لیکلي دي: ”سوله د افغانستان او پاکستان له لورې ضمانت کولو ته اړتیا لري چې د هیڅ یو هیواد خاوره به د بل د گواښولو لپاره نه کارول کیږي. دغه تضمین د یو هر اړخیز بین الافغاني توافق سربیره، سیمه ایزو اقتصادي همکاریو زیاتولو او پرمختیا ته لاره برابروي”.

تر دې دمخه افغانستان او پاکستان دواړو یو بل ترهگرو ډلو ته په پناه ورکولو تورن کړي او دغه ډلې یې په خپلو هیوادونو کې د ناامنیو مسولې گڼلې دي.

د افغانستان حکومت په وار وار له امریکا غوښتي چې پر پاکستان باندې د ترهگرو ډلو د ملاتړ په خاطر فشار راوړي. دا لومړی ځل دی چې یو لوړپوړی امریکایي مقام ددغو دوو هیوادونو د تضمین خبره کوي چې د خپلو خاورو څخه به د یو بل پر ضد ګټه انه اخلي.

ښاغلی خلیلزاد پاکستان ته د سفر په پاې کې دوحه ته لاړ، چې داټکل سره سم د طالبانو له استازو سره د خبرو اترو اتم پړ په ترڅ کې وروستنۍ موافقه ترلاسه کړي.

د ملا دادالله زوی د طالب قومندانانو له اخلاقي لویدنې پرده پورته کړه
منبع : تاند   تاریخ: 8/4/2019

د ملا داد الله زوی محمود په یو تازه ویډیويي پېغام کې هیله ښودلې ده چې د طالبانو د قومندانانو له ظلمونو دې ورته نجات ورکړل شي.

د ملا داد الله زوی چې یوه حجره کې ناست دی او د پاڼې له مخې لیک لولي وايي، د طالبانو ځینې قومندانو ترې د پلار پيسې او جایدادونه قبضه کړي دي او دوی ته یې خورا بد امنیتي ګواښونه متوجه کړي دی.

محمود په ویډیويي پېغام کې وايي، هغه ظالمان چې دوی په مرګ ګواښي یو یې خدای نظر نومېږي: (( ډیر مشکلات یې راته جوړ کړي دي، څو پېرې یې غله او بدمعاشان کور ته راپسې راوستي دي، څو پېرې یې حکومت ته په لاس ورکړي یوو، اوس یې د اسلامي امارت څه کسانو ته پيسې ورکړي او موږ پرې ځوروي.))

نوموړی وایي، دې ورځو کې ډېر بد حالت څخه تېرېږي، خو د ملا محمد صادق اخوند په نوم یو کس ډېره مرسته ورسره کوي، مګر هغه کسان چې په دوی پسې دي غواړي ملا صادق اخوند هم ووژني: (( طالب مشران، قوميان او ملا فاضل اخوند ټول یې رضا کړي دي چې ملا صادق ووژنئ.))

په وروستیو کې د ملا دادالله زوی یو غږیز پیغام پلی کوي چې د حاجي نیک نظر په نوم یو کس ورته را استولی او یوه خبره یې هم د لیکلو نه ده.

حاجي نیک نظر، د محمود مور په رنډۍ یادوي او ورته وايي، ملاصادق ته به په لورلايي کې ټوله کورنۍ په بمونو والوځوم.

د نیک نظر له خبرو وروسته محمود یو وار بیا د طالبانو په مشر غږ کړی چې که دغه کسان نه ترې منع کوي، نو مرسته دې هم نه ورسره کوي.