کورنیو چارو او دفاع وزارتونه داداری فساد له امله ۶۷۰ میلیونه افغانۍ جریمه شول

دکورنیو چارو او دفاع وزارتونه داداری فساد له امله ۶۷۰ میلیونه افغانۍ جریمه شول
منبع : پشتو نیوز   تاریخ: 12/31/2018
دامریکا دفاع وزارت وایی، دافغانستان دکورنیو چارو او دفاع وزارتونه یې دفساد او کمزروی مدیریت له امله ۶۷۰ میلیونه افغانۍ جریمه کړی.
ددې وزارت له لوری کانګریس ته په لیږل شوی لیک کې ددې جریمې یادونه شوې او ویل شوی چې «دا جریمه یې له نظامی الوتکو او نظامیانو څخه دبې ځایه استفادې په غبرګون کې په دې وزارتونو لګولې.»
ددې لیک په یوه څنډه کې راغلې، «دافغانستان امنیتی ځواکونو ته غوره روزنه ورکړل شوې او په پرمختللو وسلو سمبال شوی دی چې باید دخطر په وخت کې په عملیاتو پیل وکړی، مګر هغوی دزیات وخت لپاره په یوه لیری سیمه کې اچول کېږی او کله چې په سخت حالت کې هغوی مرستې ته اړتیا لری، داړوندو چارواکو له لوری مرسته ورته نه لېږل کېږی، چې له امله یې دافغان ځواکونو عملیات ټکنی شوی.»
یاد لیک زیاتوی چې ددې جریمی د
وضع کولو بل لامل له نظامیانو او نظامی الوتکو څخه ناسمه استفاده ده چې تمه ده دجریمې تروضع کولو وروسته به یې مخنیوی وشی. 
                 
افغانستان مقبرۀ بیدل را بازسازی می ‌کند
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 12/31/2018

حکومت افغانستان مقبرۀ میرزا عبدالقادر بیدل را در شهر دهلی جدید هند بازسازی می ‌کند.

میرزا عبدالقادر بیدل که به وی لقب ابوالمعانی نیز داده شده است، یکی از شاعران مشهور پارسی سرای نیم قارۀ هند در قرن ۱۷ بود که علاقمندان فراوان در افغانستان و دیگر کشور های دری زبان نیز دارد.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که بازسازی مقبرۀ بیدل در هماهنگی با بنیاد آغا خان صورت خواهد گرفت. محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان با اشاره به جایگاه بیدل در کشور های پارسی زبان به خصوص افغانستان و تاجیکستان گفت، ”در خصوص فکر، جایگاه علمی و کتاب‌ های بیدل زیر عنوان بیدل شناسی یک گفتمان ایجاد شود.”

پیش از این علاقمندان افغان بیدل در ترمیم سنگ نبشته های مقبرۀ این شاعر سهم داشته اند. امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان نیز در سال ۲۰۰۶ میلادی باغ بیدل را در شهر دهلی جدید هند احیا و افتتاح کرد. رئیس جمهور افغانستان هم چنان به وزارت مالیۀ آن کشور هدایت داده است که مقبرۀ حمید مومند (ماشوخیل) در ایالت خیبر پختونخواه پاکستان نیز بازسازی شود.

سیری بر زندگی بیدل

محل و تاریخ دقیق تولد میرزا عبدالقادر بیدل مشخص نیست، اما به روایتی که اکثر فرهنگیان به آن اتفاق نظر دارند، بیدل در سال ۱۰۵۳ یا ۱۰۵۴ هجری قمری (۱۶۴۴ میلادی) در شهر عظیم آباد هند که اکنون به نام پتنه یاد می ‌شود، تولد شده است. با آنکه زادگاه بیدل هند است، این شاعر پارسی گوی بیشتر در افغانستان، تاجیکستان و ایران محبوبیت دارد و آثار وی در این کشور ها بیشتر چاپ شده است.

بیدل یکی از شاعران برجستۀ سبک هندی است که از وی آثار زیادی بر جا مانده است که طلسم حیرت، طور معرفت، مثنوی عرفان، ترکیب بند، ترجیع بند، غزلیات، محیط اعظم، اشارات، حکایات، رباعیات، مخمسات و اشعار به زبان ترکی نمونه های بارز آن است. عبدالقادر بیدل در ماه صفر ۱۱۳۳ در دهلی جدید درگذشت و بنا بر وصیت خودش در خانۀ که سال ‌های اخیر عمرش را در آن سپری کرده بود، به خاک سپرده شد.

                

ویسا: کابل و واشنگتن در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اختلاف نظر دارند
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 12/31/2018

روزنامه‌های چاپ امروز کابل در مورد مسایل مختلف مطالبی را به نشر سپرده‌اند.

  • دنیا

روزنامه دنیا در مورد انتخابات ولسی جرگه در سرمقاله‌اش نوشته است که نتایج ابتدایی برخی ولایات برای مردم قابل قبول نیست.

در سرمقاله به نقل از کمیسیون مستقل انتخابات نوشته شده که در هفته جاری نتایج ابتدایی ولایات باقیمانده اعلان می‌شود اما سرمقاله نویس نوشته است هنوز هم این انتخابات سؤال برانگیز است.

به اساس معلومات سرمقاله نویس، کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون نتوانسته رأی پاک را از ناپاک جدا سازد اما مصروف اینست که نتایج ابتدایی را اعلان کند که به اساس آن افرادی کامیاب اعلان می‌شوند که بیشتر از همه تقلب کرده‌اند.

سرمقاله نویس پشنهاد می‌کند، کمیسیون مستقل انتخابات باید رأی پاک را از ناپاک جدا نموده و شمارش آرا را تکمیل کند در غیر آن با واکنش مردم مواجه می‌شود.

  • ویسا

روزنامه ویسا در یک مطلب نوشته‌است، حکومت افغانستان و مقامات امریکایی در پیوند به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اختلاف نظر دارند.

روزنامه به نقل از یک منبع که نخواست از وی نام برده شود نوشته، قرار بود کمیسیون مستقل انتخابات شنبه هفته جاری به گونه رسمی تأخیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را اعلان کند، اما به دلیل اختلاف نظر در رابطه به این‌که تا چه وقت به تعویق بیفتتد این اعلان به تأخیر افتاد.

در مطلب آمده‌است، حکومت بخاطر تأخیر سه ماهه انتخابات ریاست جمهوری راضی شده اما خارجی‌ها کم از کم خواهان تأخیر شش ماهه این انتخابات شده‌اند.

روزنامه به نقل از منبع نوشته است خارجی‌ها باور دارند که کمیسیون مستقل انتخابات ظرفیت برگزاری انتخابات را در زمان تعیین شده آن نداشته و به همین دلیل در شش ماه اصلاحات لازم بمیان آورده می‌شود.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی هم در سرمقاله‌اش در پیوند به سخنان اخیر اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع نوشته است که حملات تهاجمی نیروهای امنیتی افغان باید بیشتر شود و این نیروها با بی‌رحمی علیه مخالفین مسلح عمل نمایند.

روزنامه از سخنان سرپرست وزارت دفاع استقبال کرده و نوشته است، هر چند در گذشته‌ها در برابر مخالفین مسلح از نرمی کار گرفته شده اما هنوز هم زمان نگذشته و باید از فرصت‌ها استفاده شود.

در سرمقاله آمده‌است که اردوی ملی به رهبری اسدالله خالد باید ثابت کند که اولاد اصلی این وطن هستند و سنگر خود را هیچگاه به دشمن رها نمی‌کنند.

  • هیواد

روزنامه هیواد در پیوند به نشست صلح افغانستان در عربستان سعودی نوشته و گفته که امیدوار به نتایج مثبت از نشست جده است.

در سرمقاله آمده‌است، در این نشست نماینده‌های افغانستان، پاکستان، امارات متحده، عربستان سعودی و نماینده‌های طالبان اشتراک می‌کنند.

به باور سرمقاله نویس، پاکستان با اشتراک در این نشست باید صادقانه طالبان مسلح را آماده مذاکره با حکومت افغانستان نماید.

منسوب امنیتی متهم به بدرفتاری از سوی پولیس بازداشت شد
منبع : رادیو تلویزیون ملی   تاریخ: 12/31/2018

 

وزارت داخله می گوید که یک منسوب امنیتی به اتهام بدرفتاری با یک باشنده شهر کابل بازداشت شده است.

امرالله صالح، سرپرست وزیر وزارت امور داخله با رسیدن به این کرسی گفت که تلاش خواهد کرد تا روایت ناامیدی های مردم نسبت به پولیس را تغییر دهد. اما پس از این گفتار ها تصاویری در صفحات اجتماعی دست به دست شد که نشاندهنده لت و کوب یک شهروند از سوی یک نیروی امنیتی میباشد.

با این حال پولیس کابل می گوید که این فرد نظامی بازداشت شده و وی مطابق به قانون مجازات خواهد شد. نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله در این مورد گفت: “پس از آن که ما از طریق صفحات اجتماعی تصاویر را مشاهده کردیم وزارت داخله این موضوع را تعقیب نمود حال آنکه این شخص مربوط وزارت داخله نیست مربوط به یکی از نهاد های امنیتی می شود و مسوولیت وی محافظت از یکی از وزیران پیشین است.”

ماده سی و یکم قانون جزای عسکری این گونه صراحت دارد، ”هرگاه منسوب عسکری مقررات حفاظت و استعمال تخنیک عسکری را نقض نماید و عمل وی موجب جراحات جسمی شخص و یا اشخاص یا خساره مالی گردد، حسب احوال به جزای حبس از یک الی سه سال و جبران خساره وارده، محکوم میگردد.”

مردم از این اقدام وزارت داخله خرسند اند، اما از نابرابری های پولیس در برابر خودشان شاکی اند و ظاهراً چنین موارد فضای بی اعتمادی میان مردم و پولیس را فراخ تر خواهد ساخت. روح الله، یک تن باشنده شهر کابل می گوید: “وزارت داخله اقدام نیک کرده است و باید این چنین میشد و حالا هم می خواهیم که با زورگویان برخورد قانونی صورت گیرد.” منیر، یک تن باشنده دیگر کابل می افزاید: ” با زورگویان باید زورگویی شود نباید به این مردم رحم صورت گیرد.”

این در حالیست که  وزارت داخله می گوید برنامه های تازه ای روی دست دارد تا بتواند فضای اعتماد میان مردم و پولیس را ایجاد کند. هم چنان این نهاد امنیتی به سربازانش هشدار می دهد که اگر به گونه ای غیرقانونی در برابر مردم اقدام کنند مجازات خواهند شد.

 

دکونړ دیوه جنګسالار شهزاده شاهد پلویانو دکونړ – جلال آباد لویه لاره بنده کړې ده
منبع : تاند   تاریخ: 12/31/2018

په ختیځ ولایت کونړ کې دولسي جرګې دیوه زورواکي کاندید ملا شهزاده شاهد پلویانو له دغه ولایت څخه جلال آباد ښار ته تللې لویه لاره بنده کړې او ګڼ شمېر مسافر یې په لاره کې ایسار کړي دي. په دې لاره هره ورځ دکونړ او نورستان ولایتونو په زرګونو اوسېدونکي دختیځو ولایتونو لوی مرکز جلال آباد ښار ته تګ راتګ کوي.

شهزاده شاهد داسلامي جمعیت دډلې پلوي دی چې ویل کیږي دولسي جرګې په رایه اچونه کې یې درغلي کړې ده. دښاغلي شاهد پلویانو وروسته له هغه په لاریون او لاربندۍ لاس پورې کړ چې په کونړ کې دانتخاباتو دخپلواک کمېسیون چارواکو دګڼ شمېر شکایتونو له ور رسېدلو څخه وروسته ددغه ولایت درایو دبیا شمېرنې پرېکړه وکړه خو شاهد له دغې پرېکړې سره مخالفت وکړ. په ټولنیزو رسنیو خپاره شوي عکسونه ښیي چې دکونړ – جلال آباد په لاره یو شمېر ناروغان چې په مرګوني حالت کې دي دلارې خلاصون ته انتظار کوي.

کونړ ولایت یوه مدني فعال مطیع الله شهاب په خپله فیسبوک پاڼه لیکلي، «دکونړ ننګرهار لویه لاره دمولوي شهزاده شاهد پلویانو تړلې ده. یوه ملګري مې دا انځور راواستو چې دا مریض له څلورو ساعتونو همدلته په موټر کې دځنکدن حالاتو کې پروت دی، وایې دیوې مور ماشومه ورکه شوې چیغې یې اسمان ته رسیږي، مولوي صیب ستا همدا حق دی چې همدې ولس رایه درکړې اوس یې نور هم په تکلیف کړه.»

په شهزاده شاهد چې ویل کیږي له تېرو ۸ کالونو راهیسې دولسي جرګې غړی دی دخلکو دزورونې، قاچاق، زورواکۍ او بې کفایتۍ تورونه لګول کیږي. نوموړی همدارنګه په ناوړه جوړجاړي او رشوت اخیستنه هم تورن دی او په دې لړ کې یو ځل دولسي جرګې یوې غړې سیمین بارکزۍ خپل ټیکری په سر ور واچاوه.

برگشت به فهرست اخبار
کمیسیون انتخابات رسماً تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهور ی را اعلام کرد
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 12/31/2018

 

کمیسیون مستقل انتخابات به گونه رسمی تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

پس از پخش آوازه‌ ها و نشر خبرها در خصوص تاخیر در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بلاخره کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به گونه رسمی تاخیر در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت که فیصله در خصوص تاخیر انتخابات را به‌ خاطر دلایل مختلف و مشوره با جریان ‌های سیاسی و جناح‌ های مختلف انجام داده‌است.

​او افزود: ”روزی که برای انتخابات از جانب کمیسیون تعیین شده‌است آن تاریخ ۲۹ سرطان سال آینده می‌باشد یعنی در همین تاریخ ما چهار انتخابات داریم و قبل از آن تمام اصلاحات انجام می‌شود.”

وی گفت که برگزاری انتخابات به ظرفیت بالا نیاز دارد که آن‌ ها را باید تا زمان تعیین شده آماده سازند. با این زمستان سرد، وضعیت امنیتی، ثبت نام رای دهنده‌گان و روند کند ثبت نام کاندیدان ریاست جمهوری و مسایل دیگر را از مشکلات میخواند که به گفته آقای صیاد تاریخ انتخابات باید به تاخیر می‌افتید. وی میگوید که به تاریخ ۲۹ سرطان در کنار انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها، شوراهای ولایتی و انتخابات پارلمانی غزنی را نیز برگزار می‌کنند.

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات مطابق به قانون تعهد برگزاری انتخابات را به تاریخ ۳۱ حمل سال آینده کرده بود. رئیس جمهور غنی نیز پیش از این روی برگزاری انتخابات در زمان معین آن تاکید کرده بود، اما حالا ریاست جمهوری از تاخیر در تاریخ برگزاری انتخابات استقبال میکند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات این فیصله را بخاطر بهتر برگزار کردن انتخابات به گونه مستقل کرده‌است و به همین خاطر آنها از این تصمیم استقبال می کنند.

او افزود: ”برای این‌ که کمیسیون مستقل انتخابات بتواند انتخابات را به گونه درست و شفاف آن برگزار نماید این کمیسیون تاریخ ۲۹ سرطان را اعلام کرده است حکومت به فیصله کمیسیون به حیث یک نهاد مستقل احترام داشته و از فیصله اخیر شان استقبال می‌کند.”

پیش از این هرچند یکی از دلایل تاخیر در برگزاری انتخابات در بحث ‌های برخی رسانه‌ ها مسئله صلح عنوان شده بود، اما آقای مرتضوی پس از اعلام تاخیر این دلیل را رد می‌کند.

از سوی دیگر ائتلاف ملی بزرگ افغانستان میگوید که اصلاحات یک بهانه است و فیصله خلاف قانون برای آن ‌ها قابل قبول نیست. فضل الرحمن اوریا سخنگوی این ائتلاف در عکس العمل به تاخیر در تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به رادیو آزادی گفت:

 او افزود: ”حکومت باید چهار سال قبل انتخابات ولسی جرگه را برگزار می‌کرد اما بنام اصلاحات، عدالت و شفافیت آن ‌ها این انتخابات را چهار سال به تعویق انداختن، حالا هم این یک بهانه است و برای ما این بهانه قابل قبول نیست، خواست ما اینست که انتخابات باید در زمان معین آن برگزار گردد.”

​وی میگوید که در مورد تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری با آن‌ها مشوره شده است اما وی میگوید که جواب آن‌ها نه بوده و تاکید‌ شان بر این بود که انتخابات باید در زمان معین آن برگزار شود.

 

نخستین جلد کتاب امان التواریخ، معرفی شد
منبع : باختر   تاریخ: 12/31/2018

 

معرفی نخستین جلد امان التواریخ، نخستین تاریخ مفصل افغانستان، تالیف میرزا عبدالمحمد مودب السلطان اصفهانی به خط و حاشیه نگاری مورخ شهیر مرحوم فیض محمد کاتب و مقدمه و تصحیح دکتور سید مخدوم رهین در تالار پوهنتون کابل معرفی شد.

به گزارش آژانس باختر، درین محفل داکتر فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور در امور تحصیلات عالی، روسای فاکولته های علوم اجتماعی و ادبیات، شماری از استادان و محصلان و اعضای شورای مرکزی حزب خدمتگار مردم افغانستان اشتراک کرده داشتند.

نخستین سخنران این محفل رئیس پوهنتون کابل شخصیت علمی و فرهنگی دکتور سید مخدوم رهین را مورد تمجید قرار داده اظهار امیدواری کرد که دانشمند موصوف توفیق یابد تا بقیه مجلدات این اثر را آماده سازد.

پس از وی دکتور سید مخدوم رهین وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ و رهبر حز‌ب خدمتگار مردم افغانستان درباره امان التواریخ، مولف آن و اهمیت این اثر به تفصبل سخن گفت.

 

صیاد: چنګاښ په ۲۹مه جمهوري ریاست او درې نورې ټاکنې یوځای ترسره کیږي
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 12/31/2018

دټاکنو دخپلواک کمیسیون رئیس ګلاجان بدیع صیاد وايي، دیو لړ تخنیکي ستونزو له امله دا کمیسیون د ۱۳۹۸ لمریز کال دجمهوري ریاست دټاکنو سره یوځای دغزني ولایت دولسي جرګې، دولایتي شوراګانو او دولسوالیو دشوراګانو ټاکنې دچنګاښ په ۲۹ مه ورځ ترسره کوي.

ښاغلي صیاد دیکشنبې په ماښام (مرغومې ۹ مه) دټاکنو په خپلواک کمیسیون کې یوې جوړې شوې غونډې ته په وینا کې ددغه درې میاشتني ځنډ علت دسړې هوا په ګډون یو لړ تخنیکي ستونزې او دټاکنو په بهیر کې اصلاحات وښودل.

ښاغلي صیاد وویل: ”هغه تاریخ، چې مخکې کمیسیون یوازې دجمهوري ریاست او دغزني دولسي جرګې دټاکنو لپاره اعلان کړی وو، چې دحمل یودیرشتم وو، هغه په ځنډ باندې کیږي. دنهویشتم دسرطان باندې مونږه به څلور ټاکنې ولرو، چې هغه دغزني ولایت، دجمهوري ریاست همدارنګه دولایتي شورا او دولسوالیو دشوراګانو ټاکنې دي.” دمخه دټاکنو خپلواک کمیسیون دحمل ۳۱ مه دجمهوري ریاست او دغزني ولایت دولسي جرګې دټاکنو دورځې په توګه اعلان کړې وه.

دافغانستان دجمهوري ریاست ویاند هارون چخانسوري دخپل ټویټر په پاڼه دټاکنو دخپلواک کمیسیون د پریکړې هرکلی کړی دی او ویلي دي، چې افغان حکومت چمتو دی، چې دټاکنو دخپلواک کمیسیون سره د ۱۳۹۸ لمریز کال دچنګاښ دمیاشتې دټاکنو په ترسره کولو کې هر اړخیزه همکاري وکړي.

ښاغلي چخانسوري ویلي: ”په دې کې هیڅ شک نشته، چې افغان حکومت غوښتنه پر خپل وخت دټاکنو ترسره کول وو، خو دټاکنو خپلواک کمیسیون دیوې خپلواکې ادارې په توګه د ټاکنو په بهیر کې دټولو ښکیلو اړخونو، سیاسي ګوندونو، دجمهوري ریاست داحتمالي نوماندانو، نړیوالې ټولنې له استازو او پر ټاکنو دڅار دادارو سره دسلامشورو وروسته،تخنیکي مسلو ته په پاملرنې او دتلې دمیاشتې دپارلماني ټاکنو داشتباهاتو دتکرار دمخنیوي لپاره پریکړه کړې، چې دجمهوري ریاست ټاکنې دچنګاښ په میاشت کې ترسره شي.”

تراوسه دافغانستان دسیاسي ګوندونو او ائتلافونو ددغه ځنډ په اړه خپل دریځ نه دی څرګند کړی.  دمخه دحکمتیار داسلامي حزب په ګډون یو شمیر سیاسي ګوندونو او دمحمد حنیف اتمر په ګډون دجمهوري ریاست یو شمیر احتمالي نوماندانو د ټاکنو د ځنډ سره مخالفت ښودلی وو.

 

ایران دسیاسي څېرو او کاندېدانو مالي ملاتړ کوي
منبع : خبریال دات کام   تاریخ: 12/31/2018

دامریکا ددفاع وزارت په یوه راپور کې راغلي چې ایران دافغانستان پر وړاندې دوه مخې لوبه پيل کړې ده. امریکايان وايي، ایران له یوې خوا د افغان حکومت ملاتړ کوي، خو له بلې خوا دطالبانو په ګډون دداسې سیاسي څېرو ملاتړ کوي چې په افغانستان کې دایران ګټې خوندي کړي.

پنټاګون وایي افغان امنیتي سرچینو هم ورته ویلي، چې ایران د افغانستان په ځينو ولایتونو کې ځایي چارواکو ته رشوتونه ورکوي.

سرچینه زیاتوی ایران غواړي په افغانستان کې دداعش ډلې مخه ونیسي، خپل پلویان په افغان حکومت کې ځای پرځای کړي، داوبو ستونزه حل کړي او غواړي پلویان یې په افغانستان کې دایران ګټې خوندي کړي.

تردې وړاندې هم په افغانستان کې دایران دلاسوهنو په اړه راپورونه خپاره شوي دي. ایران په دې تورن دی چې طالبان روزي او دوی ته وسلې ورکوي. ګڼو افغان چارواکو هم دغه ادعا کړې ده. 

                      

پاکستان سره دافغان سولې نه بلکې دخپل امتیاز غم دی
منبع : خبریال دات کام   تاریخ: 12/31/2018

په دې وروستیو کې دپاکستان دبهرنیو چارو وزیر محمود قریشي دافغانستان سربیره، چین، روسیه او اوس تازه قطر ته سفر کړي چې ترډيره ددغه سفرونو او لیدنو غوښینه برخه ددوي په خبره دافغان سولې او ټيکاو په تړاو خبرې اترې او هڅي دي. دلته سیاسي شنونکي او ځای خلک دپاکستان دغه پیل کړي هڅي دافغان سولې لپاره نه بلکې دخپلو امتیازاتو دترلاسه کولو لپاره بولي.

سیاسی شنونکي او خلک وايي پاکستان تل دترهګرو ملاتړ کړي او لاهم په دغه هیواد کې دترهګرو پراخه مرکزونه او روزنیز ځایونه موجود دی چې دپاکستاني متقاید جنرالانو په وسیله ترهګرو ته په کې روزنه ورکول کیږي. دوي په دې بارو دې که پاکستان وغواړي دبیلابیلو هیوادونو دچارواکو سره دلیدني پرته هم افغان سوله کې مهم رول لوبولاي شي خو بدبختان چې پاکستاني چارواکو سره دافغان سولې نه بلکې دخپلو امتیازاتو غم دي.

دا په داسي حال کې ده چې دپاکستان دبهرنیو چارو وزیر تازه قطر ته تللي او ويلي دي چې دوی هڅه پیل کړي چې په سیمه کې دسولې او ثبات لپاره په روانو هڅو کې خپله ونډه واخلي او دلته روانې ناندرۍ پای ته ورسوي.