ایجاد بورد عالی مشورتی صلح و تیم مذاکره کننده

منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 12/12/2018

دفتر شورای امنیت ملی کشور روز سه‌شبه (۲۰ قوس) از ایجاد بورد عالی مشورتی صلح و تیم مذاکره کننده خبر داده‌است.

در فرمان رییس‌جمهور آمده‌است که بورد عالی مشورتی روند صلح و تیم مذاکره کننده دولت، به منظور به‌وجود آوردن تفاهم ملی برای تأمین صلح پایدار، از طریق مشوره‌ها و بحث‌ها با نخبه‌گان و بزرگان جهادی، سیاسی، اجتماعی و اقشار مختلف جامعه، ایجاد می‌گردد.

مسؤولیت‌های این بورد:

 • مشوره‌های سازنده را درعرصۀ صلح به رهبری حکومت ارایه کند
 • پیشنهادات کمیته‌های کاری پروسۀ صلح را بررسی و ارزیابی کند
 • در صورت لزوم دید، آجندا و چارچوب موثر مذاکرات را به تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان ارایه کند
 • از تحقق روند مذاکرات صلح نظارت به عمل آورد

در جلسات بورد عالی، رهبری حکومت وحدت ملی، روسای مجلسین شورای ملی، قاضی‌القضات، مشاور امنیت ملی، رییس عمومی دفتر مقام عالی ریاست‌جمهوری، لوی سارنوال، رییس عمومی امنیت ملی، وزیر دولت در امور پارلمانی و رییس عمومی ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی، رییس شورای علمای افغانستان و رییس درالانشای شورای عالی صلح، اشتراک می‌کنند.

وزیر دولت در امور پارلمانی جمهوری اسلامی افغانستان موظف است تا مسؤولیت تدویر جلسات و هماهنگی با اعضای بورد عالی مشورتی صلح را به عهده داشته باشد.

جلسات بورد عالی مشورتی صلح به صورت ماهوار و یا هم در صورت لزوم دید به گونۀ فوق‌العاده، دایر می‌گردد.

ترکیب:

ساختارهای همکاری کننده بورد عالی مشورتی صلح متشکل از موارد ذیل که در فقره الف الی ج طبق متن فرمان تشریح شده‌اند قرار ذیل می‌باشد.

الف: تیم مذاکره کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان

تیم مذاکره کننده صلح متشکل از کارمندان ارشد و تخنیکی جمهوری اسلامی افغانستان می‌باشد. ریاست تیم مذاکره کننده را رییس دفتر مقام عالی ریاست‌جمهوری اسلامی افغانستان به عهده خواهد داشت.

تیم مذاکره کننده صلح موظف است تا:

 • به نماینده‌گی از جمهوری اسلامی افغانستان، روند مذاکرات را با جانب مقابل در روشنی منافع ملی و رهنمودهای بورد عالی مشورتی به پیش ببرد.
 • به طور منظم گزارش‌های پیشرفت مذاکرات را به بورد عالی مشورتی پروسۀ صلح ارایه و در صورت لزوم دید هدایات آنرا بورد را اخذ می‌نماید.
 • مسؤولیت تخنیکی و دارالانشای تیم مذاکره کننده به عهده ریاست دفتر مقام عالی ریاست‌جمهوری می‌باشد.

ب: کمیته‌های کاری بورد عالی مشورتی پروسه صلح:

به منظور آگاهی بیشتر و جمع آوری نظریات مردم، بورد عالی مشورتی پروسه صلح توسط کمیته‌های ذیل که از نماینده‌گان اقشار مختلف جامعه تشکیل می گردد، همکاری می‌شود:

 • کمیتۀ نماینده‌گان احزاب سیاسی
 • کمیتۀ نماینده‌گان علمای کرام و روحانیون
 • کمیتۀ زنان نخبه کشور
 • کمیتۀ سران و نماینده‌گان اقوام
 • کمیتۀ فعالین مدنی و فرهنگی
 • کمیتۀ نماینده‌گان سکتور خصوصی
 • کمیتۀ نماینده‌گان مهاجرین و افغان‎های مقیم در بیرون از کشور
 • کمیتۀ نماینده‌گان جوانان
 • کمیتۀ نماینده‌گان خانواده‌های قربانیان جنگ

 لیست‌های اعضای کمیته‌های فوق در مشوره با نخبه‌های اقشار مربوطه عنقریب ترتیب و نهایی خواهد گردید.

وظایف عمدۀ کمیتۀ کاری قرار ذیل خواهد بود:

 • جمع آوری نظریات مردم در رابطه به روند صلح
 • تحلیل نظریات مردم و ارایه گزارش آن به بورد عالی مشورتی صلح
 • آگاهی دهی و تنویر اذهان مردم در رابطه به پیشرفت روند صلح

کمیته‌های فوق‌الذکر دارای یک نفر تنظیم/هماهنگ کننده‌است که مسؤولیت تدویر جلسات، تهیه اجندا و تحریر مسوده‌ها و هدایات را بر عهده خواهد داشت.

جلسات کمیته‌های کاری به صورت ماهوار و یا هم در صورت لزوم دید به طور فوق‌العاده دایر می‌گردد.

ج: دارالانشاء بورد عالی مشورتی پروسه صلح:

به منظور هماهنگی و آماده‌گی لازم برای تدویر جلسات بورد عالی مشورتی صلح، دارالانشای بورد و امور تخنیکی آن به عهده دفتر شورای امنیت ملی می باشد.

لیست اعضای بورد عالی مشورتی صلح قرار ذیل می‌باشد.

از حکومت:

رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان و معاونین شان

رییس اجرائیه حکومت و معاونین شان

 رییس ولسی جرگه

 رییس مشرانو جرگه

قاضی‌القضات

مشاور امنیت ملی

رییس عمومی دفتر مقام عالی ریاست‌جمهوری

لوی سارنوال

وزیر دولت در امور پارلمانی

رییس عمومی امنیت ملی

رییس شورای سرتاسری علمای کشور

رییس دارالانشای شورای عالی صلح

رهبران جهادی:

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین

پروفیسور صبغت‌الله مجددی رییس‌‍جمهور اسبق و رهبر جبهه نجات ملی افغانستان

استاد عبدالرب رسول سیاف، رهبر تنظیم دعوت اسلامی افغانستان

انجنیر گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان

یونس قانونی، عضو رهبری جمعیت

سید حامد گیلانی، رهبر حزب معاذ ملی افغانستان

استاد محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی و رییس شورای عالی صلح

صلاح‌الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی افغانستان

سید منصور نادری، رهبر حزب پیوند ملی

شیخ آصف محسنی، رهبر حرکت اسلامی افغانستان

عبدالهادی ارغندیوال، رییس حزب اسلامی

حاجی دین‌محمد، رهبر د سولي او پرمخټک ګوند

استاد عطامحمد نور، عضو رهبری جمعیت اسلامی

آمنه افضلی، شخصیت سیاسی کشور

صدیقه بلخی، سناتور و شخصیت سیاسی کشور

محمداسماعیل خان، عضو رهبری جمعیت اسلامی افغانستان

امرالله صالح، رهبر روند سبز

عبدالله: مراجعه مردم به طالبان، به معنای محبوبیت نظام طالبان نیست
منبع : تلویزون 1   تاریخ: 12/12/2018

عبدالله عبدالله تاکید می ‌کند که مراجعه مردم به طالبان، به معنای محبوبیت نظام طالبان نیست و اگر طالبان تهدید تفنگ را پایان دهند، مردم به نظام دلخواه آنان هیچ تمایلی نخواهند داشت. در کنار این رئیس ارگان ‌های محلی از بی‌ توجهی حکومت مرکزی در بلندبردن صلاحیت ولسوال‌ ها و امکانات مالی ولسوالی‌ ها انتقاد می ‌کند.

دیروز سه شنبه در نشست زیر نام گفتمان ملی حکومت داری محلی و نشست ملی ولسوال ها نزدیک به ۲۵۰ ولسوال از سراسر کشور گرد آمده اند و در نشست دو روزه در مورد افزایش امکانات ولسوالی ‌ها و صلاحیت های ولسوال ها مشوره کردند.

در این نشست عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت اعتراف می ‌کند که در برخی ولسوالی‌ ها، مردم برای حل اختلاف‌‌ هایشان به دادگاه‌ های صحرایی طالبان مراجعه می‌ کنند، اما از نظر آقای عبدالله دلیل این رجوع به طالبان، محبوبیت نظام طالبان نیست بل کم ‌کاری ادارات محلی، مردم را به این کار واداشته است. آقای عبدالله هم چنان گفت که اگر طالبان دست از جنگ و هراس ‌آفرینی بردارند، باز هم مردم به نظام دلخواه آنان «نه» خواهند گفت.

ظاهرآ فساداداری و رشوه ستانی، دلیل اصلی روگردانی مردم از دادگاه ‌های دولتی است. دیدبان شفافیت افغانستان نیز در تازه‌ترین گزارشش، دادگاه‌ ها در کشور را فاسدترین ادارات دولتی توصیف کرده است. اما متین بیگ رئیس ارگان های محلی تاکید کرد که در حال حاضر ولسوال ها نقش نمادین دارند و کار آنان نیز ثمربخش نبوده است.

در این نشست مقامات محلی چون فرید افغانیار ولسوال چهارصده ولایت غور و غلام الله سعید ولسوال راغستان، جنگ، فقر، خشک سالی و نبود امکانات مالی لازم را چلنج ‌های عمده‌ در برابر باشندگان ولسوالی‌ ها می‌خوانند. حکومت تصمیم گرفته تا از این پس تمام ولسوال ‌ها را از طریق آزمون رقابتی برگزیند، اما شماری انتقاد دارند که بدون در نظرگرفتن صلاحیت‌ لازم برای ولسوال ‌ها و امکانات مالی کافی، هیچ بهبودی در وضعیت باشندگان ولسوالی‌ ها به میان نخواهد آمد.

                     

اوزبکستان از برنامه صلح حکومت افغانستان اعلام حمایت کرد
منبع : تلویزون 1   تاریخ: 12/12/2018

وزیرخارجه اوزبکستان در سفر زلمی خلیلزاد نماینده امریکا به این کشور گفته است که از برنامه صلح حکومت افغانستان که در نشست جنیوا معرفی شد، اعلام حمایت می کند.

وزیرخارجه اوزبکستان با نماینده وزارت خارجه امریکا برای پیشبرد گفتگو های صلح افغانستان دیروز دوشنبه در اوزبکستان دیدار و در مورد روند صلح افغانستان، گفتگو کردند. به نقل از رسانه های اوزبکستانی، دو جانب بر حمایت شان از ”برنامه صلح افغانستان” که از سوی رئیس جمهور غنی در نشست جنیوا معرفی شد، تاکید کردند و افزودند که هیچ راه نظامی برای حل معضله افغانستان وجود ندارد.

رسانه های اوزبکستانی نگاشته اند که در این دیدار لیزا کورتیس، دستیار رئیس جمهور ترامپ که مدیر ارشد بخش آسیای جنوبی و آسیای میانه در شورای امنیت ملی امریکا نیز است، در این دیدار حضور داشت. دو جانب هم چنان بر برگزاری نشست تاشکند در مورد افغانستان تاکید کردند و اعلامیه ابتدایی این نشست را تایید کردند. این مقام های امریکایی قرار است با رئیس جمهور اوزبکستان نیز نشست داشته باشند.

این سفر آقای خلیلزاد به اوزبکستان در سومین دور سفرش به منطقه بخاطر پیشبرد گفتگو های صلح می باشد که از تاریخ دوم ماه دسامبر میلادی آغاز کرده و قرار است تا بیستم این ماه ادامه یابد. آقای خلیلزاد ابتدا سفرش را از پاکستان آغاز کرد و به افغانستان و سپس به روسیه و حالا به اوزبکستان رسیده است که پس از آن در هشت روز آینده به کشور های ترکمنستان، بلجیم، امارات متحد عرب و قطر ادامه خواهد یافت.

آقای خلیلزاد چند ماه پیش نماینده امریکا بخاطر پیشبرد روند صلح با طالبان تعیین شده است که تا حال سه بار به برخی کشور های درگیر در روند صلح افغانستان ملاقات کرده و حتی نماینده های طالبان را نیز گفتگو کرده است و ”محتاطانه نسبت به پیشرفت های صلح” خوش بین است.

                

بهرنیو هېوادونو ته دافغان کارګرانو قانونی لیږل
منبع : پشتو نیوز   تاریخ: 12/12/2018
دافغانستان دکار او ټولنیزو چارو وزارت بهر ته دافغان کارګرو داستونې ستراتیژۍ اعلان کړه. ددې وزارت چارواکی وایی چې ددغې ستراتیژۍ له مخې به په قانونی توګه افغان کارګرانو ته په نورو هیوادونو کې دکاری بوختیاوو زمینه برابره شی.
ددغې ستراتیرژۍ تر اعلام مخکې دافغانستان حکومت دعربی متحده اماراتو له هیواد سره، افغان کارګرانو ته دکاری بوختیاوو دموندنې په موخه یو تړون لاسلیک کړی وو چې پربنسټ یې په راتلونکې لمریز کال کې ۲۵۰۰ افغان کارګر اماراتو هیواد ته استول کیږی.
فیض الله ذکی ددغې ستراتیژی داعلام پرمهال وویل چې په نږدې راتلونکې کې به دافغان کارګرانو داستولو په باب ورته تړون له سعودی عربستان سره هم لاسلیک کړل شی. اوس مهال په عربستان او دخلیج حوزې په هیوادونو کې ډېر شمېر افغانان په کارونو بوخت دی.
دښاغلی ذکی په وینا، د
کاری کډوالۍ ملی سترتیژۍ، به مسلکی او په کار پوهه کارګرانو ته له هیواد څخه بهر دکار زمینه برابره کړی. دجګړو ددوام او په هیواد کې دبیکارۍ له امله په زرهاوو افغانان ګاونډیو هیوادونو لکه پاکستان، ایران او دخلیج حوزې عربی هیوادونو ته دکار موندنې په موخه مسافرت کوی. 
                      
شاروال وردک: به خاطر زن بودن جلو فعالیتم گرفته می‌ شود
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 12/12/2018

ظریفه غفاری پنج ماه پیش بر اساس فرمان رئیس جمهور افغانستان، به صفت شاروال میدان وردک گماشته شد، اما تا کنون به کار آغاز نکرده است.

از گزینش ظریفه غفاری به صفت شاروال میدان وردک پنج ماه سپری شده است، اما تاکنون به دلیل برخی مشکلات قومی اجازۀ کار به وی داده نشده است. بانو غفاری می ‌گوید که پس از پیروزی در رقابت آزاد و بر اساس فرمان رئیس جمهور به صفت شاروال میدان وردک گماشته شد. وی به صدای امریکا گفت: ”طرف من مقام ولایت است. حکم حکومت مرکزی را دارم، سه مکتوب عنوانی مقام ولایت صادر شده است، با آن هم به دلیل مصلحت های مقام ولایت، منافع شخصی و انفرادی شماری و برای حفظ چوکی و مقام برخی ‌ها، جلو فعالیتم گرفته می‌شود.”

شاروال میدان وردک گفت که به دلیل اینکه زن است، جلو فعالیت ‌هایش گرفته می ‌شود، اما مقامات ولایت این اتهامات را رد می ‌کنند. عبدالرحمان منگل، سخنگوی ولایت میدان وردک به صدای امریکا گفت که مقام آن ولایت به تطبیق هر حکم حکومت مرکزی متعهد است، اما به گفتۀ وی باید رضایت مردم نیز در نظر گرفته شود. آقای منگل گفت که اگر ظریفه غفاری به کار آغاز کند، مشکلات در ولایت به میان خواهد آمد، زیرا به گفتۀ وی مردم نمی ‌خواهند که وی به کار آغاز کند.

آقای منگل گفت: ”زمانی که کسی به یک اجتماع اعزام می‌ شود و در برابر وی حساسیت‌ های قومی به میان‌ می ‌آید، چنین مفهوم دارد که در آنجا تشنج بیشتر می ‌شود. برای اینکه از تشنج جلوگیری کرده باشیم، از احتیاط کار گرفته و گزارش را به موقع به حکومت مرکزی داده ایم.”

از سوی دیگر، ادارۀ مستقل ارگان‌ های محلی گفته است که ظریفه غفاری در نزد آن اداره از سرطان ۱۳۹۷ به این سو شاروال میدان وردک بوده و مانند دیگر شاروالان حقوق و امتیازات دارد.

                   

پاکستان: برای مصالحه در افغانستان به همکاری هند نیاز است
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 12/12/2018

وزیر خارجه پاکستان گفته است که کشورش نمی ‌خواهد از خاک افغانستان برای انجام فعالیت‌ های ضد پاکستانی استفاده شود.

شاه محمود قریشی در گفتگو با صدای امریکا، این اظهارات را در توضیح گفته ‌های قبلی‌اش مطرح کرد که گفته بود، کشور های منطقه، به خصوص هند، باید نقش فعالی در روند مصالحه در افغانستان بازی کنند. آقای قریشی روز دوشنبه ۱۹ قوس (۱۰ دسمبر) در پارلمان پاکستان گفته بود که اسلام‌آباد به زمینه‌ سازی برای مذاکرات صلح در افغانستان متعهد است، ولی برای آن به همکاری هند نیاز دارد. آقای قریشی گفته بود که آوردن صلح در افغانستان ”مسوولیت مشترک” کشور های منطقه چون هند، ایران، تاجیکستان و چین است. او به صورت مشخص نقش هند را در روند صلح افغانستان ”ضروری” پنداشته است.

با شدت گرفتن تلاش ‌ها برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره، اخیرآ امریکا در پی جلب حمایت کشور های منطقه از این روند بوده است. زلمی خلیلزاد، نماینده امریکا برای مصالحه در افغانستان، حداقل سه بار ظرف چند ماه اخیر به منطقه سفر کرده و با مقامات این کشورها از جمله پاکستان، به صورت جداگانه دیدار کرده است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفته است که مصالحه با طالبان، به سود کشورش است و تعهد کرده که برای عملی کردن طرح مصالحه تلاش خواهد کرد. هرچند این نخستین بار است که روابط هند و پاکستان، در بحث مصالحه با طالبان در افغانستان مطرح می‌شود.

دولت افغانستان بار ها گفته است که بحران افغانستان، ریشه‌ ها و عوامل بیرونی دارد و بدون جلب رضایت جناح ‌های مختلف در منطقه، پایان دادن به جنگ در افغانستان دشوار خواهد بود.

                

عبدالله: طالبان کولای شی له ټوپګ او ګواښ پرته سیاسی دګر ته دننه شی
منبع : پشتو نیوز   تاریخ: 12/12/2018
اجرایی مشر عبدالله عبدالله ټینګار کړی چې طالبان کولای شی له تاوتریخوالی پرته سیاسی مبارزو ته دننه شی او دهېواد په نظام کې ونډه واخلی.
داطلس خبری سرچینې دراپور له مخې، ده دولسوالانو په ملی کنفرانس کې وویل، دافغانستان نظام طالبانی بڼه نه غوره کیږی، خو که طالبان له ټوپګ او ګواښ پرته راشی، کولای شی سیاسی مبارزه وکړی. همداراز اجرایی مشر ټینګار وکړ چې دافغانستان دولت دسولې خبرواترو لپاره جدی اراده لری.  
                    
افزایش ۲۲ درصدی تولید زعفران در افغانستان
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 12/12/2018

وزارت زراعت افغانستان از افزایش ۲۲ درصدی تولید زعفران در این کشور خبر داده است.

مقامات این وزارت گفته اند که بیش از ۳۱ هزار جریب زمین امسال در افغانستان زیر کشت زعفران رفته و حدود ۱۳ تن زعفران تولید شده است. افغانستان سال گذشته، از حدود ۲۵ هزار جریب زمین، اندکی بیش از ده و نیم تن زعفران تولید کرده بود. یافته‌ های وزارت زراعت افغانستان نشان می‌دهد که بیشترین زعفران امسال از ولایات هرات، فاریاب، کندهار، بلخ، سرپل و فراه بدست آمده است.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت می‌گوید که یکی از دلایل افزایش تولید زعفران، استفاده از روش‌های جدید است. آقای رستمی می ‌گوید: ”وزارت زراعت بعضی روش‌های جدیدی که بتواند باعث گسترش تولید زعفران در سطح کشور شود، را آغاز کرده. در همکاری با کشور چین، از روش‌ های گل‌ خانه‌یی در ولایات‌ بامیان، دایکندی و اخیرا کابل، کار گرفتیم که خوشبختانه نتایج خوبی به دست داده است.”

وزارت زراعت افغانستان، به منظور افزایش تولید زعفران، صد دستگاه خشک‌ کن زعفران را در ۳۳ ولایت نصب کرده و شش مرکز پروسس زعفران را ساخته است.

بازاریابی و بسته ‌بندی

با وجود ارقام خوش ‌بینانه وزارت زراعت افغانستان، تاجران زعفران باور دارند که هنوز چلنج ‌های زیادی بر سر راه رونق تجارت زعفران وجود دارد. بشیر نثار، عضو اتحادیه زعفران‌کاران به صدای امریکا گفت که مشکلات اصلی آن‌ ها در زمینه‌ های بازاریابی و بسته‌ بندی زعفران است. آقای نثار هم‌ چنین باور دارد که افغانستان برای هدف قرار دادن بازار های بین‌المللی زعفران، تلاش کافی نکرده است.

او می‌ گوید: ”کشور های اروپایی و امریکا و استرالیا، زعفران افغانستان را با کیفیت بالا می‌ خواهند. درست است که کشور های همسایه ما مثل هند، تاجیکستان و چین هم هستند، البته تاجیکستان کمتر که زعفران نیاز دارند، ولی تمرکز ما باید روی کشور های اروپایی، امریکا و استرالیا باشد. آن‌ ها زعفران را به قیمت بلندتری می‌ خرند.”

براساس ارقام، امسال حدود ۹۰ درصد تولیدات زعفران به بازار های ۱۷ کشور آسیایی و اروپایی صادر شده است. تلاش برای افزایش کشت و تولید زعفران، بخشی از طرح پنج ساله توسعه پایدار زعفران افغانستان است. وزارت زراعت می‌گوید که در همین راستا، علاوه بر سرمایه ‌گذاری ۱۳۶ میلیون افغانی در بخش زعفران، امسال ۲۴۵ متریک تن پیاز زعفران را نیز در اختیار دهقانان قرار داده است. این وزارت پیش ‌بینی می‌کند که سال آینده میزان تولید زعفران افغانستان، به ۱۴ تن برسد.

                   

افغان هوايي ځواک دلومړي ځل لپاره دشپې په مخه عملیات وکړل
منبع : تاند   تاریخ: 12/12/2018

دافغانستان هوايي ځواک دهیواد په یوه مرکزي ولایت کې دلومړي ځل لپاره دشپې په مخه پرخپل دښمن هوايي بریدونه وکړل. دسټارز انډ سټرایپس ورځپاڼې دراپور له مخې، افغان چارواکو پرون /سې شنبه/ تایید کړه چې دملي اردو دهوايي ځواک (A-29) سوپر توکانو سپکو جنګي الوتکو دیکشنبې په شپه په اروزګان ولایت کې بمباري وکړه او طالبانو ته یې سخته مرګ ژوبله واړوله.

دافغانستان دهوايي ځواک ویندوی جلال الدین ابراهیم خېل وايي چې ددې بمبارۍ په نتیجه کې، چې دشپې له لوري وشوه، دطالبانو ډېره وسله او مهمات هم ویجاړ شوي دي. دافغانستان حکومت هڅه کوي چې هوايي ځواک پراخ او غښتلی کړي چې پربهرنیو پوځیانو یې اتکا ختمه شي. دافغانستان دهوايي ځواک ویندوی دیکشنبې دشپې هوايي برید ډېر مهم مخ په وړاندې ګام وباله او ویې ویل: «موږ به هڅه وکړو چې په راتلونکې کې دا ډول حملې زیاتې کړو.»

امریکايي ورځپاڼه سټارز انډ سټرایپس وايي، دامریکا په مشرۍ ايتلافي ځواکونه له څو میاشتو راهیسې په بېلابېلو الوتکو افغان پېلوټانو ته دشپې دعملیاتو روزنه ورکوي. دشپې عملیات دورځې ترعملیاتو خوندي ګڼل کېږي ځکه چې طالبانو ته دشپې له لوري ګرانه ده چې الوتکې په نخښه کړي. ددفاع وزارت ویندوی غفور احمد جاوید ورځپاڼې ته ویلي چې افغان هوايي ځواک به په لنډ وخت کې دشپې له لوري (MD-530F Cayuse) واریور الوتکې او څرخکې هم وکاروي.

                       

دافغانستان حکومت دسولې عالي مشورتي بورډ اعلان کړ
منبع : تاند   تاریخ: 12/12/2018

دافغانستان حکومت بالاخره پرون /سې شنبه/ دسولې دبهیر لپاره دمشورتي بورډ غړي اعلان کړل. دافغانستان دملي امنیت شورا له لوري له خپرې شوې خبرپاڼې سره سم، دسولې او دسولې دخبرواترو لپاره دحکومت جګپوړی مشورتي بورډ له طالبانو سره دسولې دخبرو په هدف له سیاسي، جهادي، ټولنیزو شخصیتونو او دټولنې له بېلابېلو پرګنو سره د سلامشورو له لارې دتلپاتې سولې او ملي تفاهم د رامنځته کېدو په خاطر جوړ شوی دی.

دولسمشر دفرمان پراساس، بورډ دا مسوولسیتونه لري:

دحکومت مشرتابه ته دسولې په برخه کې رغنده مشورې ورکوي.

دسولې دپروسې دکاري کمېټو وړاندیزونه څېړي.

داړتیا په صورت کې دافغانستان داسلامي جمهوریت مرکچي ټیم ته اجنډا او دخبرواترو اغېزمن چوکاټ وړاندې کوي.

دسولې دخبرو دتحقق څارنه کوي.

دملي امنیت دشورا په خبرپاڼه کې دبورډ دغړیو یادونه شوې او ویل شوي چې ددې بورډ په غونډو کې دملي یووالي دحکومت ولسمشر، دولسمشر مرستیالان، اجراییه رئيس او مرستیالان یې، دملي شورا ددواړو جرګو رئیسان، دسترې محکمې رئيس، دملي امنیت سلاکار، دولسمشر ددفتر رئيس، لوی څارنوال، دملي امنیت عمومي رئيس، په پارلماني چارو کې ددولت وزیر، دسیمه ییزو اورګانونو دخپلواکې ادارې عمومي رئيس، دافغانستان دعلماوو شورا رئيس او دسولې دعالي شورا ددارالانشا رئيس ګډون کوي.

دغه راز له حکومته دباندې دا کسان په بورډ کې شامل دي: پخوانی ولسمشر حامد کرزی، صبغت الله مجددي، ګلبدین حکمتیار، عبدالرب رسول سیاف، یونس قانوني، سیدحامد ګیلاني، محمد کریم خلیلي، صلاح الدین رباني، سید منصور نادري، شیخ اصف محسني، عطا محمد نور، عبدالهادي ارغندیوال، حاجي دین محمد، صدیقه بلخي، امنه افضلي، محمد اسماعیل خان او امرالله صالح.

دپارلماني چارو ددولت وزیر به دغونډو دتنظیم او دسولې دعالي مشورتي بورډ له غړیو سره دهمږغۍ دنده په غاړه لري. بورډ به هره میاشت او یا هم داړتیا په صورت کې په فوق العاده ډول غونډې جوړوي.

                   

دافغان ښځو دفوټبال ځینې لوبغاړې پردوی دجنسي ځورونې تورونه بې بنسټه بولي
منبع : د آزادی رادیو   تاریخ: 12/12/2018

 

دافغانستان دښځو دفوټبال ملي لوبډلې يو شمېر لوبغاړي په دوی دجنسي ځورونې لګېدلي تورونه بې بنسټه بولي او په دې اړه دجدي څېړنو غوښتنه کوي.

دافغانستان دښځو دفوټبال دملي لوبډلې لوبغاړي وايي، ددغې لوبډلې پخوانۍ مدیرې خالدې پوپلزۍ ددوی له عزته سره لوبې کړي او دوی دخپل حيثیت اعاده غواړي. دوی دسې شنبې په ورځ په کابل کې دافغانستان دفوټبال فدراسیون په دفتر کې يوې خبري ناستې ته وویل چې د اغلې پوپلزۍ بې بنسټو ادعاوو دوی ته رواني ستونزې پیدا کړي او خلک ورته په سپک نظر ګوري.

دوو تنو لوبغاړو ارزو رحیمي او نیلاب محمدي په دې اړه داسې وویل: ”يو وخت مې په ویاړ سره ویل چې زه دافغانستان دښځو دفوټبال دملي لوبډلې لوبغاړې يم، خو له کومې راهیسې چې خالدې پوپلزۍ دغه ادعاوې کړي، زه اوس نشم کولای چې د خپل پلار او وروڼو سترګو ته وګورم، په پوهنتون، ښار او دنده کې ټول موږ ته په سپک نظر ګوري، موږ لس کاله کېږي چې دلته فوټبال کوو، ټول زموږ ملاتړ کوي او موږ سره د فوټبال فدراسیون د مسؤلیو له خوا هېڅ ډول ناوړه چلند نه دی شوی.”

”له هر رزونکي او بل کس سره چې شخصي ستونزه لرې، له هغه سره يې حل کړه، ولې غواړې چې دفوټبال دملي لوبدلې نوم بد کړې، دملي لوبدلې ديوې لوبغاړې په توګه، د خلکو د ډېرو خبرو له لاسه موږ له يوه رواني جنګ سره مخ یوو.”

دوی له افغان حکومته غواړي چې دافغانستان دښځو دفوټبال دملي لوبډلې په لوبغاړو د جنسي ځورونې د تورونو قضیه په شفاف ډول وڅېړي او ژر تر ژره یې پایلې له دوی او ولس سره شریکې کړي. دا په داسې حال کې ده چې له دې وړاندې دافغانستان دښځو دفوټبال دملي لوبډلې پخوانۍ مدیرې خالدې پوپلزۍ له آزادي راډيو سره په خبرو کې دافغانستان دفوټبال فدراسیون چارواکي په جنسي ځورونه تورن کړي وو.

پوپلزۍ ویلي، دافغان ښځو فوټبالرانو سره دفوټبال فدراسیون چارواکو د ناوړه چلند او جنسي ځورونې فلم او عکسونه لري چې د فوټبال نړیوال فدراسیون یا فیفا سره یې هم شریک کړي دي. نوموړي دا هم ویلي، د شفافو څېړنو په خاطر به دا اسناد دافغانستان دلويې څارنوالۍ په واک کې هم ورکړي.

ددغو ادعاوو شااوخوا يوه اوونۍ وروسته دافغانستان لویې څارنوالۍ د فوټبال فدراسیون د رئیس، سکرتر جنرال، مرستیال، ددروازې دساتونکو او دکېمټې او ولایتي اړیکو د مسؤل دندې وځنډولې چې دغه چاره د فوټبال د فدراسیون مسؤلینو غېر قانوني وبلله او لا هم خپلو دندو ته دوام ورکوي. په ورته وخت کې د افغانستان د لویې څارنوالۍ ویاند جمشېد رسولي ډاډ ورکوي چې ياده قضیه د ګمارل شوي پلاوي له خوا په شفاف او بې پرې ډول څېړل کېږي او په دې اړه به ډېر ژر وروستي معلومات له خلکو سره شریک شي.

ده وویل: ”دافغانستان لویه څارنوالي ډاډ ورکوي چې دغه قضیه په بې پرې او شفاف ډول څېړي او داسنادو او شواهدو او قانون په رڼا کې پرېکړه کېږي، په دې برخه کې له ځينو کسانو څېړنې شوي او ګمارل شوي پلاوي ته ځيني معلومات هم رسېدلي دي.”

بل خوا دفوټبال نړیوال فدراسیون یا فیفا هم ویلي چې د افغانستان د فوټبال په فدراسیون کې د جنسي ځورونې په اړه پلټنې او څېړنې کوي.

دورزشي چارو افغان کارپوهان له دې ډلې سمیع الله پام وايي، ښايي فیفا دخپلو پلټنو په نتیجه کې دافغانستان په فوټبال فدراسیون کې دشته ستونزو او ددغه فدراسیون دانتخاباتو پر سر د راپورته شویو جنجالونو له امله په نړیوال فدراسیون کې دافغانستان غړیتوب وځنډوي چې دا به دافغانستان فوټبال له لوی زیان سره مخ کړي.

 

کابل هفته آینده، میزبان نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین است
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 12/12/2018

 

قرار است که دومین نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین هفته آینده در کابل برگزار شود.

مبارزه با تروریزم، تامین صلح، حل تشنج میان کابل و اسلام آباد و گسترش همکاری های اقتصادی از موارد مورد بحث این نشست خواهد بود. یک منبع در وزارت خارجه افغانستان روز سه شنبه گفته است، در این نشست یک تفاهمنامه همکاری میان کابل و اسلام آباد در امر مبارزه با تروریزم نیز قرار است که امضا شود و بیجینگ نقش نظارتی بر عملی شدن این تفاهم نامه خواهد داشت.

برخی از اعضای کمیسیون روابط بین المللی ولسی جرگه از جمله داوود کلکانی می گوید که پاکستان با چالش های جدی در منطقه و جهان روبه‌روست و به گفته وی این نشست نشان میدهد که استراتژی پاکستان در قبال افغانستان تغییر کرده است.

او افزود: ”امید می ‌رود که پاکستان در استراتژی خود تغییر وارد کند، در صورتی ‌که واقعاً تضمین کننده چینایی ‌ها باشد و پاکستان صادقانه عمل کند این نشست به سود افغانستان است.”

به گفته منابع حکومتی،‌ این نشست در سطح وزیران خارجه این سه کشور برگزار می شود و معینان سیاسی، در رأس کمیته های اجرایی تفاهم نامه‌های که قرار است امضا شوند، قرار خواهند داشت.

گفته می شود که چین علاقمند است که برای حل تشنجات میان افغانستان و پاکستان میانجیگری کند. منابع در وزارت خارجه افغانستان هم چنان گفته اند که چین در تلاش است تا همکاری های اقتصادی میان کشور های آسیای مرکزی و جنوبی گسترش یابد. نخستین نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین در ماه دسمبر پارسال در بیجینگ برگذار شده بود.

روابط میان کابل و اسلام پس از آن تیره تر شد که به گفته حکومت افغانستان، پاکستان به تعهدات‌اش عمل نکرده و عملاً در پروسه صلح نقش ایفأ نکرده‌است.هم چنان حکومت افغانستان بارها پاکستان را متهم به پناه دادن و حمایت از تروریستان متهم کرده اما این اتهامات از سوی ان کشور رد شده است.

در همین حال برخی از دیپلوماتان پیشین افغانستان در پاکستان از جمله احمد سعیدی به این باور است که این نشست برای افغانستان هیچ سودی ندارد. او افزود: ”حکومت افغانستان باید این نشست ‌ها را به نشست ‌های چند چانبه تبدیل کند، یعنی نشست امریکا روسیه، هند، پاکستان، ایران، سعودی، چین و ترکیه تا وقتیکه این نشست ها در یک چوکات نیاید از نشست های سه جانبه و چهارجانبه ثمره را بدست نمی ‌آوریم.”

وی تاکید می کند تا حکومت افغانستان باید متحد استراتژیک‌ اش یعنی امریکا را وادار بسازد تا عملاً در برابر پاکستان دست به کار شود که به گفته وی این کار می ‌تواند در زمینه پروسه صلح در افغانستان و منطقه کمک کند.

 

حکومت افغانستان اعضای بورد مشورتی صلح را اعلام کرد
منبع : رادیو تلویزیون ملی   تاریخ: 12/12/2018

 

حکومت افغانستان بورد عالی مشورتی صلح و تیم مذاکره کننده را اعلام کرد.

دفتر شورای امنیت ملی می گوید که بورد مشورتی صلح به اساس فرمان رئیس جمهور غنی، به منظور بوجود آوردن تفاهم ملی برای تأمین صلح پایدار، از طریق مشوره ها و بحث ها با نخبه گان و بزرگان جهادی، سیاسی، اجتماعی و اقشار مختلف جامعه ایجاد گردیده است.

دفتر شورای امنیت ملی در اعلامیه نگاشته است که ریاست این بورد را رئیس جمهور غنی  به عهده دارد، و در جلسات بورد عالی، رهبری حکومت وحدت ملی، روسای مجلسین شورای ملی، قاضی القضات، مشاور امنیت ملی، رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، لوی څارنوال، رئیس عمومی امنیت ملی، وزیر دولت در امور پارلمانی و رئیس عمومی اداره مستقل ارگان های محلی، رئیس شورای علمای افغانستان و رئیس درالانشای شورای عالی صلح اشتراک می نمایند.

به گفته دفتر شورای امنیت ملی، وزیر دولت در امور پارلمانی، موظف شده تا مسوولیت تدویر جلسات و هماهنگی با اعضای بورد عالی مشورتی صلح را به عهده داشته باشد. جلسات بورد عالی مشورتی صلح به صورت ماهوار و یا هم در صورت لزوم دید به طور فوق العاده دایر می گردد. در ترکیب بورد مشورتی صلح اعضای حکومت و رهبران جهادی شامل اند.

اعضای حکومت شامل: رئیس جمهور و هر دو معاون اش، رئیس اجرایی و هردو معاون، عبدالرووف ابراهیمی رئیس شورای ملی، عبدالهادی مسلمیار رئیس مجلس سنا، یوسف علیم  رئیس ستره محکمه، فرید حمید لوی څارنوال، حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی، عبدالسلام رحیمی رئیس دفتر رئیس جمهور، فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی، معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی، قیام الدین کشاف رئیس شورای علما و محمد عمر داوودزی منشی شورای عالی صلح.  

رهبران جهادی: حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، صبغت الله مجددی  رهبر جبهه ملی نجات افغانستان، عبدالرب رسول سیاف رهبر حزب دعوت اسلامی، گلبدن حکمتیار رهبر حزب اسلامی، یونس قانونی عضو ارشد جمعیت اسلامی، سیدحامد گیلانی رئیس حزب محاذ اسلامی افغانستان، محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی، صلاح الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی، سیدمنصور نادری رهبر حزب پیوند ملی، شیخ آصف محسنی رهبر حزب حرکت اسلامی، عبدالهادی ارغندیوال رئیس حزب اسلامی، حاجی دین محمد  رهبر حزب صلح وپیشرفت، عطامحمد نور عضو ارشد جمعیت اسلامی، محمد اسماعیل خان عضو راشد جمعیت و  امرالله صالح رئیس حزب روند سبز. از چهره های سیاسی در بخش زنان آمنه افضلی و صدیقه بلخی از جمله اعضای بورد مشورتی صلح می باشد.

 

د بې پولې خبریالانو ټولنې له افغان چارواکو په کلکه وغوښتل چې د انعکاس تلویزیون خاوند ومومي
منبع : تاند   تاریخ: 12/12/2018

د بې پولې خبریالانو ټولنې په ننګرهار کې د یوه تلویزیون د څښتن پر برمته کېدو ژوره اندېښنه ښکاره کړه او له افغان چارواکو یې وغوښتل د هغه د موندلو لپاره له خپلو ټولو امکاناتو کار واخلي.

د ننګرهار د انعکاس تلویزیون خاوند زلمی لطیفي یوه اوونۍ مخکې (دسمبر ۴) ماښام مهال په خپل موټر کې کور ته روان و چې د نامعلومو وسله والو له لوري په جلال اباد ښار کې یرغمل شو.

په دې پېښه کې د لطیفي موټرچلوونکی ۳۷ کلن (کندهار) ووژل شو.

تراوسه پورې د ښاغلي لطیفي د تښتولو مسوولیت کومې ډلې په غاړه نه دی اخیستی.

د بې پولې خبریالانو ټولنې د افغانستان او ایران د څانګې مشر رضا معیني ویلي«چارواکي باید د دغه ژورنالیست د موندلو لپاره تر وسه وسه له ټولو امکاناتو کار واخلي او ژر هغه کسان معلوم او سزا ورکړي چې په دې قضیه کې لاس لري.»

ښاغلي معیني همداراز ویلي«موږ وایو د ژورنالیستانو خلاف د تاوتریخوالي د زیاتېدو یو علت دا دی چې هغه سیمه ییز مسوولان سزا نه ویني چې د رسنیو پر ضد یې په ځلونو له تشدده کار اخیستی دی. په دې برخه کې هیڅ راز غفلت د منلو نه دی.»

د انعکاس تلویزیون د خاوند له برمته کېدو ۲۴ ساعته وروسته د څو تنو د نیول کېدو راپور ورکړل شو خو د لطیفي د لټون په برخه کې د پرمختګ کومه نښه نه ده لیدل شوې.

د بې پولې خبریالانو ټولنه وايي، د دوی له لوري له راغونډو شویو معلوماتو سره سم، د پولیسو او د افغانستان د ملي امنیت د ریاست ترمنځ د نه همږغۍ له کبله تحقیقات له ستونزو سره مخامخ شوي دي.

د تېرې جمعې په ورځ د افغانستان په یو شمېر ولایتونو کې خبریالانو د مظاهرو په ترڅ کې د رسنیو د کارکوونکو او خاوندانو لپاره د امنیت غوښتنه وکړه.

انعکاس تلویزیون په ننګرهار کې یو ډېر لیدل کېدونکي خصوصي چاینل دی چې له تېرو دوو کلونو راهیسې یې فعالیت پیل کړی دی.

زلمی لطیفي پخوا د ننګرهار د ملي راډیو – تلویزیون ريیس و.

د بې پولې خبریالانو ټولنې د سږ کال له انډیکس یا فهرست سره سم، افغانستان د مطبوعاتو د ازادۍ له نظره د نړۍ په ۱۸۰ هیوادونو کې ۱۱۸ ځای لري.

ارقام منع خشونت علیه زنان کاهش یافته است
منبع : باختر   تاریخ: 12/12/2018

 

وزارت های امور زنان، صحت عامه، معارف و امورداخله  امروز در یک نشست خبری نتایج مبارزه 16 روزه منع خشونت را با رسانه ها شریک ساختند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در این نشست سپوژمی وردک معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان درباره پایان مبارزه منع خشونت علیه زنان سخنرانی نموده و از دست آورده های آن وزارت در این مورد یاد کرد.
وردک بیان کرد که برای تعداد از کارمندان این وزارت در باره کود جزا بر نامه آگاهی برگزارگردید و هم چنان از مراکز حمایوی زنان از نزدیک نظارت صورت گرفت و از مشکلات و دستاورد های این  زنان بی سرپرست دیدن کردند، زنان که در این مراکز حمایوی هستند به حمایت وزارت امور زنان میتواند تذکره و پاسپورت اخذ نمایند ودر تمام مسایل اجتماعی مانند دیگر قشر جامعه سهم داشته باشند و وزارت امور زنان به همکار وزارت صحت عامه برای این زنان کارت صحی توزیع کردتا بتواند بدون کدام مشکل تحت درمان قرار بگیرند.
بیشتر از 200 زن که در مرکز حمایویی وجود دارد که مصروف تحصیل و آموزش هستند و از طرف وزارت حج و اوقاف 200 جلد کتاب دینی و معلوماتی برای آگاهی دهی توزیع گردیده است.
معین وزارت امور زنان اضافه کرد که آگاهی دهی در مورد منع خشونت باعث شده که ارقام خشونت کاهش پیدا کند. در سال گذشته 6600 قضیه خشونت گزارش داده شده بود ولی امسال 4138 قضیه در کشور گزارش داده شده که این برنامه های آگاهی سبب کاهش خشونت شده است.
در این برنامه اسدالله محقق معین وزارت معارف پیرامون موضوع برنامه سخنرانی کرده گفت که وزارت معارف کشور 10 میلیون شاگرد دارد که از جمله آن 4 میلیون دو صد هزار آن را دختران تشکیل میدهد و وزارت معارف 2 صد هزار معلم دارد که 30 فیصد آنرا زنان تشکیل میدهد.
محقق گفت وزارت معارف یازده ریاست معارف را در شهر کابل برای زنان اختصاص داده است وریاست های تربیه معلم 34 ولایت را برای زنان واگذار کرده تا از طریق رقابت آزاد مصدر خدمت برای کشور شوند.
در این نشست خبری فرزانه اکبری رئیس جندر وزارت صحت عامه ومحمد قیس څرگند رئیس کشف وزارت امور داخله پیرا مون موضوع صحبت کردند.