وقوع انفجار در مراسم مذهبی در کابل

وقوع انفجار در مراسم مذهبی در کابل
منبع : رادیو تلویزیون ملی   تاریخ: 11/21/2018

یک انفجار در داخل صالون عروسی اورانوس در سرک میدان هوایی شهر کابل رخ داده است

وزارت صحت عامه می گوید در این انفجار دستکم ۴۵ تن جان باختند و ۸۵ تن دیگر زخمی شده اند.

این رویداد زمانی رخ داده که شماری زیادی از مردم به شمول علمای دینی برای گرامیداشت از میلادالنبی گرد آمده بودند. 

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله با تایید این رویداد میگوید که انفجار برخاسته از یک حمله انتحاری بوده است.

باعث حیات خبرنگار آریانانیوز از محل رویداد گزارش می دهد که اکثر جان باخته ها  و زخمیان رویداد عالمان دین بودند.

تاکنون هیچ فردی یا گروهی مسولیت این رویداد را نه پذیرفته اند.

در همین حال  رییس جمهور غنی در یک اعلامیه ای این حمله را محکوم نموده و  فردا (۳۰ عقرب)  را در سراسر کشور ماتم ملی اعلان کرد. وی همچنان هدایت است  داده تا بیرق ملی در سراسر کشور به حالت نیمه افراشته در آید

طابان نیز با پخش اعلامیه گفته اند که این گروه در این حمله دست ندارد.

حمله انتحاری در تالار عروسی اورانوس در کابل ۴۳ کشته و ۸۲ زخمی برجا گذاشت
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 11/21/2018
وزارت امور داخله افغانستان می‌گوید که شام امروز در تالار عروسی اورانوس در کابل انفجار رخ داده است. نجیب دانش …

وزارت امور داخله افغانستان می‌گوید که شام امروز در تالار عروسی اورانوس در کابل انفجار رخ داده است.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله به رادیو آزادی می‌گوید که تا کنون نوعیت این انفجار روشن نیست.

آقای دانش می‌گوید که شمار تلفات این رویداد نیز بعداً ارائه خواهد شد.

وحید مجروح سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان به رادیو آزادی گفت در حملۀ انتحاری شام امروز در هوتل اورانوس در کابل ۴۳ تن کشته ۸۲ تن زخمی شده اند و وضعیت ۲۴ زخمی وخیم می‌باشد.

وی گفت که مجروحین به شفاخانه‌های شیخ زاید، وزیر محمد اکبر خان و ایمرجنسی منتقل شده‌اند.

نحیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید در مراسم میلاد النبی در هوتل اورانوس در مربوطات حوزه ۱۵ شهر کابل حمله انتحاری صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که از این رویداد تا کنون بیش از ۴۰ جسد و بیش از ۶۰ مجروح انتقال شده‌اند.

ارقام اخیر این رویداد تا کنون ارائه نشده است.

وحید مجروح سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بیشتر زخمیان به شفاخانه شیخ زاید که نزدیک محل است، منتقل شده‌اند.

تا کنون مسئولیت این رویداد را کسی بر عهده نگرفته است.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید، در پیوند به انفجاریکه در هوتل اورانوس در شهر کابل رخ داده است، تا کنون ۴۰ کشته و ۶۰ زخمی به شفاخانه‌ها انتقال یافته اند.

این را وحید مجروح سخنگوی وزارت صحت عامه در پیام به رسانه‌ها نوشته است.

گزارش‌ها می‌رسانند که یک انفجار قوی در داخل سالون هوتل اورانوس واقع در سرک میدان هوایی کابل امروز رخ داد که گفته می‌شود در آن مراسم گرامی‌داشت از میلاد نبی برگزار شده بود.

تا کنون جزئیات بیشتر در مورد نوعیت و چگونگی این انفجار در دست نیست.

هیچ کسی یا گروهی تا هنوز مسؤلیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

انفجاری در یک تالار عروسی در کابل ۵۰ کشته و ۸۳ زخمی به‌جا گذاشت
منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 11/21/2018

در یک انفجار در تالار عروسی اورانوس در شهر کابل پنجاه تن جان باختند و بیش از هشتاد تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت صحت عامه افغانستان لحظاتی پس از این رویداد گفت که دست کم ۴۳ تن در نتیجه این رویداد جان باختند و ۸۳ تن دیگر زخم برداشته اند. ساعاتی پس از این انفجار، وزارت صحت عامه تأیید کرد که شمار قربانیان این رویداد به ۵۰ تن افزایش یافته است.

این حمله زمانی رخ داد که به گفتۀ گواهان رویداد بیش از یک هزار تن در داخل این تالار حضور داشتند.

از سویی هم، نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله به طلوع نیوز گفت که در این حمله بیش از ۵۰ تن کشته و زخمی شده اند. 

دانش گفت که احتمال می‌رود این حمله یک رویداد انتحاری بوده باشد.

به گفتۀ گواهان رویداد، بیشتر زخمیان این رویداد به شفاخانه‌های ایمرجنسی و شیخ زاید انتقال داده شده اند. 

رییس جمهور غنی در یک خبرنامه که نزدیک به دوساعت پس از این رویداد نشر شد، این حمله را نکوهش کرد و گفت که «دشمنان اسلام با انجام حملۀ تروریستی بالای مراسم تجلیل از میلادالنبی در هوتل اورانوس شهر کابل که در آن علمای کرام حضور یافته بودند، دست به جنایت نابخشودنی زدند و علمای دین و شمار دیگری از هموطنان ما را شهید و زخمی کردند.»

رییس جمهور این حمله را یک عمل جنایت‌کارانه و ضد اسلامی خواند و گفت که «حمله تروریستی بالای محفل تجلیل از میلادالنبی و اندیشه های پیامبر بزرگ اسلام که پیام صلح و رحمت را به همراه داشت، دشمنی با ارزش‌های اسلامی و راه و رسم نبی کریم (ص) را نشان می‌دهد.»

بر بنیاد این خبرنامه، رییس جمهور غنی گفت که «تروریستان وحشی با انجام این گونه اعمال جنایت‌کارانه یکبار دیگر خلاف دستورات آن حضرت (ص) عمل کردند و خون مسلمانان بی‌گناه را ریختند.»

شورای عالی صلح نیز این حمله را محکوم کرد و تأکید نمود که مردم افغانستان مسیر صلح و رسیدن به ثبات را به همه دشواری‌هایش خواهند پیمود.

این شورا می‌گوید که دسیسه‌های دشمنان صلح و چالش‌های موجود نمی‌توانند مانع آمدن صلح و ثبات در کشور شوند.

اتحادیه اروپا در بخش صلح تغییراتی قابل توجهی را میان دو طرف می بیند
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 11/21/2018

اتحادیه اروپا در کنار حمایت از تلاش‌ های صلح افغانستان از کشور های دخیل در قضیه این کشور می ‌خواهد که با افغان‌ ها در این روند همکاری صادقانه کنند.

اتحادیه اروپا گفتگو های صلح را یگانه را حل جنگ کنونی افغانستان می‌داند و از تلاش‌ های جاری در این راستا ستایش و پشتیبانی می‌کند. انا کارن فریز سخنگوی این اتحادیه در کابل روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که اتحادیه اروپا از همه طرف های درگیر جنگ در افغانستان به خصوص طالبان می ‌خواهد تا به گفتگو های صلح با حکومت این کشور حاضر شوند.

او افزود: ”اتحادیه اروپا به حمایتش از روند صلح افغانستان ادامه میدهد و در این راستا تغییراتی قابل توجهی را میان دو طرف می بیند، این اتحادیه مذاکرات صلح را یگانه راه حل تنش‌های جاری می‌داند.”

اتحادیه اروپا روز دوشنبه گزارشی را در مورد پیشرفت‌ها در بخش‌های مختلف و وضعیت جاری این کشور به نشر رسانید. درین گزارش از تلاش‌های صلح به رهبری افغان‌ها حمایت شده و از طرف‌های دخیل در قضیه افغانستان خواسته شده که به‌خاطر تامین صلح در این کشور همکاری صادقانه نمایند.

اتحادیه اروپا در این گزارش همچنان گفته که براساس استراتژی سال ۲۰۱۷ خود در بخش‌های صلح و حاکمیت قانون با این کشور به همکاری ‌هایش ادامه می‌دهد. این اتحادیه کنفرانس پیشرو در ژنیو را برای صلح و ثبات و انکشاف دایمی افغانستان نیز فرصت مهم خوانده است.

در گزارش اتحادیه اروپا آمده است که در این نشست پیشرفت‌ ها در زمینه ایجاد اداره سالم که حکومت افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی در کنفرانس بروکسل برای ادامه کمک‌های جهانی تعهد کرده بود نیز ارزیابی خواهد شد. این در حالیست که زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان نیز در یک هفته گذشته دیدارهای با طرف‌های دخیل در جنگ این کشور داشت و از پیشرفت‌ها در این زمینه اطمینان داد.

در عین حال ریاست جمهوری افغانستان گفته است که تا اواخر هفته جاری بورد مشورتی صلح که نماینده‌های ۳۴ ولایت و اقشار مختلف در آن عضویت دارند نیز معرفی خواهد شد. در این حال حکمت الله اعظمی رئیس انستیتوت صلح و جنگ افغانستان می ‌گوید، به نظر وی اظهارات اتحادیه اروپا با روند صلح این کشور کمک نمی‌کند.

او افزود: ”اتحادیه اروپا فقط کوشش می‌کند تا هم امریکا را در اینجا خوش نگهدارد و هم یک نوع خوشی را به دولت افغانستان بدهد که ما از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان ها حمایت می ‌کنیم و این برعلاوه یک بیانیه هیچ چیزی دیگری نیست.”

در عین حال وزارت دفاع امریکا در یک تحقیق تازه گفته است که حکومت های افغانستان و امریکا در رابطه به تشویق طالبان به گفتگوهای صلح پیشرفت اندک داشته اند. در این تحقیق آمده است که تلفات نیرو های امنیتی افغان در سه ماه گذشته افزایش یافته و با طولانی شدن جنگ در این کشور مشکلات و نیازهای بشری افغان ها نیز بیشتر شده است.

 

افغانستان دامریکا له خوا پرپاکستان دبندیز غوښتونکی شو
منبع : پشتو نیوز   تاریخ: 11/21/2018
اطلس خبری سرچینه، دافغانستان اجرایی ریاست ادعا کړی چې دامریکا مرستو دبندېدو سربېره، پاکستان اوس هم له ترهګرو څخه ملاتړ کوی او واشنګټن باید پراسلام آباد بندیز ولګوی.
دداکټر عبدالله ویاند مرستیال فریدون خوزون په دوشنبه څرګند کړ چې افغانستان پاکستان ته دامریکا مرستو له بندېدو څخه هرکلی کوی او امریکا باید دپاکستان په وړاندې ډېر بندېزونه ولګوی.
همداراز دی ټینګار وکړ چې موږ پاکستان ته دامریکا مرستو له بندېدو څخه هر کلی کوو، یوه برخه دمرستو بندېدل ده او بله برخه دپاکستان په وړاندې دبندېزونو لګول ترڅو په خپله خاوره کې دترهګرو ځالې لمنځه یوسی.
باید پرپاکستان باندې سیاسی، اقتصادی او پوځی فشارونه ډېر شی ترڅو دغه هېواد دې ته اړشی چې دافغانستان دسولې او جګړې په برخه کې مرسته وکړی.  
               
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
له داعش سره دهند اتباعو دیوځای کېدو په اړه یاد هېواد ته دکابل خبرداری
منبع : پشتو نیوز   تاریخ: 11/21/2018
دافغانستان دولت هند دولت ته په یو رسمی لیک کې، له داعش ډلې سره دکرالا ایالت اوسېدونکو دیوځای کېدو او دافغانستان په لور ددوی دحرکت په اړه خبرداری ورکړ.
دنیوایندین اکسپرس دلیکنې له مخې، دا لیک په پټه توګه دهند دملی څېړنو ادارې څارونکی آرجون آمبالاپاتا لاسته لوېدلی چې ویل کېږی پکې دهندی اتباعو اړوند معلومات چې له داعش سره یو ځای شوی، شتون لری. دی ویلی چې په دغه لیک کې داضافه شویو کسانو نومونه به دمحکمې حکم تر وخته پورې پټ پاتی شی.
دهند دملی څېړنو ادارې څارونکی ویلی چې دداعش عملیاتی تګلاره داده ترڅو دا کسان وپېژندل شی او په هند کې له ترهګریزو پېښو څخه مخنیوی وشی.  
                      
اجرائیه رئیس به دفرانسې له مشرانو او دپارلمان له غړو سره وګوري
منبع : د آزادی رادیو   تاریخ: 11/21/2018

دافغان حکومت اجرائیه رئیس عبدالله عبدالله به نن داروپا داقتصادي همکاریو او پراختیا دسازمان په څنډه کې دفرانسې له مشرانو او دپارلمان غړیو سره وګوري.

دافغان حکومت اجرائیه ریاست وايي، داروپا داقتصادي همکاریو او پراختیا دسازمان دهمکاریو راجلبول، په افغانستان کې شته اقتصادي فرصتونو ته دنړیوالو دپاملرنه او اقتصادي ستونزو هواري هغه مسایل دي چې اجرائیه رئیس عبدالله عبدالله په دغه سازمان کې مطرح کړي.

داجرائیه ریاست یوه ویاند فریدون خوځون دسې شنبې په ورځ آزادي راډيو ته وویل، دافغان حکومت اجرائیه به په پاریس کې دافغانستان او سیمې په اړه داروپا داقتصادي همکاریو او پراختیا په غونډو کې پرګډون سربېره، دفرانسې له لوړپوړو چارواکو او په دې کنفرانس کې دنورو ګډونوالو سره وګوري.

نوموړي زیاته کړه: ”اجرائیه رئیس به په‌دغه غونډه کې نن بیا ګډون وکړي، خو اصلي وینا به سبا ته وي، ددې ترڅنګ به دیونېسکو سازمان له مشر، دفرانسې دپارلمان له مشر او ددغه هېواد له ولسمشر او یو شمېر نورو چارواکو سره کتنې ولري.”

دا په‌ داسې حال کې ده چې دافغان حکومت اجرائیه رئیس عبدالله عبدالله پرون داروپا داقتصادي همکاریو او پراختیا سازمان ته په وینا کې تر ډېره دښځو پیاوړتیا او اقتصادي فرصتونو په تړاو خبرې وکړې. داروپا دهمکارۍ او اقتصادي پراختیا دسازمان دا ۱۹مه غونډه ده چې ترچهارشنبې پورې دوام وکړي.

دغه سازمان په نړۍ کې له هېوادونو سره داقتصادي ستونزو دحل او دتجربو دشریکولو په هدف جوړېږي. یاد سازمان په ۱۹۴۸میلادي کال کې جوړ شوی او دامریکا، بریتانیا، فرانسه، سویس، جرمني او کاناډا په ګډون ۳۵ غړي لري، خو افغانستان ددغه سازمان غړیتوب نه‌ لري.

په ورته وخت کې دافغانستان دمشرانو جرګې دوهم مرستیال اصف صدیقي وايي، اجرائیه رئیس باید داقتصادي همکاریو ترڅنګ نړۍ دې ته وهڅوي، څو په افغانستان کې دسولې له پروسې سره همکاري وکړي. ښاغلي صدیقي زیاته کړه: ”اقتصاد له سولې او امنیت سره مستقیمې اړېکې لري، نو زموږ غوښتنه دا ده چې دحکومت اجرائیه رئیس له فرصته په ګټې اخيستنې دنړېوالو پام دې ته کړي، څو دسولې په برخه کې هم مرسته وکړي.”

نوموړي همدارنګه وویل، افغانستان دنړیوالو پانګوالو لپاره ترټولو ښه زيرمې لري او باید پانګهإوال وهڅول شي چې په افغانستان کې پانګونه وکړي. اجرائیه ریاست بیا وايي، داقتصادي همکاریو جلبول داجرائیه رئیس دسفر مهمه اجنډا جوړوي.

                  

اولين نشست سازمان همکاری و توسعۀ اقتصادی درباره افغانستان در پاريس برگزار شد
منبع : پژواک   تاریخ: 11/21/2018

کابل – داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، امروز در نخستین نشست سازمان همکاری و توسعۀ اقتصادی درباره افغانستان در پاريس صحبت نمود. اين مطلب در خبرنامه اى که از سوى رياست اجرائيه به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، بيان شده است.

داکتر عبدالله دیروز (دوشنبه ۲۸ عقرب) برای اشتراک در نشست اروپایی- آسیایی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) وارد پاریس گردید. منبع افزوده است که در این نشست، سازمان گزارش و ارزیابی خویش را تحت عنوان «تقویت توسعۀ بخش خصوصی و سیاست ‌های کار‌آفرینی» در افغانستان، در حضورداشت اعضای اروپایی – آسیایی این سازمان ارایه کرد.

منبع نوشته است که در قدم نخست، رئیس این سازمان و مسئولین آن، تشریف آوری رئیس اجراییه کشور را در این نشست خیرمقدم گفته و دیدگاه‌ های خویش را درباره وضعیت بخش خصوصی در افغانستان و همکاری ‌های سازمان برای افغانستان ارایه کردند. رئیس اجرائیه کشور، صحبت ‌های خویش را تحت عنوان اولویت ‌های اصلاحاتی افغانستان و چشم ‌انداز روابط با سازمان همکاری‌ و توسعۀ اقتصادی و تقویت توسعۀ بخش خصوصی و سیاست‌ های کار‌آفرینی ارایه کرد.

سپس وزیر اقتصاد کشور دکتور مصطفی مستور درباره «مرور همتای افغانستان: تقویت توسعه بخش خصوصی و سیاست ‌های کار‌آفرینی» دیدگاه‌ های رسمی کشور را ارایه کرد. در بخش دیدگاه‌ ها و نظریات، اعضا پرسش‌ ها و دیدگاه‌ های خویش را مطرح ساختند که از سوی وزیر اقتصاد و مشاور ریاست جمهوری، به آن‌ ها پاسخ داده شد.

گلوب ایند میل: جنگ تقریباً فراموش شدۀ افغانستان هنوز سزاوار توجۀ ماست
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 11/21/2018
دی هیل

روزنامۀ دی هیل چاپ امریکا به امیدواری نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ این کشور در امور صلح افغانستان نسبت به دستیابی به یک معاملۀ صلح با طالبان توجه کرده است. زلمی خلیل‌زاد به روز یکشنبه در دیدار با خبرنگاران در کابل ابراز امیدواری کرد که این معامله تا ماه اپریل سال آیندۀ میلادی یعنی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حاصل شود.

روزنامه نوشته است، خلیلزاد در مورد احتمال یک معاملۀ صلح به گونۀ محتاطانه ابراز خوش بینی کرد. به نوشتۀ روزنامه، این دیپلومات امریکایی افغان‌الاصل گفت، فکر می‌ کند که فرصت آشتی و صلح وجود دارد. روزنامه می ‌نویسد، خودداری طالبان از گفتگو با حکومت افغانستان سبب شد تا مقامات امریکایی به طور مستقیم با طالبان ملاقات کنند.

طالبان تأیید کرده اند که با هیئت امریکایی به رهبری خلیلزاد در قطر مذاکرات سه روزه را انجام داده اند. این مذاکرات از چهارشنبه تا جمعه در شهر دوحه جایی که طالبان دفتر سیاسی دارند، صورت گرفته است. ذبیح‌الله مجاهد که خودش را سخنگوی طالبان معرفی می ‌کند، گفته است که مذاکرات روی یافتن راه حل مسالمت‌آمیز به قضیۀ افغانستان متمرکز بود.

گلوب ایند میل

روزنامۀ گلوب ایند میل چاپ کانادا مطلبی را زیر این عنوان نشر کرده است: جنگ تقریباً فراموش شدۀ افغانستان هنوز سزاوار توجۀ ماست. روزنامه به نقل از دیریک بورنی، سفیر سابق کانادا در ایالات متحدۀ امریکا نوشته است، به ندرت خبر خوش از افغانستان می ‌رسد.

به نوشتۀ روزنامه، بورنی که از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ سفیر کانادا در امریکا بود، باور دارد که پس از هفده سال جنگ، مصرف بیش از ۱۰۰ میلیارد دالر، حضور هزاران تن از سربازان متحدین و وارد شدن تلفات به نیروهای افغان، بین‌المللی و غیرنظامیان، وضعیت در افغانستان ناخوشایند است. در ادامه آمده است، امروز وضعیت افغانستان نسبت به سال ۲۰۰۷ زمانی که یک هیئت کانادایی از افغانستان دیدار کرده بود، بهتر نیست.

به نوشتۀ مقاله نویس، افغانستان با خشونت پایان ناپذیر و فساداداری گسترده مواجه است و طالبان کنترول نیم یا بیش از نیم افغانستان را در دست دارند. روزنامه می‌ نویسد، اقدامات بیشتر و بهتر از محمد اشرف غنی، رئیس جمهور تحصیل کرده و با تجربه انتظار می‌ رفت. اما به نوشتۀ روزنامه، غنی نتوانسته است تا از صلاحیت‌ ها در حکومت خودش کار بگیرد. در ادامه آمده است که وزارت عدلیۀ امریکا به گونۀ آشکار حکومت افغانستان را بی ‌قانون، ضعیف و ناکارا توصیف می ‌کند.