زنی که از سلطه طالبان فرار کرد، برای کرسی قانونگذاری امریکا مبارزه می‌ کند

منبع : افغانستان ما   تاریخ: 10/29/2018
صفیه وزیر زنی که در زمان رژیم طالبان از افغانستان فرار کرد و پس از ۱۰ سال به ایالات متحده امریکا رسید، اکنون برای رسیدن به کرسی قانون‌ گذاری در ایالت نیوهمپشایر این کشور مبارزه میکند. صفیه وزیر در سن شش سالگی با خانواده خود افغانستان را ترک کرد و پس از سپری کردن ۱۰ سال در ازبکستان، سرانجام در سال ۲۰۰۷ به ایالات متحده امریکا رسید. این خانم که حالا ۲۷ سال دارد، سعی می‌ کند که یکی از ۴۰۰ کرسی مجلس نمایندگان ایالت نیوهمپشایر را به خود اختصاص دهد.
به گزارش دویچه وله، این خانم امریکایی افغانی الاصل، اکنون مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرده است و میگوید که به انتقادات مخالفان خود چندان توجه نمی‌ کند. او گفت که در گذشته هم در برابر زورگویی مقاومت کرده است. 
مجلس نمایندگان نیوهمپشایر، از بزرگترین مجلس در ایالت‌ های امریکا و در نوع خود چهارمین مجلس قانون گذاری در دنیای انگلیسی زبانان است. قرار است انتخابات این مجلس در ششم ماه نوامبر امسال برگزار شود. خانم وزیر فعالیت های مبارزاتی خود را در جریان گرمی تابستان و هنگامی که سه ماهه حامله بود، آغاز کرد. او میگوید: «من همه سختی‌ ها را دیدهام، اما ارزشش را دارد، زیرا هر قدر که شما سخت کار کنید، مردم بیشتر شما را دوست خواهند داشت. هر قدر که انرژی بیشتر را صرف کار خود کنید، مردم واقعاً می‌ بینند که شخصی برای آنان کار می کند.»
صفیه وزیر که در صف هیئت مدیره یک سازمان خدمات اجتماعی فعالیت می کند، می گوید که بهبود مصونیت وضعیت مکاتب و تحصیل، گسترش دسترسی به مراقبت صحی با هزینه پایین، تسهیل روند خانه سازی با قیمت پایین به خصوص برای جوانان اولویت های کاری او را تشکیل می‌ دهند.
گفتنی است که او، در سال ۲۰۱۳ میلادی تابعیت ایالات متحده را گرفت و سپس سند لیسانس خود را در بخش تجارت از فاکولته ای جامعه کنکور بدست آورد. او و شوهرش دارای دو فرزند هستند و قرار است طفل سومیشان در ماه جنوری سال آینده به دنیا بیاید. 
                    
انتخابات قندهار، پیروزی دموکراسی بر جنگ
منبع : افغانستان ما   تاریخ: 10/29/2018
انتخابات پارلمانی سال 1397 در سراسر افغانستان به شمول ولایت قندهار با نواقص بسیار برگزار شد. این نواقص بیش از هر نهاد دیگر متوجه کمیسیون انتخابات و کارمندان برگزارکننده بود. نواقصی چون عدم کارکرد درست دستگاه های بایومتریک، عدم تطابق نام های رای دهندگان با لیست ارایه شده از سوی کمیسیون، عدم آمادگی کافی از سوی کارمندان محلی، مدیریت ضعیف از سوی دفاتر ولایتی کمیسیون و… سبب شد که بسیاری از افراد کشور از حق استعمال رای محروم بمانند.
اما تدابیر امنیتی و عملکرد رهبری نهاد های امنیتی و در مجموع رهبری کلان این پروسه ملی از سوی حکومت قابل قبول و تحسین برانگیز بود. در کشوری که هر روزه ده ها حمله تروریستی علیه مردم و منافع آن ها، صورت می گیرد و دشمن با تمام توان هرگونه پیشرفت و توسعه را هدف قرار می دهد، برگزاری یک انتخابات آرام از نگاه رخداد های امنیتی، مایه امیدواری بیشتر و نویدبخش یک آینده درخشان است.
خوشبختانه در طی روزهای برگزاری انتخابات در سطح کشور در هفته گذشته و دیروز، حوادث امنیتی که بتواند روند انتخابات را مختل کند رخ نداده است. این امیدواری زمانی قوت بیشتر می گیرد که برگزاری انتخابات در ولایت قندهار را مدنظر قرار دهیم.
ولایت قندهار مرکز اقتدار تروریست ها و گروه های تندرو مخالف حکومت در سال های گذشته و نیز مرکز اقتدار طالبان بوده و اکنون نیز مرکز فعالیت های عمده طالبان و نزدیک به مرزهای جنوبی کشور است. در ولایت قندهار که انتخابات به دلیل ترور جنرال عبدالرازق با یک هفته تاخیر برگزار شد، هیچگونه رخداد امنیتی گزارش نشده است. اما مهم تر از آن در قندهار مشارکت مردم در انتخابات نیز بسیار گسترده و وسیع بوده است.
حضور اقشار مختلف مردم اعم از زنان و مردان و حتی معلولین در مراکز رای دهی، سوژه خبری بسیاری از رسانه های ملی و بین المللی شده است. در قندهار حضور مردم در پای صندوق های رای فراتر از یک مشارکت گسترده و همراه با شوق و شعف فراوان بوده است. این همه شور و اشتیاق از سوی مردمی که هم مورد تهدید گروه های تروریستی قرار داشته اند و هم به لحاظ ساختاری انتخابات و دیگر نمود های دموکراسی در ذهن و زندگی شان جای چندانی نداشته است، نشانه آشکار عبور از جنگ و چرخه خشونت است.
در افغانستان و به خصوص در ولایاتی مثل قندهار، سال ها است که جنگ و خشونت جای همه چیز را در زندگی روزمره مردم پر کرده است. مکاتب بسته و عدم حضور دختران در آموزشگاه ها و مخالفت رادیکال با حقوق شهروندی و روند های دموکراتیک مهم ترین نشانه های نهادینگی جنگ و خشونت در قندهار سال های گذشته بوده است. این که جنگ در لایه های زیرین حیات جمعی مردمان قندهار و ولایاتی همجوار ریشه داشت شکی نبود. اما مهم تر از آن قداستی بود که در ذهنیت عمومی مردمان این دیار درباره جنگ نهادینه شده بود.
برگزاری موفقانه انتخابات در قندهار و استقبال گسترده مردم از آن نشان می دهد که مردم هم از جنگ خسته شده اند و هم قداست جنگ زیر
سوال رفته است. حضور همگانی به خصوص طبقه محروم و فرودست جامعه در پای صندوق های رای دلیل قاطع بر تنفر عمومی از جنگ و خشونت و رای به دموکراسی است.
حضور گسترده مردم افغانستان در انتخابات پارلمانی روز 28 میزان و نیز مشارکت وسیع مردم قندهار در انتخابات روز گذشته نشان داد که جنگ و قداست آن حداقل در ذهنیت عامه دیگر جایی ندارد. بلکه مردم خواهان تحقق ارزش های دموکراتیک و حقوق شهروندی خویش هستند. اما تروریست ها و دشمنان صلح و آبادانی کشور تا چه زمانی می توانند به چرخه خشونت و جنگ در افغانستان استمرار بخشند، بستگی به مدیریت کلان کشور در تداوم روند های دموکراتیک بعدی دارد.
ما در اوایل سال آینده انتخابات ریاست جمهوری شورا های ولایتی را داریم که اگر رهبری حکومت بتواند این دو انتخابات را نیز موفقانه برگزار کند، گام بزرگ دیگری در راستای محو جنگ و خشونت و هم چنین عبور از بحران کنونی برداشته خواهد شد.
در هر صورت برگزاری بدون حادثه انتخابات در قندهار و مشارکت گسترده مردم در آن دلیل روشن بر پیروزی دموکراسی بر جنگ است. این پیروزی درس بزرگی هم برای مردم افغانستان و هم برای مخالفان ارزش های دموکراتیک و گروه های افراطی در بردارد. امید است که دولت افغانستان زمینه عبور مسالمت آمیز مردم را از چرخه بحران و خشونت از طریق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در سال آینده فراهم کند. 
                       
در پی قتل جنرال رازق پارلمان افغانستان خواهان تعلیق روابط دیپلوماتیک با پاکستان شد
منبع : العربیه نت   تاریخ: 10/29/2018

اعضای ولسی جرگه افغانستان روز شنبه 27 اکتبر خواهان تعلیق روابط دیپلوماتیک این کشور با پاکستان شدند. آنان که اوضاع امنیتی و چگونگی کشته شدن جنرال عبدالرازق، فرمانده پیشین ولایت قندهار و رئیس امنیت ملی این ولایت را روی بحث گرفتند، از حکومت افغانستان خواستند تا روابط دیپلوماتیک خود را با پاکستان به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش منابع خبری افغانستان، اقبال صافی رئیس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان این کشور گفت: «سرنخ همۀ این پلان ‌های شوم و جنایت‌ کارانه، به حکومت نظامی پاکستان و سازمان آی اس آی تعلق می ‌گیرد، بنأ الی افشای دستان پشت این جنایات و تسلیم نمودن سازمان دهنده‌گان این قتل ‌های زنجیره‌یی به پنجۀ بازپرس بین المللی، حکومت افغانستان مکلف است روابط دیپلوماتیک خود را با کشور پاکستان با حالت تعلیق درآورد.»

جنرال رازق فرمانده پیشین پولیس ولایت قندهار 18 اکتبر در یک تیراندازی در ساختمان دفتر والی قندهار کشته شد. در این تیراندازی برعلاوه جنرال رازق، عبدالمبین رئیس امنیت ملی قندهار و یک تصویربردار تلویزیون ملی افغانستان نیز کشته شدند، اما والی قندهار و فرمانده زون 404 میوند زخمی گردیدند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند.

رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نیزچندی قبل،‌ برنامه ترور جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس ولایت قندهار را مشکوک خوانده و گفت که والی قندهار باید در این زمینه جوابگو باشد. هم چنان معصوم استانکزی، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان 22 اکتبر تایید کرد که عامل این حمله از آن سوی مرز (پاکستان) دستور گرفته بود.او افزود، این مهاجم، با نام و تذکره جعلی و با تضمین یک شخص غیردولتی، یک و نیم ماه پیش از حمله، به عنوان محافظ والی قندهار گماشته شده بود.

رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان علاوه کرد، مرد مهاجم پنج دقیقه پیش از حمله، برای دو و نیم دقیقه با افرادی در آن ‌سوی مرز افغانستان (در پاکستان) گفت ‌و گوی تلفنی داشته است. قرار است روز دوشنبۀ هفتۀ جاری، مسؤلان امنیتی و استخباراتی افغانستان در مورد این رویداد به ولسی جرگه این کشور گزارش دهند.

               

دزعفرانو قاچاق او غیرو مستقیمو وارداتو لکونه افغانۍ زیان اړولی
منبع : د آزادی رادیو   تاریخ: 10/29/2018

په افغانستان کې دزعفرانو قاچاق او غیرو مستقیمو وارداتو افغان سوداګرو او زعفران کارانو ته زیان اړولی دی.

دافغانستان دمتشبیثینو دبورډ مشر رحم الدین حاجي اغا پرون یکشنبه آزادي راډيو ته وویل، افغانستان ته دبې کیفیته زعفرانو واردات ددې لامل شوي چې په هېواد کې دزعفرانو بیه راټيټه او افغان سوداګرو ته سلګونه زره افغانۍ زیان واوړي.

نوموړي له افغان حکومته وغوښتل چې په هېواد کې دبې کیفیته زعفرانو دوارداتو مخه ونیسي، که نه نو په دغه هېواد کې به دزعفرانو کښت او صادراتو ته جدي زیان ورسېږي.

دا په داسې حال کې ده چې دافغانستان دکرنې او مالدارۍ وزارت دروانې میلادي میاشتې په پیل کې له بهره هېواد ته دزعفرانو دپیازو واردات منعه کړي وو.

                      

بیش از هزار پناهجوی زیرسن داوطلبانه از آلمان به افغانستان برگشته اند
منبع : دویچه ویلی   تاریخ: 10/29/2018
براساس احصائیه حکومت آلمان از سال ۲۰۱۶ به این طرف بیش از ۱۲۰۰ پناهجوی زیرسن افغان داوطلبانه به کشورشان بازگشته اند. از این میان ۹۴ تن آنان بدون والدین و اقارب شان بوده اند. براساس گزارش ۶۵۰ تن ازاین افراد در سن ۱۲ سالگی و یا پایین تر از آن قرار داشته اند. درشش ماه نخست سال جاری ۳۶ کودک و نوجوان در چوکات برنامه های کمکی دولت آلمان برای بازگشت و برنامه ادغام مجدد پناهجویان در کشور های مبداء شان برگشته اند. 
               
دخلکو او امنیتي ځواکونو ترمنځ باور دستاینې وړ دی
منبع : خبریال دات کام   تاریخ: 10/29/2018

ولسمشر محمد اشرف غني پرون سهار هلمند ولایت ته په خپل سفر کې له امنیتي او دفاعي مسئولینو سره وکتل. په پیل کې دملي دفاع وزارت لوی درستیز جنرال محمد شریف یفتلي او د ۲۱۵ میوند قول اردو قومندان جنرال  عبدالهادي ترین ولسمشر ته دهلمند ولایت دامنیتي وضعیت په اړه خپل راپور وړاندې کړ او امنیتي او دفاعي ځواکونو ته دولسمشر له ځانګړې پاملرنې مننه وکړه.

ولسمشر غني په هلمند ولایت کې دامنیتي او دفاعي ځواکونو ترمنځ له همغږۍ څخه دمننې ترڅنګ دولسي جرګې په ټاکنو کې ددوی دغوره مدیریت قدرداني وکړه. هغه دهلمند په قول اردو کې په راغلو تغییراتو خوښي څرګنده کړه او په قول اردوګانو کې یې دمنسوبینو په ښوونې او روزنې او ظرفیت لوړولو ټینګار وکړ.

ولسمشر دخلکو او امنیتي او دفاعي ځواکونو ترمنځ دباور جوړولو تجربه چې ددغه ولایت په امنیت کې دمثبت بدلون لامل شوې وستایله او زیاته یې کړه له دغې تجربې څخه دې په ټولو ولایتونو کې استفاده وشي.

                       

مغزي سکته څه ته وايي؟
منبع : خبریال دات کام   تاریخ: 10/29/2018

مغزي سکته یا ستروک، چې په عامه اصطلاح کې (Cerebrovascular accident (CVA) بلل کېږي، هغه حالت ته ویل کېږي چې دهر عامل له امله مغزو ته دوينې درسېدونکو رګونو دبندېدو یا رپچر (شلېدو) په نتیجه کې منځ ته راځي، پایله يې مرګ او یا هم دبدن ديوې برخې فلج دی.

۱- مغزي سکته کله رامنځ ته کیږي؟

ډاکتران وايي، مغزي سکته هغه وخت رامنځ ته کیږي چي وینه دانسان په بدن کي وړې غوټي پیدا کړي او هغه رګونه چي مغزو ته وینه رسوي، بند کړي، مغز ته وینه او اسکېجن نه رسیږي، پایله یې مغزي سکته ده.

۲- هغه کسان چې له مغزي سکتې سره مخ کیږي څه باید ورسره وشي؟

ډاکټران وایي، دتاُسف له مخي ډیر کسان دمغزي سکتې له امله خپل ژوند له لاسه ورکوي دا ځکه چي هغه ته نږدې او حاضر کسان دمغزي سکتي په علامو نه پوهیږي او په لمړي ګام کي یې یوه عادي او ساده ناروغي ګڼي. په داسي حال کي چي دمغزي سکتي علامو پېژندل دومره ګران نه دي. اول باید دمغزي سکتې علامي و پېژنئ او په دې څان پو کړئ چې ناروغه په کم وخت کي روغتون ته ورسوئ، دمغزي سکتې پیژندنه لویه پوهي نه غواړي.

هرڅوک کولای شي دناروغه له ظاهري حالت نه وپوهیږي چې مغزي سکته لري اوکه بل څه؟ له ناروغه سره باید داسې چلند وشي:

  •  له ناروغه نه وغواړئ چې و خاندي
  • له ناروغه نه وغواړئ چې خبرې وکړي
  • له ناروغه نه وغواړئ چې دواړه لاسونه پورته کړي
  • له ناروغه نه وغواړي چې خپله ژبه را وباسي
  • که ناروغه خندا نه شوای کولای او یا یې دخندا په وخت کي خوله کږېدل، خبري یې نه شوای کولای او یا یې خبري پرې پرې وي، لاسونه دواړه یا هم یو لاس نه شو پورته کولای او یا يې ژبه یوې خواته کږه وي، نو ناروغه له مغزي سکتې سره مخ دی، هر څومره چي ژر وي باید روغتون ته ورسيږي.

۳- دمغزي سکتې پايله څه ده؟

که ناروغه په داسې حالت کي دڅو دقیقو په موده کي تر درملني لاندي را نه شي، پایله به یې دبدني اعضاوو فلج وي. ناروغه دخبرو حس له لاسه ورکوي، لاس یا پښه او یاهم دواړه یې فلج کیږي، که ژوندی پاتي شي، دژوند تر اخیري لحظې پوري به دنورو مرستي ته اړتیا ولري.

                     

امریکا حق وارد کردن فشار بر افغانستان در مورد پذيرش خط ديورند را ندارد
منبع : پژواک   تاریخ: 10/29/2018

کابل – برخى اعضاى مشرانوجرگه، اظهارات سناتور امريکايى در مورد خط ديورند را مداخله در امور افغانستان خوانده گفتند که امریکا حق وارد کردن فشار بر افغانستان در مورد اين خط را ندارد. اخیرآ براد شرمن نماینده دموکرات ها در کنگره امریکا و عضو کمیته مالی این نهاد گفته است که ایالات متحده، باید کمک ‌های خود به افغانستان را مشروط به پذیرش «خط دیورند» از سوی کابل کند. وی گفته است: «خط دیورند میان افغانستان و پاکستان از سوی دولت افغانستان به رسمیت شناخته نشده است و ما باید کمک خود را به افغانستان مشروط به شناسایی این خط سازیم.»

به باور او تا هنگامی که این خط مرزی ميان افغانستان و پاکستان از سوی دولت افغانستان به رسمیت شناخته نشود، نمی ‌توان کمک پاکستان در رابطه به طالبان را جلب کرد. اين در حالى است که افغانستان هيچگاه خط فرضى ديورند را به عنوان مرز ميان دو کشور قبول نکرده است. در نشست امروز مشرانوجرگه روی این موضوع بحث شد.

محمد حسن هوتک عضو این جرگه در اشاره به اظهارات سناتور امریکایی گفت که امریکا حق ندارد بر دولت افغانستان فشار وارد کند که خط فرضی دیورند را به رسمیت بشناسد. او این کار سناتور امریکایی را مداخله در امور داخلی افغانستان خواند و از هیئت اداری مشرانو جرگه خواست تا این موضوع را طی یک مکتوب رسمی به سفارت امریکا در کابل گوشزد کند که افغان ها هیچگاه آماده نیستند این خط را به رسمیت بشناسند.

زلمی زابلی عضو دیگر این جرگه نیز گفت که مساله خط دیورند به مردم افغانستان مربوط می‌ شود و دولت‌ های افغانستان در طول تاریخ نخواسته اند این خط را بپذیرند. او افزود که مردم افغانستان هرگونه اظهارات مقام های امریکایی را در مورد خط دیورند مداخله حساب می‌ کنند و آنان باید از ادامه اظهارات مداخله جویانه شان خودداری کنند.

شماری از اعضای دیگراین جرگه نیز از امریکا خواستند که از مداخله در امور داخلی افغانستان دست بکشد. فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه در مورد گفت: «اظهارات سناتوران امریکایی در مورد خط دیورند مداخله جویانه است و مردم افغانستان نه تنها به امریکا بلکه به هیچ کس اجازه نمی‌ دهد در مورد خط دیورند تصمیم گیری کند.»

وی گفت مداخله امریکا در مورد خط دیورند برای حضور این کشور در افغانستان مشکل ایجاد خواهد کرد و دولت امریکا باید به پیشنهاد این سناتور جواب دندان شکن بدهد. او افزود: «افغان ها بخاطر این خط قربانی های فراوانی را داده اند و هیچگاه آماده نیستند این خط را به رسمیت بشناسند.»

هم چنین او از حکومت افغانستان نیز خواست که در برابر این اظهارات سناتور امریکایی عکس العمل جدی نشان دهد. رئیس مشرانوجرگه در نشست دیروز در اشاره به عملیات شبانه در کشور به خصوص ولایت ننگرهار که در آن افراد ملکى کشته شده اند، اشاره کرد. او گفت: «اشتباهات به خیر نظام نیست، اگر شما دست پاک هستید، شب خارجی ها عملیات می کنند و فردا جنایت شان به پای شما تمام می شود، شرم آور است، ملت توان دوام این وضعیت را ندارد.»

به گفته او اگر نيروهاى داخلى مرتکب قتل مردم ملکى شده اند، بايد در چوکات قانون مورد پیگرد قرار گیرند و اگر نیرو های خارجی مرتکب شده اند بايد موضوع با ملت شریک شود. در حمله قطعه صفر دو در ولسوالی رودات ننگرهار در سوم عقرب، ١٤ تن از افراد ملکی کشته شده اند. مسلمیار از حکومت افغانستان و نیروهای خارجی به رهبری امریکا خواست تا در راه اندازی عملیات شان دقت کنند و از پر کردن فلم افغان ها دست بکشند. او خاطر نشان ساخت که دوام این وضعیت به خیر حکومت و امریکا نیست و باید عملیات ها به دقت انجام شود.

داکتر غیرت بهیر و لطف الله بابا اعضای دیگر این جرگه، عملیات شبانه و کشتار افراد ملکی و افغان ها بی گناه را تقبيح کردند و  از حکومت خواستند که جلو کشتار افراد ملکی را در عملیات های شبانه بگیرند.

                  

اسلامي پوهنتون دې په ننګرهار کې جوړ شي
منبع : خبریال دات کام   تاریخ: 10/29/2018

ترهغې وروسته چې کابینې له ننګرهار ولایت څخه کابل ته داسلامي پوهنتون دانتقال پریکړه وکړه دختیځو ولایتونو دولسونو غبرګونونه یې راپارولي دي. قومي او سیاسي مشران وايي، په حکومت کې یو شمېر مغرضې کړۍ هڅه کوي چې اسلامي پوهنتون له ننګرهار څخه کابل ته انتقال کړي. دوی چې دملي تحریک له لوري په جوړه شوې غونډه کې وینا کوله له حکومته وغوښتل چې داسلامي پوهنتون دانتقال په اړه خپله پریکړه بدله کړي.

غونډې ته دملي تحریک مشر پوهاند محمد اسعیل یون ویلي چې اسلامي پوهنتون به په ننګرهار کې جوړیږي او زیاتوي ولسونه یې په اړه په یوه خوله دي، هغه  دوزيرانو شورا ياده پرېکړه غرضي وبلله. قومي مشرانو چې دملي تحریک له لوري په رابلل شوې غونډه کې وینا کوله له ولسمشره وغوښتل چې اسلامي پوهنتون ننګرهار کې پریږدې او دجوړیدو چارې یې پیل کړي.

غونډه کې دننګرهار پخواني والي ګلاب منګل چې ددغه پوهنتون دبنسټ ډبره ايښې دهغو ادعاو په اړه معلومات وړاندې کړل چې دپوهنتون دلیږد لپاره کیږي، هغه زیاته کړه چې ديوې پروژې دبنسټ ډبره ايښودل کېږي، نو مانا يې دا ده چې ټولو خواوو پرې توافق کړی، نو تردې وراخوا دلوړو زده کړو وزارت ټولې ادعاوې بې بنسټه دي.

دافغانستان بانک پخواني مرستياخان افضل هډوال وويل چې ولسمشر ته دلوړو زده کړو وزير له خوا ټول وړانديزونه او خبرې دروغ دي او هېڅ حقيقت نه لري، هغه زياته کړه ددې پوهنتون جوړوونکو له موږ سره همغه مهال پرننګرهار توافق کړی و او هېڅ ستونزه يې نه درلوده.

دلوړو زده کړو وزارت پخواني مرستيال ډاکټر ايمل مسعود ساپي وويل چې په ننګرهار کې دياد پوهنتون نه جوړول دلوړو زده کړو وزير خپله پرېکړه ده، ددې پوهنتون جوړوونکو له ننګرهار سره هېڅ ستونزه نه درلوده. دغونډې ګډونوالو له ولسمشر غوښتي چې له خپلې پریکړې واوړي، دوی ګواښ کړی که حکومت  په دې اړه له پریکړې تیر نه شي، په وینا یې ددوی به له حکومت سره پریکون اعلان او اعتراضونه به پیل کړي.

                    

حملۀ راکتی هم‌ زمان با سفر غنی به لشکرگاه
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 10/29/2018

هم‌ زمان با سفر محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، به ولایت هلمند، صبح روز یکشنبه (۶ عقرب) مخالفان مسلح بر این شهر راکت پرتاب کردند.

عبدالسلام افغان، سخنگوی پولیس هلمند به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که راکت در مربوطات حوزۀ سوم امنیتی شهر لشکرگاه اصابت کرده است که تلفات جانی و خسارات مالی در پی نداشت. اما شاهدان در محل، می‌ گویند که با رسیدن رئیس جمهور غنی، به لشکرگاه سه راکت بر این شهر پرتاب شده است.

یک مقام بلندپایه امنیتی هلمند به صدای امریکا گفت که یک راکت در فاصلۀ یک کیلومتری، نشست رئیس جمهور در نزدیکی هوتل بُست اصابت کرده است. به گفتۀ منبع، راکت دومی بر حوزۀ ششم و سومین راکت بر ساحه عینک که مرز ولسوالی ناوه و شهر لشکرگاه محسوب می‌شود، پرتاب شده، اما تلفاتی نداشته است. از سویی هم دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان گفته که قرار است آقای غنی، در سفرش به لشکرگاه، به مراسم فاتحۀ عبدالجبار قهرمان و صالح محمد اچکزی، رفته و با خانواده‌ های آنان اظهار غم ‌شریکی کند.

عبدالجبار قهرمان و صالح محمد اچکزی دو نامزد پارلمانی بودند که در حدود دو هفته قبل در نتیجۀ حملات جداگانه بر دفتر انتخاباتی شان، در لشکرگاه کشته شدند. عمر زواک، سخنگوی والی هلمند به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که قرار است رئیس جمهور غنی، امروز در تجمع مسؤولان ملکی – نظامی، بزرگان قومی، فعالان مدنی و باشندگان این ولایت سخنرانی کند.

مشکلات و پیشنهادات مردم

ارگ گفته است که اعضای شورای ولایتی هلمند، پیشنهادات و مشکلات شان را با رئیس جمهور غنی، در میان گذاشته اند. بر بنیاد اعلامیۀ ارگ، نبود مارکیت برای محصولات زراعتی و کمبود معلمین مکاتب از جملۀ مشکلات عمدۀ است که اعضای شورای ولایتی هلمند از آن نام برده اند.

هم چنان شورای ولایتی هلمند به رئیس جمهور، اعمار بند کجکی و بند فرهاد، فعال‌ سازی تصدی بست، ارتقای موسسه تحصیلات عالی هلمند به پوهنتون، ایجاد یک فابریکه تولید روغن جواری، جلوگیری از قاچاق سنگ رخام و فنی ‌سازی استخراج آن، اعمار شش پل در امتداد دریای هلمند و توجه به شفاخانه بُست را پیشنهاد کرده اند. این وکلای مردم، بر ایجاد هماهنگی میان نیروهای امنیتی و ادارات ملکی نیز تأکید کرده اند.

رئیس جمهور غنی گفته است که یک شرکت ترکی آماده است تا روی بند کجکی ۱۷۵ میلیون دالر سرمایه‌ گذاری کند و کار توسعه‌یی این بند به زودی آغاز خواهد شد. هم چنان او گفته است که کانال زمین ‌داور پس از مطالعات که در مرحلۀ پایانی قرار دارد، فعال می‌ گردد.

                      

شرکت ترکی در بند کجکی سرمایه گذاری می کند
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 10/29/2018

رئیس جمهور افغانستان گفته است که کار بالای توسعهء بند کجکی به زودی آغاز خواهد شد.

رئیس جمهور افغانستان روز یکشنبه حین سفرش به لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند گفت که کار بالای توسعۀ بند کجکی ”به زودترین فرصت” آغاز خواهد شد. محمد اشرف غنی گفت، یک شرکت ترکی آماده است تا ۱۷۵ میلیون دالر در این پروژه سرمایه گذاری کند. انتظار می رود که با تطبیق این پروژه، بند کجکی توانایی ذخیره ”یک میلیارد مترمکعب آب”را پیدا کند.

بند کجکی میان سال ‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۴ از سوی کمپنی امریکایی موریسن، اعمار شد. فاز نخست این بند در همان زمان با ظرفیت تولید پنجاویک میگاوات برق، تکمیل شد، اما فاز دوم این بند به دلایل جنگ و مشکلات داخلی متوقف شد تا اینکه در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، قرارداد فاز دوم بند کجکی، با شرکت ”هفتادوهفت” ترکی به امضا رسید.

ذخیرۀ آبی بند کجکی، یک ‌و نیم برابر بند سلما است و به گفتۀ مقامات وزارت انرژی و آب افغانستان دو برابر بند سلما نیز برق تولید خواهد کرد. توسعۀ بند کجکی از سوی رئیس جمهور غنی در حال مطرح شده است که مشکل خشک سالی و حق آبۀ آب افغانستان به ایران، موجب تشنجات لفظی میان کابل و تهران شده است. مقامات افغان می گویند که بر اساس معاهدۀ دریای هلمند با ایران، حکومت افغانستان ”۲۶ مترمکعب آب در ثانیه به ایران” تعهد کرده است که سالانه حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب می شود.

در چندین دههء گذشته اما سالانه بین ۲.۵ تا سه میلیارد مترمکعب آب دریای هلمند، به ایران سرازیر می‌شد. در چند سال گذشته با احداث چندین بند برق و بندهای آب گردان، سرازیر شدن آب دریا های افغانستان به ایران تا اندازۀ کاهش یافته است.

                    

وزارت صحت عامه: ۵۰ درصد افغان‌ها مشکلات روانی دارند
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 10/29/2018

 

به اساس سروی تازه وزارت صحت عامه افغانستان، در حال حاضر ۵۰ درصد مردم این کشور مشکلات روانی دارند اما به گفته مقامات این وزارت آنان مریض روانی نیستند.

فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی این وزارت روز یکشنبه ۶ عقرب ۱۳۹۷ در یک نشست به مناسبت تجلیل از روز جهانی صحت روانی در کابل گفت، وزارت صحت عامه این سروی را در جریان دو سال به همکاری اتحادیه اروپا در ۱۶ ولایت کشور انجام داده است.

وی گفت:

” این سروی نشان می‌دهد از هر دو افغان یکی آن مشکل روانی اجتماعی دارد و باید گفت این توده اعظیم افراد تاکنون مریض روانی نیستند اما به کار خود هم به گونه درست رسیدگی نمی‌توانند اما اگر به مشکلات آنان رسیدگی نشود و یا عوامل این فشار‌ها ادامه پیدا کند دیر و یا زود به اختلات روانی مبتلا می‌شوند.”

به گفته آقای پیکان، عوامل مختلف از جمله جنگ، ناامنی، ازدواج زیر سن، خشونت‌های خانوادگی، استفاده از مواد مخدر، مهاجرت‌ها و بیکاری سبب افزایش اختلالات روانی نزد افراد می‌گردد.

در این سروی میزان اختلال افسردگی ۴.۸۵ درصد، میزان اضطراب ۲.۷۸ درصد، صدمه روانی ۵.۳۴ ، میزان سوء استفاده از مواد مخدر به شمول ادویه خواب آور ۱۲.۲۰ درصد و افکار خودکشی ۷.۲۵ درصد گفته شده‌است.

آقای پیکان می‌گوید، این وزارت به هدف وقایه و جلوگیری از مشکلات روانی ۷۵۰ مشاور روانی را در مراکز صحی تمام ولایات کشور استخدام کرده‌است.

مسئولان وزارت صحت عامه می‌گویند، معلولین، معیوبین، معتادین، افراد بیکار و مهاجرین نیز از جمله قشر آسیب پذیر هستند که بیشتر به مشکلات روانی مبتلا می‌شوند.

این در حالیست که مسئولان وزارت صحت عامه پیش از این گفته بودند که حدود ۸۰ درصد مردم این کشور مشکل روانی دارند.

از سوی هم داکتر نیکوالس تایلور نماینده اتحادیه اروپا که در این نشست حضور داشت تعهد نمود که در راستای آموزش متخصصین و حمایت از مراکز صحت روانی با این وزارت همکاری می‌کند.

وی افزود:

”روز جهانی صحت روانی بخاطر این بیماری بسیار یک فرصت مهم است تا ما جمع آوری معلومات، نشر آگهی عامه و عملی کردن برنامه‌های خود را تازه نمائیم، اتحادیه اروپا از چندین سال بدین‌سو در این بخش با افغان‌ها همکاری کرده و این اتحادیه یکبار دیگر بخاطر حمایت از مراکز این بیماری، آموزش متخصصین و همکاری‌های تخنیکی تعهد می‌کند.”

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، در حال حاضر مراکز تداوی صحت روانی در ۵ زون کشور فعالیت می‌کند.

وزارت صحت عامه در حالی از موجودیت مراکز تداوی مریضان اختلالات روانی در کشور سخن می‌زند که هنوز هم مردم در ولایات دور دست کشور از عدم دسترسی به خدمات صحی شکایت دارند.

 

طالبان ۲ زن را در جوزجان شلاق زده اند
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 10/29/2018

 

مسئولان امنیتی در ولسوالی درزاب جوزجان می گویند که شورشیان طالب دو زن را به اتهام تماس تیلیفونی با مردان شلاق زده اند.

محمد اسماعیل قوماندان امنیه ولسوالی درزاب جوزجان امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که این واقعه در قریه قزیل قشلاق ولسوالی درزاب رخ داده است.

او افزود:

”شما هم دیده باشید که ویدیوی آن در فیس بوک ها نشر شده و ما تائید می‌کنیم که چنین واقعه رخ داده و دو خانم را طالبان شلاق زدند. از این که ساحات ولسوالی درزاب نا امن، صعب العبور و شبکه های مخابراتی قطع است از این لحاظ ما از بعضی رویداد ها نا وقت خبر میشویم.”

تصویر جریان شلاق زدن که از سوی شورشیان طالب در یک نوار ویدیویی در صفحات اجتماعی نشر شده نشان میدهد که دو زن چادری پوش قشلاقی در حالت نشسته، توسط یک طالب در حال شلاق زدن است.

طالبان تا هنوز درین مورد با رسانه ها تبصره نکرده اند.

پیش از این دفتر ولایتی کمیسیون حقوق بشر ولایت فاریاب نیز از شلاق زدن یک دختر جوان توسط طالبان در بازار خواجه ناموسای این ولایت خبر داده بودند.

د افغانستان برښنا شرکت ۱۳ کارکوونکي د طالبانو له منګولو ازاد شول
منبع : تاند   تاریخ: 10/29/2018

په ننګرهار ولایت کې د افغانستان د برښنا شرکت ۱۳ کارکوونکي له ۸ ورځې برمته توب وروسته وژغورل شول.

وسله والو طالبانو په ننګرهار کې ۸ ورځې وړاندې د برښنا شرکت ۱۳ تنه عادي کارکوونکي تښتولي ول.

د ننګرهار د والي ویندوی عطاالله خوږیاڼي نن /یکشنبه/ وویل، د برښنا شرکت دا ۱۳ کارکوونکي د قومي مشرانو او د سیمې د اوسېدونکو په هڅو او منځګړتوب خوشي او له خپلو کورنیو سره یوځای شول.

وسله والو طالبانو تر دې پخوا هم په ځلونو د برښنا شرکت کارکوونکي تښتولي، د برښنا ستنې یې نړولي او د ښارونو او کلیو ترمنځ یې برښنا پرچاو کړې ده.

هشدار وزارت مالیه به شرکت ‌های که مالیات شان را نپرداخته‌اند!
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 10/29/2018

 

وزارت مالیه افغانستان دو ماه دیگر به آن شرکت‌ های که مالیات ‌شان را پرداخت نکرده‌اند مهلت داده‌ است تا حساب ‌های شان را تصفیه کنند.

عبدالحبیب زدران رئیس بخش عواید این وزارت در نشست خبری تأکید کرد که اگر باز هم شرکت هایی‌که بر آنان جرایم مالیاتی وضع شده، مالیات‌شان را پرداخت نکنند، دارایی مالکان شرکت‌ها به فروش رسیده، حساب‌های بانکی آنان مسدود و ممنوع الخروج خواهند شد.

وی گفت: ”آن تجار صاحبان که جواز تجارتی دارند و یا دیگر مالیه دهندگان که جرایم ”جریمه”‌ های مالیاتی‌شان باقی مانده بود، ۹۵ درصد این جرایم بر آنان را معاف کردیم و تنها مالیات‌شان را با ۵ درصد جریمه آن باید پرداخت کنند، یک علت مهم که ما معافیت اعلام کردیم این بود که از چند سال به این‌سو مالیات در این شرکت‌ها پنهان مانده بود و دوم این‌که سکتور خصوصی باید تشویق شود.”

شماری از شرکت ‌ها از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۶ هجری خورشیدی مالیات‌شان را به حساب دولت نپرداخته بودند که سبب وضع جریمه‌های سنگین مالیاتی بر آنان شده بود. اکنون آقای زدران می‌گوید، از بهر آن که این شرکت‌ها بتوانند مالیات و جریمه‌های مالیاتی‌شان را تصفیه کنند، ۹۵ درصد این جریمه‌ها که ۲۰ میلیارد افغانی می‌شود بر آنان بخشوده شده‌است.

به گفته او، از آغاز روند گردآوری جریمه‌های مالیاتی تاکنون،۶۰ درصد شرکت‌ها که شمار آنان به ۲۰ هزار می‌رسد مالیات‌شان را پرداخته‌اند که رقم پولی آن از ۸ تا ۱۰ میلیارد افغانی می‌رسد.وزارت مالیه قبلاً ۹ ماه به این شرکت‌ها مهلت داده بود تا جریمه‌های مالیاتی‌شان را بپردازند اما اکنون این مهلت را تا ماه قوس تمدید کرد.

با این همه خان جان الکوزی معاون اتاق‌ تجارت و صنایع افغانستان در این نشست این اقدام وزارت مالیه را ستود و اما از آنچه به گفته او وجود مشکلات در بخش جواز شرکت‌ها خواند از وزارت مالیه خواست تا شرکت‌های را که تازه ایجاد می‌شوند برای سه سال از پرداخت مالیه معاف سازد.

وی افزود: ”از این تصمیم استقبال می‌کنیم و یکجا با اتاق‌های صنایع و زنان تعهد می‌سپاریم تا به تمام تاجران و سرمایه داران خود ابلاغ کنیم و بگویم که مکلف استند تا آخر این سال مکلفیت‌های خود را تمام کنند و از این امتیاز استفاده صورت گیرد، مشکل اساسی در سیستم‌ها است و امیدوار هستیم که وزارت مالیه سیستم‌های خود را ساده سازد و دیگر این‌ که مشکل در قانون است که قانون باید اصلاح شود.”

شماری از آگاهان اقتصادی می‌گویند، این کار سبب خواهد شد تا فرهنگ فرار از پرداخت مالیه از سوی برخی از شرکت‌ ها پایان یابد و عواید دولت نیز از این رهگذر بلند برود.

در این میان، عبدالله رقیبی معین عواید و گمرکات وزارت مالیه می‌گوید، برای آن‌ که شرکت‌ ها از معافیت جرایم مالیاتی سوء استفاده نکنند، محدودیت‌ های جدی را نیز آنان روی دست دارند و بر بنیاد قانون با شرکت ‌های متخلف برخورد خواهد شد.

 

هلمند ته د ولسمشر غني سفر
منبع : د آزادی رادیو   تاریخ: 10/29/2018

افغان ولسمشر محمد اشرف غني نن یکشنبه هلمند ته سفر وکړ او د دې ولایت له چارواکو او د خلکو له استازو سره يې وکتل.

له ارګه خپره شوې اعلامیه وايي، ولسمشر د هلمند د خلکو له استازو سره په کتنه کې د روغتیا، امنیتي ځواکونو د کمښت، برښنا، د فابریکو د جوړولو او د وژل شویو خبریالانو له کورنیو سره د مالي مرستو په اړه خبرې او د ستونزو د حل ژمنه وکړه.

ولسمشر غني وویل چې یو ترکی شرکت به د ۱۷۵ ميلیونه ډالرو په پانګونې د هلمند د کجکي بند ورغوي.

نوموړي دغه راز د ولسي جرګې د وژل شویو نوماندانو عبدالجبار قهرمان او صالح محمد اڅکزي له کورنیو سره غمرازي هم وکړه.

پخواني معلومات:

افغان ولسمشر محمد اشرغني نن د یوه لوړپوړي دولتي پلاوي په مشرۍ د هلمند لښکرګاه ته ولاړ.

د هلمند د والي ویاند عمر ځواک وایي، ولسمشر محمد اشرف غني به د هلمند له چارواکو او امنیتي مسئولینو سره تر کتنې وروسته، د عبدالجبار قهرمان او صالح محمد اڅکزي له کورنیو سره په لیدنو سربېره به له بېلابېلو اقشارو سره هم وګوري.

له محمد اشرف غني سره په دې سفر کي د کابینې ګڼ شمېر وزیران او نور چارواکي ملګري دي.

تمه ده چې ولسمشر به هغه پنځوس بستریز زېږنتون هم پرانیزي چې په دې وروستیو کې په اساسي ډول جوړ شوی دی.

ولسمشر به د ورځې په پای کې د خلکو یوې لویې غونډې ته وینا هم وکړي.

 

کمیسیون ‌های انتخابات، بیش‌ ترین نقض قانون را مرتکب شده اند
منبع : باختر   تاریخ: 10/29/2018

رئیس مؤسسه انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان و شماری ازسناتوران درمجلس امروزی مشرانوجرگه گفتند که کمیسیون‌های انتخاباتی، بیش ‌ترین نقض قانون را درانتخابات ولسی جرگه مرتکب شده اند.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر، جلسه امروزی مشرانوجرگه که به ریاست فضل هادی مسلم یار رئیس مجلس برگزار شد؛ محمد یوسف رشید رئیس موسسه انتخابات آزاد وعادلانه افغانستات (فیفا) ضمن برشمردن تخطی‌ها وجرایم فراوان انتخاباتی در روند انتخابات پارلمانی28میزان، هردوکمیسیون و بخصوص کمیسیون مستقل انتخابات را به نقض بیشتر قانون انتخابات متهم نموده، گفت که مدیریت ضعیف کمیسیون مستقل انتخابات در بخش ‌های پلان سازی وعملیاتی سبب مشکلات ساختاری در داخل کمیسیون شده ونیز تداخل وظیفویی، تضادمنافع، بیروکراسی و تصامیم دیرهنگام و وقت‌کشانه قبل از روند این پروسه، موجودیت تردید درارقام ثبت نام کاندیدان، نصب نشدن نام‌های ثبت نام شد گان درمحلات رای دهی از عمده‌ترین مشکلات و نواقص کاری این کمیسیون بوده است.
رشید افزود ضعف درتصمیم دیرهنگام کمیسیون مبنی بربه کارگیری ازشیوه بایومتیریک نیز این روند را درحالت دشوار قرارداد که تاکنون سرور مرکزی آن فعال نمی ‌باشد که مشکلات را درروند جمع آوری آرا به ‌بار خواهد آورد که حتی صدمات آن به انتخابات ریاست جمهوری خواهد رسید.
هم چنان موصوف خاطرنشان ساخت که ضمن سایرمشکلات درپروسه انتخابات، موارد نقض صریح قانون نیز وجود داشته است ونیزعلاوه کرد که دربرخی حالات کمیسیون‌های انتخاباتی درمقابل هم دیگرقرارمی‌گیرند که تصمیم اخیرکمیسیون شکایات انتخاباتی در قبال باطل ساختن آرای بدون بایومتریک نشان دهنده جفا درحق رای دهنده گان می باشد که تقصیری از آن‌ها نیست.
محمدیوسف رشید ازبرخی کاستی‌ها ومشکلات چون استخدام بی رویه معلمین، عدم آگاهی کافی کارمندان ازبه کارگیری دستگاه بایومتریک، ممانعت ازحضورناظرین بعد ازتمدید پروسه، مداخلات افراد مسلح غیرمسئول بخصوص در ولایات به نفع کاندیدان مشخص، پیکارهای غیرقانونی برخی کاندیدان و استفاده بیش ازحد پول برای تبلیغات، خرید وفروش رای به شیوه تجارتی و پاداش‌ها وهدیه‌ها وتطمیع مامورین را نیز از ضعف‌های این انتخابات دانسته و اصلاحات آنی و فوری مدیریتی در کمیسیون ‌های انتخاباتی، تصمیم در مورد فهرست رای دهندگان، حل مشکل انتخابات ولایت غزنی وموارد دیگر را بیان کرد که باید تا انتخابات ریاست جمهوری همه این چالش‌ها از میان برداشته شود. وی از یافته ‌ها و نظارت این موسسه ازپروسه انتخابات، از اشتراک گسترده مردم، تلاش‌ های کاندیدان و شجاعت و قربانی ‌های نیروهای امنیتی را از ابعاد مثبت این پروسه یاد کرد.
بعد از ارایه گزارش، اعضای مجلس نیز نظریاتی را برای بهبود نظام انتخاباتی کشور، شفافیت در روند شمارش آرا و هم چنان دخالت‌های بسیارآشکار ناظرین انتخاباتی و جود فساد های انتخاباتی را ارایه نمودند که در آینده جلو این همه گرفته شود.
هکذا درمباحث آزاد جلسه رئیس واعضای مشرانو جرگه طرح برخی سناتوران امریکایی را که گویا کمک‌های آن‌کشوربه افغانستان به شناختن خط فرضی دیورند ازسوی افغانستان مشروط شود با شدیدترین الفاظ نکوهش نموده، آنرا دخالت مستقیم درامورداخلی کشورخوانده، اعلامیه جداگانۀ را دراین مورد صادرنمودند.
درجلسه هم چنان رئیس وبرخی اعضای مجلس اذعان داشتند که براساس اقدام قبلی حکومت افغانستان قراربود یک باب پوهنتون اسلامی با معیارهای بین المللی درولایت ننگرهارساخته شود که تمام مراحل آن درسال 1393 شمسی طی گردید وسنگ تهداب آن نیزدرساحه یکهزارجریب زمین گذاشته شد؛ ولی متأسفانه به تازگی شورای وزیران فیصله نموده است که این پوهنتون در کابل ساخته شود که چنین تصمیم غیرمعقول وغیرعملی ومغایر انکشاف متوازن و بازی با احساسات مردم ننگرهار می‌باشد و تاکید داشتند که باید هرچه عاجل رئیس جمهور کشور این مساله را درکابینه مطرح نموده، فیصله دومی را ملغی و پوهنتون مذکور در محل قبلا تعیین شده اعمار گردد و همه اتباع و محصلان سایر کشور های اسلامی از آن مستفید شوند.
هم‌ چنان دربحث آزاد، اعضای مجلس کسب لقب قاری برتردنیا را ازسوی قاری عبدالکبیرحیدری که درمسابقات جهانی تلاوت قرآنکریم درفدراتیف روسیه، بدست آورده را مبارکباد گفتند وقرارشد که درفرصت مناسبی ازوی با اهدای تقدیرنامۀ از سوی مجلس تحسین به عمل آید.
هکذا در جلسه ازکاکردهای وزحمات سناتورالله داد اندر که اخیراً عضویتش ازمشرانوجرگه انفصال یافته است با دسته گل واهدای تقدیرنامه ازسوی رییس مشرانوجرگه، هیئت اداری وسایراعضا مورد تحسین و تمجید قرارگرفت.
یادآوری از نقش برازنده قوماندان عبدالملک وسایر مدافعین درعقب راندن طالبان ازولسوالی کران منجان ولایت بدخشان، مشخص نشدن نتایج امتحان دسته جمعی معلمان ازسوی ارگان ‌های ذیربط، نگرانی از وضعیت بدامنیتی درولایت سمنگان، انتقادشدید ازعملیات نا هماهنگ شبانه درولایت ننگرهار که اخیراً هفده تن دیگر به شمول اطفال و زنان به شهادت رسیده اند، تاکید بر وصل دوباره برق ننگرهار، استقبال ازشرکت گسترده واجدین شرایط درانتخابات ولایت کندهار وانتقاد ازکاستی‌های آن ازسوی کمیسیون مستقل انتخابات، استقبال ازرهایی ملابرادر از زندان پاکستان و نقش وی در پروسه صلح افغانستان، تاکید بررسیدگی به شکایات متعدد انتخاباتی ازسوی کمیسیون مربوط و یک سلسله مسایل دیگر مطرح بحث قرار گرفت.
درجمع‌بندی مباحث، رئیس مجلس ضمن ارجاع برخی مواردیاد شده به کمیسیون‌های ذیربط گفت چندی قبل در یک عملیات شبانه درولسوالی رودات ولایت ننگرهارچندین تن به شمول اطفال و زنان به شهادت رسیدند که تداوم چنین حالتی به نفع حکومت نبوده وفاصله‌ها رابیش‌ترخواهد ساخت که باید ارگان‌های ذیربط اینگونه اشتباهات را تکرار نکنند و آنانیکه را که درکشتارهای مردم ملکی دست دارند ازمجاری قانونی مورد پیگرد قراردهند.
رئیس مجلس درادامه گفت که برق مردم ننگرهار از چهل روز به این ‌طرف در منطقه باد پخ ولایت لغمان قطع شده است وباید حکومت در اتصال مجدد آن سعی لازم بخرچ دهد و پایه‌های برق را از ساحاتی عبوردهد که امنیت آن تامین شود و مشرانوجرگه مصمم است که این مساله را درکمیتۀ رؤسا نیز با مسوولان ذیربط مطرح بحث قراردهد.
دراخیررئیس مجلس ضمن استقبال از رهایی ملا عبدالغنی برادر، از انتخابات دیروز ولایت کندهارکه درفضای امن برگزار شد یاد نموده و از قوماندان امنیه جدید آن ولایت، تورن جنرال تاالدین خان در تامین امنیت قدردانی نمود.