سنگ تهداب مرکز جراحی قلبی کودکان گذاشته شد

 
سنگ تهداب مرکز جراحی قلبی کودکان گذاشته شد
منبع : وزارت صحت عامه   تاریخ: 10/9/2018
جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی و داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامۀ افغانستان امروز سه شنبه 18 میزان سال روان، سنگ تهداب نخستین مرکز جراحی قلبی کودکان را در محوطه شفاخانه صحت طفل-اندراگاندی گذاشتند.
مرکز جراحی قلبی کودکان به کمک مالی کشور ایتالیا با مصرف سه ملیون یورو در یک طبقه مجهز با تمام امکانات طبی پیشرفته ساخته می‌شود. کار ساختمان این مرکز تا یک سال آینده تمام می‌شود.
داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی که در مراسم  تهداب گذاری این مرکز در سخن‌رانی خود از کمک مالی کشور ایتالیا در امر ایجاد این مرکز ابراز تشکر نموده اضافه کرد:« ایجاد این مرکز یک گام مهم و نیک در جهت بهبود وضعیت صحی کودکان در کشور می‌باشد. با ایجاد این مرکز زمینۀ درمان برای کودکانی‌که دچار مریضی های قلبی اند،  فرهم شده است.»
هم‌چنان رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی از کارکرد های متخصصانی که در جهت آموزش داکتران تلاش می‌کنند قدردانی کرد.
در همین نشست داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور با ایراد بیانیه یی چنین گفت:« مشکلات قلبی به خصوص در کودکان کشور رو به افزایش است. در حال حاضر نزدیک به 26 هزار کودک از مریضی های قلبی رنج می‌برند. با توجه به این چالنج ‌ها وزارت صحت عامه تصمیم گرفت تا یک  مرکز جراحی قلبی مجهز را برای درمان مریضی های قلبی کودکان ایجاد کند.»
وزیر صحت عامه  تاکید کرد که :«در این مرکز داکترانی  که در بیرون از کشور در بخش  جراحی قلب آموزش دیده اند جذب میگردند و برای ارائۀ بهتر خدمات صحی در این زمینه شماری از نرس ها برای آموزش به کشور هندوستان فرستاده می‌شوند.»
باید آور شد که در این مرکز نه تنها علمیات‌های قلبی  کودکان صورت می‌گیرد؛ بلکه داکتران در بخش جراحی قلبی نیز آموزش تخصصی می‌بینند.
دستگیری قوماندان علی‌پور، اینبار تشنج میان محقق و غنی؟
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 10/9/2018

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیۀ افغانستان، با اشاره به عملیات ناکام پولیس برای دستگیری قوماندان علی‌ پور مشهور به ”شمشیر” گفته است که ”بعضی‌ ها می‌ خواهند جنگ را به مناطق مرکزی افغانستان بکشانند.”

پولیس و کوماند وهای افغان روز جمعه (پنجم اکتوبر) هنگامی‌ که قوماندان علی پور در منزل یکی از نامزدان انتخابات ولسی جرگه مهمان بود، تلاش برای دستگیری وی کردند، اما این عملیات با مقاومت علی پور و طرفدارانش روبرو شد و و تبادل آتش میان دو طرف انجامید که در نتیجۀ آن هفت غیرنظامی و چهار پولیس کشته شد. معاون ریاست اجرائیۀ افغانستان به صدای امریکا گفت که موضع دستگیری آقای علی پور باید در شورای امنیت ملی افغانستان بحث می شد.

آقای محقق گفت: ”بعضی ها اشتیاق دارند در هزاره‌جات جنگ داغ شود؛ خوب به یک بهانه جنگ می‌ کنند؛ یک تهمت و ناروایی هم می ‌کنند در پای کسی … هیچ سابقه ندارد که هزاره‌جات علیه حکومت کدام تحرکی داشته باشد. جنگ را نباید گسترش بدهیم، جنگ به جاهایی که علیه حکومت می‌ جنگند، باید متمرکز شود.”

گرچه معاون دوم ریاست اجرائیه به صورت مستقیم از مقامات ارگ و مشخصاً از محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نام نبرد، آقای محقق در گذشته زمانیکه مسایل قومی مطرح بحث شد، به صورت صریح و یا ضمنی رئیس جمهور افغانستان را نشانه گرفته است. بر طرفی عبدالرزاق وحیدی، وزیر پیشین مخابرات و تکنالوژی از سوی رئیس جمهور غنی که از سوی حزب وحدت به رهبری آقای محقق معرفی شده بود، یکی از انتقاد هایی است که می توان به آن اشاره کرد.

”فرد مسلح غیرمسوول”

اما مقامات حکومت افغانستان، قومندان علی پور را که ظاهراً قوای خیزش مردمی را در ولسوالی سرجنگل ولایت غور رهبری می‌ کند، فرد ”مسلح غیرمسوول” می ‌خوانند. نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان، گفته است که ”علی پور در شاهراه میدان وردگ، بامیان، غوربند و غور، افراد مسلح غیرمسوول دارد و گاه و ناگاه توسط این افراد خود در شاهراه از مردم اخاذی می کند؛ مردم را آزار و اذیت میکند؛ همین گونه در برخی موارد مرتکب تجاوز جنسی به نوامیس مردم شده است که ما اسناد داریم. او جنایتکار است.”

اما آقای رحیمی حداقل تا حال شواهدی را در دسترس رسانه قرار نداده است تا مصداق ”تجاوز جنسی به نوامیس مردم” شود. در همین حال عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ افغانستان، بدون اینکه مشخصاً از قوماندان علی‌پور نام ببرد، گفته است که رویداد ولسوالی سرجنگل را بررسی میکند.

محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین شورای امنیت ملی، نیز بدون نام بردن از علی پور، گفته است که وی در گذشته نیز مخالف چنین برخورد ها بود. اما شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به گونۀ غیرمستقیم در پاسخ به این انتقادات، در فیسبوکش نوشته است که شماری از سیاستمداران افغانستان ”فرصت طلب، عوام فریب و غیرصادق به مردم” اند. آقای مرتضوی گفته است که ”در اعلامیه‌ های شان برای هر رویداد، بوی فتنه، شیطنت و توطیه است.”

عکس العمل‌ مردم

عکس العمل ‌ها در صفحات اجتماعی نیز به این رویداد متفاوت است — شماری از تلاش حکومت برای دستگیری علی پور استقبال کرده اند و شماری آن را ”تبعیض دستۀ رهبری حکومت علیه قوم هزاره خوانده اند.” در حال حاضر، آقای علی پور پنهان است و تماس های مکرر صدای امریکا برای صحبت با این فرمانده محلی، بی نتیجه ماند.

در همین حال عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که هیاتی از طرف ریاست جمهوری برای بررسی این رویداد به آن ولایت سفر کرده است در عین حال، نیروهای امنیتی در ولسوالی سرجنگل جابجا شده اند. پیش از این، در ماه سرطان سال جاری خورشیدی دستگیری نظام الدین قیصاری، یکی از فرماندهان محلی وفادار به جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری، با عکس العمل های زیادی مواجه شد و حدود ۲۰ روز تظاهرات برای رهایی وی ادامه یافت، هرچند تا اکنون آقای قیصاری از بند رها نشده است.

                  

مشرانو جرگه: اظهارات ضد حکومتی از سوی برخی از مقامات حکومتی به دشمن کمک می ‌کند
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 10/9/2018

کمیسیون امور تقنینی و حقوقی مشرانو جرگه افغانستان می‌ گوید، اظهارات ضد حکومت از سوی برخی از مقامات حکومتی به دشمن کمک می کند.

اظهارات ضد حکومتی یکبار دیگر از سوی معاون دوم ریاست اجرائیه عکس ‌العمل برخی از اعضای مشرانو جرگه و برخی از حقوق ‌دانان را برانگیخت. کمیسیون امور تقنینی و حقوقی مشرانو جرگه افغانستان می‌ گوید، مقامات حکومتی باید بدون در نظرداشت احکام قانون ابراز نظر ننمایند.

غلام محی ‌الدین منصف رئیس این کمیسیون، روز دوشنبه «۱۶ میزان ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت، از داخل حکومت و بر ضد آن حرف زدن، ذهن را مغشوش نموده و تأثیرات منفی زیادی برجا می‌گذارد. او افزود: ”کسانی که در حکومت کار می ‌کنند و در چوکی ‌های بلند یا پائین حکومت هستند، باید در مورد مستحکم ساختن پایه ‌های حکومت کوشش کنند، اما این گونه اظهارات طوریکه محقق انجام می ‌دهد، در ذهن هموطنان ما تأثیر منفی برجا می ‌گذارد، اگر از آن جلوگیری شود، کار خوبی خواهد بود.”

این عکس ‌العمل‌ ها در حالی ابراز می ‌شود که معاون دوم ریاست اجرائیه روز گذشته یکبار دیگر علیه حکومت اتهام وارد نموده گفت، حکومت افغانستان در فکر افزایش جنگ در کشور است. محمد محقق گفته بود، حکومت به جای انجام دادن کار های مهم اکنون مصروف زور آزمایی با کاندیدان ریاست جمهوری آینده در بلخ، کندز و مناطق مرکزی است.

در اعلامیۀ که از سوی رسانه ‌ها نشر شده، آقای محقق در مورد حملات اخیر طالبان در ولسوالی سیدآباد میدان وردک به سیاست حکومت شدیداً انتقاد نموده بود. تلاش نمودیم تا نظر آقای محقق در مورد انتقادات وی بر ضد حکومت را در این گزارش داشته باشیم، اما موفق نشدیم. آقای محقق پیش از این از حکومت و شخص رئیس جمهور انتقاد نموده بود.

وی سال گذشته در یک نشست در ایران بر ضد پالیسی حکومت سخنانی را مطرح نموده بود که بعداً ریاست جمهوری تصمیم گرفت تا در مورد تحقیق نماید، اما نتیجۀ تحقیق با رسانه‌ ها شریک ساخته نشد.

  • با این همه اکنون سؤال اینجاست که آیا وظیفۀ وی باعث شده که در مورد اظهارات وی تحقیق صورت نگیرد؟
  • یا اینکه وی از لحاط قانون حق انتقاد را دارد؟

سبحان مصباح معاون اتحادیه حقوق‌ دانان افغانستان در این رابطه به رادیو آزادی گفت: ”در کود جزا کسی که مردم را بر ضد حکومت قرار می‌ دهد، جرم حساب شده و جزا نیز دارد. این اظهارات اساس جرمی دارد، اگر انتقاد می ‌شود آن هم راه ‌های قانونی دارد و این حق مردم و جامعه‌ی مدنی است که حکومت را متوجه بسازد.”

آقای مصباح می‌ گوید، در قاموس سیاسی و منطقی جهان چنین موردی وجود ندارد که یک مقام حکومتی بر ضد حکومت انتقاد نماید.

 

اورښتونه او سیلابونه دافغانستان ۲۲ ولایتونه ګواښي
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 10/9/2018

دافغانستان دهوا پیژندنې اداره خبرتیا ورکوي، چې په ایران کې له درنو ورښتونو او سیلابونو وروسته ددغه هیواد ۲۲ ولایتونه ددرنو ورښتونو او سیلابونو له ګواښ سره مخ دي.

دافغانستان دهوا پیژندنې دوړاندوینې آمر نسیم مرادي امریکا غږــ آشنا راډیو ته وویل، په احتمالي توګه به راتلونکي ۲۴ ساعتونو کې دافغانستان یو شمیر سیمې دشدیدو ورښتونو او سیلابونو سره مخ شي.

ددغې ادارې دریپوټ پر اساس، په کندز، بدخشان، تخار، بغلان، سمنګان، نورستان، کنړ، ننګرهار، کاپیسا، پروان، بامیان، پنجشیر، کابل او سالنګ لوې لارې کې دورښتونو شدت نسبت لغمان، لوګر، وردګ، دایکندي، سرپل، بلخ، پکتیکا، خوست او غزني ولایتونو کې ډیر اټکل شوی دی.

دښاغلي مرادي پر وینا په راتلونکو ۲۴ ساعتونو کې د ورښت کچه د ۲۰ څخه تر ۳۵ ملي مترو پورې اټکل شوې ده. تردې دمه افغان حکومت دراروانو ورښتونو او سیلابونو په اړه دځاني او مالي زیانونو دمخنیوي په اړه معلومات نه دي ورکړي.

دا په داسې حال کې ده، چې په وروستیو ورځو کې ورښتونو او سیلابونو دایران په شمال کې ګڼ مالي او ځاني زیانونه اړولي دي.

                      

اروپايي اتحادیه وايي، دافغانستان دانتخاباتو شفافیت ورته مهم دی
منبع : تاند   تاریخ: 10/9/2018
اروپايي اتحادیه وايي چې دافغانستان دانتخاباتو بهیر په جدي ډول څاري او هڅه کوي چې دا انتخابات له تېرو هغو سره توپیر ولري. په افغانستان کې داروپايي اتحادیې استازي پي یر میودان دا خبره وروسته له دې وکړه چې دافغانستان دانتخاباتو خپلواک کمیسیون وویل چې یوازې به بایومیتریک رایې منل کېږي.
دټاکنو دکمیسیون په وینا دانتخاباتو په ورځ /دمیزان ۲۸مه/ به هغه رایې نه شمېرل کېږي چې دبایومیتریک کود ونه لري. داروپايي اتحادیې څارونکې ډلې افغانستان ته راغلي او وايي چې دانتخاباتو شفافیت به له نژدې وڅاري. دوی به دافغانستان دولسي جرګې له انتخاباتو وروسته د دې پروسې په اړه خپل نظرونه اعلان کړي.

په افغانستان کې داروپايي اتحادیې استازي وویل چې دافغانستان دولسي جرګې انتخابات اروپا او دهغې متحدانو ته ډېر مهم دي او دوی نه غواړي چې افغانستان دمیزان له شلمې وروسته یو وار بیا دبحران خوا ته روان شي.

                    

عبدالله عبدالله دامریکا لخوا دسولې لپاره له هڅو هرکلی وکړ
منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 10/9/2018

 

اجرائیه رئیس، عبدالله عبدالله دسولې په برخه کې دامریکا متحده ایالاتونو ځانګړې استازي، زلمي خلیلزاد راتګ ته په اشارې دسولې په برخه کې له روانو هڅو هرکلی وکړ.

اجرائیه رئيس دوزیرانو شورا په ناسته کې نن(دوشنبې دتلې په ۱۶مه نېټه) هیله څرګنده کړه چې دسولې په برخه کې به اغیزناک او جدي کارونه ترسره شي. ښاغلي عبدالله دافغانستان دسولې له بهیر نه دامریکا له پاملرنې او تمرکز نه هرکلی وکړ. هغه اوسنۍ حالت سولې ته درسیدو لپاره ښه فرصت وباله.

دملي یووالي حکومت اجرائیه رئيس همداراز له طالبانو وغوښتل څو له دغه فرصت نه ګټه واخلي او دسولې له بهیر سره یو ځای شي.

اجرائیه رئیس دملګرو ملتونو په عمومي غونډه کې خپل ګډون ته په اشارې او اندونیزیا ته دخپل سفر په اړه وایي:«له افغانستان نه دنړیوالې ټولنې دملاتړ روحیه پیاوړې ده، خو نړیواله ټولنه هم له افغانستان نه تمه لري چې دفساد په وړاندې مبارزه وکړي او اصلاحات رامنځته کړي.» عبدالله همداراز وویل چې اندونیزیا دافغانستان سولې بهیر ملاتړ ته لېوالتیا لري.

 

خلیلزاد: حکومت و طالبان نماینده‌گان شان را برای گفت ‌و گو برگزینند
منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 10/9/2018

 

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ خاص ایالات متحده برای صلح افغانستان، در دومین روز سفرش به کابل از حکومت افغانستان و گروه طالبان می ‌خواهد که تیم‌ های شان را برای گفت ‌و گو های صلح ایجاد کنند.

آقای خلیلزاد می‌گوید که نماینده‌‍‌گان دوطرف باید «باصلاحیت» باشند. او از حکومت افغانستان خواسته که یک تیمی را ایجاد کند که به باور وی «باصلاحیت و همه شمول» باشد. آقای خلیلزاد، این سخنانش را دیروز (دوشنبه، ۱۶ میزان) در دیدار با شماری از خبرنگاران در کابل بیان داشته است.

نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان در این دیدار افزوده تیمی که همرای او از واشنگتن به کابل آمده، در آن نماینده‌گان حکومت امریکا از وزارت خارجه، وزارت دفاع، قصرسفید و دیگر نهاد های امنیتی امریکا شامل هستند. خلیلزاد می‌گوید، این تیم «باصلاحیت» است، «ما می‎ توانیم گفت ‌و گو های صلح را در هر چوکات که باشد تسهیل کنیم و در آن حضور داشته باشیم.»

هرچند آقای خلیلزاد گفته، پروسۀ صلح افغانستان یک موضوع داخلی خود افغان ‌ها است، اما تأکید کرده که باید جنگ در افغانستان پایان یابد. زلمی خلیلزاد، روز گذشته به کابل آمد. او شام روز گذشته با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد و امروز هم شماری از سیاسیون در کابل را ملاقات کرد.

 

شپاړس طالبان په خپل ماین ووژل شول
منبع : تاند   تاریخ: 10/9/2018

په غزني کې امنیتي چارواکو نن /دوشنبه/ وویل چې ۱۶ وسله وال طالبان د خپل ماین په چاودنه کې وژل شوي دي.

په غزني کې د ملي اردو لوا په یوه خبرپاڼه کې ویلي چې دا پېښه د غزني د قره باغ ولسوالي په موشکي (موشه کی) سیمه کې هغه مهال وشوه چې طالبانو ماین جوړاوه.

په خبرپاڼه کې همداراز راغلي چې په دې پېښه کې د طالبانو ۱۶ نور ماینونه هم چاودلي چې له کبله یې د دې ډلې د غړیو تلفات یې ۱۶ تنو ته رسېدلي دي.

تر دې څو ورځې مخکې د غزني د قره باغ ولسوالي په عبدالله ګل سیمه کې د عبدالله ګل پُل ته د بم اېښودو په مهال ۴ طالبان په خپل بم ووژل شول او پُل هم ویجاړ شو.

طالبانو د عبدالله ګل پُل له ویجاړولو سره تقریباً په یو وخت د غزني په آب بند ولسوالي کې ۳ پُلچونه ویجاړ کړل او د کابل – کندهار پر لویه لار سفر کوونکي مسافر یې له کړاوونو سره مخامخ کړل.

طالبانو په وروستیو کې د پُلونو او سړکونو تخریب زیات کړی دی. دې ډلې د غزنی – زرمت د پوځ سړک یوه برخه په بلدوزر ویجاړه کړه.

په همدې حال کې ملګروملتو له وسله والو طالبانو نن وغوښتل چې په جګړه کې له ماینونو او چاودېدونکو مواد کار اخیستل ودروي.

دې ډلې نن ویلي چې د ولسي جرګې پر انتخاباتو به حملو ته دوام ورکړي.

ارګ په افغانستان کې دامریکا ۱۷ کلن مأموریت بریالی او له لاسته راوړنو ډک بولي
منبع : د آزادی رادیو   تاریخ: 10/9/2018

دافغانستان جمهوري ریاست په افغانستان کې دامریکا دمتحده ایالاتو ۱۷ کلن مأموریت بریالی او له لاسته راوړنو ډک بولي.

دافغانستان جمهوري ریاست وايي چې په افغانستان کې دالقاعده شبکې پرضد دامریکا په مشرۍ دنړیوالې ټولنې مبارزه بریالۍ وه. دافغان ولسمشر ویاند هارون چخانسوري ددوشنبې په ورځ «۱۳۹۷ کال دتلې ۱۶» آزادي راډیو ته وویل، ترورېزم په افغانستان کې ماته خوړلې ده.

دی وایي: ”په تېرو ۱۷ کلونو کې ترورېزم ماته خوړلې ده، حکومت حاکم دی، خلکو ته خدمتونه وړاندې کوي، له ۲۰۱۴ کاله تراوسه افغان دفاعي او امنیتي ځواکونو په مېړانې مسؤلیت اخیستی دی، له پخوا زیات افغان هوايي او ځمکني ځواکونه تجهیز او امکانات‌یې زیات شوي دي.”

۱۷ کاله وړاندې داکټوبر په ۷مه دامریکا په مشرۍ ائتلافي ځواکونو په افغانستان کې دطالبانو په وړاندې ددې لپاره جګړه پیل کړه چې دالقاعده مشر اسامه بن لادن ته‌یې پناه ورکړې او په کم وخت کې یې دغه نظام رانسکور کړی دی.

دافغانستان دفاع وزارت وايي چې په تېرو ۱۷ کلونو کې دنړیوالو په هڅو افغان امنیتي او دفاعي بنسټونه بیا ورغول شول او لا یې هم د پياوړتیا لپاره هڅې کېږي. ددغه وزارت ویاند غفور احمد جاوید ازادي راډیو ته وویل افغان امنیتي او دفاعي ځواکونه او همدا شان هوايي ځواکونه د دې جوګه شوي چې له خپلې خاورې او خلکو دفاع وکړي.

نوموړي وویل: ”نن موږ هوايي، امنیتي او دفاعي ځواک، پولیس او ملي امنیت لرو چې په ټول توان له خپلو خلکو او خاورې دفاع کوي، په ملي پروسو کې مرسته کوي او همدا شان بشري مرستې رسوي، ۱۷ کاله وړاندې افغانانو داسې څه نه‌لرل، له دې سره په خوا کې د بیان ازادي لرو، بهرنی ملاتړ لرو، دا هر هغه څه دي چې په افغانستان کې د نړیوالې ټولنې په مرسته رامنځته شوي دي.”

خو له دې ټولو پرمختګونو سره سره بیا هم په افغانستان کې جګړه نه ‌ده ختمه شوې، ورځ تربلې په افغانستان کې جګړه پراخېږي او پېچلې بڼه خپلوي. دراپورنو له مخې، په دغه جګړه کې له دوه نیم زرو زیات بهرني سرتېري وژل شوي او همدا شان زرګونه افغان امنیتي او دفاعي ځواکونو او ملکیانو ته مرګ ژوبله اوښتې ده. دپوځي چارو کارپوهان‌يې دلیل په افغانستان کې دسیمه‌ییزو هېوادونو داستخباراتو لاس‌وهنه بولي.

 له ډلې يې باري عارض ازادي راډيو ته وویل: ”عمده ستونزه چې امنیتي ځواکونه‌یې ننګولي دي، هغه په افغانستان کې دسیمه‌ییزو هېوادونو ترمنځ ستره استخباراتي جګړه ده چې مهارول‌یې دافغان ځواکونو له وسه وتلې خبره ده، نړیوال هم تر یوه حده په دې برخه کې پاتې راغلي دي، په ټوله کې هغه اهداف چې امریکایانو درلودل او دهغو لپاره افغانستان ته راغلي وو، دترورېزم له‌منځه وړل، دکوکنارو ختمول او دیو پراخ بنسټه حکومت رامنځته کول وو، تراوسه دغه اهداف امریکایانو نه‌دي ترلاسه کړي.”

ښاغلی عارض زیاتوي چې روسیه، پاکستان او ایران په افغانستان کې جګړه پر مخ بیایي او امریکا او افغان حکومت ته‌یې ستونزې جوړې کړي. دا په داسې حال کې ده چې دپیو په نوم دامریکايي څېړنیز بنسټ دسروې له مخې، ۴۹ په سلو کې امریکایانو دافغانستان جګړه ناکامه بللې ده.

دولسمشر ویاند وايي چې اوس ‌مهال په افغانستان کې دجګړې په ماهیت کې بدلون راغلی، دترورېزم نړیوالې شبکې نورې هم پراخې شوي او جرمي اقتصاد هم وده کړې. هارون چخانسوري زیاتوي چې په افغانستان او سیمه کې ددغو جرړو دایستلو لپاره سیمه‌ییزې او نړیوالې همکارۍ ته ترټولو زیاته اړتیا لیدل کېږي.

په ورته وخت کې دافغانستان مشرانو جرګې دوهم مرستیال اصف صدیقي وايي، امریکا دې دافغانستان په هغو ګاونډيو هېوادونو باندې فشارونه زیات کړي چې ترورېستان پالي او په خپله خاوره کې يې ورته خوندي ځایونه ورکړي دي. بل‌خوا شااوخوا دوه کاله وړاندې داعش ډلې دافغانستان په خیتځ ننګرهار کې سر راپورته کړ چې دا مهال په دغه ولایت سربېره، په یو شمېر نورو ولایتونو کې هم فعالیت لري. افغان حکومت وايي چې دغه ډله‌یې سخته ځپلې او دله ‌منځه وړلو لپاره‌یې بشپړه اراده موجوده ده.

دافغانستان جمهوري ریاست وايي چې دافغانستان او جنوبي اسیا لپاره دډونالد ټرمپ دستراتېژۍ تراعلان وروسته، دافغانستان په وضعیت کې دپام وړ ښه‌والی راغلی. دولسمشر ویاند هاورن چخانسوري وايي چې اوس له بل هر وخت زیات سولې ته درسېدو لپاره هلې ځلې زیاتې شوې دي.

 

برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
رویای پایان جنگ
منبع : ۸ صبح   تاریخ: 10/9/2018
ادبیات تحقیقی و تجربه‌ی تاریخی نشان می ‌دهد که جنبش‌ های شورشی زمانی روی میز مذاکره می ‌آیند که در میدان نبرد تضعیف شوند. واقعیت‌های میدان نبرد در افغانستان خلاف این است. طالبان تصور می‌ کنند که جنگ را برده‌اند. آنان احساس می‌ کنند شکست ‌ناپذیر اند و دیر یا زود، نیروهای ناتو را از قلمرو افغانستان می ‌رانند. طالبان تصور می‌ کنند که نیروهای امنیتی افغانستان ظرفیت‌ ها و قابلیت‌ هایی را که آنان دارند، ‌ندارند.
این باورها و انتباهات طالبان به باور فرماندهان نیرو های ناتو با واقعیت‌ های روی زمین، سازگار نیست. شما می ‌توانید واقعیت را تغییر دهید، ‌اما ایجاد تحول در جهان ذهنی یک مجموعه بسیار دشوار است. تغییر انتباه به ساده‌گی تغییر واقعیت نیست. طالبان احساس می‌ کنند که در میدان نبرد به رغم در اختیار نداشتن نیروی هوایی و ارتش منظم، دست بالا دارند. واقعیتی را که نمی ‌توانیم انکار کنیم، این است که بن ‌بست نظامی برای مردمانی که زیر حاکمیت دولت زنده‌گی می‌کنند،‌ بسیار دشوار است. این دشواری را خانواده‌ هایی بیشتر حس می‌کنند که فرزندان ‌شان در نیروهای امنیتی خدمت می ‌کنند.

اما طالبان زیان جدی از این بن ‌بست نمی ‌بینند. آنان قادر اند که تلفات خود را با سربازگیری مجدد از مدارس دینی پاکستان جبران کنند. رهبران این گروه به پول دسترسی دارند. مدارس دینی پاکستان و احزاب اسلام‌ گرای این کشور،‌ زمینه‌ی تغذیه‌ی ایدیولوژیک جنگ‌ جویان طالبان را به ساده‌گی فراهم می‌ کنند. تشکیلات سازمانی طالبان هم از اثر جنگ آسیب نمی ‌بیند. تشکیلات آنان زیاد سلسله ‌مراتبی و عمودی نیست. تشکیلات گروه طالبان بسیار منعطف است. حمایت بیرونی طالب ‌ها هم افزایش یافته است. پاکستان عقبه‌ی استراتژیک این گروه است. روسیه، ‌ایران و برخی از کشور های آسیای میانه هم حالا با طالبان تماس دارند. گزارش ‌هایی نشر شده است که روسیه و ایران هم به طالبان‌ کمک می ‌کنند. ضعف‌ های دولت افغانستان سبب شده است که محیط مورد نظر برای فعالیت‌ های بیشتر گروه طالبان فراهم شود.

در چنین وضعیتی بسیار دشوار است که طالبان به یک مذاکره‌ی جدی تن دهند. برای آنان در حال حاضر مذاکره با هر جهتی، اهمیت تاکتیکی دارد. ضرور نیست که برای روشن‌ سازی موضوع از کشور های دیگر مثال بیاوریم. افغانستان در پایان دهه‌ی هشتاد وضعیت کم ‌و‌ بیش مشابه با شرایط امروز داشت. در سال ۱۹۸۹ نیروهای شوروی خاک افغانستان را ترک کردند. در آن زمان سیاست اعلامی بسیاری از قدرت ‌های بزرگ از جمله امریکا و روسیه، تشکیل یک حکومت با قاعده‌ی وسیع سیاسی و انتقال سیاسی مسالمت‌ آمیز بود. سازمان ملل متحد هم تلاش می ‌کرد که راه‌ حل سیاسی جنگ افغانستان تحقق پیدا کند. اما در آن زمان تنظیم‌ های اصلی مخالف شوروی به پیروزی نظامی فکر می‌ کردند. در آن زمان این تنظیم‌ ها حتی در لفظ پذیرفته بودند که به راه‌ حل سیاسی تن می ‌دهند،‌ اما تمام تلاش آن ‌ها متمرکز بود بر براندازی حکومت داکتر نجیب از راه زور.

در آن زمان پاکستان هم حاضر نبود یک راه‌ حل سیاسی برای جنگ افغانستان پیدا شود. پاکستان در آن وقت در سطح دیپلوماسی و تشریفات، ‌از راه‌ حل سیاسی حمایت می ‌کرد، اما سرمایه ‌گذاری‌اش روی پیروزی نظامی‌ یکی از تنظیم‌ های تندرو بود. ارتش پاکستان راکت ‌های ساخت چین را که با پول امریکایی‌ ها خریده شده بود، ‌در اختیار یکی از تنظیم‌ ها قرار داد تا برای پیروزی نظامی تلاش کند. پاکستان در آن زمان یک حکومت با قاعده‌ی وسیع را در کابل نمی ‌خواست. هدف پاکستان به قدرت رساندن رهبر تندرو یکی از تنظیم ‌های وطنی بود. با آن که حکومت پاکستان خودش را با سازمان ملل متحد هم‌ نوا نشان می ‌داد، ‌اما رهبران نظامی آن کشور، طرفدار به قدرت رساندن متحدان تندرو شان بودند. با آن که شوروی و امریکا حمایت نظامی از دو طرف جنگ را در سال ۱۹۹۱ پایان دادند،‌ اما پاکستان و متحدان این کشور در امیرنشین‌ های حاشیه‌ی خلیج فارس، شبه‌ نظامیان تندرو ضد حکومت داکتر نجیب را حمایت می‌ کردند.

امروز هم ارتش و دستگاه قدرتمند استخبارات پاکستان از داعیه‌ی گروه طالبان حمایت می ‌کنند. با آن که وزارت خارجه و دفتر نخست ‌وزیر پاکستان با روایت آشتی جامعه‌ی جهانی در افغانستان خود را هم ‌آهنگ نشان می ‌دهند، اما ارتش و استخبارات پاکستان، ‌هم ‌چنان طرفدار پیروزی نظامی طالب ‌ها هستند. هم طالبان در شرایط کنونی به مذاکره باور ندارند و هم ارتش پاکستان. آنان در میدان نبرد آن طوری که باید، تضعیف نشده‌اند. ارتش پاکستان بهای حمایت از طالبان را نمی‌ پردازد. ایالات متحده و کشورهای عضو ناتو نتوانستند در ۱۷ سال گذشته، ‌پاکستان را به دلیل بازی دوگانه‌اش مجازات کنند. حال که روایت آشتی زیاد خریدار دارد،‌ پاکستان در پی بهره‌ برداری است. پاکستان می ‌خواهد که دیپلوماسی فریب ایالات متحده و حمایت از گروه طالبان را هم ‌زمان پیش ببرد.

اگر در چنین شرایطی طالبان روی میز مذاکره بیایند،‌ بسیاری از نظراتی که در عرصه‌ی جنگ و صلح ارایه شده است، ‌ابطال می ‌شود. شماری تصور می‌ کنند که با تلاش‌ های زلمی خلیلزاد و سلطه‌ی روایت آشتی،‌ افغانستان به صلح نزدیک شده است. اما واقعیت این است که صلح هنوز یک رویا است. واقعیت‌ های روی زمین نشان می‌دهد که افغانستان هنوز از صلح فاصله‌ی زیاد دارد.

گزارش شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان
منبع : باختر   تاریخ: 10/9/2018

جلسه شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، امروزبه ریاست داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر: رییس اجراییه در سخنان مقدماتی با اشاره به اشتراک و سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و سفر به جاکارتا گفت که به صورت عموم روحیۀ حمایت از افغانستان و تداوم همکاری‌ها در سطح بین‌المللی وجود دارد؛ اما تداوم همکاری مشروط به حکومتداری خوب، اصلاحات و مبارزه با فساد است که این توقع را مردم هم از حکومت دارند.
داکتر عبدالله عبدالله گفت که سطح مناسبات میان افغانستان و اندونیزیا در دو سال گذشته در سطح بسیار بالا قرار گرفته است. مقامات اندونیزیا تلاش‌هایی را در راستای گفت‌وگوهای صلح و ختم جنگ در افغانستان انجام داده‌اند.
رییس اجراییه گفت که در این سفر وزیر تجارت، معین وزارت اقتصاد، هیئتی از اتاق‌ تجارت و صنایع و اتاق تجارت بین‌المللی در ترکیب هیأت بودند و با بخش خصوصی و مقامات دولتی اندونیزیا مذاکره کردند. مسأله دهلیز هوایی، روابط تجارتی و مشارکت بخش خصوصی میان دو کشور به بحث گرفته شد. اندونیزیا در قسمت همکاری‌های تخنیکی، ظرفیت‌سازی و تشویق بخش خصوصی وعدۀ همکاری داد.
داکتر عبدالله عبدالله به کارزارهای انتخابات پارلمانی اشاره کرد و گفت: ما امیدواریم کسانی‌که با رأی سالم وارد میدان می‌شوند و مطابق قانون کمپین می‌کنند، نتایج لازم را به دست آورند. البته ما در انتخابات پارلمانی بی‌طرف هستیم.
رییس اجراییه، پیروزی‌های تیم ملی کرکت را به مردم تبریک گفت و از آغاز رقابت‌های لیگ برتر افغانستان استقبال کرد.
داکترعبدالله عبدالله در بخشی از سخنانش گفت که شام گذشته به همرای رییس‌جمهور، معاون رییس‌جمهور و برخی از اعضای کابینه، با آقای خلیل‌زاد نمایندهٔ امریکا در پیشبرد مذاکرات صلح افغانستان صحبت داشتیم. از اقدام ایالات متحده امریکا و توجه اساسی‌شان در زمینهٔ صلح استقبال می‌کنیم و امیدواریم که طرف مقابل هم از این فرصت استفاده کنند تا به صلح نزدیک‌تر شویم. صلح خواست اکثریت مطلق مردم افغانستان است.
در ادامه، مسوولان امنیتی دربارۀ وضعیت امنیتی کشور، گزارش مفصل ارایه کردند. معین وزارت دفاع ملی گفت که هم اکنون 20 عملیات در سراسر کشور جریان دارد و در نتیجۀ این عملیات، تلفات دشمن افزایش یافته است.
بر بنیاد گزارش وزارت دفاع ملی، طی یک هفته در نتیجۀ ضربات هوایی نیروهای داخلی و خارجی، 513 تن از نیروهای دشمن کشته و 156 تن دیگر زخمی شده‌اند.
مسوولان امنیتی گفتند که دشمنان مردم افغانستان می‌کوشند که روند ملی انتخابات را به چالش بکشند؛ اما نیروهای امنیتی آمادۀ همکاری با کمیسیون‌های انتخاباتی برای برگزاری انتخابات هستند.
معین ارشد امنیتی وزارت داخله گفت که عملیات نیروهای کامندو 36 درصد و قوای هوایی 34 درصد افزایش یافته است. در نتیجۀ عملیات مشترک نیروهای امنیتی، تلفات دشمن 22 درصد افزایش یافته است.
در ادامه، رییس اجراییه کشور به حادثۀ پسین در ولایت غور اشاره کرد و گفت که تصمیم‌گیری دربارۀ چنین اقداماتی باید در سطح کلان صورت گیرد و عواقب و پیامدهای چنین رخدادهایی سنجیده شود.
در ادامه، معین ارشد وزارت داخله، دربارۀ اعاشۀ پولیس ملی به جلسه گزارش داد. اعضای شورای وزیران بر یکسان‌سازی اعاشۀ نیروهای امنیتی تأکید کردند و پیشنهادها و طرح‌های‌شان را برای اصلاحات بیشتر مطرح نمودند.
طبق دستور کار مجلس، وزیر صحت عامه، دربارۀ پیشرفت‌ها و چالش‌های تطبیق واکسین پولیو به جلسه گزارش داد.
وزیر صحت عامه گفت که با وجود تلاش‌های فراوان، همچنان 15 واقعۀ پولیو در ولایات کندهار، هلمند، کنر و ننگرهار ثبت شده است.
داکتر فیروزالدین فیروز افزود که در برخی مناطق، مخالفین مسلح در برابر تطبیق خانه‌به‌خانۀ واکسین پولیو چالش خلق می‌کنند. اما تلاش‌هایی جریان دارد که هیچ طرفی مانع برنامۀ ملی واکسیناسیون نگردد.
رییس اجراییه کشور بر همکاری علما، جامعۀ مدنی و مردم برای محو پولیو از کشور تأکید ورزید و گفت که بدون همکاری مردم، این برنامه موفق نخواهد شد.
سپس، وزیر صنعت و تجارت، پالیسی ملی تجارت افغانستان (2018 الی 2023) را به جلسه ارایه کرد. پالیسی ملی تجارت برای نخستین‌بار در مشورت با شرکا، سکتور خصوصی و نهادهای ذیربط برای پنج سال آینده تهیه و ترتیب شده است.
پالیسی ملی تجارت که در چهار فصل تنظیم گردیده، برنامه و هدف حکومت افغانستان را در زمینۀ رشد اقتصادی، افزایش فرصت‌های شغلی، انکشاف تولیدات داخلی، افزایش صادرات، متوازن‌سازی بیلانس تجارت، بهبود محیط کاری و ارتقای ظرفیت نهادهای خصوصی ارایه می‌کند.
طبق دستور کار مجلس، وزارت مالیه، از پیشرفت کار روند مشارکت‌عامه و خصوصی و همچنان عواید و مصارف نهادهای دولتی به جلسه گزارش ارایه کرد.
بر بنیاد گزارش وزارت مالیه، قانون تازۀ مشارکت عامه و خصوصی تدوین و توشیح گردیده و پالیسی‌ اسناد معیاری نیز نافذ گردیده است. در چوکات برنامۀ خصوصی و عامه، 5 پروژه در حال اجراست و سه پروژۀ دیگر به داوطلبی گذاشته شده است.
وزارت مالیه دربارۀ عواید و مصارف دولت گفت که عواید نهادهای دولتی در سال جاری 173.5 میلیارد افغانی تعیین شده بود که تا کنون 77 درصد این رقم جمع‌آوری شده است.
بر بنیاد گزارش وزارت مالیه، عواید امسال بیشتر از هدف تعیین شده بوده و بیشتر از گمرگ‌ها به دست آمده است.
بر بنیاد این گزارش، اداره‌ها و نهادهای دولتی تاکنون بالاتر از 56 درصد بودجۀ انکشافی‌شان را به مصرف رسانیده‌اند.
در ادامه، سرپرست جمعیت هلال احمر افغانی (سره‌میاشت) به مناسبت کمپاین کمک به سره میاشت، دربارۀ چالش‌ها و دست‌آوردهای‌ آن نهاد به جلسه گزارش داد.
سرپرست ادارۀ سره‌میاشت از توجه ویژۀ رییس اجراییه به هلال احمر قدردانی کرد و گفت: از آنجایی‌که سره میاشت یک نهاد خیرۀ ملی است و جز بودجۀ دولت نمی‌باشد، نیازمند همکاری و کمک دولت و مردم می‌باشد.
سرپرست جمعیت هلال احمر اعلام کرد که در جریان چند ماه پسین، در زمینۀ رسیده‌گی به قربانیان جنگ اقداماتی داشته‌اند و همچنان ده‌ها تن از کودکان مبتلا به سوراخ قلب را درمان کرده‌اند.
رییس اجراییه کشور باردیگر از تلاش‌ها و خدمات سره‌میاشت سپاس‌گزاری کرد.
اعضای شورای وزیران، داوطلبانه معاش یک روزۀ شان را به ادارۀ سره میاشت کمک کردند و از مردم و نهادهای خصوصی نیز خواستند که به کمک سره‌میاشت که یک نهاد خیرۀ ملی است، بشتابند.

طالبانو دپارلماني ټاکنو دګډ وډولو ګواښ وکړ
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 10/9/2018

وسله والو طالبانو خپلو جګړه مارانو ته ویلي دي چې دانتخاباتو پرامنیتي کارکوونکو او چارواکو بریدونه وکړي.

رسنیو ته په یوې استولې شوې اعلامیې کې طالبانو را روان پارلماني انتخابات ”دوکه” او ”فریب” بللي دي. طالبان وايي د بریدونو له لارې به دغه ټاکنې ګډې وډې کړې. دوی همدغه راز له خلکو هم غوښتي دي چې په انتخاباتو کې برخه وانخلي. طالبانو ددوشنبې په ورځ (اکتوبر۸) دا اعلامیه خپره کړې ده.

وسله والو طالبانو دافغانستان دپارلماني او جمهوري ریاست په تېرو ټاکنو کې هم همدا دریځ درلوده او پریو شمېر انتخاباتي مامورانو او دفترونو یې بریدونه هم وکړل، خو بیا هم انتخابات وشول. دطالبانو له ګواښ او خبرداري سره سره دافغانستان دټاکنو کمیسیون وايي دشاوخوا نهو میلیونه رایه ورکونکو لپاره یې درایو پاڼې چاپ کړي دي او انتخابات به د ۲۰۱۸ کال داکتوبر په ۲۰ کیږي.

په همدې حال کې دافغانستان دکورنیو چارو وزارت ویلي دي چې دولسي جرګې دانتخاباتو دامنیت ساتنې لپاره به ټول افغان ځواکونه په لومړۍ درجه احضاراتو کې وي او په دې برخه کې بشپړ چمتو دي. دافغانستان دکورنیو چارو وزارت دویاند مرستیال نصرت رحیمې تېره اونۍ دانتخاباتو دامنیت په اړه په یو امنیتي کنفرانس کې وویل: ”د ۵۱۰۰ مرکزونو لپاره او د۲۱۰۰۰ محلونو لپاره ۵۴۰۰۰ امنیتي ځواکونه ګمارل شوي دي.”

دانتخاباتو کمیسیون وايي ولسي جرګې ته څه باندې ۲۵۰۰ کسان ولسي جرګې ته کاندیدان دي چې شاوخوا ۴۰۰ یې ښځې دي. دافغانستان ولسي جرګه ۲۴۹ څوکۍ لري.

 

امریکا دافغانستان په اړه له پاکستانه دوې غوښتنې وکړې
منبع : تاند   تاریخ: 10/9/2018
دامریکا دپوځ یو جګپوړی قوماندان وايي چې امریکا له پاکستانه دوه غوښتنې لري؛ له خپلې خاورې څخه دې دافغان طالبانو مشران نه پرېږدي چې په افغانستان کې له خپلو وسله والو سره تماس ونیسي او بل دې طالبان دسولې خبرو ته تشویق کړي. دپاکستان ډان ورځپاڼه وايي، دامریکا دقواوو دمرکزي قوماندانۍ قوماندان جنرال جوزیف ووټل، دا دوې غوښتنې دپاکستان دبهرنیو چارو وزیر شاه محمود قریشي دوروستیو څرګندونو په ځواب کې وکړې چې په واشنګټن کې یې کړې وې.

جنرال ووټل، چې دامریکا دقواوو عمومي یا مرکزي قوماندان دی، په افغانستان کې دامریکا په مشرۍ دنړیوالو ځواکونو دجګړې مستقیم مسوولیت هم په غاړه لري. دده په مسوولیتونو کې دپاکستان له خاورې افغانستان ته دسختدریځو وسله والو داوښتو مخنیوی هم شامل دی. جنرال ووټل وویل، پاکستان ته همداراز پکار دي چې په طالبانو کې له خپل نفوذه کار واخلي او دهغوی مشران دخبرو مېز ته راولي. ددې استدلال په ځواب کې چې پاکستان ممکن پرطالبانو دومره اغېز ونه لري چې هغوی خبرو ته حاضر کړای شي، جنرال ووټل وویل: «دوی دا کار کولی شي، دوی پرې فشار راوړی شي چې خبرو ته کښېني.»

داکتوبر په درېمه دپاکستان دبهرنیو چارو وزیر شاه محمود قریشي دامریکا د ۱۰ ورځني سفر په پای کې په واشنګټن کې دامریکا دمتحدو ایالتونو دسولې انستیتیوت په سیمینار کې دا خبره تایید نه کړه چې پاکستان لا هم افغان طالبانو ته اجازه ورکوي چې په افغانستان کې دحملو لپاره دپاکستان له خاورې څخه کار واخلي. قریشي دامریکا دپوځ او کانګریس غړیو ته وویل چې پاکستان ته ورشي او له نژدې وضعیت وویني. «موږ به تاسي هر ځای چې تاسي غواړئ هلته بوځو چې درته معلومه شي چې نور زموږ په خاوره کې پټنځایونه نشته او له تېرو دوو کلونو راهیسې پټنځایونه نشته. په دې برخه کې دپاکستان دریځ بدل شوی؛ پاکستان نور په افغانستان کې دسیاسي جوړجاړي ملاتړ کوي.»

خو ووټل دقریشي ددې څرګندونو په ځواب کې وویل: «په دې کې شک نشته او موږ یې تاییدوو چې پاکستان دخپلې خاورې په ځینو ځانګړو ځایونو په تېره بیا دافغانستان په پوله کې دتروریستانو دله منځه وړلو لپاره عملیات کړي دي.»

امریکايي چارواکو تر دې پخوا هم په ځلونو ویلي چې پاکستان یوازې هغه طالبان یا ترهګر ځپلي او ځپي چې په پاکستان کې حملې کوي. ووټل وویل: «ولې طالبان لا هم په افغانستان کې حملې کولی شي، موږ لاهم وینو چې طالبان دپاکستان په خاوره کې شته او پاکستان ته لازمه ده چې دا طالبان (افغان) هم وځپي.» جنرال ووټل په یوه جلا مرکه کې وویل چې ایران او روسیه هڅه کوي چې په افغانستان کې خپل نفوذ زیات کړي.

                     

عبدالله: دسولې دخبرو له برابر شوي فرصته دې وسله‌ وال مخالفین ښه ګټه واخلي
منبع : د آزادی رادیو   تاریخ: 10/9/2018

دافغان حکومت اجرائیه رئیس وايي، دسولې دخبرو اترو لپاره ښه فرصت برابر شوی او وسله‌وال مخالفین باید له رامنځته شوي فرصته ښه ګټه واخلي.

دافغان حکومت اجرائیه رئیس دافغانستان دسولې دبهیر لپاره د امریکا له هڅو ملاتړ کوي او وايي، دسولې دخبرو اترو لپاره ښه فرصت برابر شوی او مقابل لوری باید ترې ګټه واخلي. عبدالله عبدالله ددوشنبې په ورځ «۱۳۹۷ کال د تلې ۱۶» دوزیرانو شورا له غونډې وړاندې رسنیو ته وویل: ”ددې ترڅنګ چې موږ دسولې لپاره دامریکا متحده ایالاتو له تمرکز او اساسي هڅو ملاتړ کوو، باوري یوو چې دا پروسه دافغانانو او نړیوالې ټولنې په ملاتړ جدي او په متمرکزه توګه به مخ ته ځي او موږ هیله‌من یوو چې دسولې دخبرو اترو لپاره له برابر شوي ښه فرصته مقابل لوری هم ښه ګټه واخلي.”

دا په داسې حال کې ده چې دافغانستان دسولې دبهیر لپاره دامریکا دمتحده ایالاتو دبهرنیو چارو وزارت ځانګړي استازي زلمي خلیلز‌اد تېره شپه ناوخته له افغان ولسمشر او اجرائیه رئیس سره دافغانانو په رهبرۍ او مالکیت په افغانستان کې دسولې دتأمین پر لارو چارو خبرې کړي.

کابل ته له سفر دمخه ښاغلی خلیلزاد دشنبې په ورځ په اسلام‌اباد کې له پاکستاني مقاماتو سره هم لیدلي، خو لا معلومه نه‌ده چې په دې لیدنه کې په کومو مسایلو خبرې اترې شوې دي. ټاکل شوې چې دافغانستان دسولې لپاره دامریکا دمتحده ایالاتو دبهرنیو چارو وزارت ځانګړی استازی سیمې ته دخپل ۱۰ ورځني سفر په ترڅ کې، عربي متحده اماراتو، سعودي عربستان او قطر ته هم سفر وکړي.

٦٧ کلن زلمي خلیلزاد په افغانستان کې دامریکا دپخواني سفیر په توګه له ۲۰۰۳ میلادي کاله تر ۲۰۰۵ میلادي پورې او دطالبانو له پرځېدو وروسته په جریانونو کې اساسي رول لوبولی دی. دافغانستان دسولې دبهیر لپاره دامریکا دبهرنیو چارو وزارت دځانګړي استازي په توګه له ټاکنې وروسته، دا کابل ته دښاغلي خلیلزاد لومړنی سفر دی.

دافغانستان جمهوري ریاست په یوه اعلامیه کې ویلي چې افغان ولسمشر غني او خلیلزاد دروانې اوونۍ دیکشنبې په ماښام وکتل او دسولې دپروسې دبریالیتوب او په هېواد کې دسراسري امنیت دتأمین په هدف دافغان دولت دهڅو په اړه‌یې خبرې وکړې.

په ورته وخت کې دمشرانو جرګې دوهم مرستيال محمد اصف صديقي له آزادي راډيو سره په خبرو کې دسولې لپاره روانې هڅې هیله بخښونکې وګڼلې، خو ټينګار یې وکړ چې باید په دې برخه کې عملي کار وشي. دی وایي: ”په ټوله کې موږ دسولې خبرو اترو ته خوشبین یوو، خو عملي کار غواړو، ځکه دسولې لپاره له تېرو څو کلونو راهیسې دا ډول ناستې او خبرې اترې شوي، خو تراوسه کومه مثبته نتیجه لاس ته نه‌ده راغلې.”

په همدې حال کې دسیاسي چارو یو شمېر افغان کارپوهان وايي، د امریکا په بهرنیو چارو وزارت کې دافغانستان لپاره دځانګړي سلاکار په توګه دزلمي خلیلزاد هڅې به د افغانستان پر وضعیت مثبت تأثیر ولري. له ډلې يې ودیر صافي ازادي راډيو ته وویل، دوی تمه لري چې دا ځل باید زلمی خلیلزاد دافغانستان دسولې په اړه د سیمې استخبارات قانع کړي چې یو سوله‌ییز افغانستان دسیمې په ګټه دی، باید په دې برخه کې ټول په شریکه مرسته وکړي.

                   

اقدامات تازه بانک مرکزی برای جلوگیری از قاچاق دالر
منبع : تلویزیون آریانا   تاریخ: 10/9/2018

بانک مرکزی از نظارت دقیق مرز های کشور برای جلوگیری از قاچاق دالر خبر میدهد.بلندرفتن نرخ دالر در برابر پول افغانی در دو ماه گذشته نگرانی هایی را در میان مردمان کشور ایجاد کرد. بانک مرکزی یکی از دلایل اصلی بلندرفتن نرخ دالر را قاچاق آن به ایران عنوان کرده بود. اما اکنون رئیس بانک مرکزی می گوید، ده ها قاچاقبر دالر در مرز ها بازداشت شده و این روند تحت نظارت قرار دارد. خلیل صدیق رئیس بانک مرکزی می گوید: ”طرح برای جلوگیری از قاچاق با ادارات مربوط به میان آمده در یکی از بنادر نیز چندین قاچاقبر بازداشت شده است.”

سیاست های بانکی از سوی بانک مرکزی مورد دیگر است که همواره از سوی آگاهان با انتقاد یاد شده است. این آگاهان می گویند، برای کنترول نرخ اسعار خارجی باید سیاست های بانکی تجدیدنظر شود. حکمت الله شهباز، آگاه امور اقتصادی بیان داشت: ”سیاست های بانکی باید تجدیدنظر شود تا از چلنج های پیش آمده به کامیابی بیرون آییم.”

به اساس احصائیات سرای شهزاده در روز یک شنبه یک دالر امریکایی تا نزدیک به ۷۶ افغانی به فروش رسید.

                 

رئیس جمهور واردات زعفران را ممنوع کرد
منبع : افغانستان ما   تاریخ: 10/9/2018
محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور، به هدف «حفظ جایگاه جهانی، پایداری کیفیت، ارزشافزایی و گسترش تولید زعفران افغانستان» واردات زعفران و پیاز زعفران را منع کرد. وزارت زراعت روز یکشنبه 15 میزان با نشر خبرنامهای نوشته است که تصمیم منع واردات زعفران و پیاز آن، پس از پیشنهاد وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به ریاست جمهوری گرفته شده است. 
وزارت زراعت در پیشنهادش به ریاست جمهوری ابراز کرده است: ”از آن‌ جایی که ورود و قاچاق زعفران و پیاز آن به داخل کشور در سال‌ های اخیر باعث بعضی دشواری‌ ها شده، این موضوع یکی از موانع عمده در راستای توسعه کشت و صادرات زعفران است. واردات و قاچاق زعفران و پیاز آن، دستآورد های چشمگیر پروژهی توسعه کشت زعفران افغانستان را متأثر میسازد و باعث کاهش تولید و کاهش علاقمندی دهقانان به کشت آن میشود.”
به نقل از خبرنامه وزارت زارعت، اتحادیهی ملی زعفران کاران افغانستان نیز چندی قبل در دیدار با رئیس جمهور خواهان منع واردات زعفران و پیاز زعفران به کشور شده بودند.
هم چنان وزارت زراعت می گوید که واردات زعفران و پیاز آن، باعث کاهش ارزش زعفران افغانستان، ورود و شیوع بیماری های گیاه زعفران و اُفت این صنعت در حال صعود میشود.
به گفتهی مسئولان وزارت زراعت، زعفران افغانستان اعتبار «مقام نخست بهترین کیفیت» را دارا است و ورود زعفران و پیاز زعفران خارجی، باعث می‌ شود که زعفران بدکیفیت، به نام زعفران افغانستان به بیرون صادر شود و باعث لکه‌ دار شدن نام نیک افغانستان در این زمینه شود.
چندی قبل وزیر زراعت در ولسی جرگه گفته بود که سالانه حدود پنج تن زعفران سایر کشورها که دارای کیفیت پایین است، به صورت قاچاقی و بنام زعفران افغانستان صادر میشود. اکنون ریاست جمهوری تصمیم گرفته است که برای جلوگیری از قاچاق زعفران کم کیفیت بنام زعفران افغانستان، واردات زعفران به کشور ممنوع شود.