تا یک ‌ماه دیگر صادرات آزمایشی از راه لاجورد به اروپا آغاز می‌ شود

منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 9/4/2018

قرار است تا نزدیک به یک ماه دیگر روند صادرات و واردات آزمایشی کالاها از راه لاجورد به اروپا و از اروپا به افغانستان، آغاز شود.

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که در نخستین مورد، قرار است دو محمولۀ قالین و سنگ ‌های گران ‌بهای کشور از این راه به ترکیه و بندر”روتردام” هالند صادر شوند. به گفتۀ مسؤولان این وزارت، این محموله ‌ها در شش روز به بندر های بوتی و باتومی در بحیرۀ سیاه خواهند رسید.

یحیی اخلاقی، رئیس تسهیل ترانزیت در وزارت صنعت و تجارت در این باره گفت: «در جلسه‌یی که امروز با وزارت حمل و نقل داشتیم، تصمیم بر این گرفته شد که بخشی از امتعۀ صادراتی ما ذریعۀ خط آهن انتقال پیدا کند و بخشی هم ذریعۀ کشتی و موتر.»

به گفتۀ آقای اخلاقی در حال حاضر، تاجران سنگ ‌های گران‌ بها، قالین و دیگر کالاهای صادراتی علاقمند اند که کالاهای شان را از راه لاجورد به اروپا صادر کنند. اتاق تجارت و صنایع بین المللی، بازشدن راه لاجورد را به‌ روی کالاهای صادراتی کشور به سود تجارت در منطقه می‌داند.

عبدالقدیر بهمن، رئیس اتاق تجارت و صنایع بین المللی می ‌گوید: «تعهدی کشور هایی که عضو این تفاهم نامه (تفاهم نامه راه لاجورد) هستند نیاز است عملی شود و تلاش کنند که مشکلات را از راه این محمولۀ آزمایشی از بین ببرند.»

موافقت‌نامۀ پنج جانبۀ راه لاجورد، در حدود دوسال پیش در حاشیه نشست ”ریکا” میان نماینده‌گان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه امضا شد. اکنون کشور های شامل این راه برای آغاز حمل و نقل کالاها از راه لاجورد آماده‌گی می‌گیرند.

                   

نگرانی از واردات زعفران ’کم کیفیت’ ایران به افغانستان
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 9/4/2018

زعفران ”کم کیفیت” وارداتی از ایران به ولایت هرات، باعث کاهش قیمت زعفران تولید دهقانان در این ولایت غربی افغانستان شده است.

این نگرانی در حالی مطرح شده است که زعفران ایران بگونه قاچاق وارد افغانستان شده و زیرنام زعفران افغانستان، به بازارهای جهانی صادر میشود. زعفران کاران ولایت هرات از حکومت می‌خواهند تا با نظارت دقیق‌ تر در بندر اسلام قلعه این ولایت و وضع مالیات سنگین، مانع از ورود هر نوع زعفران خارجی به کشور شود.

عبدالصبور رحمانی رئیس اداره زراعت هرات، می گوید بدلیل تحریم‌های امریکا بر ایران، زعفران این کشور از طریق مرز اسلام قلعه به گونۀ قاچاق وارد هرات شده و به نام زعفران افغانستان در بازار های جهانی به فروش میرسد. آقای رحمانی می گوید، سال گذشته حاصلات زعفران کاران هرات نزدیک به ده تُن زعفران رسید و بازار خوبی برای فروشات داشتند، اما روند قاچاق زعفران ایران به افغانستان، باعث شده تا قیمت زعفران در این ولایت کاهش بی سابقه ای داشته باشد.

سال گذشته یک کیلو زعفران در بازار های هرات تا مرز ۱۲۰ هزار افغانی به فروش میرسید ، اما به دلیل قاچاق زعفران ”کم کیفیت” ایران به هرات، قیمت یک کیلو زعفران به ۵۰ هزار افغانی کاهش یافته است. آقای رحمانی در مورد گفت ”دولت جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم ها قرار دارد و زعفران آنها استقبال جهانی نمی شود و صادرات کرده نمی تواند” و این وضعیت موجب شده تا زعفران ایران به افغانستان قاچاق شود و ارزش زعفران در افغانستان کاهش یابد.

زعفران کاران ولایت هرات هم چنین از حکومت افغانستان می خواهند تا جلوی ورود قاچاق زعفران و پیاز زعفران از ایران گرفته و از ضرر رساندن به زعفران کاران هرات، جلوگیری کند. عبدالواحد، یکی از زعفران کاران هرات، می گوید که ”ما گلایه ما از دولت مرکزی این است که جلوی زورمندان را بگیرند تا زعفران به گونۀ قاچاقی وارد ولایت هرات و افغانستان نشود.” اما جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، می گوید بگونه جدی این موضوع را پیگیری میکنند و به نیروهای امنیتی خصوصاً در بندر اسلام قلعه هرات هدایت داده اند تا مانع از ورود زعفران از کشور ایران به این ولایت شوند.

آقای فرهاد افزود: ”بر اساس هدایت مقام ولایت هرات و در تفاهم با وزرای زراعت و مالیه، کشور هر گونه واردات زعفران از بیرون کشور را بخاطر حمایت از صنعت زعفران ممنوع قرار داده و در عین زمان به نیروهای سرحدی و امنیتی هم هدایت داده شده” تا از قاچاق زعفران به داخل افغانستان جلوگیری شود.

شماری از آگاهان به این باوراند که بیرون شدن ایالات متحده از توافق هسته ای ۲۰۱۵ و وضع تعزیرات جدید امریکا بر ایران، موجب رکود اقتصادی در آن کشور شده و حال ارزش تومان، واحد پول ایران به طور بی سابقه ای در مقابل اسعار خارجی به خصوص دالر امریکایی کاهش یافته است. رکود اقتصادی و کاهش ارزش پول ایران، از دلایل عمدۀ قاچاق زعفران به داخل افغانستان شده است. عبدالقادر کامل، یک تحلیلگر افغان می گوید که ”تشنج آلود شدن روابط ایالات متحده امریکا با ایران ، ایران را با مشکلات جدی اقتصادی درتمام عرصه ها مواجه ساخته است و این باعث سقوط ارزش تومان در بازارهای بین المللی شده و ایران واقعاً با یک کسر بیلانس تجارت مواجه است. بناً ایران تلاش میکند تا از تمام منابع و ابزار های نامشروع استفاده کند تا برای کالاهای صادراتی خود مانند زعفران بازار پیدا کند که یکی از این مسیرها میتواند ولایت هرات باشد.”

                    

کمیسیون شکایات انتخاباتی: اگر نامزدان از وظایف رسمی‌ شان کنار نروند، حذف می‌ شوند
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 9/4/2018

کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌ گوید، اگر ثابت گردد که نامزدانِ ولسی جرگه از وظایف رسمی ‌شان استعفا نداده‌اند و یا پیش از وقت برای خودشان کمپاین می ‌کنند با برخورد جدی قانونی رو به ‌رو می‌ گردند.

علی رضا روحانی یکی از کمیشنران و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی روز دوشنبه در نشست خبری گفت، کسانی ‌که مکلف به استعفا از وظایف رسمی ‌شان هستند، اما تا کنون از وظایف ‌شان کنار نرفته اند، نام ‌های شان از فهرست نهایی حذف خواهد شد.

وی گفت: ”کسانی‌که تاکنون از وظایف رسمی‌ شان استعفا نداده‌اند و قانون آنان را به دادن استعفا مکلف کرده‌است، اگر از وظایف رسمی ‌شان کنار نرفته باشند، کمیسیون‌ های انتخاباتی را اغفال کرده‌اند، آنان غیر واجد شرایط نماینده‌گی شناخته می‌ شوند، حالا هم و بعداً هم قابل حذف از لیست کاندیدان هستند.”

شماری از ناظران انتخابات می‌گویند، موارد بسیاری از این ‌که برخی از نامزدان ولسی جرگه از وظایف رسمی ‌شان استعفا نداده‌اند و هم زمان با نامزد کردن خودشان برای ولسی جرگه، کار های رسمی‌ شان را نیز به پیش می‌ برند، وجود دارد. در این میان دیده می ‌شود که شماری از نامزدان ولسی جرگه به شمول کابل در شماری از شهر های بزرگ به مناسبت روزهای چون استقلال، عید و مناسبت ‌های دیگر عکس‌ های شان را در چهارراه‌ ها نصب کرده‌اند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی می ‌پذیرد که برخی از نامزدان ولسی جرگه پیش از آغاز مبارزات انتخاباتی برای خودشان کمپاین می ‌کنند، اما تأکید می ‌ورزد نامزدانی ‌که به این کار ادامه دهند ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار افغانی جریمه نقدی خواهند شد. در این میان یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادله افغانستان یا فیفا می‌ گوید، شماری از نامزدان هم‌ اکنون به حیث آگاهان سیاسی در بحث رسانه ‌ها اشتراک می‌ ورزند که این خود نوعی از تخلفات کمپاینی می ‌تواند حساب شود.

آقای رشید می‌ گوید، هرگونه حرکت از سوی این نامزدان که سبب مغشوش ساختن اذهان مردم گردد، کمپاین پیش از وقت حساب شده می ‌تواند. قرار است انتخابات ولسی جرگه در ۲۸ میزان سال روان برگزار گردد و بر بنیاد زمان بندی‌ ها تاریخ آغاز مبارزات و کمپاین انتخاباتی برای نامزدان ششم میزان است و این روند در ۲۶ میزان باید پایان یابد.

آگاهان امور انتخاباتی می ‌گویند، کمیسیون مستقل انتخابات نباید نام‌ های آن نامزدان را که استعفای‌ شان را به گونه کتبی به این کمیسیون واگذار نکرده بودند، به فهرست نهایی جا می ‌داد.  در این میان نجیب‌الله احمدزی رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید: ”نامزدان ولسی جرگه باید پیش از این استعفای‌ شان را به شکل نوشتاری به دفاتر ولایتی کمیسیون یا دفتر مرکزی این کمیسیون واگذار می ‌کردند، کسانی ‌که به فهرست نهایی راه یافته‌اند و تاکنون از کار و وظایف‌شان استعفا نداده‌اند، نشان دهندۀ آن است که کمیسیون نمی ‌تواند انتخابات آینده را درست مدیریت کند.”

در این میان کمیسیون مستقل انتخابات نیز گفته‌است، اگر ثابت گردد که نامزدان ولسی جرگه پیش از آغاز مبارزات انتخاباتی برای خودشان کمپاین می‌ کنند و یا به کار های رسمی‌شان ادامه می‌دهند، نام‌ های شان از فهرست نهایی حذف خواهد شد.

                  

پاکستان په جلال آباد کې خپله کونسلګرۍ بېرته پرانیزي
منبع : خبریال دات کام   تاریخ: 9/4/2018

پاکستان وايي، افغانستان په جلال آباد کې دپاکستان دکونسلګرۍ دبشپړ امنیت ډاډ ورکړی دی او دوی به ژر دا کونسلګرۍ بېرته پرانیزي. پاکستان درې ورځې وړاندې وویل چې خپله کونسلګري یې په دې خاطر بنده کړې چې دننګرهار والي دکونسلګرۍ په چارو کې مداخله کوي خو وروسته دپاکستان دبهرنیو چارو وزیر امنیتي ستونزې دخپلې کونسلګرۍ دبندېدا دلیل وباله.

دپاکستان دبهرنیو چارو وزارت ویندوی ډاکتر محمد فیصل ډیلي ټایمز ورځپاڼې ته ویلي چې دافغانستان دبهرنیو چارو وزیر صلاح الدین رباني دپاکستان دباندنیو چارو وزیر شاه محمود قریشي ته ټېلفون وکړ او هغه ته یې دکونسلګرۍ دبشپړ امنیت ډاډ ورکړ.

دډیلي ټایمز ورځپاڼې پراساس صلاح الدین رباني دپاکستان دبهرنیو چارو وزیر ته دا هم ویلي چې نور به دننګرهار والي دکونسلګرۍ په چارو کې مداخله نه کوي. ډیلي ټایمز وايي چې په جلال آباد کې به دپاکستان کونسلګري ښايي په ۲۴ ساعتونو کې بېرته پرانستل شي.

یادې ورځپاڼې هم په جلال آباد کې دپاکستان دکونسلګرۍ دبیا پرانیستل کېدو په اړه دافغانستان او پاکستان دبهرنیو چارو وزیرانو دټلفوني خبرو او په دې اړه دپاکستان دبهرنیو چارو وزارت دویندوی څرګندونو ته په اشارې ویلي چې دواړو وزیرانو په دې ټېلفوني تماس کې دسولې او پیوستون لپاره دافغانستان – پاکستان دعمل پر پلان هم خبرې وکړې.

                    

دپاکستان داطلاعاتو وزیر وايي، اسلام آباد په افغانستان کې دهند هیڅ راز رول نه مني
منبع : تاند   تاریخ: 9/4/2018

دپاکستان داطلاعاتو او نشریاتو وزیر وايي، اسلام آباد په افغانستان کې دهند دهرراز رول مخالف دی او په دې برخه کې دپاکستان او امریکا په دریځونو کې اختلاف دی. پاکستاني رسنیو نن /سې شنبه/ راپور ورکړ چې ددغه هیواد داطلاعاتو او نشراتو مرکزي وزیر فواد چودري له افغانستان سره دپاکستان دنوي حکومت داړیکو په اړه وویل چې دپوځ لوی درستیز جنرال جاوید قمر باجوه دوه ځلې کابل ته تللی دی او ده ددې کتنو په لړ کې دامریکا دپلانونو او په افغانستان کې هند ته درول ورکولو په باب خبرې کړي دي.

دښاغلي چودري په وینا جنرال باجوه د پاکستان دریځ په واضیح ډول څرګند کړی او افغان چارواکو ته یې ویلي چې هند باید په افغانستان کې هیڅ راز رول ونه لري خو له دې سره سره اسلام آباد دسیمې له ټولو هیوادونو سره دښو اړیکو دلرلو هڅه کوي. تردې پخوا دپاکستان مخکیني صدراعظم خاقان عباسي هم ویلي و چې پاکستان په افغانستان کې دهند له سیاسي او پوځي رول سره مخالف دی.

پاکستان له ډېرو کلونو راهیسې په افغانستان کې دهند رول دطالبانو دملاتړ لپاره توجیه کوي. افغانستان او امریکا وايي چې هند په افغانستان کې هیڅ راز پوځي رول نه لري او یوازې له افغانستان سره په اقتصادي پرمختګ کې مرسته کوي. هند په تېرو ۱۷ کلونو کې له افغانستان سره نژدې څلورنیم میلیارد ډالره مرسته کړې چې ګڼې مهمې پروژې پرې جوړې شوي دي.

                  

دملي امنیت شورا مرستیال سلیمان کاکړ استعفا وکړه
منبع : تاند   تاریخ: 9/4/2018

دافغانستان دملي امنیت شورا مرستیال سلیمان کاکړ نن /سې شنبه/ له خپلې دندې استعفا وکړه. کاکړ چې دملي امنیت دسلاکار حنیف اتمر له استعفا وروسته دنده پرې ایښې، په خپل استعفالیک کې کښلي: «په تېرو څلورو کلونو کې مې دولسمشر او ښاغلي اتمر ترڅنګ په صداقت وظیفه اجرا کړه او اوس دیو لړ ستونزو له کبله نه شم کولی چې دندې ته دوام ورکړم، نو غواړم چې کار پرېږدم.»

ترسلیمان کاکړ ۱۰ ورځې وړاندې محمد حنیف اتمر دملي امنیت له سلاکارۍ استعفا وکړه. دښاغلي اتمر له استعفالیک څخه څرګنده شوه چې له ولسمشر سره یې پرځینو موضوعاتو اختلاف درلود. اتمر په تېرو ۴ کلونو کې ترټولو مطرح او مهم چارواکی و چې دملي یووالي په حکومت کې استعفا کوي.

پرون دملي دفاع وزارت دپالیسۍ مرستیال تمیم عاصي هم استعفا وکړه. عاصي ویلي چې ددې لپاره یې استعفا کړې چې خپلې زده کړې بشپړې کړي.

                  

پاکستان تحریم اقتصادی شود
منبع : ۸ صبح   تاریخ: 9/4/2018

وزارت دفاع امریکا ۳۰۰ میلیون دالر کمک سالانه‌ی واشنگتن به پاکستان را متوقف کرد. پیش از این ۵۰۰ میلیون کمک سالانه‌ی دیگر هم قطع شده بود. مجموع این پول در بدل «حمایتی» که پاکستان از مأموریت ناتو در افغانستان انجام می ‌داد، به این کشور پرداخت می ‌شد.

این پول مستقیم به حساب ارتش پاکستان واریز می ‌شد. گزارش ‌های متعددی حاکی از آن است که پاکستان این پول را صرف تقویت قابلیت‌ های ارتش این کشور در برابر هند می ‌کرد. در این هم هیچ تردیدی نیست که پاکستان حتی یک گام هم در برابر طالبان و دیگر گروه‌ های هم‌ پیمان آنان که در افغانستان می ‌جنگند، برنداشت. قطع کمک‌ های مالی امریکا به ارتش پاکستان، ‌گام مثبتی است، اما در کنار قطع کمک ‌های مالی باید جامعه‌ی جهانی نقش واقعی پاکستان در جنگ افغانستان را افشا کند.

جنرال ‌های بازنشسته و دیپلومات‌ های متقاعد کشورهای عضو ناتو، در کتاب‌های خاطرات و سخنرانی‌های‌شان بسیار واضح می‌گویند که ارتش پاکستان طالبان را متحد خودش در افغانستان حساب می‌کند. پاکستان به گروه طالبان و شبکه‌ی حقانی که زیر مجموعه‌ی این گروه است، نه به عنوان یک گروه شبه ‌نظامی خارجی، بلکه به عنوان متحد طبیعی‌اش نگاه می‌کند. پاکستان برای شبکه‌ی حقانی و گروه طالبان در تفکر امنیتی‌اش جایگاه خاصی در نظر گرفته است. طالبان و شبکه‌ی حقانی از نظر پاکستان هم ‌طراز گروه‌ های تروریستی‌ای هستند که در کشمیر می‌ جنگند. پاکستان از گروه‌ های تروریستی‌ای که در ایالت کشمیر هند می ‌جنگند، ‌حمایت همه‌‌ جانبه می‌کند. پاکستان در سال‌های ۱۹۶۵، ۱۹۷۱ و ۱۹۹۹  به کمک‌ همین گروه‌ ها با هند جنگید. این گروه ‌ها نه تنها که نیروی نیابتی پاکستان در جنگ با هند هستند، ‌بلکه در جنگ‌های متعارف هم به کمک اردوی پاکستان می‌آ‌یند. اردوی پاکستان شبکه‌ی حقانی و گروه طالبان را مثل گروه ‌های کشمیری متحد خود می‌داند.

بنابراین بسیار بعید است که کسی تصور کند که پاکستان به طالبان و شبکه‌ی حقانی فشار لازم را وارد می‌کند. پاکستان برای حمایت از طالبان و شبکه‌ی حقانی روایت‌ های کاذب هم ساخته است. آنان می ‌گویند که مردم پاکستان طالبان را دوست دارند و اگر ارتش پاکستان علیه این گروه اقدام کند، ‌با عکس العمل مردم عام پاکستان روبرو می‌ شود. آنان در برابر انتقاد ‌های جهانی برای میزبانی از تروریست‌ های ضد هند نیز همین را سپر دفاعی خود ساخته‌اند. شاید مردم عام پاکستان هم طرفدار طالبان و گروه ‌های تروریستی کشمیری باشند، اما واقعیت این است که ارتش پاکستان با راه‌اندازی عملیات ‌های پیچیده‌ی اطلاع ‌رسانی و استفاده‌ی حرفه‌ای از رسانه ‌ها، ‌بلند‌گو ها و مساجد، خواسته است که باور را به ذهن مردم پاکستان القا کند که گویا طالبان و تروریست‌های کشمیری از پاکستان در برابر دشمنان خارجی‌اش دفاع می‌کنند. بسیاری از سیاستمداران زبده‌ی پاکستانی افشا کرده‌اند که ارتش این کشور از تبلیغ روایت «مقاومت علیه اشغال افغانستان» توسط برخی از رسانه‌ های پاکستانی حمایت می‌کند.

این امر، نشان ‌دهنده‌ی آن است که ارتش پاکستان تنها با قطع کمک ‌ها به همکاری با استراتیژی جنوب آسیای ایالات متحده همکاری نمی ‌کند، اما قطع کمک ‌ها گام بسیار مهمی بود،‌ توقف واریز شدن مبالغ کلان وجه نقد به حساب ارتش پاکستان باید سرآغاز تحریم اقتصاد پاکستان باشد. ایالات متحده باید همان ‌طوری که ایران و ترکیه را تحریم کرده، ‌پاکستان را تحریم کند. خروج رئیس جمهور امریکا از قرارداد هسته‌ای با تهران و برگرداندن تحریم ‌ها، اقتصاد ایران با مشکل روبرو کرده است. اقتصاد ترکیه هم با تحریم‌ هایی که از سوی ایالات متحده بر این کشور وضع شده، با مشکل جدی برخورده است. ایالات متحده توانایی آن را دارد تا اقتصاد پاکستان را هم با مشکل مواجه کند، مخصوصآ حالا که پاکستان یک اقتصاد ورشکسته دارد. وقتی ایالات متحده می ‌تواند اقتصاد‌ کشورهایی مثل ایران و ترکیه را دچار مشکل کند، حتماً با گسترش دامنه‌ی تحریم ‌ها می ‌تواند پاکستان را هم با مشکل جدی مواجه کند و حاکمان این کشور را به محاسبه‌ی سود و زیان وادار بسازد. تا حال پاکستان هزینه‌ی سنگینی بخاطر سیاستش در قبال افغانستان نپرداخته است. پاکستان باید این بها را بپردازد. مدارا جویی و تلاش برای رفع نگرانی‌ های پاکستان دیگر پاسخ نداد. برخی از دیپلومات ‌های امریکایی از جمله زلمی خلیلزاد به این باور اند که واشنگتن و دیگر اعضای ناتو توانایی آن را دارند تا در صورت قطع همکاری پاکستان با ناتو،‌ راه بدیلی برای اکمال افغانستان جستجو کنند.

در این هم تردیدی نیست که گذار از سیاست مداراجویی و تحریم اقتصاد پاکستان، ریسک‌ هایی برای امریکا و کشور های دیگر دارد‌، ‌اما کشور های عضو ناتو باید این ریسک را بپذیرند. بدون پذیرش ریسک احتمال موفقیت کم است. راه بدیل دوام سیاست مداراجویی و رفع نگرانی ‌های امنیتی پاکستان است که در ۱۷ سال گذشته بی ‌نتیجه بود. تمام نظرات دانشگاهی و تجربه ‌های تاریخی در مورد جنگ با شورشگری نشان می ‌دهد که هیچ گروه برانداز، ‌شورشگر و تروریستی وقتی در موضع قوت باشد، ‌مذاکره نمی‌ کند. یک گروه برانداز وقتی ضعیف می ‌شود که در یک کشور خارجی، پایگاه مطمین نداشته باشد.

                   

طالبان درکندز اجازه ندادند صلح‌جویان به مناطق زیرکنترول شان بروند
منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 9/4/2018

شماری از اعضای کاروان صلح خواهی مردمی که از چهار روز بدینسو در ولایت کندز به سر می‌برند، می‌گویند که طالبان به آنان اجازه ندادند تا در بخش‌های زیرکنترول این گروه در این ولایت سفر کنند.

پیش از این نیز، اعضای این کاروان ادعا کرده بودند که اعضای گروه طالبان در بغلان به آنان اهانت کردند.

صلح خواهان اما از طالبان می‌خواهند که به آنان اجازه بدهند تا در تمامی مناطق بروند و صداهای صلح خواهی شان را به گوش مردم برسانند.

اما، طالبان می‌گویند که بنا بر بعضی مشکلات امنیتی برای آنان اجازه داده نشده است.

همزمان با این شماری از باشنده‌گان شهر کندز، به استقبال از کاروان مردمی صلح‌خواهی امروز گردهمایی را در این شهر برگزار کردند.

آنان می‌گویند که صلح خواست همه است و باید تمامی طرف‌ها به ندای صلح لبیک بگویند. باشنده‌گان کندز، می‌‍گویند که از جنگ خسته شده‌اند و می‌خواهند پس از این در فضای صلح زنده‌‎گی کنند.

کندز در شمال افغانستان، یکی از ولایت‌هایی است که از آغاز کار حکومت وحدت ملی تاکنون، مرکز آن چندین بار بدست طالبان سقوط کرده است.

اعضای کاروان صلح‌خواهی مردمی، ۲۴ روز پیش با پای پیاده از کابل به سوی بلخ حرکت کردند. شماری اعضای این کاروان، چند روز پیش، پس از رسیدن به ولایت بغلان با موتر به کندز رفتند، اما شمار دیگر آنان سفر شان را به سوی بلخ ادامه داده اند و بامداد روز دوشنبه به ولسوالی بغلان مرکزی رسیدند.

شکایت باشنده‌گان دشت ارچی کندز از نبود داکتران زن در این ولسوالی
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 9/4/2018

تعدادی زیادی از باشنده‌گان ولسوالی دشت ارچی کندز در این ولسوالی از نبود و کمبود داکتران زن شکایت داشته می‌گویند که بیشتر اوقات مریضان زنانه با خطر مرگ مواجه می‌شوند.

شماری از باشنده‌گان این ولسوالی با ابراز این مطلب می‌گویند که در مراکز صحی ولسوالی یاد شده داکتران زنانه حضور ندارند و بر اثر آن بیش‌تر اوقات خانم‌هایی‌که مشکلات نسایی و ولادی می‌داشته باشند، با تهدید مرگ مواجه می‌شوند.

حاجی حبیب‌الله و خان ولی دو تن از باشنده‌گان ولسوالی نام‌بُرده در پیوند به موضوع به رادیو آزادی چنین گفتند:

”در ولسوالی ما چهار پنج کلینیک کلان وجود دارد، اما در آن داکتران زنانه و قابله حضور ندارند، ما چند بار مشکل خود را با وزارت صحت عامه در میان گذاشتیم، ولی تا هنوز به آن رسیده‌گی نشده‌است، ولی داکتران زنانه حاضر می‌شوند که به دشت ارچی بروند، اما معاش کافی برای‌شان داده نمی‌شود که به این‌جا بیایند.”

”ما از باشنده‌های ولسوالی دشت ارچی هستیم و در کلینیک‌های این‌جا داکتران زنانه حضور ندارند و این مسئله ما را با مشکلات فراوان روبه‌رو ساخته است و از دولت می‌خواهیم که به مراکز صحی دشت ارچی داکتران زنانه روان کند تا مشکلات ما رفع شود.”

به‌گفته آنان اگر به خانمی مشکل نسائی و ولادی پیدا ‌شود، آنرا به خاطر معالجه به مرکز کندز و یا ولایت تخار انتقال می‌دهند که بیشتر اوقات مریضان در مسیر راه جان خود را از دست می‌دهند.

فرید احمد کاکر یک‌تنِ از بزرگان قومی ولسوالی دشت ارچی در رابطه می‌گوید:

”حکومت در قسمت صحت کارهای معیاری انجام نداده‌است، به‌خاطری‌که هم اکنون باشنده‌گان ساحات دور دست به خدمات صحی دسترسی ندارند و به شفاخانه ولسوالی رسیده‌گی کرده نمی‌توانند و زمانی‌که برای‌شان مریض پیدا می‌شود با مشکلات زیاد روبه‌رو می‌شوند و ما از دولت می‌خواهیم که به این مشکل مردم رسیده‌گی کند تا تمامی مردم به امکانات صحی دسترسی پیدا کنند و عدالت صحی تأمین شود.”

آنان از دولت می‌خواهند، در ساحاتی‌که مردم به مراکز صحی دسترسی ندارند در آن‌جا کلینیک اعمار نماید و در کنار آن داکتران مسلکی را به وظایف بگمارد، تا در وقت ضرورت به اسرع وقت به مشکلات صحی مردم رسیده‌گی شود.

از جانبی هم داکتر عبدالمتین عاطفی رئیس صحت عامۀ کندز تا جایی گفته‌های مردم را تأیید کرده می‌گوید که هم‌اکنون در ولسوالی دشت ارچی یک شفاخانه ۵۰ بستر فعالیت دارد و در آن داکتر زنانه و قابله حضور دارند و علاوه بر آن در برخی ساحات دیگر این ولسوالی نیز کلینیک‌های فعال موجود اند و به مردم خدمات صحی عرضه می‌کنند.

آقای عاطفی افزود که نبود و کمبود داکتران زنانه را با وزارت صحت عامه شریک ساخته‌است و به زودی به این مشکل رسیده‌گی خواهد شد.

وی می‌گوید:

”ما در آن‌جا کلینیک ۵۰ بستر داریم و در آن داکتران زنانه و قابله حضور دارند و هم‌چنان ما کلینیک‌های صحی داریم و به مردم خدمات صحی عرضه می‌کنند و در مراکز صحی ما تمامی پرسونل صحی موجود هستند و به مشکلات نسائی و ولادی و غیره مردم رسیده‌گی می‌شود و زمانی‌که کدام مریض عاجل پیدا می‌شود، آن را به شفاخانه حوزوی کندز انتقال می‌دهند.”

به‌گفته باشنده‌گان ولسوالی دشت ارچی، آنان مکرراً در پیوند به این موضوع صدای خود را بلند کرده‌اند، اما به هیچ صورت مقام‌های بلند رتبه‌ای دولتی، درد و مشکلات آنان را درک نمی‌کنند، به‌خاطری‌که اعضای خانواده‌های شان جهت معالجه به کشورهای بیرونی می‌روند و علاوه بر آن از همه امکانات صحی مستفید هستند، با وصف‌ این‌که در ولایت‌ها و ولسوالی‌های دور افتاده کشور اکثری مردم بر اثر نبود خدمات صحی جان‌های خود را از دست می‌دهند.

دولسي جرګې یو کاندید په چاودنه کې ووژل شو
منبع : تاند   تاریخ: 9/4/2018

له پروان ولایت څخه ولسي جرګې ته یو کاندید په کابل کې دچاودنې په نتیجه کې ووژل شو.

دکابل دپولیسو ویندوی حشمت الله ستانکزي پرون /دوشنبه/ رسنیو ته وویل، دمولوي محمد انور نیازي په موټر پورې دنښلول شوي بم دچاودنې په نتیجه کې دولسي جرګې دا کاندید ووژل شول او په موټر کې ورسره درې تنه سپاره ژوبل شول.

ستانکزی وايي چې چاودنه پرون /یکشنبه/ ماښام مهال دکابل په شېرپور مېنه کې وشوه. نیازی په پیل کې ټپي و خو په روغتون کې یې سا ورکړه. نوموړی دپروان ولایت دبګرام ولسوالي اوسېدونکی و.

په جرمني کې ’افغان’ مهاجر دقتل په تور بندي شو
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 9/4/2018

 

دجرمني یوې محکمې یو مهاجر ځوان چې ادعا کوي ”افغان” دی دخپلې ١٥ کلنې ملگرې دوژلو په تور په اته نیم کاله بند محکوم کړ. جرمني مقاماتو ویلي دي دغه ځوان چې ”عبدال” نومیږي اعتراف کړی دی چې دتیرکال په دسمبر میاشت کې یې خپله ملگرې په چاقو وهلې او وژلې ده.

دجرمني څارنوالانو ویلي دي چې عبدال وروسته له هغې چې خپلې ملگرې یې ورسره اړیکې وشلولې دغچ اخیستلو په مقصد یې هغه ووژله. عبدال ادعا کوي چې دقتل پروخت ١٥ کلن و، خو دجرمني دعدلي طب پلټنو ښودلې چې دغه ځوان هغه وخت د ١٧ او ٢٠ کلونو ترمنځ عمر درلود.

جرمني مقاماتو ویلي دي چې عبدال د ٢٠١٦ کال په اپریل کې جرمني ته راغی او پناه یې وغوښتله، خو دهغه پناه غوښتنه د ٢٠١٧ کال په فبرورۍ کې رد شوه. دعبدال قضیه او همداشان دیو بل قتل پیښه چې په کې دوه سوري او عراقي پناه غوښتونکي دیو ٣٧ کلن سړي په وژلو تورن دي لږ تر لږه دجرمني په دوو ښارونو کې دمهاجرت ضد مظاهرې راپارولي دي.

همداشان دقتل دغه پیښې چې مهاجرین یې په کولو تورن او مجرم گڼل شوي دجرمني دښي اړخو افراطي گوندونو دمهاجرت ضد کمپاین ته یې زمینه برابره کړې چې دجرمني دصدراعظمې انگلا مرکل دمهاجر پلوه سیاست دتعدیل لپاره پرحکومت فشار راوړي.

رباني او قُریشي په جلال‌آباد کې د پاکستان قونسلګرۍ په مسله خبرې کړي
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 9/4/2018

د افغانستان د بهرنیو چارو وزیر صلاح‌الدین رباني له خپل پاکستاني سیال شاه‌ محمود قُریشي سره، په ننګرهار ولایت کې د پاکستان د قونسلګرۍ د بیا پرانیستلو په اړه ټیلیفوني خبرې کړي دي.

د پاکستان د بهرنیو چارو وزارت په یو بیان کې ویلي، چې ښاغلي قُریشي له خپل افغان سیال څخه غوښتي، عادي حالت ته د قونسلګرۍ د چارو د بیرته ګرځولو لپاره باید په جلال‌آباد کې د هغوی د قونسلګرۍ امنیتي چارې د پخوا په څیر سمبالې شي.

په بیان کې راغلي ”ښاغلي قُریشي له افغان حکومت څخه د هغو امنیتي ترتیباتو د بیرته نیولو غوښتنه کړې، چې د ۲۰۱۸ کال د اګست تر ۲۸مې هلته موجود وو، ترڅو د قونسلګرۍ کاري چارې د پخوا په څیر خپل عادي حالت ته وګرځي”.

د پاکستان د بهرنیو چارو وزارت ویلي، د قونسلګرۍ د امنیتي مسلې تر هواريدلو پورې به، د افغانستان په ختیځ کې یوازې محصلینو او ناروغانو ته د پاکستان ویزې ورکول کیږي.

د بیان له مخې، د افغانستان د بهرنیو چارو وزیر صلاح‌الدین رباني خپل پاکستاني سیال ته په دې برخه کې د مثبتو نتایجو ډاډ ورکړی دی.

د افغانستان د بهرنیو چارو وزارت له پاکستاني لوري سره د دغو ټيلیفوني خبرو په اړه تر اوسه څه نه دي ویلي.

خو تیره ورځ د افغانستان د بهرنیو چارو وزیر صلاح‌الدین رباني، په کابل کې د پاکستان له سفیر زاهد نصرالله خان سره د لیدنې پر مهال، په ننګرهار کې د پاکستان د قونسلګرۍ د بیا پرانیستلو په اړه خبرې کړې دي.

د افغانستان د بهرنیو چارو وزارت په یو بیان کې ویلي، چې په دغې لیدنه کې ښاغلي رباني په جلال‌آباد کې د پاکستان د قونسلګرۍ د مسلې پر ژر هواريدو ټینګار کړی دی.

پاکستان ادعا کړې، چې د ننګرهار والي حیات الله حیات د قونسلګرۍ په داخلي چارو کې مداخله کوي او له همدې امله یې په جلال‌آباد کې خپله قونسلګري تړلې ده.

خو ښاغلي حیات د قونسلګرۍ په چارو کې هرډول مداخله په کلکه رد کړې او هغه یې په ننګرهار ولایت کې د پاکستانۍ کلدارو د کارولو پر ضد د خپلو وروستیو اقداماتو په وړاندې د پاکستان غبرګون ښودلی دی.

فرمانده جدید ناتو: تروریستان در افغانستان جای امن نخواهند داشت
منبع : دویچه ویلی   تاریخ: 9/4/2018

فرمانده جدید ناتو: تروریستان در افغانستان جای امن نخواهند داشت

با ختم ماموریت جنرال جان نیکلسون به عنوان فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان، جنرال سکات میلر رسما کارش را به عنوان فرمانده عمومی این نیروها در افغانستان آغاز کرد. میلر نهمین فرمانده نیروهای امریکا در افغانستان است. مراسم انتقال فرماندهی روز یک شنبه در یک مراسم رسمی انجام شد. ماموریت جان نیکلسون که بیشتر از دو سال ادامه یافت، رسما به پایان رسید. در این مراسم وزیر داخله و مشاور شورای امنیت ملی افغانستان نیز حضور داشتند.

جنرال اوستین سکات میلر فرمانده جدید نیروهای ناتو از ماموریت ۱۷ ساله این نیروها در افغانستان ستایش کرد و گفت که این سربازان قربانی‌های زیادی در جنگ با تروریسم داده‌اند. او تاکید کرد که حالا زمان آن فرارسیده تا افغانستان به یک «راه حل دائمی» دست یابد. آقای میلر گفت طالبان و سایر گروه‌های شورشی باید بدانند که افغانستان دیگر مکان امن برای تروریستان نخواهد شد: «من دلیل این که چرا این‌جا هستیم و می‌جنگیم را می‌دانم. من تروریستانی را که به دنبال مکان‌های امن هستند می‌شناسم. آن‌ها می‌خواهند خشونت‌بیشتر صادر کنند، به غیرنظامیان حمله کنند و برای همه ناامنی خلق نمایند.»

جنرال جان نیکلسون در این مراسم از طالبان خواست که به جنگ پایان دهند و به پروسه صلح بپیوندند. در همین حال سرمنشی عمومی ناتو نیز با حمایت از فرمانده جدید نیروهای حمایت قاطع گفته است که حمایت ناتو از افغانستان ادامه خواهد یافت.

آگاهان مسائل نظامی امیدوارند که فرمانده جدید نیروهای امریکایی با هماهنگی بیشتر با نظامیان افغان وضعیت در این کشور را بهبود بخشد. جبار قهرمان نماینده پارلمان و مسئول پیشین جنگ هلمند به این باور است که جنرال نیکلسون یکی از فرماندهان ضعیف بود و در مدت دو سال گذشته نتوانست ماموریت حمایت قاطع را به درستی به پیش ببرد. آقای قهرمان می‌گوید: «میلر یک جنرال فعال است و امیدوارم که مسیر ناکامی را به سوی کامیابی سوق دهد و راه معقولی را برای تامین ثبات در افغانستان برگزیند.»

پروسه صلح 

فرمانده جدید نیروهای حمایت قاطع در حالی به کار آغاز می ‌کند که افغانستان در تلاش موفقیت پروسه صلح است. مقام‌ های امریکایی در ماه‌ های اخیر مستقیما با رهبران طالبان گفتگو کرده و احتمال این که طالبان به میز مذاکره برگردند وجود دارد. آقای سکات میلر نیز تاکید کرد که جنگ افغانستان تنها با گزینه نظامی به پایان نمی‌رسد و برای این کار نیاز است تا راه‌حل‌های سیاسی نیز برای پایان این بحران جستجو شود. فرمانده جدید نیروهای ناتو گفت که باید فشار بیشتری بر طالبان وارد شود تا این گروه تن به مذاکره بدهد. جنرال اوستین سکات میلر گفت: «فشار نظامی برای وادار کردن مخالفین برای مذاکرات سیاسی لازم خواهد بود تا زمینه برای گفتمان سیاسی هموار شود.»

این در حالیست که طالبان در یک سال اخیر توانسته است جغرافیای بیشتری را به دست آورد و دو شهر استراتژیک را در غرب و مرکز افغانستان سقوط دهد. در روز های اخیر این نگرانی نیز مطرح شده است که شهر های غزنی، فراه، پکتیا، کندز و فاریاب در معرض سقوط قرار دارند و طالبان برای تصرف این ولایات برنامه ‌ریزی کرده‌اند.

تحلیلگران می ‌گویند، ثبات در افغانستان زمانی تامین می‌شود که فشار کافی نظامی بر گروه طالبان وارد شود و طالبان این برداشت را کنار بگذارند که می‌توانند از راه نظامی در افغانستان پیروز شوند. آقای قهرمان گفت: «صلح و جنگ باید همزمان حرکت کند. کسی که به صلح توافق ندارد باید با آن‌ها به صورت جدی برخورد شود. من فکر می ‌کنم که آقای میلر در کارش موفق است و می ‌تواند این ماموریت را به درستی به پیش ببرد.»

براساس توافقی که بین افغانستان و روسیه صورت گرفته، قرار است در آینده نزدیک نشست صلح در مسکو برگزار شود. هرچند ایالات متحده امریکا گفته است که نماینده‌ای در این نشست نمی ‌فرستد، ولی حکومت توافق کرده تا این نشست به صورت مشترک از سوی افغانستان و روسیه رهبری شود.