۵کارمند گمرک هرات به اتهام فساد به محاکمه معرفی شدند

۵ کارمند گمرک هرات به اتهام فساد به محاکمه معرفی شدند
منبع : ۸ صبح   تاریخ: 7/25/2018

۸صبح، کابل: سه تن از کارمندان گمرک ولایت هرات در اتهام به فساد از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده‌اند. دفتر مطبوعاتی ولایت هرات روز دوشنبه، اول اسد با نشر خبرنامه‌ای نگاشته است که این افراد در پیوند به توقف و تخلیه‌ی مواد دو کانتینر در مسیر شاهراه هرات-اسلام‌قلعه، بازداشت شده اند.

بر بنیاد این خبرنامه، اسناد گمرکی این کانتینرها خلاف بار محموله‌ی آن گزارش شده است. این کانتینرها حامل بسته‌های انرژی بوده، اما از آن به نام دستمال کاغذی و جمپر به مبلغ ۱۵۰ هزار افغانی محصول شده است؛ در حالی که طبق مقررات گمرکی مقدار محصول آن حود ۲ میلیون و ۲صدهزار افغانی می‌شود.

این کانتینرها از مسیر بندر اسلام‌قلعه وارد کشور شده است. در پیوند به این قضیه ۳ تن از کارمندان گمرگ بازداشت و به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شده‌اند.

در همین حال، ۲ کارمند دیگر گمرک اسلام قلعه نیز به اتهام همکاری در فرار از محصول گمرکی به دادستانی هرات معرفی شدند.

طالبان چهار قاضی ربوده شده را آزاد کردند
منبع : تلویزیون آریانا   تاریخ: 7/25/2018

گروه طالبان چهار قاضی را که یک ماه پیش از مسیر جوزجان – سرپل با خود برده بودند، از بند رها کردند.

عبدالقیوم باقی زوی قومندان پولیس ولایت سرپل می گوید که رهایی این افراد در نتیجه گفتگو های سیاسی صورت گرفته است اما برخی منابع امنیتی به آریانانیوز می گویند گروه طالبان این افراد را در بدل پول رها کردند.

سرپل یکی از ولایات نا امن در کشور است که تحرکات تخریبی داعش و طالبان هر از گاهی نگرانی ها را در پی گرفته است.

صلح خواهان نامۀ رنگین‌شده با خون‌شان را به سازمان ملل می‌فرستند
منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 7/25/2018

حرکت صلح خواهی مردمی فردا چهارشنبه با ریختن خون دست شان بر پارچه‌ای از کاغذ سفید و فرستادن آن به دفتر سازمان ملل به تحصن‌شان در برابر سفارت پاکستان در کابل پایان می‌دهند.

سخنگوی این حرکت صلح خواهی مردمی می‌گوید که با این کار می‌خواهند نشان بدهند که پاکستان همچو همسایه مضر از ده‌ها سال به این سو کارد را به دست شماری از شهروندان افغانستان می‌دهد تا آنان هم‌میهنان‌شان را با آن بکشند.

حرکت مردمی صلح  دوازده روز است که پشت در سفارت پاکستان تحصن کرده است و خواهان همکاری صادقانه اسلام آباد در روند صلح افغانستان است.

آنان می‌گویند که پس از پایان دادن اعتراض شان در برابر سفارت پاکستان، اعتراض شان را در نزدیک سفارت ایران آغاز می‌کنند. 

بسم الله وطن دوست، سخنگوی حرکت صلح خواهی مردمی، گفت: «در نامه سفید خون دست خوده می ریزیم و همان کاغذ را به آنان روان می دهیم و هدف این نامه و این کار ما این است که پاکستان درا فغانستان همیش از یک دست ما استفاده کرده است و به دست دیگر خون آلوده کرده است یعنی به یک برادر افغان ما اسلحه داده است و دیگر افغان را سریش کشته اند.»

عبدالعلی بیست روز پیش به حرکت صلح خواهی مردمی در کابل پیوست.

او تا صنف شش، مکتب رفته است. او می‌گوید که ادامه جنگ سبب شد در روستایی که  زنده‌گی می‌کرد، مکتب‌ها بسته شوند و فرزندانش نیز از آموزش و پرورش محروم شوند.

او گفت: «با جنگ کشت و زراعت ما خراب است و رشد نمی کند. با همین وضع ما زنده گی می کنیم. در روستایی که زنده گی می کنیم هیچ مکتبی نیست که فرزندنم مکتب بروند و درس بخوانند.»

اعضای این حرکت مدنی می‌گویند که آنان نه تنها در کابل بل خانواده‌های‌شان در ولایت‌ها نیز با مشکلات مالی و خوراکه روبه‌رو شده‌اند.

عبدالمالک همدرد، پنج ماه است که نتوانسته است کرایه خانه‌اش را در ولسوالی گرشک هلمند بپردازد. 

او می‌گوید که مالک خانه از او خواسته است که از خانه‌اش بیرون شوند.

او افزود: «در این راهی که روان استم اگر خانواده ما قربانی هم شود ناراحت نمی شویم چون خوش حال استم که راه ما برای صلح است.»

محمد نیکزاد، مسوول مالی حرکت صلح خواهی مردمی، گفت: «کسانی که از ابتدا همرای ما آمدند و آنان کارهای روزمره و دکان وظیفه خود رها کردند، خانواده های شان به مشکل گیر مانده اند. ما فکر می کردیم که با این کار ما و رسیدن به کابل مشکل تا جایی حل خواهد شد اما اکنون مشکلات ما دو برابر شده اند.»

اعضای حرکت مردمی صلح پس از پایان دادخواهی‌شان در برابر سفارت ایران، هفده روز بعد راهی ولایت بلخ، خواهند شد و برای پایان جنگ در کشور همچنان دادخواهی خواهند کرد.

آنان پس ازآن که پس از سی وهشت روز با پای پیاده از هلمند به کابل آمدند برای بیش از یک هفته در نزدیک دفتر سازمان ملل متحد و نیز یک هفته دیگر در نزدیکی سفارت امریکا چادردادخواهی برپا کرده بودند.

هند تا چند ماه دیگر کار روی بند للندر را آغاز می کند
منبع : تلویزیون آریانا   تاریخ: 7/25/2018

وزارت انرژی و آب از آمادگی هند برای ساخت بند شاه توت که به تازگی به نام للندر تغییر نام کرده است، خبر می دهد.

ظریف ظریف، مدیر پروژه بند للندر می گوید تا یک ماه دیگر کار استملاک این بند تمام شده و به روند تدارکاتی سپرده می شود.

بند للندر ظرفیت ذخیره 146 میلیون متر مکعب آب را دارد که سالانه دو میلیون نفر از آب آشامیدنی آن مستفید می شود و چهار هزار هکتار زمین را آبیاری خواهد کرد.

هزینه ساخت آن به 236 میلیون دالر می رسد که از سوی کشور هند و بانک جهانی تمویل می شود.

سید مسعود، آگاه امور اقتصادی در رابطه به آریانانیوز گفت: «نه تنها بند شاه توت، اگر کار روی چهل و چهار بند دیگری که ما پیشنهاد کردیم، آغاز شود. هم سبب رشد اقتصادی شده و هم از بحران کم آبی نجات می یابیم.»

عبدالبصیر عظیمی، استاد دانشگاه می افزاید که «ساخت این بند می تواند جلو بحران کم آبی را در کشور بگیرد.»

در کنار بند للندر بند شاه و عروس در ولسوالی شکردره کابل نیز در حال ساختن است که کندی کار و ایجاد مشکلات تخنیکی در این بند نگرانی های را ایجاد کرده است.

د پلازمېنې د اوبو د مدیریت لپاره د اوبو او انرژۍ له وزارته د ځوانانو غوښتنه!
منبع : د آزادی رادیو   تاریخ: 7/25/2018

يو شمېر ځوانانو په کابل کې د افغانستان د اوبو او انرژۍ وزارت مخې ته په يوه اعتراضیه غونډه کې له دغه وزارته وغوښتل چې د پلازمېنې اوبه مدیریت کړي.

په پلازمېنه کابل کې د اوبو د کمښت خطر د خلکو اندېښنې راپارولي او د دغې ستونزې د هواري په هدف، د نوي فصل ټولنې يو شمېر غړو د اوبو او انرژۍ وزارت مخې ته يوه اعتراضیه غونډه وکړه.

د دغې ټولنې غړي د سې شنبې په ورځ «۱۳۹۷ کال د زمري ۰۲» وايي، په کابل ښار کې د ځمکې لاندې اوبو سطحه کمه شوې او که دغې ستونزې ته رسېدنه ونه‌شي، نو کابل به د اوبو د کمښت له جدي خطر سره مخ شي.

د کابل په ولسوالیو کې د اوبو د بندونو جوړول او له دې لارې ښار ته د اوبو لېږد او د اوبو د هغو پروژو بشپړول چې چارې یې د سردار محمد داوود خان په وخت کې پيل شوې وې، هغه غوښتنې وې چې اعتراض کوونکو د حل لارې په توګه حکومت ته وړاندیز کړې.

د دغو اعتراض کوونکو له ډلې محمد داوود همدرد ازادي راډيو ته داسې وویل:​

”هغه پروژه چې د سردار محمد داوود خان په وخت کې د پروان له جبل سراجه پيل او تر بګرامه رسېده او ټاکل شوې وه چې له دې لارې کابل ښار ته اوبه راشي، دا پروژه نیمګړې پاتې ده، زموږ غوښتنه دا ده چې دا پروژه بشپړه شي چې د اوبو د کمښت ستونزه هواره شي.”

د ژورو څاګانو له کېندنو مخینوي او له ښاره د معدني اوبو د تولیدوونکو شرکتونو ایستل د اعتراض کوونکو نورې غوښتنې وې چې په دغه راټولېدنه کې مطرح شوې.

دغو اعتراض کوونکو له کابل ښاریانو هم وغوښتل چې د اوبو له ضایع کېدو مخنیوی وکړي.

د دوی په باور، خلک د اوبو په خوندي کولو سره باید راتلونکو نسلونو ته اوبه ذخیره کړي.

يو بل اعتراض کوونکی محمد نصیر سلطاني وايي:

”موټر وینځونکي او کورنۍ ډېرې اوبه ضایع کوي او باید له دغه کاره ډډه وکړي او د خپل راتلونکي لپاره د اوبو له ضایع کولو مخنیوي وکړي.”

دا په داسې حال کې ده چې طبیعي پېښو ته د رسېدنې په چارو کې د دولت وزیر نجیب اقا فهیم شااوخوا دوه اوونۍ وړاندې «په کابل کې د اقلیمي بدلون او د وچکالۍ د پېښو مدیریت» تر عنوان لاندې ورکشاپ کې له اوبو ګټه اخیستل ناسم وبلل او ویې‌ویل چې که پام ورته ونه‌شي، کابل به د اوبو له پلوه له ستونزو سره مخ کړي.

ښاغلی فهیم زیاتوي چې په کلني ډول په کابل او نورو لویو ښارونو کې د اوبو سطحه ۲۰ متره ښکته ځي چې دا یوه جدي ستونزه ده.

نوموړی وايي، دا مهال ۲۰ ولایتونه چې شااوخوا ۱۳ میلیونه انسانان په‌کې اوسېږي، د وچکالۍ تر اغېز لاندې دي چې دغې مسئلې په کرنه، څارویو او د کورنیو په اقتصاد منفي تأثیر کړی دی.

په ورته وخت کې د افغانستان د اوبو او انرژۍ وزارت ویاند محمد اصف غفوري د سې شنبې په ورځ ازادي راډيو ته وویل چې د اوبو د کمښت په برخه کې د اعتراض کوونکو غوښتنې باید په جدي توګه وڅېړل شي.

نوموړي د دغو ستونزو د هواري په برخه کې وویل:

”د للندر او شاه توت بندونه کابل ښاریانو ته د پاکو اوبو د رسولو لپاره جوړېږي چې د للندر بند دوو میليونو وګړو او د شاه توت بند بیا څه باندې یو نیم میليون کسانو ته اوبه برابروي.”

ښاغلی غفوري وايي، د ځمکې لاندې د اوبو تغذیه کول، د دوی په نورو پروګرامونو کې شامل دي چې په ترڅ کې به‌یې ۱۰۰ څاګانې وکېندل شي.

د نوموړي په خبره، د دغې پروژې لګښت ۷،۶ میليونه ډالر دی چې د نړیوال بانک له‌خوا ورکول کېږي.

 

جلسه کمیته علمی و فرهنگی شورای عالی علمی، فرهنگی و سرمایه بشری برگزار شد
منبع : باختر   تاریخ: 7/25/2018
جلسه کمیته علمی و فرهنگی شورای عالی علمی، فرهنگی و سرمایه بشری، امروز به ریاست استاد دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس این کمیته برگزار شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، کمیته علمی و فرهنگی بر اساس فرمان ریاست جمهوری در راستای فعالیت شورای عالی علمی، فرهنگی و سرمایۀ بشری ایجاد شده است که براساس آن فرمان، این شورای عالی دارای دو کمیته است که کمیته فرعی علمی و فرهنگی آن به ریاست معاون دوم ریاست جمهوری فعالیت می کند.
شورای عالی علمی و فرهنگی و منابع بشری به منظور بهبود و برنامه ریزی ملی در عرصه علمی و فرهنگی، تقویت گفتمان سازنده فرهنگی، توسعه نقش ادارات مسؤل در این زمینه ها، تأمین هماهنگی و اتخاذ تصامیم مهم در راستای طرح و تطبیق پالیسی های انکشاف سرمایه بشری ایجاد شده است .
درجلسه نخست طرزالعمل فعالیت کمیته علمی و فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت و سرانجام تأیید گردید. این طرزالعمل در نخستین جلسه کمیته علمی و فرهنگی نیز در موارد چون اهداف، وظایف و صلاحیت ها، تشکیل، سکرتریت کمیته، نحوۀ تدویر جلسات و انفاذ طرزالعمل مورد بررسی قرار گرفته و غرض نهایی شدن، درجلسه نیز مورد دقت نظر مجدد قرار گرفت.
بر اساس پیشنهاد اعضای جلسه کمیته علمی و فرهنگی، نهادهای چون فدراسیون ژورنالیستان، شبکه مدنی زنان افغانستان، کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی و همچنین شاروالی کابل نیز بعنوان اعضای این کمیته در نظرگرفته شد.
در این جلسه همچنین  مسوده مقرره معاشات و امتیازات اعضای کادر علمی مؤسسات تحصیلات عالی نیز ارائه شد. این مقرره به منظور بالابردن توانایی رقابتی مؤسسات تحصیلات عالی در جذب کادر های شایسته علمی و ارتقای مسئولیت و علاقه مندی اعضای کادرعلمی در امور اکادمیک، تهیه شده است.
استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در این خصوص تأکید کرد که این مقرره باید به زودترین فرصت ممکن از جانب نهاد های ذی ربط نهایی و در سال جدید، اجرایی گردد.
سرانجام پس از ارائه نظر و پیشنهادها اعضای جلسه، فیصله شد که نمایندگان وزارت های تحصیلات عالی، عدلیه، مالیه ونماینده کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی  به صورت مشترک این مقرره را مجددا بازنگر و برای تصمیم نهایی به کمیته قوانین ارائه کنند.
همچنین در جلسه مشکلات معلمان دارالمعلمین سیدجمال الدین افغان نیز مورد بررسی قرار گرفت. در خصوص این موضوع نمایندگان دارالمعلمین سید جمال الدین و همچنین نمایندگان وزارت معارف و تحصیلات عالی هریک نظریات و پیشنهادها شان را مطرح کردند که سرانجام با جمع بندی استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور فیصله شد که گزارش پیشنهادها و خواسته های دارالمعلمین سیدجمال الدین افغان و وزارت خانه های مرتبط، به ریاست جمهوری ارائه و جهت اتخاذ تصمیم نهایی در یکی از جلسات شورای عالی علمی، فرهنگی و سرمایه بشری مورد بررسی قرار گیرد.
نمایندگان دارالمعلمین سید جمال الدین افغان تأکید دارند که این نهاد با توجه ظرفیت و توانایی که دارد، باید به مؤسسه تحصیلات عالی ارتقا پیدا کند، در حالیکه نمایندگان وزارت معارف و تحصیلات عالی برای استفاده از ظرفیت این نهاد، طرح ادغام این نهاد را به یکی از پوهنتون های تعلیم تربیه دیگر مطرح می کنند.
معاون رئیس جمهور اما برای رسیدگی به مشکل دارالمعلمین سید جمال الدین افغان و مشکلات مرتبط به همۀ معلمین در سطح کشور، تأکید کرد که سازماندهی نظام اداری معلمان، نیازمند تدوین یک پالیسی دقیقی است که بتوان در پرتو آن به راه حل معقول و منطقی دست یافت.
افغانستان کې د امریکايي پوځ هوايي بریدونه په بیساري ډول زیات شوي
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 7/25/2018

په افغانستان کې د اسلامي دولت د ډلې یا داعش او طالبانو په وړاندې د امریکایي هوایي ځواک بمبارۍ په داسې حال کې مخ په زیاتیدو دي چې پدې هیواد کې جگړو زور اخیستی دی.

د خپرو شویو شمیرو له مخې تر دې دمه په روان کال کې د ډورن په گډون امریکایي جنگي الوتکو ٢٩١١ راکټونه او بمونه په افغانستان کې د داعش په گډون د افغانستان د دولت ضد یاغیانو پر مرچلو استعمال کړي دي.

د امریکا د هوایي ځواکونو د مرکزي قوماندانۍ له خوا خپرې شوې شمیرې ښیي چې په ٢٠١٧ کال کې ۴٣٦١ راکټ او بمونه په افغانستان کې د سخت دریځو پر مرچلو باندې ویشتل شوي وو.

په افغانستان کې د هوایي بمباریو په دغه زیاتوالي کې د امریکایي قواو او د هغه د متحدینو د هوایي ځواک بمبارۍ شاملې دي، خو پدې شمیرو کې د افغان هوایي ځواک بمبارۍ ندي شاملې چې پدې وروستیو کې یې فعالیت زیات شوی دی.

د افغان پوځ او بهرنیو قواو په هوایي بمباریو کې پدې هیواد کې د ملکي وگړو د مرگ ژوبلې سبب شوي هم دي.

ملگرو ملتونو ویلي دي چې د روان کال په لومړیو شپږو میاشتو کې د افغانستان په جگړه کې ۱۶۹۲ ملکي کسات وژل شوي دي او ۳۴۳۰ تنه نور ټپیان شوي دي. ددې جملې نه د افغان او بهرنیو ځواکونو په هوایي بمباریو کې ۱۴۹ تنه وژل شوي او ۲۰۴ تنه نور ټپیان شوي دي.

د ملکي مرگ ژوبلې په هکله د ملگرو ملتونو د سږکال شمیرې د ٢٠١٧ کال د لومړنیو شپږو میاشتو په پرتله ۵۲ فیصده زیاتوالی ښیي.

د امریکا د مرکزي قوماندانۍ د هوایي قواو قوماندان جنرال جفري هریگیان وایي ”تر هغه چې طالبان افغان حکومت سره سولې ته غاړه نه وي ایښي زمونږ بریدونه به پرې جاري وي”.

دا پداسې حال کې دي چې د امریکایي شمیرو له مخې په عراق او سوریه کې د امریکایي هوایي ځواک بمبارۍ ډیرې کمې شوي دي چې د روان کال تر جون پورې یواځې ٢٨٦٢ وسلې استعمال شوي دي پداسې حال کې چې تیر کال په همدې موده کې ٢٣٠٠٠ راکټ او بمونه استعمال شوي وو.

خو طالبانو تر دې دمه د افغانستان د حکومت سره د خبرو لپاره لیوالتیا نده ښودلې او تل یې د امریکا سره د مستقیمو خبرو غوښتنه کړې ده.

همداشان د هغو شمیرو له مخې چې د امریکا مرکزي قوماندانۍ خپرې کړي په عراق او سوریه کې د داعش پر ضد د امریکایي قواو بمباري راکمه شوې ده.

د امریکا د هوایي ځواکونو د شمیرو له مخې د روان کال په لومړیو شپږو میاشتو کې په سوریه او عراق کې امریکایي هوایي ځواک ۲۸۶۲ راکټ او بمونه استعمال کړي دي، پداسې حال کې چې د ٢٠١٧ کال په عین موده کې یې څه دپاسه ۲۳ زره راکټ او بمونه په عراق او سوریه کې استعمال کړي دوو.