صلح خواهان فردا اعتراض‌های شان در برابر سفارت‎ها آغاز می‎کنند

منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 6/24/2018

اعضای کاروان صلح خواهان هلمند، می‌گویند که سر از فردا (یک‎‌شنبه ۳سرطان) اعتراض‌های شان را در برابر برخی از نماینده‌گی‌های نهادهای خارجی در کابل، آغاز خواهند کرد تا صدای صلح خواهی شان را به گوش جهانیان برسانند.

این کاروان پس از رسیدن به کابل، سه روز به طالبان مهلت دادند تا در بارۀ خواست‌های آنان تصمیم بگیرند، اما اکنون اعضای این کاروان ادعا می‌کنند که طالبان به تنهایی تصمیم گرفته نمی‌توانند.

اعضای این کاروان، روز شنبه، در پیوند به اعلام برنامۀ بعدی شان یک نشست خبری را در کابل برگزار کردند.

بسم الله وطن دوست، سخن‌گوی کاروان صلح خواهان هلمند در این نشست خبری گفت: «همان‌گونه که مردم بر دولت افغانستان اتهام می‌بندند که در وزارت خانه‌هایش، جاسوسان بیگانه و افراد بیگانه‌یی استند که در امور وزارت خانه‌ها دست می‌زنند، در پارلمان مردم بیگانه استند، در مشرانو جرگه مردم بیگانه استند و نیز در دیگر اداره ها؛ به همین ترتیب ارزیابی مردم همین است که در گروه طالبان هم و حتا در محراق این گروه، شماری از کسانی خود را رسانیده اند که بیگانه استند و برای بدنامی طالبان کار می کنند.»

به گفتۀ وطن دوست، قرار است اعتراض آنان نخست از برابر دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل آغاز شود: «ما در برابر هر سفارت، سه روز را سپری می کنیم و در این سه روز، ما کوشش می کنیم که در کشور همان سفارت هم تظاهراتی را به میان بیاوریم و به واسطه همان تظاهرات، رابطه یی میان مردم ما و مردم آن کشور ایجاد شود و مردم آن کشور از حکومت شان بپرسند که چرا در برابر سفارت ما در افغانستان، مردم تظاهرات کرده اند؟»

اعضای کاروان صلح خواهان هلمند، روز دوشنبۀ هفتۀ گذشته، پس از ۳۸روز پیاده روی به کابل رسیدند. پسان‌تر، این صلح خواهان از طالبان خواستند که آتش‌بس را از سرگیرند و گفت‌وگو با حکومت را آغاز کنند و باید در جریان سه روز، به این صلح خواهان پاسخ دهند.

طالبان اما تاکنون در بارۀ گفته‌های اعضای کاروان صلح خواهان هلمند، چیزی نگفته‌اند.

موسا، یکی از اعضای کاروان صلح خواهان هلمند است. جنگ‌ها در زادگاهش، او را واداشته تا به اعضای کاروانی بپیوندد که در حدود ۷۰۰کیلومتر را پیموده اند و برای صلح خواهی به کابل آمده اند.

موسا، لبخند می‌زند و رفته رفته به آینده خوشبین شده است.

او کشاورز ۲۹ساله‌یی از ولسوالی شاجوی ولایت زابل است که چهار تن از نزدیکانش را در جنگ‌های این ولسوالی از دست داده است.

می‌گوید سه تن از این بسته گانش عضو گروه طالبان بودند و یکی دیگر شان هم پولیس ملی: «دیگر این جنگ و خون ریزی بس است! حالا خواهش هر کسی همین است که از این جنگ دست بکشد.»

کاروان صلح هلمند مقابل سفارت‌های ایران و امریکا تحصن می‌کند
منبع : بی بی سی   تاریخ: 6/24/2018
این کاروان حدود ۷۰۰ کیلومتر را پیاده طی کرد.

کاروان صلح ولایت هلمند که پنج روز قبل به کابل رسیده بود، امروز اعلام کرد که در مقابل دفتر سازمان ملل و سفارت‌های ایران، پاکستان، روسیه و امریکا در کابل تحصن خواهند کرد.

اقبال خیبر از اعضای این کاروان امروز، شنبه (دوم سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که قرار است اولین تحصن آنها از فردا یکشنبه در مقابل نمایندگی سازمان ملل در کابل آغاز شود.

او گفت که بعد از آن نیز قرار است که مقابل سفارت سایر کشورها در کابل تحصن کنند و تحصن آنها مقابل هر سفارت سه روز دوام خواهد کرد.

آقای خیبر گفت که هدف از تحصن وارد کردن فشار سیاسی بر کشورهای است که در روند صلح افغانستان تاثیرگذار هستند.

اعضای این کاروان در پاسخ به این پرسش که تاکنون طالبان به درخواست صلح آنان چه جواب داده است، گفت: ”در امارات اسلامی نیز بیگانه‌ها رخنه کرده و بر اراده آنها تاثیر گذاشته است. مسئولیت گروه طالبان است که این حلقات را شناسایی و به مردم پاسخ روشن دهند.”

او گفت که طالبان به صورت خصوصی به آنان گفته بجای اینکه برای ایجاد صلح به طالبان مراجعه می‌کنند، باید به نیروهای خارجی بخصوص نیروهای امریکایی مستقر در فرودگاه بگرام مراجعه کنند و درباره صلح با آنان صحبت کنند.

شماری از ساکنان ولایت هلمند با راه‌اندازی کاروان صلح و بعد از حدود ۳۶ روز پیاده روی با طی ۷۰۰ کیلومتر با پای پیاده روز دوشنبه گذشته ۲۸جوزا به شهر کابل رسیدند.

اعضای این کاروان خواست‌های مشخص از طرف‌های درگیر در افغانستان دارند. برقراری آتش‌بس، مشخص شدن محلی برای گفت‌و‌گوی دو طرف درگیر، تشکیل حکومت مشترک و سرانجام توافق بر سر تعیین جدول زمانی، خروج نیروهای خارجی از افغانستان.

کاروان صلح در نظر دارد برای جلب حمایت بیشتر مردم، مدتی را در کابل بماند. دومین گام آن نیز راهپیمایی به سوی ولایت بلخ درشمال خواهد بود که بعد از آن به ولایت‌های جوزجان، فاریاب، بادغیس و هرات خواهند رفت.

آیا تلاش‌های دولت افغانستان منجر به صلح می‌شود؟
منبع : ۸ صبح   تاریخ: 6/24/2018

تلاش‌های دولت افغانستان برای برقراری آتش‌بس و صلح در روز‌های اخیر افزایش یافته است. رییس جمهور غنی به تازه‌گی به همه‌ی والی‌ها دستور داده است که از ظرفیت‌های محلی برای استقرار صلح و ادامه آتش‌بس استفاده کنند.

رییس جمهور از مقام‌های محلی خواسته است که با استفاده از تجارب آتش‌بس سه روزه‌ی دو طرفه در مناطق تحت کنترل‌شان برای پایان دادن به جنگ، آماده‌ی برقراری آتش‌بس در سطح محلی باشند.

رییس جمهور غنی از بزرگان و نماینده‌گان احزاب سیاسی نیز خواسته است تا طرح‌های مشخص خویش‌ را در رابطه به آتش‌بس و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برای رسیدن به صلح پایدار، با دولت شریک سازند.

محمداشرف غنی از ۲۷ ماه رمضان تا پنجم عید، به منظور تحکیم ثبات و آوردن صلح سراسری در کشور آتش‌بس اعلام کرد. در مقابل، گروه طالبان تنها سه روز عید را آتش‌بس اعلام کردند. با آن که رییس جمهور غنی پنج روز پیش، این آتش‌بس را برای ۱۰ روز تمدید کرد، اما طالبان آن را نپذیرفتند و حملات‌شان را علیه نیروهای دولتی از سر گرفتند.

این روز‌ها تمدید آتش‌بس و برقراری صلح در افغانستان، حمایت‌‌های تازه‌ی عربستان سعودی، اوزبیکستان، پاکستان و امریکا را به سوی خود جلب کرده.

پادشاه عربستان سعودی از آتش‌بس دولت افغانستان و طالبان استقبال کرده و گفته امیدوار است که این آتش‌بس تمدید شود.

در بیانیه‌ی دفتر پادشاهی عربستان که روز جمعه (اول سرطان) در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، آمده است که ملک سلمان، پادشاه عربستان با علاقه‌ی بسیار زیاد آتش‌بسی را که بین دولت افغانستان و طالبان در روزهای عید فطر محقق شده، دنبال می‌کند.

در این بیانیه آمده است که پادشاه عربستان از آتش‌بس دولت افغانستان و گروه طالبان استقبال کرده و آن را گامی مبارک خوانده است. پادشاه عربستان ابراز امیدواری کرده است که این آتش‌بس تمدید شود و برای مدت طولانی‌تری تمامی طرف‌ها بتوانند برای تحقق صلح در افغانستان تلاش کنند.

در کنار عربستان سعودی، دولت امریکا نیز به تازه‌گی اعلام کرده است که این کشور آماده‌ است به مذاکرات صلح افغانستان با طالبان بپیوندد.

گروه طالبان بار‌ها اعلام کرده‌ که حاضر است با امریکا در مورد صلح و خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت‌وگو کند.

رویترز به نقل از تحلیل‌گران و دیپلمات‌های غربی گزارش داده است که پیشنهاد آقای غنی برای انجام گفت‌وگوهای صلح بدون قید و شرط با طالبان، زمینه‌‌ی آن را فراهم آورده تا امریکا نیز مذاکرات محرمانه با گروه طالبان را آغاز کند؛ هرچند سیاست امریکا این است که گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها صورت گیرد.

هم‌چنین دولت اوزبیکستان اعلام کرده که حاضر است میزبان مذاکرات مستقیم میان مقام‌های دولت افغانستان و گروه طالبان باشد.

وزارت خارجه‌ی اوزبیکستان در بیانیه‌ای خبر داده است که مقامات این کشور با نماینده‌گان «ارشد» گروه طالبان درباره‌ی صلح افغانستان ملاقات داشته‌اند.

جزئیات دیدارهای مقامات اوزبیکستانی با نماینده‌گان طالبان و زمان برگزاری آن روشن نیست.

از سویی هم محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی کشور در رأس یک هیأت بلندپایه به اوزبیکستان رفته است. دفتر شورای امنیت ملی روز جمعه (اول سرطان) با نشر خبرنامه‌ای گفت: «مشاور امنیت ملی کشور در دیدارش با عبدالعزیز کاملوف، وزیر امورخارجه‌ی اوزبیکستان از ابتکارها و نوآوری‌های آن کشور به شمول کنفرانس تاشکند برای صلح و همبسته‌گی و تأمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه سپاس‌گزاری کرد. در این دیدار، هر دو طرف درباره‌ی چگونه‌گی تطبیق فیصله‌ها و پیشرفت‌های کنفرانس تاشکند تبادل نظر کردند و توافق شد که برای تطبیق این فیصله‌ها پلان کاری مشترک ساخته شود تا برنامه‌های بعدی به گونه‌ی درست در زمان معین آن تطبیق شود.»

با توجه به حمایت‌ شماری از کشور‌های منطقه و جهان از آتش‌بس موقت در افغانستان چشم‌انداز صلح در افغانستان چگونه به نظر می‌رسد؟

داوود مرادیان، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان و آگاه مسایل سیاسی می‌گوید در این شکی نیست که همه‌ی مردم کشور صلح می‌خواهند، اما قرار است صلح چگونه و توسط چه کسانی تأمین شود؟

مرادیان معتقد است: «ما در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری استیم و رییس جمهوری که قرار است انتخاب شود، بهتر و بیشتر می‌تواند روند صلح را مدیریت کند. در هیچ جای دنیا تصمیم‌های مهم و اساسی در سال آخر دوره‌ی ریاست جمهوری افراد گرفته نمی‌شود، بنابراین اگر واقع‌بینانه نگاه کنیم، تمام بازیگران اصلی منتظر‌ اند که نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری پیش رو چه می‌شود و پس از آن کارت‌های خود را روی میز خواهند گذاشت،‌ پس ما موضوع انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را نباید فراموش کنیم.»

آقای مرادیان تصریح کرد که نشانه‌های زیادی وجود دارد که رییس جمهور غنی با بعضی از امتیازات موقت و کوتاه پاکستان و طالبان سعی می‌کند برای مبارزه به انتخابات برود.

به قول آقای مرادیان حمایت شماری از کشور‌های خارجی در پروسه‌ی صلح افغانستان عامل تأثیرگذار است، ولی تصمیم نهایی در دست عربستان و اوزبیکستان نیست، بلکه تحولاتی که در کابل به وقوع می‌پیوندد، تعیین‌کننده است. به باور مرادیان امریکا، طالبان و پاکستان منتظر اند که نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چه می‌شود.

در همین حال شاه‌گل رضایی، نماینده‌ی غزنی در مجلس نماینده‌گان می‌گوید که عربستان از حامیان بزرگ طالبان در منطقه است و حضورش در روند صلح افغانستان تأثیر‌گذار خواهد بود.

خانم رضایی آینده‌ی صلح در کشور را مبهم ارزیابی کرد و گفت هیچ‌گونه روشنی‌ای در این بخش برای مردم و نهاد‌های تصمیم‌گیرنده داده نشده است.

او گفت: «وقتی پشت صحنه‌ی قضایا روشن نباشد، برنامه‌های شفاف پس از آتش‌بش وجود نداشته باشد، تضمینی برای صلح و عدم سؤ استفاده‌ی طالبان از آتش‌بس یک طرفه‌ی دولت وجود نداشته باشد، در این حالت من فکر می‌کنم که برخورد خوش‌بینانه نسبت به صلح مشکل‌ساز خواهد بود.»

این عضو مجلس نماینده‎گان می‌گوید احتمال دارد که گروه طالبان برای استخبارات منطقه به مهره‌ی ناکارآمد و سوخته بدل شده، به جایش گروه دیگری جا‌به‌جا شده باشد. اگر چنین باشد، پیوستن‌شان به روند صلح هم نفعی به امنیت و صلح کشور نخواهد داشت.

افزایش حملات طالبان

در همین حال، گروه طالبان پس از رعایت آتش‌بس سه روزه، حملات خود را دوباره بر نیروهای امنیتی افغان آغاز کردند. گزارش‌ها می‌رسانند که بیش از ۱۵۰ نیروی امنیتی کشور در نتیجه‌ی حمله‌های تهاجمی این گروه کشته شده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، طالبان ۱۵ پولیس مردمی را در بادغیس کشتند و اجساد شماری از آن‌ها را هم ماین‌گذاری کردند که در اثر آن ۳ غیر نظامی کشته شد. این رویداد، حوالی ساعت ۱ بامداد روز جمعه (اول سرطان) و با حمله‌ی ناگهانی طالبان به یکی از پوسته‌های امنیتی ولسوالی‌ آبکمری این ولایت اتفاق افتاده‌ است.

اعضای شورای ولایتی بادغیس به روزنامه‌ی ۸صبح گفتند که درگیری میان نیروهای خیزش مردمی و طالبان دست کم دو ساعت به طول انجامید.

در پی این یورش ناگهانی، ۱۵ پولیس مردمی کشته ‌شدند. ولسوالی آبکمری از ولسوالی‌های ناامن در غرب بادغیس است.

در همین حال اعضای شورای ولایتی غزنی می‌گویند که جنگجویان طالبان شب جمعه (اول سرطان)، بر پوسته‌های امنیتی چندین ولسوالی و شهر غزنی حملات گسترده‌ای را انجام دادند؛ حملاتی که تلفات سنگینی بر نیروهای امنیتی وارد کرده است.

به قول آنان در ولسوالی‌‌های جغتو، رشیدان، زنه‌خان و پوسته‌های حوزه‌ی اول امنیتی مرکز شهر غزنی ۱۴ تن از نیرو‌های امنیتی کشته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شده‌اند، اما عارف نوری، سخنگوی والی غزنی می‌گوید که ۳ سرباز در این درگیری‌ها کشته و چهار تن زخمی شده است.

آقای نوری افزود که در این حملات ۲۰ مخالف مسلح کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

از سویی هم، گزارش شده که در این شب و روزها، ولایت فاریاب نیز از وضعیت امنیتی مطلوبی برخوردار نیست. گفته شده است که در عملیات طالبان بر ولسوالی خواجه‌سبزپوش این ولایت، ده نیروی دولتی جان باختند و ده تن دیگر زخمی شده‌اند.

افزون بر این، طالبان حملات گسترده‌‌ای ‌شان را در بخش‌هایی از ولایت فراه نیز انجام دادند و  در دو روز گذشته، کم ازکم هژده نیروی دولتی در ولسوالی بالابلوک و لاش جوین فراه جان باختند.

این در حالی است که به دنبال تمدید آتش‌بس ده روزه از سوی دولت، نیروهای امنیتی اجازه‌ی عملیات بر طالبان را ندارند.

جاوید کوهستانی، آگاه نظامی معتقد است که طالبان آماده‌گی‌ای برای پذیرش آتش‌بس ندارند، ولی دولت افغانستان بر نیرو‌های امنیتی در خط دفاعی آتش‌بس را تحمیل کرده است.

آقای کوهستانی گفت: «من باور دارم که در این صورت ما به یک نتیجه‌ی مطلوب نمی‌رسیم، بل وضعیت امنیتی بیشتر آشفته و بحرانی می‌شود، در شرایط کنونی هیچ‌ دلیلی برای آتش‌بس از طرف نیرو‌های امنیتی وجود ندارد، باید عملیات با شدتش انجام شود، دشمن رانده شود تا ما از یک موقف برتر برخوردار شویم و دشمن در موقف پایین قرار گیرد.»

این کارشناس مسایل نظامی می‌گوید روند صلح و اعلام آتش‌بس یک پروسه‌ی استخباراتی است که در آن پیشنهاد و مشارکت شورای عالی صلح افغانستان در نظر گرفته نشده و هم‌چنان از مجلس نماینده‌گان مشروعیت نگرفته است.

آقای کوهستانی افزود: «همیشه آتش‌بس در جریان گفت‌و‌گو و بر اساس میانجی‌گری به وجود می‌آید، نه یک جانبه. من فکر می‌کنم که یک نوع توافق پنهانی میان پاکستان و افغانستان وجود دارد، پاکستانی‌ها در پی به دست آوردن اهداف خود‌شان استند، طرح‌های پیشنهادی‌ای که آقای حکمتیار داشت، در تفاهم با پاکستان و عربستان و شورای امنیت چنین یک برنامه‌ای در حال شکل‌گیری است.»

طالبانو د هلمند د سولې کاروان وړاندیزونو ته ځواب ور نه کړ
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 6/24/2018
د هلمند د سولې کاروان غړي د ۳۸ ورځو او شپو پلي مزل وهلو وروسته تیره اونۍ کابل ته راورسیدل.

د هلمند د سولې د کاروان تنظیوونکي وايي، تیره شپه دولس بجې وسله والو طالبانو ته ددغه کاروان له خوا په سمدستي ډول د اوربند د ټینګیدو په ګډون چې کوم وړاندیزونه استولي وو، دغې ډلې ورته ځواب نه ورنکړ.

د سولې کاروان غړي وايي، اوس یې پریکړه کړې، چې سر د یکشنبې د ورځې په کابل کې د هغو شمیر سفارتونو مخې ته د پرلت خیمې ودروي، چې د کاروان غړي دا ګڼي، چې پر وسله والو طالبانو باندې یو ډول نفوذ لرې شي.

د هلنمد د سولې د کاروان د غړو په استازیتوب اقبال خیبر نن د شنبې په ورځ (چنګاښ دوییمه) د کابل حضوري چمن په سیمه کې په یو جومات کې خبریالانو ته وویل، چې طالبانو دوی ته خصوصي پیغام استولی، خو د دوي غوښتنه له طالبانو څخه داوه، چې هغوی دې د یوې اعلامیې له لارې د سولې د کاروان وړاندیزونو ته ځواب ورکړي.

ښاغلي خیبر وویل ” د طالبانو په خصوصي پیغام کې هغوی خپله پخوانۍ خبره تکرار کړې ده، چې تاسو زمونو پر ځای بګرام ته لاړ شئ اوله هغوی خپلې غوښتنې مطرح کړئ”.

د هلمند د سولې د کاروان دغه چارواکي وویل، چې سر د یکشنبې له ورځې به په کابل کې د امریکا، روسیې، ایران، پاکستان او د ملګروملتونو د مرستندویه پلاوي دفتر ”یوناما” مخ ته په نوبتي ډول د پرلت خیمې ودروي.

ښاغلي خیبر وویل ” د هر سفارت مخ ته به د دریو، دریو ورځو لپاره په نوبتي ډول د پرلت خیمې ودرو او په درې ورځو کې به هڅه وکړو، چې د کوم سفارت مخ ته، چې پرلت ته کښینو د هغه هیواد له وګړو سره هم اړیکې ونیسو”.

د وسله والو طالبانو څخه د هلمند د سولې د کاروان د غړو په غوښتنو کې سمدستي اوربند، د سولې لپاره د یو مرکز ټاکل، د ښکیلو خواو ترمنځ ګډ حکومت رامنځ ته کیدل او له افغانستان څخه د بهرنیو ځواکونو د وتلو لپاره د مهال ویش برابرول شامل وو.

د هلمند د سولې د کاروان ویاند بسم الله وطندوست امریکا غږ اشنا راډیو ته وویل، چې دوی له افغان حکومت هم همدغه غوښتنې لرلې، چې افغان حکومت د دوی یو څه غوښتنې منلي دي.

ولسی جرگه: پروسه صلح با جزئیات گنگ قابل قبول ما نیست
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 6/24/2018

در حالی‌که بیشتری بحث‌ها در این روزها در افغانستان متمرکز به پروسه صلح است، ولسی جرگه می‌گوید که این پروسه پهلوهای تاریک و مبهم نیز دارد.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه می‌گوید که پروسه صلح باید شفاف و روشن باشد و در رابطه به پیشرفت‌ها در این زمینه مردم بخصوص نماینده‌های آنان در شورای ملی آگاهی داشته باشند.

آقای ابراهیمی روز شنبه «۲ سرطان ۱۳۹۷» در نشست عمومی ولسی جرگه گفت که صلح از خواسته‌های همه مردم افغانستان است و در این باره باید هیچ چیز پنهان نباشد:

وی می‌گوید:

”صلح را یک ضرورت اساسی مردم افغانستان می‌دانیم اما در عین حال صلح که گنگ باشد و جزئیات آن از مردم افغانستان پنهاد باشد آنرا قطعاً قبول کرده نمی‌توانیم، ما مسئولان شورای عالی صلح را در یکی از جلسات در داخل تالار دعوت می‌کنیم تا از آنان پرسان کنیم که صلح در کدام حالت قرار دارد.”

این سخنان در حالی بیان می‌شوند که تلاش‌های صلح خواهی در این اواخر افزایش یافته و حتی محمد اشرف غنی رئیس جمهور این کشور گفته که حاضر است در هر جای که رهبر طالبان خواسته باشد با وی مذاکره کند.

از سوی هم مقامات ولایت پکتیا گفته‌اند که تلاش می‌شود تا این ولایت به هدف گفتگوهای صلح میان حکومت و طالبان مسلح منحیث منطقه امن اعلام گردد.

جنت گل منگل از رؤسای قومی پکتیا به رادیو آزادی گفت که در این مورد گفتگوها میان رؤسای قومی و باشنده‌های ولسوالی‌های این ولایت آغاز شده‌است.

عبدالولی سهی معاون والی پکتیا نیز به رادیو آزادی گفت که خوشبینی‌ها در این زمینه وجود دارد اما وی تأکید کرد که این به معنی سپردن این ولایت به طالبان مسلح نیست.

در این حال سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که در بسته پیشنهادی صلح حکومت برای طالبان چیزی بنام ایجاد منطقه امن وجود ندارد.

وی در عین حال گفت که در پروسه صلح هیچ ابهامی دیده نمی‌شود و همه چیز روشن و آشکارا است:

 

”اگر موضوع گنگ می‌بود مردم افغانستان با ما همصدا نمی‌بودند، زمانی‌که مردم افغانستان در همه نقاط این کشور از صلح صدا می‌زنند و از صلح یاد می‌کنند پس نشان دهنده حمایت آنان است، هر قدمی که در رابطه به پروسه صلح برداشته می‌شود از طریق رسانه‌ها با ملت بزرگ افغان شریک ساخته می‌شود، در این مورد مردم تصمیم می‌گیرند و ما مطابق تصمیم آنان عمل می‌کنیم.”

اعضای ولسی جرگه هفته گذشته نیز در مورد پروسه صلح بحث‌های را مطرح کردند و تصمیم گرفتند تا طرحی را در این زمینه به حکومت و شورای عالی صلح افغانستان بسپارند.

هر چند امیدواری‌ها برای آتش‌بس و آغاز گفتگو میان حکومت و طالبان در این اواخر بیشتر شده اما تأکید بر این نیز می‌شود که در این پروسه باید دقت و عدالت کامل در نظر گرفته شود.

قومندان امریکایی از خروج سریع نیروها از افغانستان هشدار داد
منبع : دویچه ویلی   تاریخ: 6/24/2018

افغانستان

قومندان امریکایی از خروج سریع نیروها از افغانستان هشدار داد

قومندان نبردهای دشوار اردوی امریکا که برای به عهده گرفتن فرماندهی نیروهای این کشور در افغانستان نامزد گردیده، به سناتوران ایالات متحده از خروج سریع نیروهای امریکایی از افغانستان و پیامدهایش هشدار داد.

نیروهای امریکایی در افغانستان

وی به سناتوران گفت در صورتی که امریکا خیلی سریع از افغانستان بیرون شود، خطر آن وجود دارد که گروه تروریستی ”دولت اسلامی” یا داعش با القاعده ادغام شده و حملاتی را علیه ایالات متحده امریکا طرح ریزی کند.

دگرجنرال اسکات میلر، فرمانده سابق کماندوهای ”دلتا فورس” که فرماندهی عملیات های خاص مشترک امریکا را به عهده دارد، به کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای کشورش گفت در صورتی که به عنوان فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان تایید شود، شمار نیروها در افغانستان را مجدداً ارزیابی می کند تا مطمئن شود که تعداد نیروها کافیست.

وی افزود که هرگونه خروج ناگهانی از افغانستان می تواند عواقبی مشابه به آن داشته باشد که پس از خروج نیروهای امریکایی از عراق در سال ۲۰۱۵ رخ داد.

سه سال پس از خروج نیروهای امریکایی از عراق در پی شکست مذاکرات با حکومت، ارتش این کشور فرو ریخت و شمار زیادی از نیروها فرار کرده و یا به گروه ”دولت اسلامی” یا داعش تسلیم شدند. این گروه توانست بخش های گسترده ای از این کشور را در کنترول خودش درآورد.

دگرجنرال میلر در مجلس سنا گفت: «خروج بی نظم و سریع می تواند تاثیرات منفی بر امنیت ملی ایالات متحده امریکا بگذارد». اسکات میلر اضافه کرد: «من در مورد قابلیت های داعش و القاعده در ادغام و راه اندازی توطئیه ها در خارج نگرانم؛ به خاطر اینکه من می دانم که آنها چنین چیزی را می خواهند و همواره به دنبال موقعیتش می گردند».

انتظار می رود که میلر به آسانی توسط سنا به عنوان قومندان نیروهای امریکایی در افغانستان تایید شود. وی کنترول جنگ ۱۷ ساله افغانستان را به دست می گیرد که باعث سرخوردگی شده و این پرسش را به میان آورده که مسیری که امریکا در افغانسان دنبال می کند، آیا به پیروزی می انجامد یا خیر.

سناتور جک رید گفت که میلر این وظیفه را در یک زمان بحرانی به عهده می گیرد؛ حتی با اینکه امریکا شمار نیروهایش را در افغانستان افزایش داده و برنامه های آموزشی و مشورتی به نیروهای افغان را گسترش داده است. رید اضافه کرد که ارزیابی های مستقل، نشانه های اندکی از پیشرفت را نشان می دهند و طالبان همچنان به حملات سطح بالا ادامه می دهند.

دگرجنرال میلر گفت: «من درک می کنم که هدف اصلی ما در افغانستان این است که اطمینان حاصل کنیم که تروریستان دوباره قادر نخواهند بود این کشور را به عنوان پایگاهی امن مورد استفاده قرار داده و امریکا و دیگر اعضای جامعه بین المللی را تهدید کنند». میلر افزود: «من باورمندم که فشار نظامی ضروریست تا شرایط را برای آشتی سیاسی فراهم کنیم؛ پس ما افغان ها را قادر می سازیم تا ظرفیت های نظامی شان را بالا ببرند، چراکه آنها بهتر می توانند جلو ایجاد پایگاه های امن تروریستان را بگیرند».

میلر همچنان گفت باورمند است که هدف اصلی جلوگیری از پناه گرفتن داعش و القاعده در افغانستان و راه اندازی حملات خارجی علیه امریکا می باشد. وی به کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا گفت: «من مستقیما می بینم که تهدید تروریستی از افغانستان است و می دانم که چه چیزی در خطر است».

جنرال جان نیکلسون قومندان نیروهای ائتلاف در افغانستان

میلر که از اکادمی نظامی ارتش امریکا در وست پوینت فارغ شده و کهنه سرباز جنگ های متعدد می باشد، در مجلس سنا افزود که وی چهار سال در افغانستان خدمت کرده است. میلر گفت اصلاً انتظار نداشت که ۱۷ سال پس از آغاز جنگ افغانستان دوباره به این کشور برگردد.

میلر همچنان در سال ۱۹۹۳ به عنوان یک عضو نیروهای ویژه ”دلتا فورس” ارتش امریکا در نبرد خونین سومالیا نیز اشتراک داشته که در یک کتاب و فیلم به نام ”بلک هاواک داون” یا ”سقوط شاهین سیاه” به شهرت رسیده است. وی در جنگ سومالیا زخمی شد و او در نبرد در سومالیا زخمی شد و یک مدال نیز دریافت کرد که نشان دهنده قهرمانی او می باشد. او در سال ۲۰۰۲ در عراق نیز مجروح شد و دومین مدال قلب بنفش را دریافت کرد.

اگر سنای امریکا تایید کند، میلر به جنرال کامل ارتقاء رتبه می یابد و به جای جنرال جان نیکلسون گماشته خواهد شد که فرماندهی نیروهای ائتلاف تحت رهبری امریکا را در افغانستان برای بیشتر از دو سال است که عهده دار می باشد.

طالبانو د سولې لپاره د هلمندي سوله غوښتونکیو غوښتنې ونه منلې
منبع : تلویزیون آریانا   تاریخ: 6/24/2018

د سولې ولسي کاروان له طالبانو د اوربند غزول او د سولې خبرو پیل وغوښت؛ خو طالبانو نه یوازې د دوی درې ورځني ضرب الاجل ونه مانه، بلکې غوښتنې یې هم رد شوې.

د سولې لپاره د ولسي خوزښت مسوول اقبال خیبر د څرګندونو له مخې؛ دوی په یوه لیک کې له طالبانو غوښتي وه، چې اور بند وکړي، له دولت سره د سولې خبرې پیل کړي او د بهرنیو ځواکونو د وتو لپاره مهال وېش وټاکي؛ خو تر درې ورځني ضرب الاجل وروسته طالبانو د دې خوځښت هیڅ یوه غوښتنه ونه منله او ځواب یې ورنکړ.

دغه ولسي خوزښت هوډمن دی، چې د سولې تر خوندي کولو به له خپلو هڅو لاس نه اخلي.

ټاکل شوې دغه ولسي خوزښت سر له سبا په نوبتي توګه د پېنځه سفارتونو مخې ته د تحصن خیمې ودروي، چې درې ورځې به یې دغه اعتراض روان وي.  

د سولې لپاره د ولسي خوزښت مسوول اقبال خیبر غواړي، چې له یکشنبې څخه په نوبتي ډول لومړی د ملګرو ملتونو د سیاسي استازولۍ او بیا د امریکا، روسیې، پاکستان او ایران سفارتونو مخې خیمې ودروي، چې موخه مو د سولې غوښتنه ده.

د سولې لپاره د ولسي خوځښت غړي آزاد په ډاګه کړې؛ د طالبانو مشرانو له دوی سره په خصوصي او ځانګړې اړیکه کې  ټینګار کړی، چې بهرني ځواکونه دې له هېواده ووځي.

افغان حکومت د دې ولسي خوزښت ټول وړاندیزونه منلي. حتا له طالبانو سره د یوې میاشتې لپاره اوربند؛ خو طالبانو د دې خوزښت غوښتنې رد کړي دي.

حکومت له طالبانو سره د سولې خبرو د پیل لپاره هڅې تیزې کړي دي.

د ولسمشر سلاکار عباس بصیر ویلي، له طالبانو سره د سولې خبرو د رسمي پیل لپاره د دوی غیر مستقیمې اړیکې روانې دي  او ژر به مخامخ خبرې پیل شي.

د هلمند له ولایته د سولې دغه ولسي خوزښت څه ناڅه اووه سوه کیلو متره لار پلې وهلې او پیاده تر کابله راغلي دي. دوی سوله غواړي او په وینا یې تر هغې به دغه هڅه جاري ساتي، چې سوله راغلې نه وي.

گروه داعش مردی را سر بریدند
منبع : باختر   تاریخ: 6/24/2018
داعشیان یک مرد را در جوزجان سر بریدند.
عبد الحفیظ خاشی آمر امنیت قومندانی امنیه جوزجان به آژانس باختر گفت که این مرد پنجاه و پنج ساله دیشب در مربوطات ولسوالی درز آب جوزجان در نزدیکی منزلش به علت نا معلومی توسط افراد گروه داعش سر بریده شد
په شپږو میاشتو کې دننه په لسګونو پنجشېرۍ ښځې تښتېدلي دي
منبع : تاند   تاریخ: 6/24/2018

د روان /۲۰۱۸/ کال په لومړیو ۵ میاشتو کې ۲۱ ښځې او نجونې په پنجشېر کې له خپلو کورونو څخه تښتېدلي دي.

د پنجشېر د ښځو د چارو رییسې تهمینې رضایي پژواک خبري اژانس ته ویلي، چې دغه ښځې اکثر په عنابه، اوله حصه ولسوالیو او د پنجشېر په مرکز کې تښتېدلي دي.

مېرمن رضایي ویلي، چې دا ۲۱ یوازې د هغو ښځو او نجونو شمېر دی چې د دوی له ریاست سره ثبت دي او په لسګونو نورې داسې پېښې شوي دي، چې خلکو له شرمه هغوی ته نه دي راجع کړي، یا پرې خوله پټوي او یا یې هم د قومي جرګو له لارې فیصله کوي.

د پنجشېر د ښځو د چارو رییسې د اکثرو پنجشېریو ښځو د تېښتې دلیل په زور سره ودونه او ټیلیفوني ارتباطات بللي دي.

د پنجشېر د والي ویاند عبدالودود علي مردان هم په پنجشېر کې د نجونو او ښځو تېښته تایید کړې او ویلي یې دي چې د اجتماعي او منطقوي انګېزو په اساس یې په دغه ولایت کې د ښځو لپاره «د امن کور» نه دی جوړ کړی چې تښتېدلې ښځې او نجونې په کې وساتي.

دسولې حرکت غړي دسفارتونو مخې ته دپرلت تحصن پيلوي
منبع : خبریال دات کام   تاریخ: 6/24/2018
دسولې دولسي حرکت غړي وايي سر له ننه، په کابل کې دڅو سفارتونو او دملګرو ملتونو ددفتر مخې ته اعتراضيه پرلت تحصن پيلوي.

دسولې دولسي حرکت غړو وسله والو طالبانو ته درې ورځې مهلت ټاکلى و چې لومړی اوربند بيا دسولې خبرې پيل کړي. خو دتېرې شپې تر ١٢ بجو وروسته هم وسله والو طالبانو ددغه مهلت په اړه رسماً څه نه دي ویلي.

دمعلومات په اساس ولسمشر محمد اشرف غني شا و خوا اته ورځې مخکې دحکومت له خوا هغه اعلان شوى اوربند چې دروژې له ٢٧مې دکوچني اختر ترپنځمې و، دلسو نورو ورځو لپاره تمديد کړ چې موده يې راتلونکې دوشنبه پاى ته رسېږي. خو وسله والو طالبانو يوازې داختر له درېيو ورځو کې داوربند اعلان کړى و.

 

دنیا: پاکستان تلاش دارد قسمتی از خاک افغانستان را تحت مالکیت اش قرار دهد
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 6/24/2018

روزنامه های چاپ دیروز کابل روی تصمیم در مورد خط دیورند، سفر هیئت امنیتی افغانستان به پاکستان و صلح و آتش ‌بس بیشتر پرداخته‌اند.

دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله‌اش نوشته که گزارش ‌های نشرشده که گویا حکومت وحدت ملی قسمتی از خاک افغانستان را به گونه سری در یک معامله مخفی به پاکستان واگذار نموده‌است و خط دیورند را به مثابه سرحد میان دو کشور قبول نموده ‌است.

در سرمقاله هم ‌چنان آمده‌است که این بحث بعد از سفر هیئت امنیتی افغانستان به پاکستان مطرح گردیده‌است و گفته شده که این موضوع از گذشته ‌ها مورد بحث قرار داشت. در سرمقاله گفته شده که مقامات پاکستان تعهد نموده‌اند که در مقابل به رسمیت شناختن خط دیورند، پاکستان در پروسه صلح افغانستان همکاری می ‌نماید.

نویسنده نوشته که شورای امنیت ملی این موضوع را رد نموده‌است ولی به باور نویسنده پاکستان از ضعف حکومت افغانستان استفاده می ‌نماید و تلاش دارد تا قسمتی از خاک این کشور را به گونه غیرقانونی تحت مالکیت خودش قرار بدهد. در اخیر سرمقاله گفته شده که اگر حکومت ‌های هر دو کشور این تصمیم را گرفته باشند، برای مردم افغانستان این تصمیم قابل قبول نخواهد بود.

ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله‌اش نوشته که وضاحت شورای امنیت جوابگوی تمام شک ‌ها و اقدامات عملی که در مناطق قبایلی در جریان چهار سال گذشته از سوی پاکستان صورت می ‌گیرد، نیست. نویسنده نوشته، صحبت ‌هایی ‌که در مورد پلان عمل صورت گرفته و رسانه‌ های پاکستان هم گزارش داده‌اند در یک مادۀ از این پلان خط فرضی به شکل نوشته شده که سرحد رسمی معنی می‌ دهد.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله‌اش در مورد پروسه صلح نوشته‌است و گفته شده که برای جنگ در افغانستان هیچ بهانه وجود ندارد. به باور سرمقاله نویس، زمانی‌که سه هزار عالم دین جنگ در افغانستان را ناروا دانستند و حکومت افغانستان هم از ۲۷ ماه رمضان آتش ‌بس اعلام کرد دلیل برای جنگ وجود ندارد.

در سرمقاله نوشته شده، حالا که طالبان تصمیم نمی‌ گیرند که به آتش ‌بس ادامه بدهند و به جنگ نقطه پایان بگذارند، عالمان دین باید فتوای دیگر صادر نمایند. روزنامه تأکید نموده که وقت بسیار خوب برای صلح مساعد شده و باید از این فرصت استفاده صورت بگیرد.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در یک مطلب‌اش نوشته که روسیه و کشور های آسیای میانه از پروسه صلح افغانستان حمایت می‌کنند. روزنامه نوشته، در نشستی ‌که روز چهارشنبه هفته گذشته در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شده بود و حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی نیز در آن اشتراک داشت. روسیه، ازبکستان، تاجکستان، قزاقستان و قرغزستان از آتش ‌بس و پروسه صلح در افغانستان حمایت کردند.

                   

شورای عالی صلح: گفتگو های رسمی با طالبان مسلح بزودی آغاز خواهند شد
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 6/24/2018

در ادامه تلاش ‌های صلح در افغانستان، شورای عالی صلح این کشور می ‌گوید، نشانه ‌های مبنی بر آغاز گفتگو های رسمی صلح با طالبان مسلح به میان آمده‌اند.

مولوی عبدالخبیر اوچقون معاون این شورا دیشب در صحبت با رادیو آزادی گفت که به احتمال زیاد مذاکرات صلح به اشتراک طالبان، حکومت افغانستان و نماینده ‌های امریکا در آینده نزدیک آغاز خواهند شد. وی افزود: ”تمام نشانه‌ ها و علایم نشان دهنده این است که ما در آستانه یک تحول بسیار بزرگ قرار داریم و به احتمال قوی در آینده ‌های بسیار نزدیک مذاکرات شروع خواهند شد، مذاکرات سه جانبه به اشتراک طالبان، افغانستان و نماینده‌ های ایالات متحدۀ امریکا و این مذاکره منجر به تأمین صلح و ثبات دایمی در افغانستان و منطقه گردد.”

این نشانه ‌ها که شورای عالی صلح را به آغاز گفتگو های رسمی صلح امیدوار ساخته، کدام‌ ها اند؟

آقای اوچقون این ‌گونه پاسخ می‌دهد: ”یکی این‌ که یک اجماع ملی در سطح افغانستان وجود دارد و یک تجربه اگرچه مؤقت بود، آتش ‌بس را تجربه کردیم، کلیپ‌ های را که ما از طالبان دیدیم اکثریت ‌شان از جنگ خسته‌اند. فکر می ‌کنم که پاکستان هم به‌ طور کافی تحت فشار قرار دارد و علاقمندی ایالات متحدۀ امریکا به سهم ‌گیری در شروع مذاکرات بین دولت اسلامی افغانستان و طالبان همه‌ گی نشان دهنده این است که ما یک اجماع ملی و یک اجماع منطقه‌ای و در عین حال یک اجماع بین‌المللی داریم.”

به اساس گزارش‌ ها، الیس ولز معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی روز چهارشنبه هفته گذشته گفت که برای کمک به روند صلح با طالبان یک گروه کاری از سوی امریکا ایجاد شده‌است. در همین حال شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که فرصت ‌های بیشتر برای دستیابی به صلح درین کشور به وجود آمده‌اند.

آقای مرتضوی به رادیو آزادی گفت: ”فرصت ‌های بیشتری برای صلح به وجود آمده و چیزی‌که بسیار مهم است این است که قبلاً تمام فرضیه‌ ها بر این بود که ماشین جنگی طالبان که فرماندهان طالبان بود، آن‌ ها را می‌‎ گفتند که آماده‌گی برای این ندارند که آتش ‌بس کنند یا از پروسه صلح حمایت کنند ولی دیده شد که در سه روز آتش‌ بس آن‌ ها به شهر‌ ها آمدند و هموطنان خود را در آغوش گرفتند. یک خستگی در جنگ در مخالفین مسلح هم وجود دارد.”

ریاست جمهوری افغانستان و شورای عالی صلح این کشور در حالی به آغاز گفتگو های صلح خوشبین اند که طالبان مسلح پس از ختم آتش ‌بس سه روزه شان، حملات خود را در ولایت ‌های مختلف تشدید بخشیده‌اند. به اساس گزارش ‌ها، در موج تازه از حمله‌ های طالبان، ده‌ ها نظامی افغان کشته و زخمی شده‌اند.

حکومت افغانستان یک ‌شنبه هفته گذشته اعلان کرد که آتش ‌بس را در برابر طالبان مسلح برای ده روز دیگر تمدید کرده‌است. طالبان صرف در سه روز عید فطر آتش ‌بس کرده بودند و تقاضای حکومت افغانستان را در زمینه تمدید آتش ‌بس رد کردند. طالبان پیوسته گفته‌اند که با حکومت افغانستان نه، بلکه می‌ خواهند با امریکا مذاکره کنند.

 

جنرال مراد دکابل ګارنیزیون دنوي قومندان په توګه وټاکل شو
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 6/24/2018

دکورنیو چارو پخوانی لوړپوړی امنیتي معین جنرال مراد علي مراد پرون دشنبې په ورځ (چنګاښ دوییمه) رسمآ دکابل په امنیتي چارو کې دملي دفاع دوزارت دمرستیال او دکابل دګارنیزیون د قوماندان په توګه کار پیل کړ. پرون دکابل په ګارنیزیون کې په یوه غونډه کې چې په کې دافغانستان ددفاع او کورنیو چارو وزیرانو هم برخه لرله، جنرال مراد خپلو مامورینو ته وروپیژندل شو. جنرال مراد علي مراد څه موده وړاندې دکورنیو چارو دوزارت له امنیتي معینیت څخه دکابل ګارنیزیون ته تبدیل شوی وو، خو هغه نن کار پیل کړ.

جنرال مراد علي مراد غونډې ته په وینا کې وویل، چې دکابل ګارنیزیون له لارې به دکابل دامنیت دښه کېدو لپاره هلې ځلې وکړي او ددې ښار دامنیت دخوندیتوب لپاره به کار وکړي.جنرال مراد علي مراد وویل: ”متاسفانه تراوسه پورې خلک دکابل ګارنیزیون په تړاوو اندېښنې لري. دخلکو او ګارنیزیون ترمنځ به فاصلې ختمې او ښه روابط به رامنځته کړم.”

دکابل ګارنیزیون پخواني سرپرست قومندان جنرال افضل امان دې غونډې ته وویل، چې دکابل ګارنیزیون له لارې یې د ټاکنو لپاره درایې ورکوونکو دنوم لیکنې بهیر ته ښه امنیت تامین کړی دی. جنرال افضل امان وویل: ”په تېرو ۵۸ ورځو کې ۲۷۰۰ دګارنیزیون پرسونل دټاکنو درایې ورکوونکو دنوم لیکنې دبهیر امنیت وساته، حتی درې سرتیرو په یوه مرکز کې ۵۲ ورځې هم خدمت کړی دی.”

دکابل ګارنیزیون درې کاله وړاندې ددفاع وزارت په تشکیلاتو کې دکابل دامنیت دخوندیتوب لپاره رامنځته شو. که څه هم دا ګارنیزیون دملي دفاع دوزارت په چوکاټ کې کار کوي خو دملي اردو ترڅنګ ملي پولیس او دملي امنیت ادارې هم په دې ګارنیزیون کې په ګډه سره دیوه چتر لاندې فعالیت کوي.

                    

برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
دپښتون ژغورني غورځنګ داروپا دڅانګي غړو غونډه وکړه
منبع : لر او بر   تاریخ: 6/24/2018
‎پرون دپښتون تحفظ مومنټ غړو په بېلجیم هیواد کې داروپا دپارلمان مخې ته یو سولیز لارېون وکړ چې پکې دآلمان او هالین ‌‌‌‌‌‌ډڅخه ‌‌‌‌‌‌دلراوبر پښتنو افغانانو په ګڼ شمېر سره ګ‌‌‌‌‌‌ډون وکړ. نوموړو لارېونکوونکو له اروپایي ټولنې څخه دپښتون ژغورنې دغورځنګ دحقوقو غوښتنه وکړه او همدارنګه یې خپل پرېکړن لیک داروپا پارلمان چارواکو ته وسپاره. لارېون څخه وروسته دپښتون تحفظ مومنټ داروپا مېشتو پښتنو ېوه مشورتي غونډه درلوده چې دا غون‌‌‌‌‌‌ډه دمالک بازي په کوربتوب ترسره شوه.
‎دغونډې مشري له هامبورګ څخه راغلې اغلۍ بي بي روح ګل کوله او دمونشيتوب چارې له هالین‌‌‌‌‌‌ډ څخه راغلی محترم عبدالله احسان سمبالولې.
‎له ټولو څخه لومړی عبدالله احسان دغونډې په اجن‌‌‌‌‌‌ډا خبرې وکړلې او همدارنګه یې ټولو مېلمنو ته ښه راغلاست ووېل، له عبدالله احسان څخه وروسته امین باوري دپښتنو دبیدارۍ او د ېوالي په اړه مفصلې خبرې وکړلې چې څرنګه پښتانه په ټوله اروپا کې سره یو کېدلای شي، همدارنګه محترم باوري صاحب دپښتون ژغورنې غورځنګ غړو ته سپارښتنه وکړله چې دټولې اروپا په سطحه ېو پلي مزل (Long March ) په لاره واچوي، همدارنګه محترم باوري دا هم ووېل چې ټول پښتانه باېد داروپا دپارلمان مخې کې او ېا هم دناټو ددفتر مخې ته خېمه ودروي او خپل لارېونونه په پرلتونو بدل کړي.
‎دغون‌‌‌‌‌‌ډې دوېم ویناوال محترم صفدر خان وو، نوموړي له ټولو اروپا مېشتو پښتنو افغانانو څخه دپښتون ژغورنې له غورځنګ څخه دملاتړ هیله وکړله، نوموړي له ټولو پښتنو څخه وغوښتل چې د پښتون ژغورنې ددغورځنګ لارېونونو ته دنوموړي غورځنګ عکسونه، بېنرونه او بېرغونه راوړي .
دغونډې درېم ویناوال محترم ستانه ګل شېرزاد صاحب وو، نوموړي له هر څه نه وړاندې دپښتون ژغورنې دغورځنګ دمشر منظور پښتون دټولو اوامرو دمنلو غوښتنه وکړله چې باېد دمنظور پښتون هر امر ټول پښتانه ومني او دنوموړي غورځنګ غوښتنو ته عملي جامه ورواغوندي، نوموړي همدارنکه ووېل چې په ټوله اروپا کې باېد دیاد غورځنګ څخه په کلکه دفاع وکړو.
دغونډې بل ویناوال محترم پېښوری شینواری وو، نوموړي په ‌‌‌‌‌‌ډېرو لن‌‌‌‌‌‌ډو ټکو ووېل چې زه دپشتون ژغورنې له غورځنګ سره هر قیسمه مالي ملاتړ ته حاضر یم او حاضر یې چې نوموړي غورځنګ سره مرسته وکړم.
دغونډې په منځينۍ برخه کې ښاغلي شان پاچا شینواري او اباسین دپښتنو دیوالي او دځوانانو دمنسجم کېدلو باندې خپل نظرونه وړاندې کړل، همدارنګه نوموړو داروپا کې دپښتون ژغورنې دکمېټېو په جوړولو هم خپل نظر وړاندې کړ. ‎دغونډې بل ‌‌‌‌‌‌ډېر اهم ویناوال محترم مالک بازی وو، نوموړي ‌‌‌‌‌‌ډېر په سراحت سره ووېل چې مونږ اروپا مېشتي پښتانه دپښتون ژغورنې دغورځنګ څخه په کلکه او تر اخیري سلګۍ پورې دفاع کوو او هیچا ته به اجازه ورنکړو چې نوموړی غورځنګ دې سیاسي کړي، نوموړي زېاته کړه چې نور باېد داروپا په لارېونونو کې بدلون راشي او خپل اواز په لیکلي ‌‌‌‌‌‌ډول تراروپاېانو ورسوو، ښاغلي بازي وویل چې په ټوله اروپا کې دپښتون ژغورنې دغورځنګ اواز په کاغذونو باندې ولیکل شي او داروپا په هره ژبه وژباړل شي.
‎له محترم بازي څخه وروسته عزیز سرشار په خبرو پیل وکړ، نوموړي ووېل چې دپي ټي ایم دبېړنېو لارېونونو لپاره باېد ځانونه بیدار وساتو، نوموړي د‌‌‌ډېورند دتورې کرښې په باره کې هم مفصلې خبرې وکړلې. دغونډې بل ویناوال ځوان مبارز عبدالقهار همت وو، نوموړي ووېل چې دپښتون ژغورنې لپاره باېد په ېوې نوې تګلاره کار وشي ، نوموړي زېاته کړله چې دټولو پښتنو په سیمو کې چې کوم ظلمونه شوي دي پدې باندې باېد ېوه ‌‌‌‌‌‌ډاکومینټري جوړه شي او ددنېا په مختلفو ژبو وژباړل شي او په هر ملک کې په ېوه لوېه پرده نوموړې ‌‌‌‌‌‌ډاکومېنټري خلکو ته وښودل شي، نوموړي دغونډې له ګ‌‌‌‌‌‌ډونوالو دجنیوا دپنځه ویشتمې نېټې دلارېون لپاره دخلکو درابللو هیله هم وکړله. دغونډې نورو ګ‌‌‌‌‌‌ډونوالو هر ېو حاجي نصیر ستوری، حاجي شاکر واصفي او انجینر حاجي ظریف هم دپي ټي ایم داهدافو دپوره کولو په اړه خبرې وکړلې او داروپا دټولو پښتنو دیوالي په اړه وغږېدل. اورنګزېب زلمي هم داروپا دپښتون ژغورنې دکمېټېو په اړه وغږېد چې دټولو کمېټېو یوالي او یک جهتي باېد موجوده وي او له ټولو څخه یې دجنیوا دمهم لارېون په اړه دمرستې غوښتنه وکړله او همدارنګه یې دټولې اروپا لپاره دېوې کمېټۍ دجوړولو نظرېه وړاندې کړله.
‎په اخېره کې دغونډې دمشرانو هر یو بي بي روح ګل او عبدالله احسان پدې خبرو دغونډې پای ته ورسوله: اغلۍ روح ګل ووېل چې پي ټي ایم سره باېد مالي مرسته وشي ترڅو په ټوله اروپا کې ورباندې لارېونونه وکړو، نوموړې ووېل چې په ټولو لارېونونو کې دهمغه ملک په ژبه بېانونه ورکړل شي په کوم ملک کې چې لارېون کېږي. عبدالله احسان دټولې اروپا په سطحه دڅلورو کمېټو (دمالي، کلتوري، داړیکو او مرکزي کمېټېو) دجوړولو نظر وړاندې کړ او اخېر کې یې له ټولو ګ‌‌‌‌‌‌ډونوالو څخه مننه وکړله.