ترمپ: مهاجرت زنجیره‌ای به امریکا را ختم می‌کنم

منبع : صدای امریکا   تاریخ: 12/13/2017

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا گفت که برنامۀ لاتری ویزه و مهاجرت ‌های زنجیره‌ای به امریکا را ختم می ‌کند.

سالانه ده‌ ها هزار نفر از طریق قرعه کشی لاتری گرین کارت به ایالات متحده آمده و نیز هزاران نفر دیگر بنابر دعوت بستگان نزدیک شان که به نام مهاجرت زنجیره‌ای یاد میشود، از سرتاسر جهان به ایالات متحده می‌آیند. آقای ترمپ به گونۀ مشخص از ”حملات اخیر تروریستی” یاد کرد و گفت: ”در چند هفتۀ گذشته دو حملۀ تروریستی از سوی اتباع خارجی دارندۀ گرین کارت ایالات متحده در نیویارک صورت گرفته است.”

در تازه ترین مورد، مهاجمی که روز دوشنبه در ایستگاه ”پورت اوتوریتی” ساحۀ منهاتن شهر نیویارک بم تعبیه شده بر بدن اش را منفجر ساخت، سه نفر را زخمی کرد. پولیس عامل این رویداد را عقایدالله تعبه ۲۷ سالۀ بنگله دیشی معرفی کرد که هفت سال پیش از طریق برنامۀ مهاجرت زنجیره‌ای به ایالات متحدۀ امریکا آمده بود و از داعش الهام گرفته بود.

ماه گذشته سیف الله سیپوف، تعبه ۲۹ سالۀ اوزبکستانی که از طریق برنامۀ لاتری گرین کارت به امریکا آمده بود، سوار بر موتر بر بایسکل سواران در ساحۀ منهاتن نیویارک راند که در این رویداد هشت نفر کشته و برعلاوه ده نفر دیگر را زخمی کرد. سیپوف نیز از داعش الهام گرفته بود.

رئیس جمهور ترمپ در سخنرانی مختصر پیش از امضای قانون جدید مصارف دفاعی ایالات متحده گفت که حمایت گسترده از توقف برنامۀ لاتری گرین کارت و مهاجرت زنجیره‌ای وجود دارد. او از کانگرس خواست در این زمینه اقدام کند.

                  

وزارت مهاجرین سیستم جدیدی را برای کمک به بی‌جا شده‌گان افتتاح کرد
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 12/13/2017

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان به همکاری سازمان غذایی جهان روند توزیع کمک‌ های زمستانی برای بی‌ جا شده‌گان و عودت کننده‌ها را از طریق سیستم دیجیتلی سکوپ در کابل افتتاح کرد.

این وزارت سیستم سکوپ را در بخش توزیع عادلانه کمک‌ ها به مستحقین موفق خوانده و می‌ گوید، قرار است تا دو سال آینده حدود هفت میلیون آسیب‌پذیر در کشور ثبت این سیستم گردند.

سیدحسین عالمی بلخی روز سه شنبه «۲۱ قوس ۱۳۹۶» در مراسم افتتاح توزیع کمک‌ های زمستانی از طریق سیستم سکوپ در کابل گفت، از طریق این سیستم به همکاری سازمان غذایی جهان برای ۹۶۰۰ خانواده آسیب ‌پذیر کمک‌ های زمستانی در کابل توزیع می‌گردد.

او افزود: برخی فامیل‌ های مستحق از چندین مؤسسه کمک به‌ دست می‌آورند، اما برخی‌ ها حتی از یک مؤسسه هم نمی ‌توانند کمک دریافت کنند. برای این ‌که توزیع کمک‌ ها به نیازمندان و مستحقین عادلانه به دور از فساد به صورت شفاف صورت بگیرد، وزارت امور مهاجرین با «WFP» توافق کرده‌است که از طریق سکوپ این برنامه سازمان ‌دهی شود.”

وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان هم چنان گفت که قرار است بر اساس سیستم سکوپ تا جون سال ۲۰۱۸ میلادی به تعداد ۲ میلیون آسیب ‌پذیر شامل سیستم شده و برای ‌شان کارت به دست آوردن کمک توزیع گردد.

آقای بلخی می‌گوید، در مجموع روند توزیع کمک ‌های زمستانی برای بیش از ۱۱ هزار خانوادۀ آسیب ‌پذیر از طریق این سیستم در ولایات کابل، ننگرهار و کندهار در نظر گرفته شده‌است. وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان گفت، سیستم سکوپ روند سروی‌ ها را محدود ساخته و خانواده ‌های مستحق با دریافت کارت می‌ توانند کمک ‌ها را از مؤسسات کمک کننده به‌ دست بیاورند.

محمد یعقوب حیدری والی کابل آغاز توزیع کمک‌ ها از طریق سیستم سکوپ را در زمینه حل مشکلات بی‌ جا شده‌گان و عودت کننده‌گان در کابل مفید خواند و تأکید کرد که مشکلات زیادی فراه راه آنان وجود دارند. از سوی هم مک لورینتزین رئیس مؤسسه ”دبلیو، اف، پی” در افغانستان در این نشست گفت، سکوپ یک سیستم موفق برای شناسایی مستحقین و توزیع کمک ‌ها به آنان می‌باشد.

او افزود: برای نایل شدن به هدف دوم انکشاف پایدار ملل‌ متحد که عبارت از صفر ساختن و از بین بردن گرسنگی است، در این ‌جا مستفیدین در محراق و مرکز فعالیت‌ ها قرار گیرد که این از طریق سکوپ قابل تطبیق است.”

از سویی هم وزیر مهاجرین و عودت کننده‌های افغانستان از تلاش‌ها برای حل مشکلات زمین اسکان و بی ‌کاری بی‌ جا شده‌گان و عودت کننده‌ها خبر می‌دهد. به‌ گفته وی کمیته حکومتی بی ‌جا شده‌گان و عودت کننده‌گان برای سال پیشرو ۴۳۰ میلیون دالر بودجه را پیش‌بینی کرده‌است تا به مشکلات بی‌جا شده‌گان و عودت کننده‌ ها در کشور رسیده‌گی درست و به موقع صورت گیرد.

 

بند سلما مزارع کشت زعفران را سیرآب نموده است
منبع : سپوتنیک   تاریخ: 12/13/2017
در سال جاری مزارع کشت زعفران و مزارع کشت‌ های خزانی از آب بند سلما، سیرآب شده اند. به گزارش سپوتنیک به نقل از محمد سروری، مسوول بخش مطبوعاتی حوزه دریایی هریرود ـ مرغاب گفته است که براساس سروی مدیران ساحوی حوزه فرعی دریایی هریرود پایینی (هرات)، اراضی کشت زعفران به طور صد درصد و اراضی کشت ‌های خزانی حدود ۸۰ درصد از آب رها شدهٔ بند سلما آبیاری شده اند.
به گفته وی بیشترین آب در ولسوالی پشتون زرغون و کمترین آب این بند در ولسوالی کهسان که آخرین ولسوالی مسیر دریایی هریرود می‌باشد، به مصرف رسیده است.
براساس فیصله استفاده کننده‌ های آب به تاریخ ۲۰ میزان الی اول قوس ۱۳۹۶، مقدار ۱۰۸ مترمکعب آب در ثانیه از بند سلما رها گردید و این آب رهاشده توانسته اراضی ۱۱۲ کانال از مجموع ۱۲۹ کانال مسیر دریای هریرود را آبیاری کند.

این بند برق آبی که هدف اصلی اش ذخیره آب های روان دریای هریرود است، ظرفیت تولید ۴۲ میگاوات برق و آبیاری ۲۰۰ هزار جریب زمین زراعتی را دارد. این بند آبگردان در ولسولی چشت ولایت هرات با هزینه ۳۰۰ میلیون دالر از کمک های دولت هند ساخته شده است. 

 

نیروهای امنیتی بر مکتب نسوان افغان-ترک در کابل یورش بردند
منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 12/13/2017

نیروهای امنیتی شام امروز بر مکتب نسوان افغان ترک در تایمنی کابل یورش بردند و این مکتب را در محاصره شان در آوردند.

خانواده‌های دانش‌آموزان این مکتب می‌گویند که نیروهای امنیتی پس از وارد شدن بر این مکتب وارد خواب‌گاه دختران شدند و سه دانش آموز دختر با دیدن نیروهای امنیتی بی‌هوش شده‌اند.

در همین حال لیسه افغان ترک در خبرنامه‌یی بی‌ آنکه در باره حمله نیروهای امنیتی به لیسه نسوان افغان ترک اشاره کند، می‌گوید که چهار آموزگار مکتب‌های افغان که سه تن شان شهروندان ترکیه استند و یک تن شان شهروند افغانستان، امروز در منطقه تایمنی ناپدید شده‌اند.

در این خبرنامه آمده است که این آموزگاران می‌خواستند به سوی لیسه افغان ترک در منطقه شاه دو شمشیره بروند.

دانش آموزان می‌گویند که نیروهای امنیتی در حدود سه ساعت لیسه دختران افغان ترک در تایمنی را به محاصره در آوردند و حضور آنان در خواب‌گاه دختران ترس و حشت را به میان آورد.

سمیه، دانش آموز، گفت: «این تجاوز گفته می‌شود، تجاوز به حریم شخصی. یک افغان این کار را نمی‌کند، افغان چی که یک مسلمان این کار را نمی‌کند. مسلمانیت شان چی شد.»

مرسل، دانش آموز، گفت: « من بسیار ترسیدیم وقتی این‌جا آمدم همه‌گی گفتند که امنیت آمده، این بسیار بد است وقتی شب بیایند به خوابگاه دختران.»

نرگس، دانش آموز، گفت: «من از ولایت پنجشیر آمده‌ام این‌جا، من این‌جا به تعلیم و تربیه آمده‌ام. این چی‌کار است که می‌کنند. ما را پدر و مادرمان برای آموزش فرستاده اند که ما یک چیزی را از این‌جا بیاموزیم.»

خانواده‌های دانش آموزان لیسه دخترانه افغان ترک این کار نیروهای امنیتی را نکوهش می کنند و آن را غیر قانونی میدانند. این خانواده ها می گویند که نیروهای امنیت ملی چهار تن از آموزگاران لیسه های افغان را با خود برده اند.

یوسف پشتون، عضو انجمن خانواده‌های مکتب‌های افغان ترک، گفت: «امنیت ملی امروز صبح چهار تن از آموزگاران که از این مکتب می‌رفتند به مکتب افغان ترک در شاه دو شمشیره در راه گرفته شدند، از موتر پایین شدند. برای ما خبر داده شد که اینان ربوده شده‌اند ما فکر می‌کردیم که دشمنان کشور مان اینان را ربوده اند ولی چند ساعت بعد روشن شد که امنیت ملی اینان را برده است.»

صدیق الله توحیدی، عضو انجمن خانواده‌های مکتب‌های افغان ترک، گفت: «بدون حکم محکمه بر بنیاد کدام امر کدام مقام اینان وارد یک محل غیر نظامی و خوابگاه دختران شدند که کاملن غیر قانونی است.»

حکومت ترکیه پس از کودتای نافرجام این کشور از حکومت افغانستان خواست تا مدیریت این مکتب‌ها را به ترکیه بسپارد، زیرا حکومت ترکیه ادعا می‌کند که این مکتب‌ها از سوی فتح الله گولن، کسی از سوی حکومت ترکیه متهم به سازمان‌دهی این کودتا است رهبری می‌شوند و با هراس افگنی پیوند دارند.

اما مسوولان مکتب‌های افغان ترک در افغانستان، خانواده دانش آموزان این مکتب‌ها و نیز دانش آموزان مکتب‌های افغان ترک با رد این ادعا می‌گویند این مکتب‌ها هیچ پیوند با هراس افگنی ندارد و نیز تا کنون هیچ نشانه که این ادعای حکومت ترکیه را ثابت بسازد دیده نشده است.

مکتب‌های افغان ترک در افغانستان از معیاری‌ترین مکتب‌ها استند که دانش آموزان را با معیارهای جهانی آموزش می‌دهند.

ننګرهار کې دسولې په نوم ورزشي اونۍ پيل شوه
منبع : پژواک   تاریخ: 12/13/2017
جلال آباد – په ننګرهار کې دخراسان په نوم يوه خصوصی پوهنتون له خوا پردغه ولايت سربېره دڅو نورو  ولایتونو دورزشکارانو په شتون کې دسولې ترعنوان لاندې ورزشي اونۍ پیل شوه. دياد پوهنتون دمسوولینو دمعلوماتو له مخې، په دغو سیالیو کې له بېلابېلو لوبډلو څخه ۸۰۰ تنه لوبغاړو برخه اخيستې چې دغه سیالي به یوه اونۍ دوام وکړي.

يادو سياليو ته پرننګرهار سربېره دهرات، پروان، کابل، خوست او لغمان ولايتونو ولايتي او نورې بېلابېلې لوبډلې او ورزشي ډلې راغلې دي. دخراسا ن خصوصي پوهنتون رئیس احمد طارق کمال دليندۍ په ۲۱مه ددغو مراسمو دپیل پرمهال وویل، په دغه یوه اونۍ کې به لوبغاړي دکرکټ، والیبال، ټینس، تکواندو، فوټبال او درسۍ کشونې لوبې ترسره کړي. ده زياته کړه، له دغو سیاليو څخه يي موخه دلوبغاړو ترمنځ همغږي، دسولې راتګ ته لاره پرانيستل او خلکو ته دسولې پيغام رسول دي.

دننګرهار پوهنتون رئیس بیرک میاخېل دخصوصي پوهنتونونو له مسوولینو وغوښتل چې خپلو محصلینو ته ددرسي بهیرونو ترڅنګ په ورزشي برخو کي هم اسانتیاوې برابرې کړي. هغه ددغه پوهنتون له مسوولينو هم مننه وکړه، چې دخپلو محصلينو ترڅنګ يې دنورو ولايتونو محصلينو ته هم دا ډول زمينه برابره کړې ده. له نورو ولایتونو څخه راغلي لوبغاړي دغه ډول ورزشي سیالۍ دسولې او دورزشکارانو ترمنځ دیووالي لپاره ډېري مهمي بولي.

دخوست ولايت يوه وزرشکار چې دغه سياليو ته راغلی و، پژواک ته وويل چې اوسمهال تربل هر وخت په هېواد کې ورزش لپاره ډېر کار په دى، چې له دې برخې څخه لا پسې دخلکو ملاتړ ډېر شي. ديادولو وړ ده چې دغه پوهنتون هر کال ورته سيالۍ ترسره کوي، خو دا لومړی ځل دی چې دنورو ولايتونو ورزشکاران هم ورته رابولي.

                   

شل تنه افغان سرتېرې په هند کې زدکړې کوي
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 12/13/2017
دا لومړی ځل دی چې ښځېنه پوځیانې دزدکړو لپاره هند ته ځي. دغه پوځيانې مخکې لدې چې دزده کړو لپاره هند ته لاړې شي دملي اردو په صحی، لوژستیک، خاصو ځواکونو او نورو مهمو برخو کې کار کاوه.

په هند کې دافغانستان سفیر شیدا محمد ابدالي دآشنا تلویزون سره په مرکه کې وویل: ”مونږ په هند کې په یوه وخت کې شا وخوا ٣٠٠ زدکونکي لرو چې دافغانستان دامنیتي ادارو؛ پولیسواو دفاع وزارت څخه داځي.” ښاغلي ابدالي زیاته کړه، ”یوه اونۍ مخکې مو دښځینه پوځیانو روزنه هم پیل کړې ده چې درې هفتې به دوام وکړي.”

دوي به په دریو اونیو کې دوسلو او مهماتو او نورو پوځي ابزارو پراستعمال ښوونه او روزنه ترلاسه کړي. افغان زده کوونکې هڅول کیږي چې له یادو روزنو څخه دځپل ځان ددفاع په خاطر هم کار واخلي. په هند کې دروزنیزې اکادمۍ کې کپتان سمرتي وایي: ”دافغانستان سره دوستانه اړیکې لرو او هڅه کوو چې له دوی سره خپلې تجربې شریکې او له دوی نه هم زدکړې وکړو.”

دافغانستان دپوځ ډاکتره رابعه چې هند ته دغه روزنیز پروگرام ته تللې وایي: ”دښځینه پوځیانو لپاره دغه روزنه ډیره مهمه ده ځکه افغانستان کې دپوځي روزنو لپاره داسې اکاډمۍ نشته.” افغانستان او هند قوي اړیکې لري. له طالبانو سره په جنګ کې هند دافغانستان یو نږدې متحد دی او دغه هېواد زرګونه افغان پوځيان روزلي دي. دښاغلي ابدالي په وینا په تیرو څو کلونو کې په هند کې د افغانستان شاوخوا ۴٠٠٠ پوځیان روزل شوي دي.

                

غنی به ترکیه رفت، کشور های اسلامی در مورد بیت المقدس بحث می ‌کنند
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 12/13/2017
سازمان همکاری ‌های اسلامی روز چهارشنبه برای بحث در مورد به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس به صفت پایتخت اسرائیل از سوی ایالات متحده، نشست فوق العاده را در شهر استانبول ترکیه برگزار می‌کند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز برای شرکت در این نشست سه شنبه عازم ترکیه شد. هم زمان، وزیران خارجۀ سازمان همکاری‌ های اسلامی نیز در عین روز نشستی را برگزار کرده و پیرامون اتخاذ تصمیم واحد بحث خواهند کرد. ترکیه یکی از نخستین کشور های اسلامی بود که به تصمیم رئیس جمهوری دونالد ترمپ مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به صفت پایتخت اسرائیل، عکس العمل شدید نشان داده و از پیامد های ناگوار این تصمیم هشدار داد.

سازمان همکاری ‌های اسلامی از تصمیم رئیس جمهوری ترمپ، ابراز تاسف کرده و آن را مایۀ تخریش خاطر و تحریک احساسات مسلمانان خوانده است. این سازمان ۵۷ عضوی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که چنین تصمیم در واقع نقض موقف سیاسی، حقوقی و تاریخی شهر بیت المقدس و زیرپا گذاشتن قوانین و میثاق های بین المللی است.

هم چنان شمار دیگر کشور ها به شمول پاکستان و ایران از تصمیم آقای ترمپ انتقاد کرده و شماری از کشور های اسلامی هم صدا با داعیۀ فلسطینیان، شرق بیت المقدس را پایتخت کشور آیندۀ فلسطینی خوانده اند. اما از آنجایی که بیت المقدس زیر کنترول اسرائیل است، خواست کشورهای اسلامی عملی به نظر نمی رسد.

               

شورای ولایتی ارزگان: به دلیل ضعف مدیریت به مخالفان مسلح دولت سلاح توزیع می‌شود
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 12/13/2017

رئیس شورای ولایتی ارزگان می‌گوید، در حال حاضر هم برخی افراد در صفوف پولیس به مخالفان مسلح دولت اسلحه به فروش می‌رسانند.

رئیس شورای ولایتی ارزگان می‌گوید، به دلیل ضعف مدیریت در بخش امنیت در این ولایت هنوز هم به مخالفان مسلح دولت سلاح و مهمات به فروش می‌رسد. امیر محمد بارکزی روز سه شنبه«۲۱ قوس ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت، حکومت باید جلو این عمل را بگیرد.

او افزود: ”در حال حاضر هم فروش سلاح و مهمات به مخالفان مسلح دولت ادامه دارد، این که می‌گویند پوسته به فروش می‌رسد این کار صورت نگرفته‌است.”

آقای بارکزی می‌گوید، فروش اسلحه به مخالفان مسلح دولت بالای وضعیت امنیتی ارزگان تاثیرات منفی وارد کرده‌است و مخالفان مسلح دولت تمام راه‌های منتهی به ولسوالی‌ها را بسته اند و خود را تا نزدیک شهر ترینکوت رسانده‌اند. اما وی درباره به فروش رسانیدن پوسته‌های امنیتی به مخالفان مسلح دولت نسبت نبود اسناد و شواهد، چیزی نمی‌گوید. تلاش کردیم در این باره نظر مسئولان محلی ارزگان را داشته باشیم اما با تلاش‌های زیاد موفق به این کار نشدیم.

بر اساس گزارش‌ها، اخیراً رحمت شاه قیمتی قوماندان لوای چهارم اردوی ملی ارزگان گفته‌است، برخی اشخاص نا اهل در صفوف نیرو های پولیس نفوذ کرده‌اند و برخی پوسته‌های نیرو های افغان را به مخالفان مسلح دولت به فروش می‌رسانند.

عبدالواحد پتان معاون والی ارزگان در صحبت با برخی رسانه‌ها گفته‌است، برخی قوماندانان که در رأس کندک‌های عملیاتی قرار دارند افراد با نفوذ قومی اند که به گفته وی برکنار کردن آنان کار ساده نیست. او گفته است که در برخی موارد زمانی که در برابر این قوماندانان عکس العمل صورت گرفته آنان سلاح دولت را بر ضد دولت استعمال کرده‌اند.

وزارت داخله افغانستان ادعاهای مطرح شده را رد کرده می‌گوید، هر کسی که در این باره اسناد دارند می‌توانند آن را با وزارت داخله شریک کنند. نصرت رحیمی معاون سخنگوی این وزارت روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت، دولت این موضوع را جدی خواهد گرفت.

او افزود: ”خواست ما از مسئولین شورای ولایتی این است اگر اسنادی در اختیار آنان قرار دارد که این ادعاها را ثابت کند آن را با مسئولین کشفی و استخباراتی وزارت داخله شریک کنند تا ما بتوانیم در این باره اقدامات جدی کنیم و این موضوع برای ما جدی است.”

در همین حال وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، بررسی‌ ها در این باره آغاز شده‌اند و اگر ادعاهای صورت گرفته ثابت شوند با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز سه شنبه در این باره به رادیو آزادی گفت: ​”بخش‌های کشف، استخبارات، تفتیش، حقوقی و قضایی ما در این باره به گونه دوامدار کار می‌کنند و اگر چنین چیزی پیدا کنند متخلفین را به پنجه قانون خواهند سپرد.”

این اولین بار نیست که درباره فروش اسلحه به مخالفان مسلح دولت در ولایت ارزگان ادعا صورت می‌گیرد، اما درباره فروش برخی پوسته‌های امنیتی در این ولایت، اولین باری است که گزارش‌های به نشر می‌رسند. برخی اعضای شورای ولایتی ارزگان می‌گویند، اگر به وقت معین جلو این عمل نادرست و ضد کشور گرفته نشود در آینده جلوگیری از آن مشکل خواهد بود.

 

پرزیدنت ترامپ لایحه بودجه دفاعی ۷۰۰ میلیارد دالری امریکا را امضا کرد
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 12/13/2017

 

رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه در کاخ سفید در مراسمی در حضور قومندانان ارشد نظامی لایحه بودجه دفاعی امریکا را امضا کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در مراسم امضای این لایحه، آن را تاریخی نامید و از دولت قبل امریکا انتقاد کرد و گفت، هدف از افزایش بودجه نظامی، ترمیم ارتش امریکا به عنوان بزرگترین ارتش جهان است.

لایحه بودجه دفاعی ایالات متحده که دولت ترامپ پیشنهاد داد، ۷۰۰ میلیارد دالر است و پیش از این موجب اختلاف جمهوریخواهان و دموکرات ها شد. دولت ترامپ از بودجه برخی وزارتخانه ها از جمله خارجه کاسته و بودجه دفاعی را افزایش داده است.

پرزیدنت ترامپ در مراسم امضای قانون بودجه نظامی در کاخ سفید گفت، بودجه نظامی امریکا باید متناسب با تهدید های جهانی علیه ما باشد. وی افزود: از دموکرات ها می خواهم جنگ و جدال را پایان بدهند و به ما برای داشتن بهترین ارتش دنیا کمک کنند.

 

کابل کې درې ترکي ښوونکي نیول شوي
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 12/13/2017

په افغانستان کې د افغان-ترک د ښوونځیو د والدینو کمیټه وايي چې د ملي امنیت کارکوونکو درې ترکي ښوونکي او د یوه ترکي رستورانت خاوند نیولي دي.

دغه کمېته وايي چې د افغان-ترک یو افغان ښوونکی هم نیول شوی دی چې لا د دغو کسانو د نیولو علت څرګند ندی.

په کابل کې د دغې کمېټې غړو په یو خبري کنفرانس کې دا تور هم ولګوه چې د افغانستان ملي امنیت د سه شنبې په سهار- ډسمبر۱۲- د افغان ترک د نجونو پر یو ښوونځي هم چاپه وهلې چې یوه ترکۍ ښوونکې ونیسي، خو بریالي نشول.

وايي دا نور ښوونکي يې ښوونځیو ته په لار نیول شوي چې لا یې علت معلوم نه دی خو، مخکې د ترکیې حکومت په افغانستان کې د افغان-ترک د ښوونځیو د تړلو غوښتنه کړې وه.

استانبول تور لګوي چې دا ښوونځي په امریکا کې د مېشت ترکي فراري فتح الله ګولن دي. ښاغلي ګولن په ترکیې کې د ۲۰۱۶ کال په پوځي کودتا کې په لاس لرلو تورن دی، خو هغه دا تورونه نه مني. ترکیې له امریکا د هغه د ورسپارلو غوښتنه کوي، خو امریکا وايي چې په کودتا کې د هغه د لاس لرلو قوي اسناد نشته.

د افغانستان د معارف وزارت مطبوعاتو چارواکو په دې اړه له څه ویلو ډډه وکړه. دا مهال کابل، هرات، بلخ، جوزجان، کندهار، خوست او ننګرهار کې د افغان-ترک ۱۲د هلکانو او نجونو ښوونځي شته چې شاوخوا ۸۰۰۰ افغان ماشومان په کې زده کړې کوي.

په دغو ښوونځیو کې ۱۶۵ ترکان او ۴۰۰ افغان ښوونکي په دندو بوخت دي. د معارف وزارت د دغو ښوونځیو درسي نصاب ستایلی و او ویلي دي چې د افغان-ترک ښوونځي د وزارت په چوکاټ کې فعالیت کوي.

دغه ترکي استادان داسې مهال نیول کیږي چې ولسمشر غني همدا نن سه شنبه – ډسمبر۱۲- ترکیې ته ولاړ چې د بیت المقدس په اړه د اسلامي هېوادونو په کنفرانس کې ګډون وکړي.

پاکستانۍ کلداره په بین البانکي تبادله کې د یو ډالر په وړاندې ۱۱۱ روپۍ ته ولوېده
منبع : تاند   تاریخ: 12/13/2017

د پاکستان پولي واحد، روپۍ،‌ د امریکایي ډالر په مقابل کې د څلور کاله پخوا وخت ریکارډ مات کړ او د یوه ډالر په وړاندې ان ۱۱۱ روپۍ ته ولوېده.

د پاکستان جیو تلوېزیون وایي چې پاکستانۍ کلداره د سې شنبې په ورځ /د ډسمبر ۱۲مه/ په بین البانکي تبادله کې د ډالر په مقابل کې ۱۱۱ روپۍ ته ښکته شوه.

جیو تلوېزیون د بهرنیو اسعارو د صرافانو له قوله په خپل وېب سایټ لیکلي چې د ډالرو نرخ په بین البانکي مارکېټ کې ۲.۷۵ روپۍ زیات شو، او د یوه ډالر په مقابل کې د ۱۱۰.۵ روپیو هغه ریکارډ یې مات کړ چې کلداره د ۲۰۱۳ د سپتمبر په ۲۵مه ور رسېدلې وه.

اقتصادي چارپوه محمد سهیل جیونیوز ته وویل چې د پاکستانۍ کلدارې د را لوېدلو علت دغه هېواد ته د وارداتو ډېرېدل دي، او زیاته یې کړه چې د مالیې پخواني وزیر په غیرطبیعي ډول د ډالر – کلدارې د تبادلې نرخ په ۱۰۵.۵۰ روپۍ کې ساتلی وو.‌

یو شمېر رسنیو له تېرو څو ورځو راهیسې هغو افغان سوداګرو ته چې په پاکستانۍ کلدارو کاروبار کوي مشوره ورکوله چې خپلې پانګې ډالرو یا افغانیو ته واړوي څو د پاکستانۍ روپۍ د لا نورې خرابېدا په صورت کې مالي ضربه ونه ویني.

محمد اشرف غنی رئیس‌ جمهور اعتمادنامۀ سفیر جدید ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان را پذیرفت
منبع : باختر   تاریخ: 12/13/2017

محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان امروز اعتماد نامه جان آرباس سفیر جدید ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان را پذیرفت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، پس از مراسم تقدیم اعتماد نامه که در ارگ انجام شد، سفیر جدید ایالات متحدۀ امریکا، از تلاش هایش بخاطر گسترش بیشتر روابط میان دو کشور به رئیس جمهور غنی اطمینان داده، گفت که در زمان ماموریت اش کوشش خواهد کرد تا فضای همکاری بیشتر میان ایالات متحده امریکا و افغانستان در عرصه های مختلف ایجاد گردد.
در مقابل، رئیس جمهور کشور ضمن تبریکی به سفیر جدید ایالات متحدۀ امریکا به خاطر ماموریت جدیدش در افغانستان و آرزوی موفقیت برای موصوف، از همکاری های ایالات متحدۀ امریکا با افغانستان در بخش های مختلف، قدردانی کرد.

له دارالعلوم څخه څلور سوه پنځوس تنه نجونې فارغې شوې
منبع : باختر   تاریخ: 12/13/2017
دبي بي عايشې صديقه له دراالعلوم څخه نن څلور سوه پنځوس تنه نجونې فارغې شوې. دغه نجونې ددغه دارالعلوم له څوارلسم ټولګي څخه فارغې شوې دي او که چيرې دنمرو اوسط يې په سلوکې له اتياڅخه لوړ وي کولاى شي دلوړو زده کړو موسسو ته لاره پيداکړي.
دباختر آژانس دخبريال دخبرله مخې، په هغې غونډه کې چې په همدې مناسبت جوړه شوې وه دپوهنې وزارت  داسلامي تعليماتو معين ډاکتر شفيق صميم، په ولسي جرګه کې دخلکو استازي عبدالستار خواصي، يوشمير عالمانو او ددارالعلوم استادانو او نجونو ګډون کړي و.
لومړى ډاکتر شفيق صميم ددرسي کيفيت دکچې دلوړولو په لاره کې دبي بي عايشه صديقه دارالعلوم دچارواکو دهڅو او هاند له امله قدرداني وکړه او ويې ويل چې دهېواددپوهنې وزارت په مسووليتونو په پوهيدو سره دټولنې ټولو قشرونو ته دزياتو تعليمي زمينو دبرابرولو په لټه کې دى او دغه وزارت له بل هرڅه څخه زيات دلوست کيفيت ته اهميت ورکوي او په دې لټه کې دى چې دکيفيت کچه له پخوا زياته لوړه شي.
په ولسي جرګه کې دخلکو استازي عبدالستار خواصي هم په خبرو کې وويل چې داسلامي علومو له مرکزونو څخه دنجونو فراغت دهغو کسانو په خولې ځپنده سوک دى چې ادعاکوي چې ګڼې داسلام مبين دين له نجونو څخه دتعليم او زده کړې حق سلب کړى دى.
په داسې حال کې چې دغه دين يو داسې دين دى چې دعلم زده کړه يې په ښځې او نارينه فرض کړى دى. په پاى کې دبي بي عايشه صديقه دارالعلوم دامرې نظيفې صديقې دهڅو دستاينې په موخه دملالي مډال دعبدالستار خواصي له خوا دې ته ورکړى شو.
دکډوالو چارو وزارت دکډوالو دمرستو لپاره د”سکوپ” نوی سیستم پرانېست
منبع : د آزادی رادیو   تاریخ: 12/13/2017

دافغانستان دکډوالو او بیا راستنېدونکو چارو وزارت دخوړو دنړیوال سازمان په مرسته، په روان ژمي کې دسکوپ یا «ډبلیو. اف. پي» داستفاده کوونکو دمدیریت او پېژندنې دډیجټلي سیستم له لارې، بې ځایه شویو او راستنو شویو ته دمرستو رسولو لړۍ پیل کړه.

دافغانستان دکډوالو چارو وزیر د سکوپ یا «ډبلیو. اف. پي» داستفاده کوونکو دمدیریت او پېژندنې دډیجټلي سیستم له لارې پرمستحقینو دمرستو ویشل یو ښه اقدام ګڼي او وايي، په پام کې ده چې ترراتلونکو دوو کلونو دهېواد ۹ میلیونه مصیبت ځپلي په دغه سیستم کې ثبت شي. سیدحسین عالمي بلخي دسې شنبې په ورځ «د ۱۳۹۶ کال دلیندۍ په ۲۱ مه» په کابل کې دسکوپ سیستم له لارې دمرستو ویشلو په مراسمو کې وویل، دخوړو دنړیوال سازمان په مرسته پر ۹۶۰۰ مستحقو کورنیو ژمنۍ مرستې ويشل کېږي.

ښاغلي بلخي زیاته کړه: ”ځینې مستحقې کورنۍ له څو موسسو مرستې ترلاسه کوي، خو ځينې بیا له یوې موسسې هم مرسته نه شي ترلاسه کولای، ددې لپاره چې دغه مرستې په عادلانه او شفافه توګه پر اړو او مستحقو کورنیو وویشل شي، دکډوالو چارو وزارت له «ډبلیو. اف. پي» سره هوکړه کړې چې دغه پروګرام دسکوپ سیستم له لارې تنظیم شي.”

دکډوالو چارو وزارت وايي، په پام کې ده د ۲۰۱۸ میلادي کال دجون ترمیاشتې، دوه میلیونه مصیبت ځپلي په دغه سیستم کې شامل او کارتونه ورکړل شي. ښاغلی بلخي وایي، په مجموع کې ددغه سیستم له لارې دکابل، ننګرهار او کندهار ولایتونو پر ۱۱ زرو مصیبت ځپلو کورنیو دژمنیو مرستو ویشل په پام کې نیول شوي دي.

دکډوالو چارو وزارت مسؤلین وايي، دسکوپ سیستم به دارزونې لړۍ محدوده او مستحقي کورنۍ به دکارت په ذریعه وتوانېږي چې له مرستندویو موسسو مرستې ترلاسه کړي. دکابل والي محمد یعقوب حیدري دسکوپ سیستم له لارې بې ځایه شویو او اړو کورنیو ته دمرستو رسولو لړۍ ګټوره بولي او ټینګارکوي چې دغه خلک له ګڼو ستونزو سره مخ دي.

په ورته وخت کې په کابل کې د«ډبلیو. اف. پي» دموسسې استازي مک لورینتزین په دغه ناسته کې وویل، سکوپ دمستحقو دپېژندنې او پردوی دمرستو دویش یو عادلانه سیستم دی. نوموړي وویل: ”دملګرو ملتونو دوهم پراختیايي هدف ته درسېدو لپاره چې دلوږې له منځه وړل او صفر کول دي، دلته اصلي پاملرنه استفاده کوونکو ته ده او دا کار دسکوپ له لارې دپلي کېدو وړ دی.”

بلخوا دکډوالو دراستنولو چارو وزیر دکډوالو دبیا مېشت کېدو او ددوی دبې کارۍ دختمولو لپاره، دیو لړ هلو ځلو خبرې هم کوي. دده په خبره، دبې ځایه شویو او راستنېدونکو لپاره په راتلونکي کال کې ۴۳۰ میلیونه ډالره بودجه په پام کې نیول شوې چې ددوی ستونزې به پرې په خپل وخت هوارې شي.

               

آتش زدن پرچم اسرائیل ربطی به حق آزادی بیان ندارد
منبع : دویچه ویلی   تاریخ: 12/13/2017

معترضان به تصمیم ترامپ برای شناسائی بیت المقدس به حیث پایتخت اسرائیل در برلین پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند. اینس پوهل سردبیر دویچه وله می گوید، آنهایی که آرزوی زندگی در آلمان را دارند، باید ارزش های این کشور را قبول کنند. در آلمان حق اعتراض از حمایت چشمگیری برخوردار است. تنها تحت شرایط بسیار سخت و نادر ممکن است که این حق محدود شود. بنابراین هرگاه در جاده های آلمان شعار های سیاسی سر داده می شوند که اساساَ خصلت ضد دموکراتیک دارند، مثلا وقتی گفته می شود که «خارجیان بیرون شوید!»، نظام دموکراتیک ما باید آن را قبول کند.

دیکتاتوری نازی به طور دردناکی نشان داد که هرگاه انتقاد سرکوب شود و اعتراضات خیابانی غیرقانونی اعلام شوند، چه چیزی می تواند اتفاق افتد. به این دلیل است که در آلمان امروز، این یک امر بدیهی است که منتقدان حکومت مرکل آزادانه می توانند نارضایتی شان را ابراز دارند و همین گونه فلسطینی ها در آلمان آزاد اند که در برابر سفارت ایالات متحد امریکا در برلین به دلیل طرح انتقال سفارت ایالات متحد امریکا به اورشلیم (بین المقدس) خشم شان را ابراز دارند.

مکلفیت های تاریخ آلمان

اما این بخش از تاریخ ما، ما را مجبور نمی سازد که هر چیز را تحمل کنیم؛ در واقعیت امر عکس آن درست است. آلمان مسئول کشتار دست کم شش میلیون یهودی در جریان هولوکاست است. این مهم نیست که چه مدت زمانی از آن می گذرد، آلمان همواره مکلفیت منحصر به فردی برای مبارزه با یهودستیزی دارد. کشوری که چنین جرمی را مرتکب گردیده است، نمی تواند چشمش را بر اعمال یهودستیزانه ببندد، مخصوصآ وقتی که این عمل در داخل خاک خودش صورت گیرد.

از اینجاست که چرا سوختاندن پرچم اسرائیل کاملاً غیرقابل قبول است. آن هائی که برای کسب حمایت به آلمان می آیند و می خواهند جای نوی را وطن بخوانند، باید به این واقعیت گردن بگذارند. در آلمان ارزش های بنیادی وجود دارند که غیرقابل انصراف اند.

آلمان به مثابه یک ملت مهاجران

شاید در دیگر جاها معمول باشد که پرچم های دشمنان شان را به منظور ابراز بی حرمتی بسوزانند. با این هم قانون اساسی آلمان اهمیت زیادی به احترام به دیگران و حفاظت از اقلیت ها قائل است. سوختاندن پرچم های ترکیه، روسیه، امریکا و یا عربستان سعودی غیرقابل قبول اند، حتی اگر الزاماً کدام عمل جنائی شمرده نشود. آتش زدن پرچم ها غیرقابل قبول است، این مهم نیست که یک فرد چقدر مخالف حکومت یک کشور است.

آلمان یک ملت مهاجران است. اما با هم زیستن تنها هنگامی مشکل گشا، است که ما درس هائی را احترام بگذاریم که آلمان از تاریخ خاص خود فراگرفته است. آن هائی که این امر را رعایت نمی کنند، آینده ای در این کشور ندارند.

              

ديو شمير ځوانانو له خوا په هرات کې دجنسيتي برابري دهلوځلو پيل
منبع : باختر   تاریخ: 12/13/2017
په هرات ولايت کې يو شمير ځوانان دهلوځلو په پيلولو سره دښځو په وړاندې دجنسيتي برابري او حقوقو په لټه کې دي. درضاکارو ځوانانو او دديني عالمانو کاروان چې خپل دغه حرکت يې څو مياشتې مخکې پيل کړې دى په نوي اقدام کې دښار په ديوالونو دانځورو په ايستلو لاس پورې کړې دى.
دغه ځوانان وايي چې دغه انځورونه په روزنې دښځو دلاسرسۍ دحق، په نګاح کې درضايت او دښځو دکارکولو په ګډون بيلابيل پيغامونه شته.
دغه کاروان چې پنځه ويشت تنه ځوانان پکې شامل دي څو مياشتې وړاندې دهرات ولايت دحج او اوقافو او دښځو دچارو درياستونو په همکارى بيلابيل پروګرامونه ترلاس لاندې نيولي دي. درضاکارو ځوانانو دکاروان وروستۍ  اقدام هدف ته درسيدو لپاره دښار دديوالونو پرمخ دانځورونو ايستل دي چې په دغو انځورونو کې دښځو دحقوقو په باب بيلابيل پيغامونه لري.
درضاکارو ځوانانو دکاروان دټيم غړي زهرې ويندا ددوى له پروګرام سره دخلکو دچلند له څرنګوالې څخه خوښي څرګنده کړه او ويې ويل چې دغه پروګرام له ښه هرکلى سره مخامخ شوې دى.
ديادونې وړ ده چې درضاکارو ځوانانو او دديني عالمانو کاروان څو مياشتې مخکې دجنسيتي برابري، دجنسيتي برابري په باب دخلکو دپوهاوي دکچې دلوړولو، دجنسيتي برابري په تامينولو کې دښځو درول او دملي رضاکارو  شبکو دجوړولو په موخه په کار پيل کړې دى. 
                
افغانستان شامل صندوق بین المللی پول شد
منبع : باختر   تاریخ: 12/13/2017
اجمل حمید عبدالرحیمزی،  سخنگوی وزارت مالیه دیروز در کنفرانس مطبوعاتی در مرکز رسانه های حکومت پیرامون تصامیم شورای عالی اقتصادی و ارزیابی مؤفقانۀ صندوق بین المللی پول در مورد اصلاحات مالی و اقتصادی حکومت افغانستان به رسانه ها معلومات ارائه نمود.
به گزارش آژانس باختر، در این کنفرانس سخنگوی وزارت مالیه از ارزیابی مؤفقانه صندوق بین المللی پول (IMF) در رابطه به اصلاحات مالی و اقتصادی حکومت افغانستان یادآوری نموده گفت: ”بورد اجرائیوی صندوق بین المللی پول (IMF) بتاریخ ١٧ قوس سال جاری ارزیابی دور دوم برنامه تمدید تسهیلات اعتباری (ECF) را مؤفقانه ارزيابي نموده و از تعهدات و اقدامات حکومت افغانستان در عرصه های حفظ ثبات مالی، رشد اقتصادی، ثبات اقتصاد بزرگ، تطبیق اصلاحات در سکتور مالی، مبارزه با فساد و ایجاد فرصت های کاریابی استقبال و قدردانی نمودند” و افغانستان را شامل برنامه سه ساله صندوق بین المللی پول ساختند.
هم چنان در این کنفرانس عبدالرحیمزی، ضمن تشریح اهداف، وظایف، تصامیم و دستآورد های شورای عالی اقتصادی در سکتور های مختلف گفت: ”شورای عالی اقتصادی از آغاز فعالیت در جلسات متداوم خویش تحت ریاست رئیس‏ جمهور روی موضوعات مهم اقتصادی و جلب سرمایه گذاری بخاطر رسیدن افغانستان به خودکفائی اقتصادی، ثبات مالی و منافع ملی تصامیم و هدایات لازم را به وزارتخانه ها و ادارات دولتی در سکتور های انرژی و آب، زراعت، تجارت، صنعت و سرمایه گذاری، مخابرات و تکنالوژی، ساختمانی و دیگر بخش ها  صادر نموده است.”
وی در مورد مصوبات جلسۀ شانزدهم شورای عالی اقتصادی که دیروز در ارگ برگزار گردید گفت: ”شورای عالی اقتصادی، أیجاد یک مرکز برای پروسس، تجارت و جلوگیری از قاچاق احجار قیمتی و نيمه قيمتى را در پرانسیپ مورد تأیید قرارداد. فیصله به عمل آمد که در بخش مواد معدنی بخاطر تشویق سکتور خصوصی رویالیتی(حق الامتیاز) مناسب تعیین شده و نیازمندی های ادارات در این بخش مشخص گردد. هم چنان فیصله گردید که یک کمیته برای انبار کود یوریا تعیین گردد، تا ضمن مطالعه کیفیت كود یوریا، در قسمت فروش و استفاده آن تصامیم لازم اتخاذ شود.”

وی در مورد تصمیم شورای عالی اقتصادی مبنی بر افتتاح فاز دو بند برق کجکی گفت: ”با افتتاح فاز دوم بند کجکی ظرفیت تولید برق این بند از ۵۱ به ۱۵۱ میگاوات افزایش می یابد. حکومت  قرارداد آن را طبق قانون مشارکت عامه و خصوصی به پیش برده و مراحل تدارکاتی آن آغاز می گردد.”
شورای عالی اقتصادی بخش از ساختار همآهنگ کنندۀ استراتیژی انکشافی دولت افغانستان است به منظور همآهنگی و تصمیم گیری در طرح و تطبیق پالیسی ها و برنامه های اصلاحات اقتصادی و انکشافی و تنظیم می گردد. 
                
تلاش برای بازاریابی به محصولات زعفران درهرات
منبع : باختر   تاریخ: 12/13/2017

گردهمایی بزرگ تقویت ارتباطات میان دهقانان و شرکت های زعفران از سوی موسسه انکشافی سنایی در ولایت هرات برگزارشد.
این تجمع با حضور ده ها تن از روسای دوایر دولتی، مسوولان موسسه سنایی دایر گردید. عتیق الله رومل نماینده ریاست زراعت غنامندی، تقویت ارتباطات بیشتر بین دهاقین و شرکت های زعفران را یک ضرورت دانست و وعده همکاری های همه جانبه ریاست زراعت را جهت ترویج بیشتر زعفران، ارتقای ظرفیت زعفران کاران و ارتباط آن ها با بازار های داخلی و خارجی را سپرد.