سه شنبه ۱۸ میزان ۱۳۹۶ خورشیدی برابر با ۱۰ اکتوبر ۲۰۱۷ میلادی

 

کرزی و روسیه

۸ صبح : موضع‌گیری‌های اخیر حامد کرزی در مورد اوضاع افغانستان، تا حد زیادی شبیه مواضع روسیه است. او در مصاحبه با یکی از رسانه‌های روسی گفته است که اگر رییس جمهور می‌بود به کمک مسکو و چین جنگ افغانستان را پایان می‌داد. او در صفحه‌ی توییترش سالگرد تولد ولادیمیر پوتین، زمام‌دار کنونی روسیه را تبریک گفته است. کرزی از موضع روسیه در قبال افغانستان حمایت می‌کند. او تماس‌ها و مذاکره‌ی مسکو با طالبان را تشویق کرده است. ایشان موضع مسکو در قبال استراتژی ترامپ را نیز تایید کرده است.

اظهار نظرهای ضد امریکایی کرزی هم خیلی خوشِ روس‌ها می‌آید. کرزی امریکا را خالق داعش در افغانستان معرفی می‌کند. این همان چیزی است که روس‌ها به آن باور دارند. کرزی به عنوان یک سیاست‌مدار جهان سومی ‌که از تفکر و علت‌یابی گریزان است، به نظرات دسیسه پناه برده و به سوال عمیق علت ظهور داعش پاسخ ساده پیدا کرده است. ایشان علت تقویت شورش طالبان را هم به بسیار ساده‌گی به امریکا نسبت می‌دهند. کرزی تصور می‌کند که امریکا و کشورهای غربی هنوز هم طرح برژنسکی را تطبیق می‌کنند. طرح برژنسکی یکی از استراتژیست‌های معروف سیاست خارجی ایالات متحده در جنگ سرد، مبتنی بر محاصره قلمرو شوروی با گروه‌های رادیکال مذهبی و بحران بود. مشهور است که برژنسکی گفته بود برای مهار شوروی لازم است تا در اطراف این کشور کمربندی از گروه‌های رادیکال مذهبی بحران‌ساز وجود داشته باشند. کرزی مثل برخی از چپی‌های وطنی فکر می‌کند که امریکا و غرب می‌خواهند از طریق داعش در مرزهای روسیه و چین، بحران ایجاد کنند و به این ترتیب این دو قدرت را مهار سازند. کرزی نمی‌پذیرد که افکارش هیچ مبنای پژوهشی، عینی و مستند ندارد. کرزی نمی‌بیند که بمباردمان‌های امریکا و متحدانش داعش را در قلمرو اصلی‌اش در عراق و سوریه از نفس انداخت. او قبول ندارد که قتل فرماندهان داعش توسط نیروی هوایی امریکا در شرق و جنوب شرق افغانستان، فرضیه‌اش را ابطال می‌کند.
کرزی نمی‌پذیرد که یکی از علت‌های اصلی تقویت شورش طالبان، خودش است. نگارنده به حرف‌های مزخرف برخی از فارسی‌‌زبان‌های قوم‌گرا باور ندارد که فکر می‌کنند بین کرزی و طالبان تبانی پنهان وجود دارد. این فارسی‌زبان‌های قوم‌گرا نقل قول‌های دروغ را به کتاب خاطرات رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق امریکا نسبت می‌دهند و کرزی را عضو گروه طالبان معرفی می‌کنند. این نوع نگاه، مزخرف است. اما نگارنده از یک منظر دیگر به این مسأله نگاه می‌کند.
پس از سقوط طالبان، کرزی زمام امور را به دست گرفت. در آن زمان هم امریکایی‌ها و هم رهبران حوزه‌ی مقاومت ضد طالبان، به این باور بودند که کرزی از آن‌جایی ک متعلق به یک خانواده‌ی نسبتاً سرشناس درانی است، می‌تواند روستایی‌های پشتون را در حمایت از حکومت جانشین طالبان، بسیج کند. امریکایی‌ها در هم‌آهنگی با مخالفان طالبان، گلیم امارت ملا محمدعمر را برچیدند و سران القاعده را هم یکی پی دیگر در پاکستان بازداشت کردند. امریکایی‌ها در آن زمان می‌خواستند که این پیروزی بزرگ نظامی ‌را به پیروزی سیاسی و اجتماعی بدل کنند.
امریکایی‌ها و مجموع جامعه‌ی جهانی روی کرزی حساب می‌کردند. آنان تصور می‌کردند که کرزی با بسیج روستایی‌های پشتون ولایات جنوبی و جنوب غربی، پیروزی نظامی‌ ایتلاف جهانی ضد ترور را به یک پیروزی سیاسی بدل می‌کند. اما کرزی موفق نشد. کرزی نتوانست روستایی‌های پشتون ولایات جنوبی و جنوب غربی را به سود روند پس از بن جذب کند. تقویت شورش طالبان علاوه بر حمایت استراتژیک پاکستان، کمبود منابع نیروهای بین‌المللی و فساد اداری، معلول ناتوانی کرزی در بسیج روستایی‌های ولایات جنوبی و جنوب غربی هم بود.
تقویت شورش طالبان و حضور دوام‌دار این گروه در برخی از مناطق زمینه‌ی فعالیت داعش را هم فراهم کرد. مرگ ملا محمدعمر هم زمینه را فراهم کرد تا برخی از طالبان سلفی به خلافت داعش بیعت کنند. پاکستان هم برای سرکوب طالبان پاکستانی تلاش کرد که از ظهور داعش در افغانستان به نحوی حمایت کند. حامد کرزی بدون در نظرداشت این عوامل، همه‌چیز را به امریکا نسبت می‌دهد. به همین دلیل است که ایشان به چهره‌ی جذاب برای رسانه‌های دولتی روسیه بدل شده است.
رسانه‌های روسیه، همه دولتی‌اند. در آن‌جا رسانه‌های آزاد وجود ندارد. همه‌چیز در انحصار ولادیمیر پوتین و تیم ناسیونالیست او است. این تیم در هیچ نقطه‌ی جهان محبوبیت ندارد. روس‌ها نفوذ و قدرت نرم خود را از دست داده‌اند. شوروی سابق در جنگ سرد، دارالخلافه‏ی چپی‌ها بود. در آن زمان ایدیولوژی رسمی‌ اتحاد شوروی نظریه‌ی مسلط در محافل روشنفکری بسیاری از کشورهای جهان سوم بود و این امر قدرت نرم و نفوذ گسترده برای مسکو فراهم کرده بود. روسیه کنونی این جایگاه را ندارد.
روسیه توانایی استفاده از سیاست‌مدارهایی مثل حامد کرزی را دارد. آنان قادر اند اشخاص و افراد را به سود خود و به زیان رقیبان‌شان استفاده کنند. روس‌ها ثابت کرده‌اند که وقتی زمانش برسد حاضر اند روی هر چیزی چانه بزنند. نماینده‏ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان، آقای ضمیر کابلوف باری گفت که شرط مسکو برای همکاری با واشنگتن در امور افغانستان، برداشتن تحریم‌هایی است که امریکا بر روسیه وضع کرده است. به گفته‌ی ایشان اگر امریکا تحریم‌هایش را بر مسکو بردارد، روسیه حاضر به همکاری با واشنگتن در مورد افغانستان است. در صورتی که چنین چیزی اتفاق بیفتد، نیاز روسیه به سیاست‌مدارانی که افکار ضد امریکایی دارند، از بین می‌رود. روس‌ها در افشاگری هم بی‌جوره هستند. آنان در سال‌های اخیر اسنادی را منتشر کردند که نشان می‌دهد مسکو، در دهه‌ی شصت و هفتاد میلادی به برخی از رهبران حزب دموکراتیک خلق، مستمری می‌پرداخت. بعید نیست که