د جمهور رئیس غني په مشرۍ د ملي امنیت شورا غونډه جوړه شوه

 
منبع : د جمهوري ریاست دفتر   تاریخ: 10/11/2017
 د افغانستان د اسلامي جمهوریت د جمهور رئیس محمداشرف غني په مشرۍ پرون ماښام د ملي امنیت شورا غونډه په ارګ کې جوړه شوه.

لومړی د سرپل، کندز، ننګرهار، بدخشان، تخار، بغلان، کندهار، زابل، ارزګان، جوزجان، فاریاب او غزني ولایتونو امنیتي وضعیت وارزول شو او د یادو ولایتونو د امنیتي حالت د ښه والي په خاطر اړوندو ارګانونو ته لازمې لارښونې وشوې.

وروسته د سیمه ییزه ارګانونو خپلواکې ادارې د ننګرهار ولایت د سپین غر ولسوالۍ د رامنځته کېدو  په اړه غونډې ته وړاندیز وکړ.

د ملي امنیت شورا غونډې په دې اړه له هراړخیز بحث وروسته یاد وړاندیز تایید کړ.

ورپسې غونډې د پروان ولایت د امنیتي وضعیت ترڅنګ د دغه ولایت د زندان او توقیف خونو وضعیت او دغه راز د کابل د پلڅرخي زندان وضعیت و ارزاوه او اړوندو ارګانونو ته یې لازمې لارښوونې وکړې.

په همدې ترتیب غونډې په تېرو اوو میاشتو کې د ځواکونو د مقایسوي احضاراتو راپور او له تېر کال سره د هغه پرتله کول وارزول او په دې اړه لازمې لارښوونې وشوې.

انستیتوت ملی موسیقی افغانستان در جمع صد مکتب برتر جهان
منبع : سپوتنیک   تاریخ: 10/11/2017
انستیتوت ملی موسیقی افغانستان مقام ۱۸ را در میان صد مکتب برتر جهان به دست آورد.
به گزارش سپوتنیک ، انستیتوت ملی موسیقی افغانستان را نهاد هندر پس از دو سال پژوهش و بررسی در مقام  ۱۸ برترین مکتب های جهان قرار داد.

ناصر سرمست مسئول انستیتوت ملی موسیقی افغانستان گفته است، که نهاد غیر دولتی هندر نام انستیتوت ملی موسیقی افغانستان را در جایگاه ۱۸ در بین 100 مکتب برتر جهان قرار داده است.

او گفته است، که انستیتوت ملی موسیقی افغانستان پس از دو سال تحقیق و بررسی پژوهشگران نهاد هند جایگاه ۱۸ را در میان صد مکتب برتر جهان به دست آورده است.

یادآوری می کنیم، که پیش از این انستیتوت ملی موسیقی افغانستان به آریانا سعید تندیس شجاعترین آواز خوان زن را در افغانستان داده بود. 

يوولس تنه ډار اچوونکي ووژل شول
منبع : باختر   تاریخ: 10/11/2017
يوولس تنه ډار اچوونکي په هلمندولايت کې په نويوځمکنيو او هوايي بريدونوکې ووژل شول.
د پوځيانو په دغو ناڅاپي بريدونوکې يو ډار اچوونکى ټپي شو او دوه تنه نور له وسلو سره ونيول شول.
د را رسيدلو خبرونو له  مخې: دغه هوايي او ځمکني بريدونه نن غرمه د ګرشک  او ګرمسير د ولسواليو په مربوطاتو کې د طالبانو په مرکزونو ترسره شول.
د افغانستان په جنوب کې د ميوندقول اردو يوه جګپوړي قوماندان باختر آژانس ته وويل چې په دغو هوايي او ځمکنيو بريدونوکې يوولس تنه ډار اچوونکي ووژل شول.
سمینار” نقش تصوف درگسترش فرهنگ اسلامی ” برگزارشد
منبع : باختر   تاریخ: 10/11/2017
سمیناربین المللی علمی – تحقیقی ” نقش تصوف درگسترش فرهنگ اسلامی ” امروز درکابل برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: این سمینار به اهتمام وزارت اطلاعات وفرهنگ و به حضورداشت  داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه کشور، شماری ازاعضای کابینه ، وکلای شورای ملی ، مسئولان دولتی ، شخصیت های روحانی و فرهنگی ،  علما، اهل طریقت و مهمانان خارجی ، برگزار شد.
درآغازاین سمینارپوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ، دررابطه به تصوف  و اهل طریقت  معلومات داده گفت که پیروان تصوف و طریقت ازقرن ها به این سودرکنار هم با اخوت و برادری زندگی میکنند.
وی افزود که درتصوف و طریقت هرگونه صدمه به بندگان خداوند (ج ) منع میباشد وهمین موقف اسلامی و انسانی پیروان تصوف ، آنها را ازدیگر گروه های مخرب ، منحرف و بنیادگرا جدا میسازد.
داکترعبدالله عبدالله رییس اجرائیه کشور دراین سمینارسخنرانی کرد و دربخشی از سخنانش گفت که تصوف ریشۀ عمیق درصدراسلام درمعنویت ، فرهنگ ، تاریخ و سرنوشت مردم ما داشته و من یقین دارم که این سمینار این زمینه را مساعد میسازد تا نسل امروز و مردم ما به خاطرعزت ، تنظیم زندگی ، حیات باهمی شان و بشریت به صورت کل درس های را که ما ازتاریخ وفرهنگ و معنویت مردم خود داریم ، دوباره زنده شود.
پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان توسط اسد الله غضنفر مشاورریاست جمهوری درامورفرهنگی خوانده شد که درقسمت آن آمده :
خوشحال هستم که دررابطه به یک موضوع مهم تاریخ وفرهنگ ما نشستی بزرگ علمی برگزارشد و به اساس جوهر درخشان اخلاق اسلامی توسعه و انکشاف انسانیت و ترویج فرهنگ اسلامی به نقش تصوف و عرفان بحث میشود .
بزرگان صوفی برای مسلمانان وجوامع انسانی یک پیام داشتند که برای جامعه امروزی اهمیت آن نه تنها کم نشده بلکه اضافه هم شده است .
همینگونه دراین سمینار فیض محمد عثمانی وزیرحج و اوقاف ، غفورلیوال معین مسلکی وزارت امورسرحدات، اقوام و قبایل، قاضی نذیراحمد حنیفی عضو ولسی جرگه ،عصمت الله مجددی وشماری از سخنرانان به ترتیب دررابطه به تصوف، طریقت ، اهل طریقت معلومات داده خاطرنشان ساختند که درتصوف تزکیه نفس و روح لازم است و تزکیه روح تنها با عبادت با خداوند صورت میگیرد.
آنان اضافه کردند که درتصوف اسلامی پویایی ، حرکت ، کار، زندگی و بلاخره ساختن خود ، مسله اصلی میباشد.
همینگونه دراین سمینار سید شاه شمیم الدین مسول خانقاه درشهرپتنا ایالت بیهارهندوستان درمورد تصوف و عرفان صحبت کرده گفت که تصوف و عرفان مرتبۀ اعلای ، عشق ، خودشناسی ، خداپرستی ، انسان دوستی ، مجاهدت ، ریاضت ، سلوک و طریقت برای تزکیه نفس ، صیقل دل و صفای روح به منظوردانستن رمز و راز هستی و پی بردن به خلقت و آفرینش خود انسان است .
وی افزود که گرچه برای درک این حقیقت انسان ها روش های مختلف چون علم حکمت و فلسفه را نیز تجربه کرده اند اما عرفان یکی از مهم ترین شاخص ها و شیوه های رسیدن به حقیقت و شناخت است ، به خاطریکه دردانش عرفان عشق ، ذوق و حال دخالت دارد و رهروان این مسلک توانسته اند که ازمسیرعرفان به مراتب و مقام های بلند ارزش های معنوی و حقیقت هستی دست یابند و به معرفت حق که خود شناسی و خدا شناسی میباشد نایل گردند.
دربخش دوم این سمینار پس از انتخاب څیرنوال عبدالغفور لیوال به حیث رئیس، محقق محمد متین مونس به حیث معاون و سید حاکم آریا به صفت منشی، مجلس اول علمی این سمینار به کار خود آغاز کرد.
دراین مجلس سرمحقق حبیب الله رفیع مقالۀ زیرنام ، نسخه ناسخه مثنوی مولانا، سید علیشاه روستایار مقالۀ زیرنام ، طریق فتوت و جوانمردی درخراسان ، را به خوانش گرفتند.
همینگونه مجلس دوم عملی سیمینارپس از انتخاب نجیب الله منلی به حیث رییس و سید حاکم آریا به حیث منشی به کار خود ادامه داد.
دراین مجلس پوهنمل احمد رسول رسول مقالۀ زیرنام ، پیوند شریعت ، طریقت و حقیقت درعرفان اسلامی ، صوفی محمد اسماعیل شریعت یار ، تصوف زمونژد فرهنگ برخه ، شمس الحق آریانفر ، ابعاد اجتماعی تصوف ، اورنگ صمیم ، دعبدالرحمان بابا تصوف او شاعرانه عرفان ، حیدری وجودی ، صوفی درکارگاه بینش مولانا جلال الدین محمد بلخی ، و څیرندوی عبد الاحد منگل مقالۀ زیرنام د وحدت والو جود او وحدت الشهود ترمنځ توپیر، را به ترتیب خواندند.
همچنان به مناسبت این سمنیارپیامی های ازطرف  اکادمی علوم ، پوهنتون کابل ، پوهنتون تعلمیم و تربیه شهید استاد ربانی و شماری از نهاد های دیگر نیز ارسال شده بود .
مسکو فردا نشست گروه تماس سازمان شانگهای را میزبانی می‌کند
منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 10/11/2017
صرف از طریق Firefox قابل مشاهده است

وزارت امور خارجه می‌گويد كه نشست گروه تماس سازمان همکاری‌های شانگهای فردا در روسیه برگذار می‌شود و در اين نشست معينان وزارت‌های خارجه هشت کشور عضو سازمان همکاری‌های شانگهای و معین وزارت امور خارجه افغانستان شركت خواهند كرد.

رياست این نشست را افغانستان و روسيه به گونه مشترک به دوش خواهند داشت.

معینان وزارت‌های خارجه روسیه، چین، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، ازبیکستان، هند و پاکستان که هشت عضو سازمان همکاری‌های شانگهای استند به روز چهارشنبه  درباره اوضاع افغانستان در مسکو گفت‌وگو می‌کنند.

صبغت صبا، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: «مواردی که قرار است ما آن‌جا دنبال کنیم، یکی به عهده گرفتن ریاست مشترک شانگ‌های از سوی افغانستان، لابی کردن برای به دست آوردن عضویت دایمی افغانستان در شانگ‌های، همکاری‌های امنیتی و اقتصادی و همکاری برای گفت‌وگوهای صلح  است.»

نشست گروه تماس سازمان همکاری‌های شانگهای در حالی برگذار می‌شود که در چند سال اخیر پنج نشست چهار جانبه میان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا و چند نشست سه جانبه میان لندن، کابل، و پاکستان، همچنان نشسته سه جانبه دیگر میان کابل، واشنگتن و پاکستان از بهر گفت‌وگوهای صلح با طالبان برگذار شده‌اند و قرار است تا یک هفتۀ دیگر نشست گروه  چهارجانبه در عمان و سه ماه پس نیز نشستی پروسه کابل در کابل برگذار شود.

درهمین حال شماری از سیاست‌گران نقش کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای را در روند صلح و ثبات افغانستان مهم می‌دانند و می‌گویند که پس از اعلام راهبرد مریکا برای افغانستان، حرکت‌هایی از بهر گفت‌وگوهای صلح برای افغانستان برگذار شده‌اند. 

انوار الحق احدی، رییس حزب جبهۀ نوین ملی، گفت: «این یک پروسه است، خوب است که شروع می‌شود، امید است که صحبت‌های اصلی صلح شروع شود. ولی تا زمانی‌که طالب موافقه نکند برای بحث‌ها، فکر نمی‌کنم که چندان پیشرفتی به میان بیاید.»

اما شماری از آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند که بی‌حضور ایران و پاکستان، تأمین صلح در افغانستان ناممکن خواهد بود.

اسحاق گیلانی، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «از هیچ کدام از این نشست‌ها حکومت تا حالا استفاده لازم را نکرده. در مساله شانگ‌های هم همسایه‌های دور و نزدیک ما خصوصن قدرت‌های کلان مانند روسیه و چین اگر در قضایایی صلح افغانستان داخل نباشند در افغانستان صلح نخواهد آمد.»

سازمان همکاری‌های شانگهای که یک سازمان سیاسی، اقتصادی و امنیتی است در ماه جون سال دو هزار و یک میلادی در شهرشانگهای چین ایجاد شد.

افغانستان عضویت ناظر را در سازمان همکاری‌های شانگهای دارد.

باشنده‌های کندز بسته شدن دفتر صلیب سرخ درین ولایت را ضایعه بزرگ می‌خوانند
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 10/11/2017

مسدود شدن دفتر ساحوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کندز، باشنده‎گان این ولایت را نگران ساخته‎است.

شماری از باشنده‎گان کندز مسدود شدن دفتر کمیته صلیب سرخ را درین ولایت یک ضایعۀ بزرگ دانسته و از حکومت مرکزی می‌خواهند که در راستای تأمین دفاتر و کارمندان این سازمان گام‌های جدی بردارد، تا این نهاد بین‌المللی دوباره فعالیت خود را در کندز آغاز کند و به مشکلات مردم رسیده‎گی کند.

رفیع‌الله هدایت یک تن از فعالان مدنی این ولایت می‌گوید که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ یک سازمان بی‌بدیل است و دیگر ارگان‌های غیر دولتی فعالیت‌های این نهاد را به پیش بُرده نمی‌توانند.

آقای هدایت بیان نمود که مسدود شدن دفتر صلیب سرخ بر زنده‎گی خانواده‌های بی‌جا شده و بی‌بضاعت تأثیر منفی می‌گذارد.

کمک های صلیب سرخ در افغانستان

او افزود:

“در شرایط کنونی متوقف شدن فعالیت‌های صلیب سرخ در کندز در برابر مردم یک ضایعۀ بزرگ است و من به این نظر هستم که دولت باید در تأمین امنیت دفاتر و کارمندان این کمیته گام‌های جدی بردارد.”

از سوی هم سید جمال‌الدین فروتن یک تنِ از باشنده‎گان کندز به رادیو آزادی گفت که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در این ولایت با آسیب دیده‎گان جنگ و افراد نیازمند کمک‌های غذایی و غیر غذایی می‌کرد و همچنین در مناطق دور دست برای مردم چاه‌های آب آشامیدنی حفر می‌کرد.

آقای فروتن، مسدود شدن این دفتر را یک ضایعۀ بزرگ می‌خواند.

او افزود:

“این جای تأسف است که کمیته بین‌المللی صلیب سُرخ فعالیت خود را در کندز متوقف می‌کند. از دولت و از مسئولان این نهاد می‌خواهم که مشکلات مردم کندز را مدنظر بگیرند و دفتر خود را دوباره در کندز باز کنند.”

در همین حال نصرت‌الله ۳۵ ساله که مدت دو سال می‌شود از ولسوالی چهاردره کندز از اثر جنگ بی‌جا شده‎است و هم‌اکنون در شهر کندز زنده‎گی می‌کند، خبر مسدود شدن دفتر صلیب سُرخ وی را مأیوس ساخته‎است.

وی افزود:

“دفتر صلیب سرخ یک دفتر خوب بود و با ما کمک زیاد می‌کرد. برای ما آرد، روغن، چای، بوره و دیگر مواد کمک می‌کرد. اگر این دفتر در کندز بند شود ما با مشکلات فراوان سردچار می‌شویم.”

باشنده‎گان کندز در حالی از مسدود شدن دفتر صلیب سرخ درین ولایت ابراز نگرانی می‌کنند که به روز دوشنبه رئیس این کمیته در کابل در یک نشست خبری به رسانه‌ها گفته بود که این نهاد به علت نا امنی در ولایت‌های کندز و فاریاب دفاترش را مسدود می‌سازد و در دیگر ولایت‌های کشور نیز سطح فعالیت خود را کاهش می‌ دهد.

صلیب سرخ در افغانستان

از جانب دیگر جنرالله عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه کندز امروز سه شنبه به رسانه‌ها گفت که دفتر صلیب سرخ به علت موجودیت نا امنی نه، بلکه به دلیل کاهش در پرسونل این کمیته، دفترش را در ولایت کندز مسدود ساخته‎است.

وی افزود:

“در قسمت تأمین امنیت این‌ها گرچه چهار ماه قبل که به ما مراجعه کرده ما وعده همکاری صد درصد را برای‌شان دادیم و آن‌ها مطمئن شدن و مطمئن بودند که فعالیت خود را در کندز آغاز کردند و از لحاظ امنیتی کدام مشکلی وجود ندارد.”

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در حالی از مسدود شدن مرکزش در کندز خبر می‌دهد که در ماه دسمبر ۲۰۱۶ یک کارمند خارجی این دفتر در مسیر شاهراه کندز-علی‌آباد ربوده شده بود، اما پس از چهار هفته دوباره رها گردید و همچنین در ماه سپتمبر ۲۰۱۷ نیز یک تن از کارمندان اناث این کمیته در مرکز ارتوپیدی مرازشریف از سوی یک شخص مریض کشته شد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از ۳۰ سال به این‌سو در افغانستان فعالیت دارد.

بر اساس معلومات کمیته صلیب سرخ در افغانستان کمک به اسیران جنگی، عرضه خدمات توان بخشی به معلولین، ارائه خدمات صحی به قربانیان جنگ، توزیع مواد غذایی و غیر غذایی به خانواده‌های نیازمند، کمک به بی‌جا شده‎گان داخلی و در بخش خدمات آب‏رسانی فعالیت دارد.

د مخابراتو وزارت وايي، د انترنیټ بیه به تر ۸۰ سلنې ټیټه کړي
منبع : تاند   تاریخ: 10/11/2017

د افغانستان د مخابراتو او معلوماتي ټکنالوژۍ وزارت د ولسمشر غني په سپارښتنه پر یوه داسې پلان کار کوي چې په هیواد کې د انترنیټي خدماتو بیه خورا ټیټه شي.

د افغانستان د مخابراتو او معلوماتي ټکنالوژۍ وزارت ویندوی نجیب ننګیال وايي، د دې پلان پر اساس به په راتلونکو ۳ میاشتو کې د انترنیټي خدماتو محصول له ۶۰ تر ۸۰ سلنې پورې ټیټ شي.

ښاغلي ننګیال وویل « د ولسمشر له فرمان سره سم، چې تېره اوونۍ یې په یوه غونډه کې صادر کړ، موږ پر یوه پلان کار کوو چې پر اساس به یې په درست هیواد کې د ټولو مخابراتي کمپنیو د انترنیټ خدمات له ۶۰ تر ۸۰ سلنې پورې ټیټ شي.»

د روان میلادي کال په پیل کې هم د مخابراتو او معلوماتي ټکنالوژۍ وزارت ویلي و چې د منځنۍ اسیا له هیوادونو سره د نوري فایبر د وصل کېدو له کبله افغانستان ته د ارزانه انترنیټ لار پرانیستل شوې چې ورسره به د انترنیټ بیه خورا ټیټه شي خو عملاً په بیه کې د پام وړ بدلون رانغی.

تمه ده چې د مخابراتو او معلوماتي ټکنالوژۍ نوی سرپرست وزیر خپله ژمنه عملي کړای شي.

حاضردمه په افغانستان کې د انترنیټ بیه تر اکثرو هیوادونو لوړه ده او کیفیت یې هم له ډېرو ګاونډیو هیوادونو سره د پرتلې وړ نه دی.

خو له دې سره سره په افغانستان کې ورځ په ورځ د انترنیټ د کاروونکو شمېر مخ په ډېرېدو دی.

د افغانستان د مخابراتو او معلوماتي تکنالوژۍ د معلوماتو له مخې، ۵ ملیونه افغانان له انترنیټه کار اخلي چې په سلو کې ۱۶ اعشاریه ۶۶ کېږي.

د ملګروملتو د ټیلي کمونیکشن نړیواله اداره وايي چې اوس د نړۍ د ټولو خلکو په سلو کې ۴۷ له انترنیټه کار اخلي او ۳ ملیارده او ۹ سوه ملیونه انسانان لا هم له انترنیټه بې برخې دي.

دو روز تا اعلام سیاست جدید پرزیدنت ترامپ؛ نگرانی ایران از قرارگرفتن سپاه در لیست سیاه
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 10/11/2017
پیش بینی شده آقای ترامپ نظر خود را تا روز پنجشنبه اعلام کند.

در حالیکه قرار است پرزیدنت دونالد ترامپ طی روزهای آینده تصمیم خود را درباره گواهی پایبندی و یا عدم التزام ایران به برجام اعلام کند در تهران مقام های ایران نگرانی خود را از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی وزارت خارجه امریکا ابراز کرده اند.

رسانه های امریکایی می گویند رئیس جمهوری امریکا روز پنجشنبه ۲۰ میزان نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای اعلام خواهد کرد. پیشتر، برخی از مقامات دولتی، کنگره و شماری از اندیشکده های امریکایی از احتمال اعلام عدم پایبندی ایران به توافق از سوی پرزیدنت ترامپ گفته اند.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی از توافق ایران انتقاد می کرد و در هفته های گذشته بر تلاش ایران برای بی ثبات سازی منطقه و همچنین برنامه هستوی به عنوان دو تخطی ایران از برجام گفته است.

رسانه های امریکایی در دو روز اخیر گزارش دادند امریکا قرار است طی روزهای آتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که حتی به گفته رسمی دولت ایران در سوریه و لبنان حضور دارد، در فهرست گروههای تروریستی قرار دهد.

این به معنی تاثیر بر نحوه ادامه حیات شبکه مالی بین سپاه پاسداران و گروههای نیابتی آن در عراق مانند حشد الشعبی، و در سوریه و لبنان مانند حزب الله لبنان است.

جیم متیس وزیر دفاع امریکا روز دوشنبه در نشستی در انجمن ارتش ایالات متحده، بدون نام بردن از ایران، اقدامات تهران در منطقه را تروریستی دانست.

وی گفت: کشوری در خاورمیانه همچنان به اقدامات تروریستی خود با پنهان شدن در ورای دولت بودنش ادامه می دهد. در واقعیت این یک رژیم انقلابی بی ثبات کننده است.

مقامات تهران بارها اعلام کردند که حضورشان در سوریه و عراق بنا به دعوت دولت رسمی این کشورها و صرفا در راستای مقابله با گروههایی مانند داعش و القاعده هستند. مقامات تهران طی روزهای گذشته اعلام کردند که برای مواجهه با این تصمیم امریکا آماده اند.

قومندان سپاه پاسداران ایران در دور روز اخیر گفته اگر امریکا سپاه را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد، جمهوری اسلامی ایران با نیروهای آمریکایی در منطقه همسنگ داعش رفتار می کند.

در حالی رسانه های غربی این را تهدید تندروهای ایران دانسته اند، روز دوشنبه محمد علی جعفری به همراه محمد جواد ظریف در یک مراسم حاضر شد و گفت بین اظهارات او و ظریف و دولت تفاوتی نیست و موضوع او، موضع ایران است.

دیگران چه می گویند

در چارچوب مقابله با اقدامات تهران در منطقه انتظار می رود که پرزیدنت ترامپ طی روزهای آینده عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند.

صدور گواهی پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام بموجب قانون مصوب کنگره امریکاست.
رئیس جمهوری بموجب آن موظف است هر نود روز یک بار به کنگره بگوید آیا ایران توافق را رعایت کرده است یا نه، و آیا لغو تحریم ها به نفع منافع ملی آمریکاست یا خیر.

اگر رئیس جمهوری عملکرد ایران را تایید نکند، دوره ای شصت روزه آغاز می شود که کنگره می تواند طی آن به احیای تحریم ها رای بدهد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در رم در عکس العمل به احتمال عدم گواهی برجام از سوی پرزیدنت ترامپ گفت که جامعه جهانی بیش از ایران ضرر خواهد دید.

وی گفت: می خواهم خیلی واضع بیان کنم که ایران نمی خواهد شاهد از بین رفتن توافق اتمی باشد. اما، خطراتی که جامعه جهانی با از بین رفتن این توافق با آن مواجه می شود بیش از منافع ایران است که متاسفانه مورد هدف امریکا قرار گرفته است.

روز دوشنبه، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان رئیس نهادی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل مسوول بازرسی از سایتهای اتمی ایران و ارائه گزارش پایبندی ایران به برجام موظف شده است گفت، ایران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای موسوم به برجام عمل کرده است.

در همین حال ، متحدان غربی آمریکا و همچنین روسیه و چین که عضو گروه موسوم به پنج به علاوه یک بودند، در عکس العمل به تصمیم احتمالی پرزیدنت ترامپ دایر بر عدم تایید پایبندی ایران به توافق ، خواستار ادامه تعامل با ایران و پایبندی امریکا به آن شده اند.

با این حال بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که از ابتدا از مخالفان سر سخت برجام بوده، از خروج امریکا از این توافق حمایت می کند.

استفاده از چادری اختلالات چشمی را به بار می‌آورد
منبع : سلام وطندار   تاریخ: 10/11/2017

شماری از اتباع با تشبیه چادری به زندان متحرک می‌گویند که استفاده از چادری جایگاه شرعی نداشته و هیچ ربطی هم به فرهنگ افغانستان ندارد. به باور آنان، چادری یا برقه بر بانوان افغانستان تحمیل شده است.

استفاده از چادری در کشور بیشتر در زمان حاکمیت طالبان معمول شد و زنان در این دوره مجبور بودند که بخاطر گریز از مجازات افراد این گروه، چادری یا برقه بپوشند.

اما هنوزهم برخی از بانوان برای رفتن از یک‌جای به جای دیگر و یا گشت‌وگذار در بازار، مجبور اند که با چادری از خانه بیرون شوند.

مرسل، یک‌تن از پایتخت‌نشینان در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار  می‌گوید، با این که مشکل بینایی دارد و پوشیدن برقه این مشکل وی را دو برابر می‌سازد، باز هم مجبور است که چادری بپوشد.

این خانم جوان بودن در خانه را به رفتن بیرون با چادری ترجیح می‌دهد.

به گفتۀ مرسل، با وجود تمامی این مشکلات، حالا پوشیدن چادری در جامعۀ افغانستان به یک فرهنگ مبدل شده است.

جمیله یکی دیگر از پایتخت‌نشینان می‌گوید، مردم بدین باورند که بانوان برقه‌پوش مورد آزار و اذیت قرار نمی‌گیرند، اما او دیده است که برخی زنان برقه‌پوش نیز مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

به گفتۀ بانو جمیله، عزت بانوان هیچ ربطی به برقه‌پوشیدن ندارد.

فرخنده بیات، فعال مدنی می‌گوید، استفاده از چادری بیشتر در زمان رژیم طالبان مروج بود و پس از سقوط این رژیم، استفاده از چادری کم‌رنگ شده است.

بانو بیات می‌‌افزاید، استفاده از چادری سبب کاهش بینایی چشم بانوان نیز می‌شود.

امید همکار، یک‌تن از داکتران نیز می‌گوید، استفاده از چادری برای بانوانی که چشم‌های‌شان زاویه دارد، مشکل‌زا است و استفاده از چادری سبب افزایش مشکلات بینایی آنان می‌شود.

در کنار زنان، برخی از مردان نیز چادری را رسم ناپسند می‌دانند.

شریف، یک‌تن از باشنده‌گان شهر کابل می‌گوید، استفاده از چادری یک رسم اجباری از سوی خود مردم است و جایگاه دینی ندارد.

فروشنده‌گان برقه در پایتخت می‌گویند، با این که بازار فروش چادری مثل گذشته نیست؛ اما هنوز هم شماری از افراد از این محصول خریداری می‌کنند.

به گفتۀ آنان، در گذشته‌ها روزانه 10 تا 20 چادری می‌فروختند، اما اکنون این آمار به 1 تا 2 دانه در روز کاهش یافته است.

سناتوران کشته شدن ۵ سرباز سرحدی افغانستان و پاکستان را پرسش برانگیز میدانند
منبع : تلویزیون آریانا   تاریخ: 10/11/2017

شماری از سناتوران کشته شدن پنج سرباز سرحدی را از سوی طالبان در اطراف خط دیورند افغانستان و پاکستان پرسش برانگیز میدانند.

آنان می گویند بی توجهی مقامات امنیتی سبب شده که آب و نان به موقع برای نیروهای سرحدی نرسد.

پنج سرباز سرحدی افغانستان در ولایت کنر برای دریافت آب به آن طرف خط رفته بودند و در هنگام بازگشت از سوی طالبان تیر باران شدند.

سناتور، شیر محمد آخندزاده گفت: “چگونه می شود که سربازان سرحدی بدون نان و آب بمانند و مجبور شوند که به پاکستان بروند  چگونه ممکن است؟ این در نتیجه بی توجهی کشته شدند.”

این سناتوران تاکید دارند که باید مقامات امنیتی پاسخ دهند که چرا سربازان سرحدی به موقع اکمال نمی شوند و با کمبود آب و غذا رو به رو می شوند.

آنها تاکید کردند که با آنکه همواره مسوولان امنیتی از رسانیدن تجهیزات به نیروهای امنیتی سخن گفته اند اما به باور آنان هنوز هم کاستی ها در برابر نیروهای امنیتی وجود دارد.

سناتور، محمد حسن هوتک نیز اظهار داشت که: “چراپوسته ها را در جاهای می سازند که آب رسیده نمی شود؟ اکمالات نمی شود باید مسوولان تحقیق کنند و پاسخ دهند.”

از سوی هم رئیس مجلس سنا از وزارت دفاع و داخله می خواهد تا امکانات بیشتر برای قوای سرحدی فراهم کند.

فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا نیز گفت: “موجودیت پوسته های پولیس در آنجاها ضروری است برای سرنوشت افغانستان هم با اهمیت است از حکومت مرکزی و  وزارت های دفاع و داخله می خواهیم که پولیس سرحدی را حمایت کنند.”

این نخستین بار نیست که سرباران پولیس با کمبود تجهیزات و آب وغذا رو به رو شدند اند. پیش از این بار ها  گزارش شده که قومندانان نظامی پول غذای سربازان به جیب زده و تجهیزات شان را به فروش می رسانند.

کابل ادعای اسلام آباد در مورد نفوذ نداشتن پاکستان بر طالبان را رد کرد
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 10/11/2017

وزارت خارجه افغانستان این ادعای وزارت خارجه پاکستان را که گویا این کشور نفوذ زیاد بر طالبان ندارد، رد کرده‎است.

این وزارت افغانستان با بیانات اخیر وزیر خارجه پاکستان که ادعا کرد کشورش دیگر آن نفوذی را که بر طالبان داشت ندارد و نفوذ کشورهای دیگر منطقه بر طالبان بیشتر می‎باشد، مخالفت نشان داد.

خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان هفته گذشته در جریان سفر به واشنگتن درین مورد صحبت کرده و با این سخنان به روسیه اشاره می‎کرد، کشوری که در اواخر خبرها در مورد نزدیکی آن با طالبان به گوش می‎رسد.

اما وزارت خارجه افغانستان می‎گوید بیانات اخیر وزیر خارجه پاکستان از حقیقت دور است و بر علاوه افغانستان به تمام جامعه جهانی ثابت شده که پاکستان حامی طالبان و دیگر گروه‎های افراطی در منطقه می‎باشد.

شکیب مستغنی

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به رادیو آزادی گفـت:

“به آن سطحی که وزیر خارجه پاکستان ادعا کرده، او ادعا و دیدگاه جانب پاکستان است، اما در گذشته هم هرگاه نگرانی از ناحیه تماس دولت روسیه با طالبان از جانب حکومت افغانستان با طرف روسیه مطرح می‎شده، آن‎ها هر نوع همکاری با گروه طالبان را رد کرده و صرف در همین حد تائید کرده‎اند که تماس‎ها با این گروه‎ها به هدف تشویق آن‎ها بخاطر آمدن با میز مذاکره با حکومت افغانستان می‎باشد. اما نفوذ طالبان بالای این گروه‎ها و همچنان این‎که در آنجا آن‎ها پناه گاه‎های امن دارند، این یک مسئله آشکار و هوید است.”

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنان اظهار داشت در وقت‎های اخیر پاکستان همیشه چنین نشان می‎دهد که گویا تنها کابل است که بر اسلام آباد اتهام وارد می‎کند، اما به گفته او در استراتژی نو امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا پاکستان به وضاحت متهم شده‎است که از گروه‎های تروریستی حمایت می‎کند.

کارشناسان امور سیاسی افغانستان و پاکستان با در نظر داشت پیشرفت‎های اخیر در روابط بین دو کشور بیانات اخیر وزیر خارجه پاکستان را یک تلاش دیگر این کشور برای جلب توجه جهان به سمت دیگر می‎شمارند.

فغانستان و پاکستان

یک تحلیل گر افغان حاجی سید داوود با این فکر هم نظر می‎باشد.

او به رادیو آزادی گفت:

” برای همه معلوم است که نزدیکی طالبان با روسیه، چین و ایران از طریق پاکستان صورت گرفته‎است. یعنی یک و نیم سال قبل پاکستان در این راه بسیار تلاش کرد که به روسیه چین و ایران چنین نشان بدهد که طالبان یگانه قدرت در افغانستان می‎باشند و آن‎ها به قدرت بر می‎گردند و به این ترتیب جلو داعش را می‎گیرند. به نظر من اینگونه صحبت‎ها به غیر از این‎که مسیر افکار عامه و استراتژی نو امریکا را به جهت دیگر ببرد هدف دیگر ندارد. اما با این بیانات در حالی که در افغانستان جنگ دوام دارد پاکستان نمی‎تواند در پیش مردم افغانستان، در نزد ناتو و امرکا برائت حاصل نماید.”

صحبت‎ها در مورد نفوذ پاکستان در افغانستان این بار در یک زمانی مطرح می‎شود که قرار است روز دو شنبه آینده یک اجلاس چهار جانبه در رابطه با افغانستان در مسقط پایتخت عمان برگذار شود که در آن نماینده‎گان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا اشتراک خواهند داشت.

سخنگوی وزارت خاجه افغانستان شکیب مستغنی گفته‎است که افغانستان برای این اجلاس آماده‎گی کامل گرفته و به گفته او حالا که همه در مورد این‎که کدام کشور از افراطگرایان و تروریستان حمایت می‎کند، نظر مشترک دارند افغانستان امیدوار است که اجلاس مسقط نتاییج خوب خواهد داشت.

ډیورند کرښه که د ۲۱ پیړۍ د برلین دیوال؟
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 10/11/2017
د دیورند د لانجمنې کرښې پر دواړو غاړو پښتانه پراته دي

پاکستان غواړي چې له افغانستان سره پر ګډې پولې خنډونه ډیر کړي چې په سیمیزو خلکو کې د جلاتوب احساس ډیر کړي.

پاکستان د ډیورند د ٢٥٠٠ کیلومتره اوږدې کرښې په اوږدو کې اوسپنیزې کټارې، اغزن سیمونه او نور خنډونه دروي چې سیمیزو خلکو تګ او راتګ محدود کړي.

د پاکستان د بلوچستان ایالت په چمن ښار کې د سرحدي ځواکونو قوماندان محمد عثمان وایي “سرحدي دیوال په جرمني کې و، په مکسیکو کې شته، د نړۍ په هر گوټ کې شته نو ولې د افغانستان او پاکستان ترمنځ نه وي؟ دغه قبائیل باید پدې پوه شي چې دا پاکستان دی او هغه افغانستان”.

د دغې لانجمنې کرښې پر دواړو غاړو پښتانه پراته دي. افغانستان پر ډیورند د پاکستان له پروژې سره په وارو مخالفت څرګند کړی، خو پاکستاني چارواکي وايي د امنیت او ثبات د ټینګولو لپاره دغه اقدامات ترسره کوي.

رویټرز خبري آژانس په یوه راپور کې د ډیورنډ کرښې او د برلین دیوال چې جرمني یې په دوو برخو – ختیځ او لویدیځ – وشلی و، ورته والی ارزولی دی.

د برلین دیوال په ١٩٨٩ کې د جرمني د بیرته یووالي وروسته ونړید، خو پدې وروستیو کلونو کې د نړۍ یو شمیر ملتپالو مشرانو پر خپلو پولو باندې د دیوالو د جوړولو هڅه پیل کړې ده چې یو وروستی مثال یې د امریکا د متحده ایالاتو جمهور رئیس دونالد ټرمپ دی چې غواړي د متحده ایالاتو او مکسیکو ترمنځ دیوال ودروي.

د پاکستان پوځي سرچینې وایي، پاکستان د افغانستان سره په پوله د کټارو او نورو خنډونو له لگولو دمخه غواړي ١٠٠ نوې سرحدي امنیتي پوستې جوړې کړي او اسلام آباد ٣٠٠٠٠ نوي پوځیان استخداموي چې ددې کار څارنه وکړي.

افغانستان له پاکستان سره پوله – د ډیورنډ کرښه – په رسمیت نه پیژني خو تل پر پاکستان تور لګوي چې وسله وال طالبان او نورو ورانکاره وسله وال پریږدي چې پر ډیورند په آزاده تګ او راتګ وکړي.