ښایسته واعظ له دنیا څخه دراګرځېدو سفر بشپړ کړ

آ

سرخط اخبار، برای انتخاب اینجا کلیک کنید…..
ښایسته واعظ له دنیا څخه دراګرځېدو سفر بشپړ کړ
رئیس جمهور غنی: تغییرات بنیادی باید در فرهنگ دولتداری ما به میان آید
عمیق شدن ریشه های افراط گرایی درجهان!
نیروهای افغان در ولایت ارزگان ‘۲۴ کشته’ دادند
دیدار رئیس‌جمهور غنی با گورنر جنرال آسترالیا
سومین نشست “هیئت عالی رتبه” امروز در کابل برگزار شد
بی‌بی گل غنی: نسل جوان افغانستان نسبت به آیندۀ بهتر متعهد است
از کندهار به ارزش ٤،٥ ميليون دالر انگور به خارج صادر شده است
مکین دافغانستان داستراتیژۍ په اړه نور معلومات وغوښتل
دامریکا دفاع وزیر وايي، پاکستان ته یو بل چانس ورکوي
په ننګرهار کې دهوايي بريدونوله امله دداعش دډلې ٣٣ تنو غړو وژل کيدل
فرصت ‌ها و چلنج های آیندۀ افغانستان، محور نشست سام در کابل
د امریکا دفاع وزیر وايي، پاکستان ته یو بل چانس ورکوي
دفتر طالبان در قطر بیشتر از صلح به ‘گسترش فعالیت های هراس افگنی’ تمرکز کرده است
غني له پاکستان سره د چلند په اړه سلامشورې پیل کړي
متیس: امریکا قبل از سایر اقدامات، می‌کوشد بار دیگر با پاکستان کار کند
ګوزڼ ځپلې پېغله غواړي دنړۍ په کچه سیاستواله شي
عملیات گُسترده در ولسوالی سیاه‌گرد؛ طالبان از این ولسوالی فرار کرد
لوی درستیز ارتش امریکا: پاکستان با گروه‌ های تروریستی ارتباط دارد
امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک گروه ‘تروریستی’ در کابل خبرداد

ښ
منبع : تاند   تاریخ: 10/5/2017
ښایستې واعظ ترټولو دکشرې ښځې په توګه له درستې نړۍ څخه په یو ماشینه الوتکه کې دراګرځېدو ریکارډ جوړ کړ. دېرش کلنه واعظ خپله (Beechcraft Bonanza A36) الوتکه تېره شپه دامریکا په فلوریدا کې کښته کړه.
دا په دې سفر کې په ۱۳۸ ځایونو کې تم شوه او دجولای په میاشت کې کابل ته هم راغله. اغلې واعظ تېر ماښام فلوریدا ته له رسېدو وروسته پر ټویټر ولیکل چې له خپلې الوتکې مننه کوي.

ښایسته پرافغانستان دشوروي اتحاد دیرغل په کلونو کې دپاکستان دکډوالو په یوه کمپ کې زېږېدلې، خو وروسته له دې چې کورنۍ یې امریکا ته لاړه، هلته یې پېلوټي زده کړه. دې ۲۵۰۰۰ مایله سفر وکړ او له ۲۲ هیوادونو تېره شوه.

په دغو هیوادونو کې افغانستان شامل نه و خو وروسته له دې چې دا په خپله سپکه الوتکه کې دوبۍ ته ورسېده، له هغه ځایه په مسافري الوتکه کې دخپل هیواد لیدو ته راغله، له ولسمشر غني او ګڼو نورو افغانانو سره یې ولیدل. اغلې واعظ خپل دا تاریخي سفر دسږ کال دمې په میاتشت کې دفلوریدا ایالت له ډې تونا (Daytona) ساحله پیل کړ.

په دې سفر کې داغلې واعظ لپاره ترټولو اوږد پر آرام (پسفیک) سمندر له پاسه له هاوايي څخه ترکلیفورنیا پورې و چې ۱۴ ساعته یې دوام وکړ. دې په افغانستان کې وویل چې ددې سفر هدف یې دا نه دی چې نړیوال ریکارډ جوړ کړي، بلکې غواړي چې ښځې او ځوانان دهوايي – فضايي چارو، ساینس او ټکنالوژۍ زده کړې ته وهڅوي.

                  

رئیس جمهور غنی: تغییرات بنیادی باید در فرهنگ دولتداری ما به میان آید
منبع : باختر   تاریخ: 10/5/2017

مجمتع مشارکت دولتداری باز افغانستان به روز سه شنبه با حضورداشت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان افتتاح گردید. دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبرداد، در مراسمی که به این مناسبت در ارگ برگزار گردید، ابتدا عبدالسبحان رووف معاون پالیسی، نظارت و بررسی ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، در مورد چگونگی عضویت افغانستان در این مجتمع معلومات داده گفت: مشارکت دولتداری باز به منظور ارتقای شفافیت، حسابدهی و پاسخگویی حکومت ها و توانمندسازی اهالی، در سال ۲۰۱۱ تأسیس گردید و تا اکنون به تعداد ۷۵ کشور توانسته اند، عضویت این نهاد را کسب کنند.

معاون پالیسی، نظارت و بررسی ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری افزود: دولت افغانستان با تکمیل نمودن ۸۸ درصد معیار ها، عضویت مشارکت دولتداری باز را به تاریخ ۱۸ قوس ۱۳۹۵، کسب نموده است. رووف خاطر نشان کرد: دولت های که عضویت مشارکت دولتداری باز را کسب می نمایند، متعهد میگردند تا برنامه عمل ملی خویش را جهت ارتقای پاسخگویی، حساب دهی و شفافیت در مشارکت با مردمان شان، طرح و تطبیق نمایند.
وی افزود که دولت های عضو برای طرح و تطبیق برنامه های عمل ملی شان، باید مجتمع مشارکت ملی دولت داری باز را ایجاد نمایند و دولت افغانستان در این خصوص اجراات اساسی از جمله ایجاد سکرتریت مشارکت دولتداری باز در چوکات ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، مرور اسناد استراتیژیک و ترجمه اسناد مهم به زبان های ملی، تدویر جلسات مقدماتی با وزارت ها و ادارات مستقل، ترتیب طرح ایجاد مشارکت دولت داری باز افغانستان، ایجاد کمیته انتخاب نهاد های مدنی و انتخاب ۱۵ نهاد مدنی واجد شرایط برای عضویت در مجتمع دولتداری باز، نموده است.

سپس داکتر ثریا یوسفزی رئیس کمیته انتخاب نهاد های جامعه مدنی برای مجتمع مشارکت دولتداری باز افغانستان صحبت نموده گفت: حکومت داری خوب باعث مشروعیت نظام، اشتراک گسترده سیاسی ملت، ایجاد محیط مناسب، حاکمیت قانون، رعایت ارزش های بشری، فرهنگ حسابدهی برای مردم، شفافیت در نظام، نهادینه شدن اصول و مسئولیت پذیری در مقابل برنامه های ملی و بین المللی می گردد و راه را برای ایجاد تعادل و توازن در ساختار نظام باز می کند.
وی ابراز آرزومندی کرد که ایجاد این مجتمع به اشتراک نمایندگان دولت و جامعه مدنی در راستای رسیدن به اصل حکومتداری خوب بیانجامد و از این طریق فاصله میان مردم و حکومت کاهش یابد. داکتر ثریا یوسفزی گفت که بیایید فرهنگ معافیت را در این کشور خاتمه دهیم و همه در هر مقام و منصبی که هستیم، قانون را ابتدا بالای خود و فرزندان خود تطبیق کنیم.
متعاقباً خلیل الرحمن متوکل هماهنگ کننده سکرتریت مشارکت دولتداری باز افغانستان حکم رئیس جمهور را در مورد تصویب عضویت افغانستان در مشارکت دولتداری باز، قرائت نمود. بعداً تادامیچی یاماموتو نماینده خاص ملل متحد برای افغانستان صحبت نموده، گفت: با عضویت افغانستان در این نهاد، دولت افغانستان تعهد خود را در زمینه حکومتداری خوب به نمایش گذاشت. وی افزود که آغاز این برنامه یک اقدام نیک در راستای حکومتداری خوب است که با استفاده از آن حکومت افغانستان و جامعه مدنی می توانند مشترکاً کار کنند.
تادامیچی یاماموتو گفت که افغانستان در راستای مبارزه با فساداداری با ایجاد مرکز عدلی و قضایی و تصویب استراتیژی مبارزه علیه فساداداری، پیشرفت های خوبی داشته است.
رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت ها و معلومات متذکره، طی صحبتی گفت: امروز امید است در تاریخ کشور بحیث روزی به ثبت برسد که دولت و ملت افغانستان یک تصمیم قاطع بخاطر عملی کردن قانون اساسی گرفته اند. او گفت: دسترسی به معلومات و حکومتداری که استوار بر مردم سالاری باشد، اصل قانون اساسی را تشکیل می دهد. وی افزود که تعهد به دولتداری باز، وسیله اجرای قانون اساسی ماست.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد که قانون اساسی افغانستان دولت را مکلف می داند که حقوق اتباع خود را عملی کند. اینکه هیچ افغان از افغان دیگر برتر و کمتر نیست، مقوله من نیست، بلکه فرمایش قانون اساسی ماست و باید آن را عملی کنیم.  وی افزود که تاریخ تصمیم ‎گیری در کشور حکایت از تصمیم های بسته و در پشت پرده و دیوار های ضخیم می کند و نتیجه آن این بود که مردم خود را در تصمیم گیری شامل نمی دانستند.
رئیس جمهور گفت: حرکت به طرف مردم سالاری، از یک حکومتداری بسته به یک حکومتداری باز است. وی با اشاره بر اینکه ما هنوز نفوس دقیق، نتایج مصارف و تعداد دقیق مامورین خود را نمی دانیم، گفت که دولتداری باز به زبان ساده این است که مردم بدانند پول شان در کجا به مصرف می رسد.
رئیس جمهور غنی افزود: هر وزارت مجبور است که تمام سیستم مقرری خود را در اختیار مردم قرار بدهد و باید وزرا تصمیم گیری خود را به صورت اساسی نشان بدهند که به اساس روابط عمل می کنند و یا به اساس ضوابط.
وی خاطرنشان کرد: زمانیکه از دولتداری باز نام می بریم، باید هر وجب افغانستان را به عین چشم و زن و مردم و پیر و جوان را از یک دیدگاه ببینیم.

محمد اشرف غنی گفت که میراث دولتداری ما با قانون اساسی در تضاد است و این میراث قدرت محور است و ما از قدرت می خواهیم بحیث وسیله استفاده کنیم، نه کار و حساب دهی. رئیس جمهور گفت که نقش جامعه مدنی یک نقش بسیار خاص است، بدین معنی اگر می خواهید دولت مسئول داشته باشید، پس مارکیت مسئول و جامعه مدنی مسئول نیز داشته باشید. او افزود: دولت داری به اساس اصول و قوانین تشکیل می شود. وی تصریح کرد، نقطه بنیادی تعهد این است که باید مشکلات خود را به طور واضح تشریح کنیم.

محمد اشرف غنی خاطرنشان کرد که دسترسی به معلومات نقطه بنیادی برای تامین حقوق است و از این جهت مشکل معلومات بسیار جدی می باشد. وی افزود که تمام وزارت ها و ادارات مستقل در فرهنگ معلومات دهی شان، یک تغییر بنیادی به وجود آورند.
رئیس جمهور گفت که تغییرات بنیادی باید در فرهنگ دولتداری ما به میان آید. فرهنگ ما باید مردم محور شود، زیرا شهروند زیردست نیست، شهروند مالک این وطن است که آن را در بحرانی ترین شرایط حراست کرده است.
وی افزود: به هر اندازۀ که تبعه افغانستان فقیرتر بوده و در دورترین نقاط کشور زندگی کرده، به همان اندازه برای حفظ و بقای این مملکت تعهد بیشتر داشته است.

رئیس جمهور غنی با تاکید بر اینکه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نباید فراموش شوند، گفت که امروز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تعهد قانون اساسی را به سر و خون خود عملی می کنند. وی هم چنان به رسیدگی به خانواده های شهدا تاکید کرده، گفت که سخن و عمل را باید یکی کنیم. 

                       
عمیق شدن ریشه های افراط گرایی درجهان!
منبع : باختر   تاریخ: 10/5/2017
حادثه اخیر تیراندازی بر شرکت کنندگان یک کنسرت درلاس ویگاس امریکا که منتج به جان باختن 59 نفر شد، نشان میدهد که افراط گرایی در جهان در حال رشد است و باید براین معضل به عنوان یک مشکل جهانی نگاه شود. مفسر آژانس باختر مینگارد، سه روز قبل شرگت کنندگان یک کنسرت در لاس ویگاس امریکا هدف تیراندازی قرار گرفتند.
در این حادثه 59 نفر کشته شد و اضافه از پنج صد نفر دیگر زخم برداشته اند. آن چه در لاس ویگاس اتفاق افتاد تداعی کننده آن وقایع اسفبار تروریستی است که قبلاً در بخش های از جهان اتفاق افتاده است و همیشه در چنین وقایع انگشت به سوی مسلمانان بوده و این امر باعث مسلمان ستیزی در جوامع دیگر شده است.
در این جای شک نیست که گروه های تروریستی نظیر داعش، القاعده، طالب … که از نام و آدرس اسلام به جنگ مسلمانان و مردمان دیگر در ادیان دیگر برخاسته اند، در بروز چنین وقایع نقش داشته و عامل کشتار بسیاری از انسانها شده اند. مگر واقعه اخیر شکل دیگری به خود دارد. عامل حادثه لاس ویگاس برخلاف تصور امریکائیان، یک مسلمان نه، بل یک هموطن خودشان و یک تعبه امریکایی بوده است.
ستیفن پادوک مرد 64 ساله امریکایی از طبقه 34 یک هوتل که در مقابل محل برگزاری کنسرت قرار داشت، بر شرکت کنندگان آتش گشود و سرانجام خود دست به خودکشی زد. معلوم نیست که پادوک چه انگیزه و چه مفکوره داشت. مگر یک نکته واضح است و آن چنان که جوزوف لومباردو رئیس پولیس محل میگوید او با گروه های دهشت افگن ارتباط نداشت. این میرساند که ستیفن پادوک خود افکار افراط گریانه داشته و در تاثیر همین افکار بر هموطنانش آتش گشوده و آنان را کشته است.
حادثه لاس ویگاس و به همین ترتیب حوادث جاری در میانمار که افراطیون بودایی به قتل عام مسلمانان دست زده اند و یا این که مسلمانان در کشور های دیگر مورد آزار و تبعیض مذهبی قرار میگیرند. به همین ترتیب هستند رسانه هایی در کشورهای غربی که به گونه یی سیماتیک و هدفمند بر توهین و تحقیر پیروان مذاهب دیگر می پردازند. ضمناً ما در داخل مذاهب و ادیان شاهد ظهور گروه های هستیم که نشان میدهد حلقات در درون مذاهب و ادیان به فکر اندیشه های تحریف شده و چرخش به سوی افراطیت اند.

این گونه افراط گرایی به شمول اسلام در تمامی ادیان ومذاهب، اقوام و جغرفیای بشری دیده میشود و این را می رساند که افراط گرایی به عنوان یک معضل حاد اجتماعی، جوامع امروز بشری را تهدید میکند. افراط گرایان توان آن را دارند که به زندگی، اقتصاد، اجتماع و آینده جوامع سایه بیاندازند و به عنوان یک عامل بازدارنده در راه رشد و انکشاف جهانی تبارز کند، مگر آنکه یک اجماع جهانی پدید آید و افراط گرایی را تعریف یک سان دهد و در برابر آن به عنوان یک دشمن بشری ایستادگی شود تا دیگر حادثه لاس ویگاس در امریکا، حملات افراطیون بر مساجد و اماکن مقدسه در افغانستان، قتل عام مسلمانان در میانمار، قتل اقلیت های مذهبی در پاکستان … تکرار نشود. 
                                  
نیروهای افغان در ولایت ارزگان ‘۲۴ کشته’ دادند
منبع : بی بی سی   تاریخ: 10/5/2017

منابع محلی در ارزگان، در جنوب افغانستان، می‌گویند که در حمله افراد گروه طالبان به ولسوالی چوره این ولایت ۲۴ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند.

امین‌الله خالقی، ولسوال چوره گفت که این حمله چهار روز پیش (۸ میزان) رخ داد که در نتیجه “۱۸ سرباز و ۶ مامور پولیس کشته شدند”.

وزارت دفاع افغانستان هرچند در مورد تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در این حمله اطلاعی نمی‌دهد اما گفته که در عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی چوره دست کم ۳۰ نفر از پیکارجویان طالبان کشته شدند.

مسئولان امنیتی افغانستان به نصرت صمیمی، خبرنگار بی‌بی‌سی در افغانستان گفته‌اند که طالبان به طور موقت کنترل بعضی از مناطق ولسوالی چوره را به دست گرفته بودند اما نیروهای دولتی با عملیاتی کنترل این مناطق را پس گرفتند.

ارزگان یکی از ولایات ناامن در جنوب افغانستان است.

پارسال گروه طالبان در اطراف این ولایت حملات گسترده‌ای انجام دادند و تا دروازه‌های شهر ترینکوت رسیدند، اما در نتیجه عملیات هوایی نیروهای بین‌المللی ناچار به عقب نشینی شدند و شکست خوردند.

دیدار رئیس‌جمهور غنی با گورنر جنرال آسترالیا
منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 10/5/2017

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان دیروز (چهارشنبه ۱۲ میزان) با پیتر کاسگروف گورنر جنرال آسترالیا در ارگ دیدار کرد و دو رهبر روی موضوعات مختلف در رابطه به منطقه و افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

در خبرنامه‌ای که از ارگ منتشر شد چنین آمده است:” هردو جانب پیرامون موضوعات مختلف به خصوص مسایل منطقوی، استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان و آسیایی جنوبی، امنیتی، اقتصادی، مبارزه با تروریزم و همکاری در بخش معادن افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.” 

رئیس‌جمهور غنی ضمن خوش‌آمدید به گورنر جنرال آسترالیا، از همکاری‌ها و سهم آن کشور با افغانستان در سکتورهای مختلف به‌خصوص بخش امنیتی، انکشافی، آموزش، تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تشکر کرد و با خانواده‌های قربان‌یان آن کشور که قبلاً در افغانستان جان باخته‌اند، غم‌شریکی نمود.

غنی با اشاره به اهمیت استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان و آسیایی جنوبی، گفت که استراتیژی مذکور می تواند زمینه را برای تأمین صلح و ثبات در منطقه فراهم سازد و باید از فرصت های موجود به گونۀ موثر آن استفاده شود.

در همین حال، گورنر جنرال آسترالیا از اعلام استراتیژی ایالات متحدۀ امریکا در قبال افغانستان و آسیایی جنوبی استقبال کرده  گفت: آسترالیا به‌مثابۀ همکار همچنان درکنار افغانستان باقی خواهد ماند و در بخش‌های مختلف به همکاری‌های خود ادامه می‌دهد.”

آقای کاسگروف تاکید کرده است که کشورش آماده است تا افغانستان را در بخش سرمایه‌گذاری و معادن، همکاری تخنیکی نماید. 

گورنر جنرال آسترالیا گفت که همکاری‌های کشورش در بخش تجهیز، تمویل و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان همچنان تداوم خواهد یافت.

سومین نشست “هیئت عالی رتبه” امروز در کابل برگزار شد
منبع : خبرگزاری آریانا نیوز   تاریخ: 10/5/2017

کابل روز چهار شنبه میزبان اجلاس مقام های ارشد با حضور نمایندگان بیش از چهل کشور و سازمان های بین المللی کمک کننده به افغانستان بود.

در این نشست حکومت افغانستان از عملی سازی تعهدات اش در نشست بروکسل به جهانیان گزارش دهی می کند اما روز اول این جلسه به وضعیت زنان در افغانستان اختصاص یافته بود.

بانوی نخست کشور وضعیت خانم ها در افغانستان را روبه بهبود خوانده گفت که روند اصلاحات در حکومت کند است.

رولا غنی، بانوی نخست کشور اظهار داشت: “روند اصلاحات با آنکه کند است اما حکومت این روند را دنبال میکند و کسانیکه سرمایه شان را در اصلاحات در خطر می بینند با این روند مخالفت دارند. وضعیت زنان افغان امروزه روبه بهبود و خود کفایی است.”

اتحادیه اروپا و کانادا در این نشست از تلاش های حکومت افغانستان برای بهبود وضعیت زنان حمایت کرده اما هشدار دادند که زنان افغان هنوز هم  با چلنج های جدی روبرو بوده و برای بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی این قشر باید بیشتر تلاش صورت گیرد.

پاولا پمپلانی، معاون اتحادیه اروپا برای آسیا و اوقیانوسیه گفت: “زنان در افغانستان هنوز هم با چلنج های زیاد به خصوص خشونت، تبعیض، عدم دسترسی به عدالت روبرو هستند و مجرمین نیز معافیت دارند ما مشارکت خود را برای بهبود وضعیت حقوق بشری و حقوق زنان در افغانستان ادامه میدهیم.”

کانادا نیز وضعیت زنان در کشور را نگران کننده میداند.

دینا هارپر، رئیس اجرایی کانادا برای افغانستان تصریح کرد: “خشونت آزار و اذیت خیابانی و در محل کار، ازدواج های اجباری و زیر سن از چلنج های جدی زنان افغان است. کانادا از زنان و دختران در افغانستان حمایت میکند و بهبود وضعیت این قشر در اولویت ماست.”

قرار است روز پنجشنبه نماینده گان حکومت افغانستان از عملی سازی وعده هایش به جامعه جهانی در این جلسه گزارش دهد و در کنار ان اولویت ها و چلنج های افغانستان تا سال 2020 نیز بررسی خواهند شد.

بی‌بی گل غنی: نسل جوان افغانستان نسبت به آیندۀ بهتر متعهد است
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 10/5/2017

بانوی اول افغانستان می‌گوید، نسل جوان افغانستان نسبت به آینده بهتر متعهد است.

هر چند نشست اصلی هیئت عالی رتبه یا “سام” روز پنج شنبه در کابل آغاز می‌شود اما اشتراک کننده‌گان نشست یک روز پیش بالای دست آورد‌ها و به گونه خاص بالای توانمند سازی زنان و سکتور خصوصی، وضعیت اقتصادی و دیگر اولویت‌ها صحبت کردند.

بی بی‌ گل غنی بانوی اول افغانستان که در این نشست صحبت می‌کرد گفت، حکومت وحدت ملی روند اصلاحات در بخش‌های مختلف را آغاز کرده اما به گفته وی هنوز کار‌های زیادی در این بخش باقی مانده‌است.

او در بخش دست آورد‌ها از پیشرفت زنان زنان و نقش آن‌ها در جامعه یاد کرده گفت، زنان و نسل جدید به آینده خوب افغانستان متعهد اند.

او افزود:

“بسیار کار‌های انجام شده که زنان را مژدۀ آیندۀ خوب می‌دهد، گام‌های برای متکی ساختن زنان برداشته شده‌است و نسل جوان افغانستان نسبت به آینده خوب تعهد کامل دارد.”

بانوی اول افغانستان همچنان می‌گوید، برنامه‌های توانمند سازی زنان و میثاق شهروندی قدم‌های است که از سوی دولت برای خود کفایی و پیشرفت زنان در کشور برداشته شده‌است.

آجندای روز اول نشست هیئت عالی رتبه یا “سام” بیشتر روی وضعیت زنان، پیشرفت‌های اقتصادی و سکتور خصوصی اختصاص یافته بود و قرار است در روز دوم این نشست اشتراک کننده‌گان در باره حکومت داری، نهاد‌های دولتی، اصلاحات، زیر بنا و مبارزه با فساد بحث کنند.

در نشست “سام” در کنار مقام‌های افغان، نماینده‌های حدود چهل کشور خارجی، نهاد‌های تمویل کننده بین المللی، برخی اعضای شورای ملی، جامعه مدنی زیر یک چتر جمع شده‌اند.

پاولا پمپلانی معاون اتحادیه اروپا برای آسیا و پاسیفی هر چند دست آورد‌های حکومت وحدت ملی را در بخش‌های مختلف قابل توجه می‌خواند اما می‌گوید، هنوز بسیاری کار‌ها باقی مانده‌است که باید انجام شود.

وی در صحبت در این نشست گفت، آنان برای تقویت زنان در کنار دولت افغانستان باقی خواهند ماند.

او افزود:

“ما به شمول حکومت افغانستان با بسیاری کشور‌ها از نزدیک کار می‌کنیم تا مشکلات موجود در برابر زنان برداشته شود و زنان خود را در آینیه جامعه ببینند.”

سومین باری است که نشست هیئت عالی رتبه یا “سام” در افغانستان برگزار می‌شود و در آن در باره تطبیق تعهدات دولت افغانستان صحبت می‌شود.

سخنگوی وزارت مالیه افغانستان به رادیو آزادی گفته‌است، حکومت افغانستان بخش از تعهدات داده شده به جامعه جهانی را عملی کرده و در نشست “سام” در باره آن به نماینده‌های کشور‌های اشتراک کننده، معلومات خواهد داد.

از کندهار به ارزش ٤،٥ ميليون دالر انگور به خارج صادر شده است
منبع : پژواک   تاریخ: 10/5/2017

کندهار –  مقامات اطاق تجارت کندهار می گویند که امسال از کندهار، به ارزش ٤،٥ میلیون دالر، بیش از بیست هزار تن انگور به خارج از کشور صادر شده است. انجنیر عبدالباقی بینا معاون اطاق تجارت این ولایت، طی مصاحبۀ مخصوص با آژانس خبری پژواک گفت که امسال سطح حاصلات انگور کندهار، بیشتر از ٥٠هزار تن می باشد که بیست هزار تن آن به خارج از کشور صادر شده است. وی ارزش مجموعی انگور صادر شده به خارج از کشور را حدود ٤،٥ميليون دالر ياد کرد.

موصوف افزود که از جمله ٣٠ هزار تن انگور دیگر، یک اندازۀ آن به ولایات داخلی کشور صادر و یک حصۀ آن نیز به کشمش تبدیل شده است. به گفتۀ وی، بخش عمدۀ این انگور به پاکستان صادر شده، اما یک اندازۀ آن به هند و امارات متحدۀ عربی نیز صادر گرديده است. وی افزود که پاکستان، مارکیت نزدیک و راحت  برای باغ داران و تاجران میوه های تازۀ کندهار می باشد.

وی گفت که سال گذشته، در زمان فصل صادرات انگور، راه سپین بولدک چند بار بسته شد که به سبب آن  باغ داران و تاجران هر دو متضرر شدند، اما امسال کدام مشکل پیش نیامد و تا کنون روند صادرات انگور به پاکستان به شکل عادی جریان دارد. موصوف افزود که از راه تورخم و سپین بولدک، به طور کلی روزانه بیش از دو هزار تن میوه های تازه و خشک به پاکستان صادر می شود.

وی گفت: “شرایط پاکستان در تناسب با دیگر کشورها راحت می باشد، کشورهای دیگر به معیارهای بسته بندی و پیکنگ ارزش بیشتر می دهند که بدبختانه پیکنگ میوه های ما هنوز معیاری نمی باشد و هم چنان سهولت های صادرشدن میوه ها از پاکستان به دیگر کشور ها نیز موجود است. برای همین، اکنون اتکا بر پاکستان در بخش صادرات میوه بیشتر می باشد.”

اما بینا، افتتاح دهلیز هوایی افغانستان – هند را یک پیشرفت دیگر در عرصۀ صادرات میوه یاد کرد که تا اکنون سه پرواز از کندهار صورت گرفته و در سه پرواز ١٢٠ تن میوۀ تازه و خشک به هند ارسال شده است. معاون اطاق تجارت گفت که در آغاز این روند، در میدان های هوایی افغانستان و هند مشکلات موجود بود، اما اکنون این مشکلات حل شده است.

به گفتۀ وی، در جریان پرواز اول از کندهار، میوۀ بارشده برای ١٥ روز به هدف تحویلی مالیه و دیگر امور مربوطه، در میدان هوایی هند متوقف شده بود، اما این بار میوه ها درعین رسیدن طیاره به میدان هوایی هند، به مارکیت ها انتقال داده شده بود. اما بینا گفت که در کندهار، اکنون نیز بعضی مشکلات موجود می باشد و برای نگهداری، چک و انتقال میوه، سهولت های بیشتر فراهم نمی باشد که بايد حل شود.

وی این سلسله را برای صادرات میوه های خشک و تازه، یک فرصت بزرگ دانسته گفت که انتقال میوه از راه زمینی، شش روز طول می کشد و بر هر کیلوگرام ٦٠سینت مصرف می آید، اما انتقال میوه از راه هوایی، طی چند ساعت انجام می شود و بر هر کیلوگرام، بیست سینت مصرف می آید. بینا نه تنها خواهان ادامۀ این روند می باشد، بلکه از رئیس جمهور خواست که با کشور های دیگر نیز چنین دهلیز ها را ایجاد نماید تا میوۀ افغانستان به مارکیت های جهان راه یابد.

این مقام اطاق تجارت کندهار، راجع به سفر اخیر خود به ایران نیز معلومات ارائه کرد و گفت که ایران باهیئت اعزام شده از کندهار تعهد کرد که به تاجران افغان، اجازه می دهد که از راه ایران به کشورهای عربی و حتی اروپا صادرات نمایند. وی گرچه این کار را بسیار مفید خواند، اما گفت که برای اطمينان و موفقیت بیشتر این پروسه، نیاز به تایید جهانی دارد که تاجران افغان مطمئن شوند که سرمایه گذاری شان محفوظ می باشد و یا در لیست سیاه شامل نمی شود، چرا که ایران در بعضی مسایل با جهان مشکلات دارد.

تاجران میوۀ تازۀ کندهار نیز می گویند که امسال در عرصۀ صادرات انگور و دیگر میوه ها مشکلات وجود نداشت و ایجاد سهولت برای انتقال میوه از طریق طیاره های کارگو به هندوستان نیز یک اقدام بهتر بود. سعدالدین سعید مسوول فابریکۀ (کیندافروت) پروسس و بسته بندی معیاری میوه ها در کندهار گفت که ده ها تن انگور و میوه های دیگر را، از طریق دهلیز هوایی افغانستان – هند به این کشور صادر کرده است. وی افزود که هم زمان با افتتاح این دهلیز، هم سطح صادرات میوه ها بالا رفته و هم مارکیت بهتر پیدا کرده است. وی گفت که امسال در بخش صادرات انگور، یک پیشترفت دیگر این بود که از راه زمینی در موتر های یخچالی انتقال داده می شد که به سبب آن، عمر میوه بیشتر می شود و با کیفیت اصلی خود تا مارکیت خارجی می رسد.

باغ داران کندهار نیز می گویند که انتقال میوه ها ار طریق هوایی آرزو های آنها را بیشتر کرده و این روند با کشور های دیگر نیز آغاز شود. محمد امان صاحب یک باغ انگور منطقۀ پاشمول ولسوالی “ژیړۍ” کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که این خواست بسیار دیرینۀ باغداران و تاجران بود که حکومت، سهولت انتقال میوه ها از راه هوایی را برای آنها آماده کند. وی افزود که به پاکستان، نزدیک به تمام صادرات میوه های تازه از طریق زمینی صورت می گیرد که سود بیشتر آن به تاجران پاکستانی می رسيد، چرا که آنها میوه های افغانستان را به نام خود شان به کشورهای دیگر صادر می نمایند. به گفتۀ وی، به سبب دهلیز هوایی افغانستان – هند، باغداران و تاجران افغان قادر شدند که میوه های خود را به هند و کشور های دیگر صادر و سود آن به خود شان برسد.

احمدالله فیضی مسوول میدان هوایی کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که هر نوع سهولت ها و پرسونل برای نگهداری، چک و انتقال میوه را در اختیار دارد و در٢٤ساعت در خدمت آنها می باشد. وی افزود، زمانیکه پیکنگ میوه ها به شکل معیاری نشده باشد، طبیعی است که چک کردن آن زمان می برد. اما وی گفت که در این مورد، با مسوولان اطاق تجارت و تاجران صحبت کرده که باید بسته بندی به شکل معیاری انجام شود تا چک کردن میوه ها و انتقال آن از طریق هوا به راحتی انجام شود.

قابل ذکر است که اکنون نیز روند صادرات انگور و میوه های دیگر، از کندهار جریان دارد و به پاکستان هر روز، تنها از راه سپین بولدک ٢٠٠ تن ميوه صادر مى شود.

مکین دافغانستان داستراتیژۍ په اړه نور معلومات وغوښتل
منبع : تاند   تاریخ: 10/5/2017

دامریکا دسنا جرګې دپوځي خدماتو کمېټې مشر جان مکین په /سې شنبه/ وویل، ترهغو به ددفاع وزارت لپاره دولسمشر ډانلډ ټرمپ کاندید ونه مني چې ډاډ یې نه وي ترلاسه کړی سپینه ماڼۍ دافغانستان او عراق دجګړو په اړه خپل پلانونه له دوی سره شریکوي.

مکین دا څرګندونې په هغه غونډه کې وکړې چې دامریکا دفاع وزیر جېمز متیس او لوی درستیز جوزیف ډنفورډ دکانګریس ددواړو جرګو دپوځي خدماتو کمېټو ته دافغانستان لپاره دامریکا دنوي ستراتیژۍ په اړه دتوضیحاتو په خاطر وربلل شوي ول. امریکايي رسنۍ وايي چې بحث ډېر تود و. وروسته مکین ملټري نیوز چاینل ته وویل، ددې لپاره چې حکومت له کانګریس سره په زغرده خبرې نه کوي، «موږ دپینتاګون له لوري ددفاع وزارت لپاره کاندیدانو ته درای ورکولو بهیر ځنډوو.»

پخوا په ځانګړي ډول جان مکین پرسپینې ماڼۍ او دټرمپ پرادارې پرله پسې نیوکې کولې چې دافغانستان لپاره څرګنده ستراتیژي نه لري خو اوس وايي چې باید داستراتیژۍ په اړه دکانګریس غړیو ته بشپړ معلومات ورکړل شي.

دفاع وزارت یا پینتاګون ومنله چې اوس په افغانستان کې ۱۱ زره پوځیان لري؛ حال دا چې پخوا په افغانستان کې دامریکايي پوځیانو شمېر ۸۴۰۰ تنو ته رسېده. همداراز ټاکل شوې ده چې ۳ زره نور پوځیان هم افغانستان ته واستول شي.

                 

دامریکا دفاع وزیر وايي، پاکستان ته یو بل چانس ورکوي
منبع : تاند   تاریخ: 10/5/2017

دامریکا دفاع وزیر جېمز متیس وايي، مخکې تردې چې واشنګټن دپاکستان خلاف په افغانستان کې دیاغیانو دملاتړ په خاطر نور اقدامات وکړي، دغه هیواد ته یو بل چانس ورکړي. متیس خبرداری ورکړ چې که په افغانستان کې له پاکستان سره دکار کولو په برخه کې دامریکا هڅې ناکامې شوې، ولسمشر ډانلډ ترمپ تیار دی چې دپاکستان خلاف هر هغه اقدام وکړي چې ورته ضرورت وي.

دا په تېرو ۱۶ کلونو کې پاکستان ته دیوه جګپوړي امریکايي چارواکي ترټولو سخت خبرداری دی چې دافغانستان دقضیې په تړاو یې ورکوي. تردې وړاندې داګست په وروستیو کې ولسمشر ټرمپ ویلي و چې پاکستان دامریکا دملیاردونو ډالرو مرستو له ترلاسه کولو سره سره طالبانو ته پناهځایونه ورکړي خو به امریکا دا پناهځایونه ونه زغمي.

متیس د سې شنبې په ورځ دامریکا دسنا جرګې دپوځي خدماتو کمېټې ته دوینا په مهال وویل، واشنګټن غواړي چې پاکستان ته یو بل چانس هم ورکړي. ده وویل: «موږ ته پکار ده چې ددې ستراتیژۍ دبري لپاره دوی ته یو بل چانس ورکړو، خو که زموږ هلوځلو نتیجه ورنه کړه، ولسمشر تیار دی چې هر هغه ګام واخلي چې ورته اړتیا ده. له کله چې ولسمشر ټرمپ دافغانستان او جنوبي آسیا لپاره نوې ستراتیژي اعلان کړې او پاکستان یې تروریستانو ته دپناه ورکولو په خاطر غندلی، ددواړو هیوادونو ترمنځ اړیکې ترینګلې شوي دي.

دامریکا لوی درستیز جنرال جوزیف ډنفورډ تایید کړه چې دپاکستان پوځي استخبارات یا آی ایس آی له تروریستي ډلو سره اړیکې لري. ده وویل: «دا ښکاره خبره ده چې آی ایس آی له تروریستي ډلو سره اړیکې لري.»

دفاع وزیر جېمز متیس هم آی ایس ای له تروریستي ډلو سره په اړیکو تورن کړ، ویې ویل، داسې ښکاري لکه چې آی ایس آی ځان ته بېله بهرنۍ پالیسي لري. افغان او امریکايي چارواکي وايي چې دافغانستان دجګړې ددوام علت دپاکستان په خاوره کې دتروریستانو پناهځایونه دي، په ځانګړي ډول دحقاني شبکه چې دپاکستان په مهمو ښارونو کې اوسي.

که څه هم پاکستان په ځلونو دا ډول تورونه رد کړي خو په ځینو مواردو کې یې منلې چې دجقاني شبکې په شمول دطالبانو مشران دپاکستان په خاوره کې اوسي. ویل کېږي چې دپاکستان دپوځ لوی درستیز جنرال قمر باجوه دکابل په وروستي سفر کې افغان چارواکو ته ژمنه ورکړې چې طالبان به یا خبرو ته حاضروي او یا به یې دفترونه او مرکزونه له منځه وړي.

                  

برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
په ننګرهار کې دهوايي بريدونوله امله دداعش دډلې ٣٣ تنو غړو وژل کيدل
منبع : باختر   تاریخ: 10/5/2017
په ننګرهار ولايت کې دهوايي بريدونو له امله دداعش دډلې ٣٣ تنه غړي ووژل شول.
په دغو ډارا چوونکو تيره شپه ترنن سهار پورې دننګرهار ولايت داچين، کوټ، دربابا او نازيانو دولسواليو په ځينو سيمو کې ټيک هغه وخت بريدونه وشول چې په ډاراچوونکو فعاليتونو بوخت وو.
دننګرهار دوالي وياند عطاالله خوږياڼي باختر آژانس ته وويل چې په دغو بريدونو کې ٣٣ تنه ډاراچوونکي وژ ل شوي دي.
فرصت ‌ها و چلنج های آیندۀ افغانستان، محور نشست سام در کابل
منبع : سلام وطندار   تاریخ: 10/5/2017

نشست هیأت عالیرتبه (سام) امروز در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد. دستاورد ها پس از نشست بروکسل، برنامه‌ های آینده حکومت و چگونه‌ گی کمک ‌های کشورهای حامی افغانستان محور گفت‌ و گوهای این نشست خوانده شده‌اند. نشست سام برای مدت دو روز (از ۱۲ تا ۱۳ میزان) برگزار شده است.

هوگو لارنس، سرپرست سفارت امریکا در کابل نیز روز گذشته برگزاری نشست سام را برای دولت افغانستان فرصتی مناسب خواند و گفت که انتساب افراد شایسته در پست‌های حساس دولتی و چگونگی مبارزه با فساداداری در دولت وحدت ملی افغانستان نیاز جدی این کشور است.

قرار است در روز اول در رابطه به توانمندسازی زنان، وضعیت اقتصادی افغانستان، تقویت سکتور خصوصی تطبیق اولویت ‌ها و مشکلات پیش‌ رو تا سال ۲۰۲۰ گفت‌وگو شود و حکومت ‌داری، اصلاحات در نهادهای دولتی و مبارزه با فساد، انکشاف زیربناها و دستاورد ها و اولویت‌ها تا ۲۰۲۰ موضوعات مورد بحث در روز دوم جلسه خوانده شده‌اند.

در این نشست محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، اکلیل حکیمی وزیر مالیه تداماچی یاماماتو نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان، نماینده‌گان بیش از ۴۰  کشور، نهادهای بین‌المللی، موسسات غیردولتی سازمان ملل متحد، اعضای کابینه، روسای نهادهای مستقل دولتی، اعضای شورای ملی، نماینده ‌گان جامعه مدنی و سکتور خصوصی حضور دارند.

د امریکا دفاع وزیر وايي، پاکستان ته یو بل چانس ورکوي
منبع : تاند   تاریخ: 10/5/2017

د امریکا دفاع وزیر جېمز متیس وايي، مخکې تر دې چې واشنګټن د پاکستان خلاف په افغانستان کې د یاغیانو د ملاتړ په خاطر نور اقدامات وکړي، دغه هیواد ته یو بل چانس ورکړي.

متیس خبرداری ورکړ چې که په افغانستان کې له پاکستان سره د کار کولو په برخه کې د امریکا هڅې ناکامې شوې، ولسمشر ډانلډ ترمپ تیار دی چې د پاکستان خلاف هر هغه اقدام وکړي چې ورته ضرورت وي.

دا په تېرو ۱۶ کلونو کې پاکستان ته د یوه جګپوړي امریکايي چارواکي تر ټولو سخت خبرداری دی چې د افغانستان د قضیې په تړاو یې ورکوي.

تر دې وړاندې د اګست په وروستیو کې ولسمشر ټرمپ ویلي و چې پاکستان د امریکا د ملیاردونو ډالرو مرستو له ترلاسه کولو سره سره طالبانو ته پناهځایونه ورکړي خو به امریکا دا پناهځایونه ونه زغمي.

متیس د سې شنبې په ورځ د امریکا د سنا جرګې د پوځي خدماتو کمېټې ته د وینا په مهال وویل، واشنګټن غواړي چې پاکستان ته یو بل چانس هم ورکړي.

ده وویل«موږ ته پکار ده چې د دې ستراتیژۍ د بري لپاره دوی ته یو بل چانس ورکړو، خو که زموږ هلوځلو نتیجه ورنه کړه، ولسمشر تیار دی چې هر هغه ګام واخلي چې ورته اړتیا ده.

له کله چې ولسمشر ټرمپ د افغانستان او جنوبي اسیا لپاره نوې ستراتیژي اعلان کړې او پاکستان یې تروریستانو ته د پناه ورکولو په خاطر غندلی، د دواړو هیوادونو ترمنځ اړیکې ترینګلې شوي دي.

د امریکا لوی درستیز جنرال جوزیف ډنفورډ تایید کړه چې د پاکستان پوځي استخبارات یا آی ایس آی له تروریستي ډلو سره اړیکې لري.

ده وویل«دا ښکاره خبره ده چې آی ایس آی له تروریستي ډلو سره اړیکې لري.»

دفاع وزیر جېمز متیس هم آی ایس ای له تروریستي ډلو سره په اړیکو تورن کړ، ویې ویل، داسې ښکاري لکه چې آی ایس آی ځان ته بېله بهرنۍ پالیسي لري.

افغان او امریکايي چارواکي وايي چې د افغانستان د جګړې د دوام علت د پاکستان په خاوره کې د تروریستانو پناهځایونه دي، په ځانګړي ډول د حقاني شبکه چې د پاکستان په مهمو ښارونو کې اوسي.

که څه هم پاکستان په ځلونو دا ډول تورونه رد کړي خو په ځینو مواردو کې یې منلې چې د جقاني شبکې په شمول د طالبانو مشران د پاکستان په خاوره کې اوسي.

ویل کېږي چې د پاکستان د پوځ لوی درستیز جنرال قمر باجوه د کابل په وروستي سفر کې افغان چارواکو ته ژمنه ورکړې چې طالبان به یا خبرو ته حاضروي او یا به یې دفترونه او مرکزونه له منځه وړي.

دفتر طالبان در قطر بیشتر از صلح به ‘گسترش فعالیت های هراس افگنی’ تمرکز کرده است
منبع : خبر گزاری آریانا نیوز   تاریخ: 10/5/2017

منابع موثق در حکومت می گویند، دفتر طالبان در قطر بیشتر در بخش گسترش فعالیت های هراس افگنی در افغانستان تلاش دارد.

این منبع به آریانانیوز گفته که “دفتر طالبان در قطر برای بستر گفتگو های صلح موثریت نداشته و نقش منفی آن بارز تر بوده و از همین رو بیشتر در بخش گسترش فعالیت های هراس افگنی تمرکز کرده است.”

پیش از این گزارش های به نشر رسید که رئیس جمهور امریکا در باره بستن دفتر طالبان در قطر با رئیس جمهور غنی گفتگو کرده است. در تازه ترین مورد وزیر دفاع امریکا گفته است که امریکا به زودی دراین باره تصمیم خواهد گرفت.

هیئت اداری ولسی جرگه می گوید: دفتر طالبان در قطر با مصلحت امریکا ایجاد شده و اگر این کشور بخواهد این دفتر را به زودی بسته کرده میتواند. عبدالقادر زازی، منشی مجلس ولسی جرگه در صحبت با آریانانیوز گفت: “دفتر قطر دفتر امریکا است و به مصلحت این کشور ایجاد شده و اگر امریکا بخواهد و استراتیژی این کشور تغییر کرده باشد این دفتر را بسته خواهند کرد و احتمال دارد که این دفتر به افغانستان انتقال داده شود.”

از سویی هم آگاهان بدین باور اند که اگر دفتر طالبان در قطر بسته شود، این گروه استقلالیت شان را از دست خواهند داد. جاوید کوهستانی، آگاه نظامی در مورد اظهار داشت: “بسته شدن دفتر قطر مجموع گفتگو ها را زیان میرساند و مشوق جنگ طالبان خواهد شد و استقلالیت شان از دست خواهند رفت و دوباره به دامن پاکستان خواهند افتاد.”

این در حالیست که به تازه گی یک مقام دولت شاهی قطر گفته است همانطوری که دفتر سیاسی طالبان در دوحه با موافقت حکومت های افغانستان و ایالات متحده امریکا گشوده شد، بر اساس تقاضای کابل و واشنگتن مسدود هم خواهد شد.

 

غني له پاکستان سره د چلند په اړه سلامشورې پیل کړي
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 10/5/2017

د افغانستان جمهوري ریاست وايي چې جمهور رئیس محمد اشرف غني له پخوانیو جهادي اود سیاسي ډلو له مشرانو سره د پاکستان د لوی درستیز د سفر په اړه د مشورتي ناستو لړۍ پیل کړې ده.

د ارګ څخه په یو خپره شوې اعلامیه کې ویل شوي چې جمهور رئیس محمد اشرف غني د سه شنبې د ورځې له غرمې مخکې کابل ته د پاکستان د لوی درستیز د سفر په اړه د پخوانیو جهادي او سیاسي ډلو له مشرانو د مشورتي ناستو لړۍ پیل کړه.

دغه مشورتي ناسته چې په ارګ کې ترسره شوه، په پیل کې جمهور رئیس غني کابل ته د پاکستان د لوی درستیز جنرال قمر جاوید باجوه د سفر د جزئیاتو په اړه معلومات ورکړل.

د افغانستان د جمهوري ریاست د ویاند مرستیال دواخان مینه پال امریکا غږ اشنا راډیو ته وویل چې جمهور رئیس غني د سویلي اسیا په اړه د امریکا متحدو ایالتونو د ستراتیژۍ له اعلان وروسته د سیمې بدلون او برابرو شویو فرصتونو ته په اشارې وویل، د سویلي اسیا او افغانستان په اړه د امریکا متحدو ایالتونو نوې ستراتیژي د سولې لپاره ګټوره ده.

دواخان مینه پال وویل جمهورئیس غني د دې ناستې برخه والو ته د پاکستان د پوځ د لوی درستیز جنرال قمر باجوه د تیرې اونۍ د سفر او هغه په مشرۍ د پاکستاني پلاوي سره د خپلو شویو خبرو په اړه معلومات ورکړل.

دا چې پاکستان پوځ مشر افغان لوري ته کوم وړاندیز سپارلی چې اوس جمهوررئیس غني یې په اړه سلامشوري کوي په دې هکله ښاغلي مینه پال له افغان حکومت سره د پاکستان د لوی درستیز د خبرو جزئیات په ډاګه نه کړل، خو دومره یې وویل چې”د افغانستان جمهوررئیس له پاکستان څخه وغوښتل چې خپلې اندیښنې او غوښتنې په لیکلي بڼه افغانستان ته وسپاري “.

جمهوري ریاست د ویاند مرستیال وویل چې د افغانستان غوښتنې څرګندې دي او هغه د تروریستي ډلو د پناه ځایونو بندول، هغه وسله والې ډلې چې په افغانستان چاودنې او ځانمرګي بریدونه کوي د هغوی مخه ونیول شي او د دغو ډلو مشران افغان حکومت سره خبرو ته کښېنوي او په څلور اړخیزو غونډو کې چې د دغو ډلو په اړه د اقداماتو ترسره کولو غوښتنې شوې وې پرې عمل وشي.

ښاغلي مینه پال وویل چې جمهوررئیس غني به د افغانستان پارلمان په ګډون د تولنې د قشرونو له نورو استازو سره هم په دې اړه سلامشورو ته دوام ورکړي.

د ارګ په اعلامیه کې ویل شوي چې د دې ناستې برخه والو کابل ته د پاکستان د لوی درستیز د سفر هرکلی کړی او له پاکستان سره د مذاکراتو پیل یې مهم بللی دی.

پخوانیو جهادي او د سیاسي ډلو مشرانو ویلي، له پاکستان سره دې مذاکرات په دقیق ډول ترسره شي، تر څو افغانستان ستراتیژیکو موخو ته چې تلپاتې سوله ده ورسېږي. هغوی وویل، له پاکستان سره د بحث او مذاکراتو په اړه ملي اجماع موجوده ده، خو د احساساتو پرځای دې په دقت او تدبیر ګامونه پورته شي.

دا اعلامیه وایي د دغې ناستې ګډونوالو د مذاکراتو د دوام ترڅنګ په دې ټینګار کړی چې په دې اړه ملي، سیمه ییزه او نړیواله اجماع باید نوره هم پیاوړې شي.

د ناستې ګډونوالو د افغانستان، سیمه ییزو او بین المللي مهمو مسایلو او سولې ترڅنګ د سویلي اسیا او افغانستان په اړه د امریکا متحدو ایالتونو د ستراتیژۍ له اعلان وروسته له رامنځته شویو فرصتونو څخه د ښې ګټه اخیستنې او راتلونکو ګامونو په اړه هم بحث او خبرې وکړې.

دغو مشرانو د خپلو مشورو او لیدلورو د شریکولو پرمهال له طالبانو وغوښتل چې د بین الافغاني مذاکراتو هرکلی وکړي او له دې لارې دې د هېواد په ابادۍ او پرمختګ کې ونډه واخلي.

متیس: امریکا قبل از سایر اقدامات، می‌کوشد بار دیگر با پاکستان کار کند
منبع : رادیو آزادی   تاریخ: 10/5/2017

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا می‌گوید، ایالات متحده پیش از آنکه سایر اقدامات را علیه پاکستان به‌خاطر ادعای حمایت از گروه‌های شورشی که در افغانستان فعالیت می‌کنند روی دست بگیرد، تلاش می‌کند که یک بار دیگر با پاکستان کار نماید.

متیس به روز سه شنبه در نشست استماعیه کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا گفت:

“ما نیاز داریم که تلاش کنیم تا بار دیگر در مورد این استراتژی با آن‌ها یعنی پاکستانی‌ها کار کنیم.”

هدف وی از این استراتژی، استراتژی جدید امریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا است که در ماه آگست اعلان شد.

جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا

به‌گفته متیس:

“اگر بهترین تلاش‌های ما ناکام شوند، رئیس جمهور دونالد ترمپ آماده‌است که هر گام ضروری را بردارد.”

وزیر دفاع امریکا همچنان گفت، به زودی به اسلام‌آباد سفر خواهد کرد، اما در این مورد جزئیات ارائه نکرد.

دونالد ترمپ در ماه آگست هنگام اعلان استراتژی جدید امریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا گفت، ایالات متحده بالای پاکستان فشار اضافی وارد خواهد کرد تا علیه پناهگاه‌های امن تندروان در مناطق سرحدی این‎کشور اقدام جدی کند.

اما وی مشخص نساخت که چه اقداماتی علیه پاکستان روی دست گرفته خواهند شد.

خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که کاهش جایگاه پاکستان به عنوان یک متحد غیر ناتو شامل این اقدامات خواهد شد.

  • از متیس در جریان این جلسه استماعیه سؤال شد که آیا این گزینه مورد بحث است؟

او در پاسخ گفت:

“متیقن است که خواهد بود.”

سفارت پاکستان در واشنگتن اواخر دیروز مختصراً گفت، اسلام‌آباد در عملیات علیه تروریزم در داخل پاکستان به موفقیت دست یافته است.

این سفارت در یک اعلامیه گفت، تا زمانی‌که موفقیت مشابه در افغانستان حاصل نشود، صلح پایدار در منطقه دور از دسترس خواهد بود.

ګوزڼ ځپلې پېغله غواړي دنړۍ په کچه سیاستواله شي
منبع : بی بی سی   تاریخ: 10/5/2017
صبري اندړ په عامه اړیکو کې ماسټري کړې.

دلوړو زدکړو وزارت حقوقي مشاوره او دځوانانو پارلمان غړې صبري اندړ چې پولیو یې غبرګې پښې معلولې کړي، اوس دډېرو پېغلو لپاره دمبارزې یوه بېلګه ده. ۲۵ کلنه صبري اندړ چې دافغانستان غزني ولایت اندړو ولسوالۍ ده په کابل کې زیږېدلې، خو دناامینو له امله یې کابل پرېښی او کلي ته کډه شوي زدکړې تریوه ځایه په اندړو ولسوالۍ کې کړي.

کابل کې له ښونځي فارغه شوه صبري اندړ د ښوونځي په اتم ټولګي کې وه چې ګوزڼ ترې د پښو توان واخیست، اوس د ویلچیر په مرسته ګرځي. اغلې اندړ وایي: “پښې مې لومړی جوړې وې په تدریجي ډول ګوزڼ ووهلم مور مې وایي هغه مهال نا امني وه نو ځکه راته واکسین سم نه دی شوی.” صبري اندړ په عامه اړیکو کې ماسټري کړې. وايي کورنۍ یې ورسره په دې لار کې ملتیا کړې:

دځوانانو دپارلمان غړیتوب

اغلې اندړ اوس دځوانانو پارلمان غړې هم ده.

“هغه مهال چې مې همزلو د کانکور تیاری نیولی و زه ډیره نا هیلې وم چې پوهنتون ته به بریالۍ نشم خو کور کې مې درسونه ویل د کابل پوهنتون حقوقو پوهنځي ته بریالۍ شوم کله چې فارغه شوم بیا مې قضا او څارنوالۍ کې یو کال نورې زدکړې هم وکړم او تر ماسټرۍ مې ورسولې.”

اغلې اندړ اوس د لوړو زدکړو وزارت حقوقي سلاکاره او دځوانانو پارلمان غړې ده. ددې ترڅنګ هغه دځینو هغو ټولنو مشري او غړیتوب لري چې معلولو کسانو ته کار کوي. صبري وایي سره له دې چې دټولنې یو شمیر خلکو دکمزورۍ احساس ورکړی خو معلولیت یې هیڅ وخت دپرمختګ مخه نه ده ډب کړې: “هغه احساس بد دی چې خلک راباندې مهرباني کوي او فکر کوي زه ډیره کمزورې یم دلته لاهم ډیر خلک نه پوهیږي چې معلولیت کمزوري نه ده زه هم لکه هغو نورو خلکو غوندې چې معلول نه دي کار کوم تر هغوې ډیر کار کوم په اکاډمیکو ځایونو کې راته خلک ډیره په درنه ګوري خو عام خلک ښه نظر نه لري.”

اغلې اندړ دهغه احساس کیسه راته وکړه چې دا دځوانانو پارلمان لنډ مهاله مشره وه: “هغه مهال چې زه د ځوانانو پارلمان لنډ مهاله مشره شوم او ولسمشر زما نوم واخیست ما د مالکیت احساس وکړ ما غوښتل خلکو ته وښیم ښځې په هر مقام کې کار کولی شي او همدارنګه معلول خلک.”

دښځو دپرمختګ پروړاندې ننګونې په افغان ټولنه کې نوې خبره نه ده، په تېره دهغو لپاره چې معلولې وي. خو هغوی چې غواړي کلتوري تړې ماتې کړي او مخ پروړاندې لاړې شي. لکه صبري ډېرو نورو هیلو ته چې غواړي د نړۍ ستره سیاستواله شي ورسیږي کلک هوډ او مبارز ګامونه باید واخلي.

صبري اندړ وايي، معلول کسان ترهېچا کم نه دي، او دهر کار وړتیا لري.

عملیات گُسترده در ولسوالی سیاه‌گرد؛ طالبان از این ولسوالی فرار کرد
منبع : طلوع نیوز   تاریخ: 10/5/2017
زمان مموزی، قومندان امنیهٔ پولیس ولایت پروان روز (چهارشنبه ۱۲ میزان) اعلام کرد که به دنبال حملات هوایی و زمینی نیروهای دولتی، طالبان از دره فندوقستان به طرف ولایت وردک فرار کرده‎ اند.
وی افزود که دوعراده موتر ومقدار ازتجهیزات وجنگ افزارهای طالبان نیز به دست نیروهای دولتی افتاده است.
وی می‌افزاید: “دو نیروی امنیتی درجریان این عملیات، زخم برداشته‌ اند. اکنون نیروهای امنیتی ادارۀ این دره را که ۵ روز پیش سقوط کرده بود، دوباره به دست گرفته‎اند.”
وی دربارۀ این عملیات جزئیات بیشتر ارائه نکرد.
مقام‌های امنیتی می‌گویند که عملیات نظامی هم اکنون نیز دراین دره، ادامه دارد.
 اما طالبان درخبرنامه‌یی این ادعاهای نیروهای امنیتی را رد می‌کند.
گفته می‎شود که حدود دوهزار خانواده از درۀ فندقستان درنتیجۀ درگیری‎های پنج روزه، بی‎جا شده‌اند.
مقام‎های محلى تأیید کردند بودند که دو دختر جوان در این درگیری‎ها جان باختند وهفت غیرنظامی دیگر، زخم برداشته‌‎اند.
طالبان مسلح، پنج روز پیش حملات شان را بر پوسته های  قوای دولتی در ولسوالى سياه گرد غوربند آغاز کردند وچندین قسمت در فندقستان این ولسوالی را نیز گرفتند.
لوی درستیز ارتش امریکا: پاکستان با گروه‌ های تروریستی ارتباط دارد
منبع : بی بی سی   تاریخ: 10/5/2017
جنرال دانفورد: برای من واضح است که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) با گروه‌های تروریستی رابطه دارد.
لوی درستیز ارتش امریکا سازمان اطلاعات ارتش پاکستان را به‌ صراحت به داشتن ارتباط با “گروه‌های تروریستی” متهم کرده است.
جنرال جوزف دانفورد که همراه جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا در کمیتهٔ نیروهای مسلح مجلس سنای این کشور حضور داشت تصریح کرد که این موضوع برای او مشخص شده است.
آقای دانفورد که تجربه قوماندهٔ نیروهای بین‌المللی در افغانستان را دارد، افزود: “برای من واضح است که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) با گروه‌ های تروریستی رابطه دارد. در چند سال گذشته ما دیدگاهی دووجهی نسبت به پاکستان داشتیم تا رفتار این کشور تغییر کند.”
این جنرال چهارستاره امریکایی گفت: “از نظر من، چیزهای زیادی باید در پاکستان تغییر کند. اگر ما همکاری کشورهای عضو ائتلاف و خارج از آن مانند چین و هند را جلب کنیم و دیدگاه چندجانبه‌ای در مورد پاکستان داشته باشیم، می‌توان انتظار داشت که این کشور بیشتر همکاری کند.”
آقای متیس هم گفت که اگرچه دولت پاکستان برضد تروریست‌ها عملیاتی می‌کند، اما ظاهراً آی‌اس‌آی سیاست خارجی خودش را دنبال می‌کند.
او افزود که پیش از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا تصمیم اش را در مورد اسلام‌آباد اعلام کند، “یک فرصت دیگر” به پاکستان داده می‌شود تا بتوان با این کشور در مورد افغانستان کار کرد.
آقای ترامپ در زمان اعلام استراتیژی جدید واشنگتن در قبال افغانستان و آسیای جنوبی، با اظهار نگرانی درباره در باره پناهگاه‌ های امن گروه‌ های شورشی در خاک پاکستان هشدار داد که باید سیاست پاکستان در این مورد تغییر کند.
آقایان متیس (چپ) و دانفورد دیروز در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای امریکا به صورت صریحی پاکستان را
به داشتن روابطی با گروههای شورشی متهم کردند
آقای متیس افزود که واشنگتن با متحدان خود درحال رایزنی است تا مشخص کند که چگونه می‌توانند بر پاکستان فشار بیاورند تا در مسئله افغانستان همکاری کنند. اما سفارت پاکستان با انتشار اعلامیه‌ای در واشنگتن گفته که پاکستان در خاک خود به موفقیت‌هایی در مبارزه با تروریسم دست یافته است.
اعلامیه افزوده تا زمانی که به همین میزان موفقیت در این زمینه در افغانستان به دست نیامده، تامین صلح در منطقه دور از دسترس خواهد بود. وزیر دفاع امریکا همچنین گفت که دولت این کشور به‌ زودی درباره سرنوشت دفتر گروه طالبان در قطر نیز تصمیم‌گیری خواهد شد. او اما افزود که پیش از تصمیم‌گیری در این مورد، اطلاعات کافی درباره این دفتر به دست آید.
پیش از این رسانه‌ها گزارش داده بودند که در جریان دیدار اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با آقای ترامپ در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، رئیس جمهوری امریکا خواستار مسدود شدن دفتر گروه طالبان شده بود. اما آقای غنی وقتی به کابل بازگشت، در کنفرانس مشترکی با آقای متیس و ینس استولتنبرگ، منشی عمومی ناتو، به خبرنگاران گفت که چنین چیزی در این دیدار مطرح نشد و آنچه که در رسانه‌ها در این مورد مطرح شده، “شایعه” است.
آگاهان معتقدند که اگر دولت امریکا سیاست خود را در قبال پاکستان و همچنین دفتر گروه طالبان در قطر تجدیدنظر کند، یا به نحوی فشارها را بر پاکستان و این گروه افزایش دهد، می‌تواند منبع تحولات جدیدی در مورد قضیه افغانستان شود.
امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک گروه ‘تروریستی’ در کابل خبرداد
منبع : بی بی سی   تاریخ: 10/5/2017
لطفاً بالای عکس کلیک کنید (ویدیو از امنیت ملی) صرف از طریق Firefox قابل مشاهده است
امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که یک گروه تروریستی مرکب از سه نفر را در شهر کابل، پایتخت افغانستان بازداشت کرده که قرار بوده حمله مسلحانه را در این شهر سازمان دهند.
در صفحه رسمی فیسبوک این ریاست آمده است که نیروهای امنیت ملی در یک عملیات خاص سه عضو این شبکه را در شهر کابل بازداشت کرده‌اند.
در ویدیو تصویری که امنیت ملی افغانستان نشر کرده هر سه نفر اعتراف می‌کنند که قصد انجام حمله مسلحانه در شهر کابل را داشته‌ اند. مشخص نیست که این اعتراف تحت چه شرایطی گرفته شده است.
بازداشت شدگان اعتراف کرده‌ اند که به دستور قاری قسیم، از قومندانان گروه طالبان برای ارزیابی و شناسایی اهداف تعین شده به کابل فرستاده شده بودند و قرار بود از اهداف مورد نظر عکس و فیلم بگیرند.
ریاست امنیت ملی قبلا نیز اعلام کرده بود که یک موتر مملو از مواد منفجره را در کابل کشف و راننده آن را بازداشت کرده‌است.
راننده این موتر از ولایت میدان وردک وارد کابل شده بود و “قصد داشت که حمله انتحاری را در مناطق مزدحم شهر کابل انجام دهد.”