اشندگان ولایت ننگرهار از قتل ‌های هدفمند به ستوه آمده اند

ب
منبع : دویچه ویلی   تاریخ: 9/30/2017

باشندگان ولایت ننگرهار در شرق افغانستان در این اواخر برعلاوه ترور و خشونت‌ شورشیان، از یک مشکل دیگر رنج می ‌برند، قتل‌های هدفمند. مقام ‌ها نتوانسته اند عاملین این قتل‌ ها را شناسایی و دستگیر کنند. یک دکاندار در شهر ننگرهار نگرانی خود از وضعیت جاری را چنین بیان می‌ کند: «در اینجا جا به جا قتل می ‌کنند. ما دچار مشکل هستیم. زندگی در ناامنی امکان ندارد. کس با اطمینان خاطر نمی ‌تواند به شهر برود. کسی نمی ‌تواند چیزی خرید و فروش کند.»اکثر باشندگان ولایت ننگرهار به خصوص کسانی که در بخش‌ های خدمات عامه کار می ‌کنند و یا سرشناس اند، از این نگرانی رنج می ‌برند. به گفته یک منبع حکومتی، تنها در ماه سنبله ۱۲ قتل هدفمند ثبت شده است. اهدف این قتل‌ ها مقام‌ های بلندپایه نیستند، بلکه افراد عادی مانند معلم، فعال اجتماعی، داکتر و کارمندان خدمات عامه اند.

به تاریخ سیزدهم ماه جاری در منطقه «آخوندزاده صاحب» که از مربوطات ولسوالی بهسود است، یک عالم دینی که در یک لیسه مصروف تدریس بود، کشته شد. یک روز بعدش، یک خانم در حالی که با دو طفل و شوهرش عازم شهر بود، در ناحیه دوم شهر جلال آباد هدف فیر افراد مسلح موتر سایکل سوار قرار گرفت و کشته شد.

چهار روز قبل نیز افراد مسلح ناشناس در منطقه دولت زی ولسوالی چپرهار یک قوماندان جهادی پیشین را به قتل رساندند. طبق معلومات دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار، قوماندان عوض خان در منطقه دولت زی یک دفتر رهنمای معاملات داشت که در مقابل دفترش به قتل رسانده شده است. آخرین حادثه شام سه شنبه این هفته در منطقه انگور باغ شهر جلال آباد به وقوع پیوست. در این حادثه دو نوجوان موترسایکل سوار با ضرب گلوله دو پولیس را به قتل رسانده و اسلحه آنها را با خود بردند.

یک باشنده دیگر شهر جلال آباد می گوید: «وضعیت جلال آباد بسیار خراب است. قتل صورت می‌گیرد. دزدی می ‌شود. حکومت هیچ اقدام نمی کند. در این چند روز چقدر آدم های موترسایکل سوار می آیند و مردم را می کشند. بعداً حکومت دنبال عاملانش می گردد. هیچ وقت حکومت اقدام قاطعی نکرده است که کسی را بازداشت کرده و به سزایش برساند.»

انور سلطانی آگاه امور امنیتی در ولایت ننگرهار می گوید که عامل اکثر این قتل‌ ها، زورمندان و مافیای محلی و منطقه یی است. علاوه بر آن، او می گوید که تقرر افراد غیرمسلکی در بخش ‌های نظامی و محدود بودن تشکیلات امنیتی بر این مشکل افزوده است. ارشاد رغاند، رئیس یک انجمن مدنی در ننگرهار مشکل را در حکومت می بیند، «مشکل در این است که اداره ننگرهار با ضعف شدید مواجه است. والی گاهی اینجاست و گاهی آنجا. قوماندان امنیه در تمام روز مامورین اش را یافته نمی تواند و نمی داند که کجا هستند و چه می کنند. همین طور در تمام دوایر دولتی چند خانواده که در سطح شورای ملی و ولایتی نفوذ دارند، افراد خود را تعیین کرده اند. قطع نظر از اینکه این اداره ها ملکی اند و یا نظامی.»

اما مقام های حکومت محلی در پاسخ به این ادعاها و نگرانی های مردم به دست آورد های خود در مبارزه با جرایم اشاره می کنند. قوماندان امنیه ننگرهار می گوید در دو هفته اخیر ۶۹ نفر به دلیل فعالیت‌های جنایی و ۲۲ فرد مسلح دیگر بازداشت شده اند. هم چنین لوی پاسوال عبدالرحمان رحیمی قوماندان امنیه این ولایت به مردم وعده می دهد که بهترین تلاش شان را برای تامین امنیت به خرج می دهند. رحیمی می گوید: «هر یک از منسوبین که در وظیفه اش غفلت نماید، هم به ارگان های عدلی و قضائی سپرده می شود و هم از وظیفه اش برکنار می گردد. علاوه بر این هرگاه از یک مسئول محل بی پروائی و کم کاری ببینیم، از سپردنش به چنگال قانون خودداری نمی کنیم. برای ما مهم نیست که وی کیست. مهم این است که ملت آرام زندگی کند.»

هم زمان با این، از دو روز به این سو در صفحات اجتماعی کمپاین (SaveNangarhar) یا “از ننگرهار حفاظت کنید” شروع شده است که در آن بیشتر شکایت از ادارات حکومت مرکزی و ولایتی، تقاضای تبدیلی مقامات ارشد ولایتی و انتقادات شدید از نمایندگان ننگرهار در ولسی جرگه و مشرانو جرگه انتشار می یابد.

                    

رئيس جمهور هند: افغانستان در قلب ما جا دارد
منبع : پژواک   تاریخ: 9/30/2017

کابل – رئيس جمهور و نخست وزير هند در ديدار با داکتر عبدالله عبدالله ضمن حمايت از نابودسازی پناه ‌گاه ‌های امن طالبان و شبکه حقانی در پاکستان و تاکيد بر همکارى با افغانستان گفته اند که افغانستان نه تنها شریک استراتیژیک هند اس، بلکه در قلب شان جا دارد. رئیس اجرائیه دولت افغانستان که برای سفر دو روزه به هند سفر کرده است، (پنجشنبه، ۶ میزان) با رام نات کوویند رئیس جمهور هند و نراندرا مودی، نخست وزیر هند بطور جداگانه دیدار کرد.

رئیس جمهور هند تشریف آوری رئیس اجراییه افغانستان و هیئت همراه ایشان را به هند خیرمقدم گفته افزود: «افغانستان نه تنها شریک استراتیژیک هند است، بلکه در قلب ما جا دارد و تصوف و عرفان با مشترکات تاریخی – فرهنگی دو کشور را باهم پیوند می ‌زند.»

رئیس جمهور هند هم چنان علاوه نمود که کشورش به رابطه و همکاری خود با افغانستان، به خصوص در بخش تجارت و توسعه اهمیت فراوان قائل است و نشست تجارتی اخیر در دهلی را گامی در این راستا تلقی می‌کند. رئیس جمهور هند هم چنان در صحبت‌ های خویش تاکید نمود که کشورش با تمام قوت خواهان استقرار صلح و امنیت در افغانستان است.

عبدالله عبدالله در این دیدار استراتيژی جدید امريکا درباره افغانستان را “فرصت جدیدی” برای تأمین امنیت در منطقه و مبارزه با تروریست‌ ها خواند و تاکید کرد که باید به منظور نابودسازی پناه‌ گاه‌ های امن طالبان و شبکه حقانی در پاکستان به این کشور فشار لازم وارد شود. هم چنان رئیس اجرائیه در دیدار نخست وزيرهند، با تشکر از میزبانی نشست و نمایشگاه تجارت و سرمایه ‌گذاری میان هند و افغانستان تحت عنوان گذار به سوی رفاه، از وى خواست تا سهولت ‌های بیشتری را برای تاجران افغانستان با لغو مالیات، ایجاد مارکیت ‌های آزاد و فراهم سازی مشوق‌ های لازم در بخش صادرات تولیدات داخلی افغانستان فراهم نماید.

اين مقام بلندپايه حکومت افغانستان هم چنان از نخست وزیر هند خواست تا زمینه سرمایه‌ گذاری شرکت ‌های هندی را در برنامه ‌ها و طرح‌ های زیربنایی در افغانستان فراهم نماید و در زمینه تداوی مجروحین منسوبین قوای مسلح افغانستان این کشور را یاری نماید و امکانات تداوی تعداد بیشتری از مجروحین قوای مسلح را به هند مساعد سازند.

رئیس اجراییه افغانستان با یاد‌آوری برنامه‌ های عمرانی و بزرگ هند در افغانستان مانند اعمار بند سلما و تعمیر پارلمان افغانستان، به ادامه همکاری ‌ها میان دو کشور تاکید نمود و نشست اخیر گذار به سوی رفاه در دهلی را گامی در راستای توانمندسازی بخش خصوصی برای تجارت و سرمایه ‌گذاری خواند. اين مقام ارشد هندوستان از استراتیژی آمریکا و “صراحت لهجه و قاطعیت” این دولت در مبارزه با تروریسم و پایان بخشیدن به پناهگاه‌ های “تروریست‌ها” در پاکستان حمایت کرد و ابراز امیدواری نمود که طرح جدید با خنثی سازی برنامه ‌های تروریست‌ ها و حامیان آنان،‌ زمینه استقرار صلح و ثبات را در افغانستان فراهم نماید.

موصوف از ادامه همکاری ‌های کشورش به افغانستان در عرصه‌ های مختلف اطمئنان داد و تاکید نمود که هند افغانستان را در امر توسعه،‌ نهادسازی، تجارت و سرمایه ‌گذاری کمک می‌ نماید. مودی هم چنان علاوه نمود که کشورش به رابطه و همکاری خود با افغانستان، به خصوص در بخش تجارت و توسعه اهمیت فراوان قائل است و نشست تجارتی اخیر در دهلی را گامی در این راستا تلقی می‌کند. نخست وزیر هند با تاکید برحمایت از تاجران افغانستان وعده سپرد که حکومت‌اش به خواست ‌های تاجران رسیدگی نماید و ابراز امیدواری نمود که افتتاع عنقریب بندر چابهار بتواند به اکثر مشکلات تاجران افغانستان و صادرات و واردات میان دو کشور خاتمه دهد.

افزون برآن مودی هم چنان از طرح تربیت و آموزش پولیس ملی افغانستان در هند استقبال نمود و آن را زمینه‌ای برای آموزش نیروهای پولیس این کشور از تجربه پولیس افغانستان دانست. مودی با پذیرفتن درخواست رئیس اجرائیه مبنی بر تداوی تعداد بیشتر منسوبین قوای مسلح افغانستان در هند،‌ هدایت داد تا حکومت هند طرح افغانستان را ارزیابی و زمینه تداوی تعداد بیشتری از زخمی ‌های نیروهای مسلح کشور را فراهم سازد.

موصوف از رئیس اجراییه کشور خواست تا هیئتی را از افغانستان در دو برنامه بزرگی که در ماه‌ های آینده در هند در بخش تولید برق خورشیدی و بادی و استفاده بهینه از موادغذایی به اشتراک شرکت ‌های بین‌المللی برگزار می ‌گردد اعزام نماید تا زمینه سرمایه ‌گذاری در این دو عرصه در افغانستان فراهم گردد. در پایان این نشست تفاهم ‌نامه همکاری میان هند و افغانستان برای آموزش نیروهای پولیس ملی تبادله گردید و هند تعهد نمود تا نیروهای پولیس ملی را تربیت و آموزش دهد.

                    

کابل او ډهلي دافغان پولیسو دروزلو تړون لاسلیک کړ
منبع : خبریال ډاټ کام   تاریخ: 9/30/2017
هند ته دافغانستان داجراییه رئیس عبدالله عبدالله دسفر پرمهال دغه تړون لاسلیک شوی دی. عبدالله عبدالله او نږدي دوه سوه نور افغان سوداګر، مدني فعالان، خبریالان او حکومتي چارواکي دوه ورځي دمخه دهلي ته تللي ترڅو هغلته له هندي پانګوالو، سیاست والو او حکومتي چارواکو سره وګوري.

دهندي باوري رسنیو په نکل، دهند او کابل ترمنځ دافغان پولیس ځواک دروزلو تړون دعبدالله او لومړي وزیر نرندا مودي تر لیدني وروسته لاسلیک شوی دی. هند داونۍ په سر کې دامریکې هغې غوښتني ته چې ګواکي افغانستان ته دي سرتیري ولیږي دنه ځواب ورکړی وو خو دافغان روزونکي ماموریت لپاره یي دهرراز مرستو ټټر ډبولی وو.

دهند دلومړي وزیر له دفتره یوه بیان کې لیکل شوي چې افغان اجراییه رئیس له عبدالله عبدالله سره دکتلو پرمهال ژمنه وکړه چې هند به دیوه سوکاله، هر اړخیزه او باامنه افغانستان لپاره دافغان دولت ترڅنګ په قاطع توګه ولاړ وي. په بیان کې راغلي چې دکابل او ډهلي ترمنځ دافغان پولیسو دتخنیکي او انکشافي روزني په برخه کې دهمکاریو سند هم لاسلیک شوی دی.

هند درواني میاشتي په سر کې دافغانستان په ۳۱ ولایتونو کې د۱۱۶ ټول ګټو مهمو پروژو دپیلولو ژمنه کړي ده. له افغان پولیسو سره دهند دتخنیکي مرستو په اړه په داسي حال کې کابل دهغه هیواد دژمني سند ترلاسه کوي چې په کور دننه دافغان پولیس ځواک په اړه شکایتونه اوج ته رسیدلي دي.

تیره میاشت حتی افغان ولسمشر اشرف غني هم وویل چې افغان پولیس دفساد کور دی او دغلته فساد چیغي وهي. غني ویلي چې دکورنیو چارو په دننه کې به دفساد دله مینځه وړلو لپاره له ټولو ابزارو کار واخلي.

             

عراقي کردانو ته دریفرنډم په خاطر دترکیې او عراق خبرداری
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 9/30/2017
ترکیې دعراق کردانو ته چې دبغدار نه په ریفرنډم کې ېې دخپلواکۍ په ملاتړ په مطلق اکثریت د”هو” رایه ورکړې خبرداری ورکړ چې دهغوي سره به د تیلو په تجارت سخت بندیزونه ولگوي. ترکیه ځکه دا کار کوي چې په خپل ملک کې ېې هم دکردانو اقلیت اوسیږی اوهغوی هم دآزادۍ لپاره دحکومت په خلاف وسله واله مبارزه کوي. عراقي کردانو ددوشنبې په ورځ په ریفرنډم کې په لسو کې ٩ کسانو، دخپلواکۍ په طرفدارۍ رایې ورکړي او ددې ملاتړی ول چې دعراق نه جلا شي. دکردانو دغه ریفرنډم ترکان، دبغداد مرکزي حکومت، سیمه ایز او نړیوال قدرتونه هم په غصه کړي. هغوي دا ویره لري چې دا به په سیمه کې نوي شخړې پیدا کړي.

دعراق دصدراعظم حیدرالعبادي دفتر ویلې چې دترکیې صدراعظم بن علي یلدرم سره په ټیلې فون کې ویلي چې ترکیه به یوازې دعراق دمرکزي حکومت سره دتیلو تجارت کوي.‌ دعراق زیاتره تیل دکردي زیرمو څخه دپایپ لاینونو دلارې ترکېې ته انتقال کیږي او که دتیلو دغه صادرات بند شي نو دا به دکردانو سیمه ایز حکومت ته سخت اقتصادي تاوانونه ورورسوي. دکرستان سیمه ایزه حکومت تقریباً ټولې نغدې پیسې دتیلو دتجارت دلارې ترلاسه کوي. که څه هم ترکېې گواښونه کړی چې په عراق کې دکردانو په نیمه خودمختیاره سیمې اقتصادی بندیزونه به ولگوي خو تراوسه پوری ورته دتیلو انتقال په عادي ډول جریان لری، خو سره ددی هم دترکیی چارواکو دچهارشنبې راهیسی په کردانو فشار ډیر کړی دی.

دترکیې صدراعظم بینالې یلدرم دا هم وویل، دریفرنډم ورسته که دترکیی په سرحدی سیمو کې که کوم امنیتې گواښ پیښ شو نو په ډیر سختې په ځواب ورکړی. بلې خوا عراق غواړي چې کردستان ته دخپلواکۍ لپاره دریفرنډم یا ټول پوښتنې د کولو لپاره سزا ور کړي. دعراق مرکزي حکومت ویلي دي چې دکردستان هوایي فضا تړي او دترکیې سره په ګډو نظامي تمریناتو کې هم برخه اخلي. که له یوې خوا کردان دخپلواکۍ لپاره دریفرنډم یا ټول پوښتنې بریا لمانځي، بل پلو دعراق پارلمان دصدراعظم حیدرالعبادي نه غوښتي دي چې دکرکوک ولایت دې ته عسکر ولیږي. دغه ولایت دتیلو پریمانه زخیرې لري چې په ٢٠١۴ کال کې کردي ملیشو داسلامي دولت یا داعش دډلې نه ونیوه او تراوسه یې واک دهغوي سره دی.

دعراق صدراعظم وویل: “مونږ به داساسي او دهیواد دنورو قوانینو پرمټ دکردي سیمو په ګډون په ټول عراق کې دمرکزي حکومت واک او اختیار حاکم کړو. مونږ دنورو په شان ګواښ نکوو ځکه ځینو خلکو دا کار پخوا کړی و او په جنجالي سیمو کې یې دزور دلارې خپل واک حام کړی و. مونږ به داسې څه وکړو چې هغوي به حیران شي. مونږ خبرې کمې کوو خو عمل مو زیات دی.”

دعراقي کردانو مشر معسود برزاني دعراق، ایران، ترکیې، متحده ایالاتو او نورو هیوادونو دسخت مخالفت سره سره ددوشنبې په ورځ دخپلواکۍ یا عراق سره دپاتې کیدو لپاره ریفرنډم وکړ. کردي مطبوعاتو ویلي چې پدې انتخاباتو کې ۹۰ په سلو کې خلکو دخپلواکۍ غوښتنه کړې. ښاغلي برزاني دعراق دحکومت نه غوښتي چې دګواښونو پر ځای دې ورسره جدي خبرې وکړي.

                    

عبدالله: افغانستان هیچگاه فرقی میان تروریست خوب و بد قایل نشده است
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 9/30/2017

رئیس اجراییۀ افغانستان می گوید که کشورش هیچگاه میان “دهشت افگن خوب و بد” تفکیک قایل نشده و در آینده نیز هم چو کاری نخواهد کرد.

عبدالله عبدالله که مصروف دیدار رسمی از هند است، روز جمعه تاکید کرد که امنیت افغانستان با تهدید گروه های مسلح مستقر در پاکستان مواجه است. آقای عبدالله با اشاره به پاکستان گفت که افغانستان هیچگاهی “تهدیدی به همسایه اش نبوده و در آینده نیز نخواهد بود.”

آقای عبدالله گفت: “ما فرقی میان گروه های دهشت افگن قایل نشده ایم – و در آینده نیز نخواهیم کرد. برای ما دهشت افگن خوب و بد ندارد. دهشت افگن، دهشت افگن است. دوم اینکه افغانستان هیچگاهی همسایه هایش را تهدید نکرده و تهدیدی به آنان نبوده است و در آینده نیز نخواهد بود.”

آگاهان می گویند که پاکستان همواره طالبان افغان را به عنوان یک حصار علیه نفوذ هند، رقیب سرسخت اسلام آباد استفاده کرده است. بسیاری به این باور اند که پاکستان پالیسی “دهشت افگن خوب و بد” را اختیار کرده است. دهشت افگنان بد، به باور مقامات پاکستانی به آنانی اطلاق می گردد که اردو، پولیس و غیرنظامیان پاکستانی را هدف قرار می دهند، در حالیکه به باور این تحلیلگران “دهشت افگنان خوب به آنانی اطلاق می گردد که علیه هند و یا دشمنان پاکستان فعالیت می کنند.”

پاکستان این همه ادعا ها را رد می کند و تاکید می ورزد که خود آن کشور قربانی دهشتت افگنی بوده و جنگجویان تحریک طالبان که بیشترین حملات را در داخل خاک پاکستان انجام می دهند، از خاک افغانستان علیه پاکستان فعالیت می کند. آقای عبدالله گفت که کشورش با تهدید گروه های مواجه است که به گونۀ متداوم از حمایت پاکستان برخوردار اند. رئیس اجرائیه حکومت افغانستان افزود: “در روابط ما با پاکستان، با آزمون های جدی مواجه هستیم. گروه های در آن کشور مستقر اند که امنیت ما را تهدید می کنند و همان جا به حضور خود ادامه داده و مورد حمایت قرار می گیرند.”

آقای عبدالله در حاشیۀ نشست تجارتی گذار به سوی رفاه در دهلی جدید صحبت می کرد، خواهان مذاکراتی شد تا صلح و ثبات در افغانستان یقینی گردد. وی گفت: “حق قانونی ماست تا از کشور و مردم ما دفاع کنیم. برای مذاکرات و گفتگو ها آماده بوده و هیچگاهی درب گفتگو ها و مذاکرات را بسته نکرده ایم.”

آقای عبدالله در کنفرانس “شورای روابط جهانی هند” در دهلی جدید گفت که دهشت افگنان نمی‌ توانند روند تغییر و توسعه افغانستان را متوقف کنند. در صفحۀ رسمی فیسبوک ریاست اجراییۀ افغانستان نگاشته شده است که آقای عبدالله در آن کنفرانس که با اشتراک شمار زیادی از دیپلومات‌ ها، محققان، روزنامه ‌گاران و شخصیت‌ های هندی برگزار شده بود، تاکید ورزید که افغانستان “به گذشتۀ تاریک برنخواهد گشت.”

آقای عبدالله آن شایعه ‌سازی ها را رد کرد که گویا گروه داعش در شمال افغانستان از جانب ناتو و دولت افغانستان حمایت می شود؛ در آن کنفرانس رئیس اجراییۀ افغانستان درباره گسترش مناسبات تجاری با هند نیز صحبت کرد و گفت که ” نباید منتظر باشیم که اوضاع تغییر کند و سرمایه‌ گذاری کنیم.”

               

تشدید حملات طالبان بر قرار گاه های امنیتی در ولایت فراه
منبع : خبر گزاری آریانا نیوز   تاریخ: 9/30/2017

حملات طالبان مسلح در هفتهٔ اخیر بالای قرار گاه های نیرو های امنیتی در ولایت فراه به گونه بی سابقه افزایش یافته است.

اعضای شورای ولایتی فراه می گویند دو قرارگاه نیروهای امنیتی شب گذشته و صبح امروز به دست مخالفان مسلح دولت سقوط کرده است.

دادالله قانع، منشی شورای ولایتی فراه می گوید: طالبان پنجشنبه شب در یک حمله تهاجمی یک قرارگاه پولیس را در منطقه کنسک ولسوالی بالابلوک سقوط دادند که در این حمله 7 پولیس جان باخته و 4 تن دیگر را طالبان در حالت زخمی با خود برده اند.

آقای قانع به آریانانیوز گفت: “دشمن هر شب پوسته های امنیتی ما را مورد هدف قرار میدهد. یک پوسته 12 نفر پولیس ملی در کنسک سقوط کرد که در آن 7 نفر شهید شدند.”

از سوی هم یک پوسته دیگر صبح روز جمعه در ولسوالی پشت رود به دست طالبان افتاده است اما نیرو های مستقر در این قرارگاه موفق به فرار شده اند.

خیر محمد نورزایی، معاون شورای ولایتی فراه در مورد گفت: “آنان هشت ساعت جنگ کرده اند اما کسی به کمک شان نرسیده است.”

با این حال اقبال باهر، سخنگوی پولیس فراه از آغاز عملیات در ولسوالی بالابلوک خبر داده می افزاید که در نتیجه عملیات هوایی و زمینی نیروهای ارتش  چاشت روز جمعه در این ولسوالی تلفات سنگین به طالبان وارد شده است.

آقای باهر در تماس با آریانانیوز اظهار داشت: “طالبان با وسایط مختلف النوع شان تجمع داشتند که در نتیجه حملات هوایی ارتش بالای وسایط شان مقدار زیادی جنگ افزار و مهمات شان از بین برده شده است و احتمالاً تلفات دشمن بیشتر از 30 نفر است.”

به اساس گزارش ها در یک هفته اخیر 6 قرار گاه نظامیان افغان به دست طالبان افتاده است که در آن شماری از نیرو های امنیتی نیز جان باخته اند.

نظامیان امریکایی: استراتیژی امریکا در افغانستان موثر واقع شده است
منبع : صدای امریکا   تاریخ: 9/30/2017
قوماندان ماموریت قاطع در افغانستان، ادعا می کند که استراتیژی جدید دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، برای جنوب آسیا که ماه گذشته اعلام شد، نتایجی را در پی داشته است.

جنرال جان نیکلسن که هفتۀ گذشته با جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، در کابل ملاقات کرد، به خبرنگاران گفته است که استراتژی جدید امریکا برای جنوب آسیا که بر اساس وضیعت، انعطاف پذیری دارد، روحیۀ قوای امریکایی را تقویت کرده و در برابر شورشیان مثل طالبان پیشرفت های صورت گرفته است. آقای نیکلسن در مورد گفته است که “ما تاثیر {استراتیژی} را در سطح رهبری طالبان مشاهده می کنیم. آنان سال ها فکر می کردند که ما [افغانستان] را ترک خواهیم کرد. حال ما در ناتو تجدید تعهد کردیم و با پالیسی جدید ایالات متحده، آنان حال درک کرده اند که ما [افغانستان] را ترک نمی کنیم. بنا بر این، این وضیعت آنان را گیچ کرده است.”

اظهارات نیکلسن در حالی بیان شده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، هفتۀ گذشته در حاشیۀ اجلاس عمومی ملل متحد گفت که رهبران گروه طالبان از طریق استخدام جوانان و اعزام آنان به میدان جنگ، مرتکب جرایم جنایی می شوند و ادعا کرد که خشونت گروه طالبان برای آنان نیز هزینۀ هنگفت جانی را در قبال داشته است. رئیس جمهور افغانستان گفت “در یک ماه گذشته، آنان[طالبان] بیش از ۱۳۰۰ نفر کشته دادند و این خونریزی غیر ضروری است.”

پس از اعلام استراتیژی جدید ایالات متحده برای جنوب آسیا، قوای امریکایی تنها در ماه آگست ۵۵۵ بم را بر مواضع گروه طالبان و تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان پرتاب کرده اند. به گفتۀ مقامات نظامی امریکا، از سال ۲۰۱۲ به این سو، این بیشترین بمباران است که بر ضد گروه طالبان و تندروان داعش در یک ماه صورت گرفته است. بیل سلفن، یک سخنگوی ماموریت حمايت قاطع در افغانستان، می گوید که از آغاز ۲۰۱۷، قوای هوایی ایالات متحده، مجموعاً ۲۴۰۰ بم را بر مواضع گروه طالبان و داعش در افغانستان پرتاب کرده است.

به گفتۀ آقای سلفن، ۱۷۰۰ بم پرتاب شده، “تاثیرات استراتیژیک” داشته است، زیرا این بم ها در میدان جنگ موثر واقع شده است. او همچنین می گوید که پرتاب این بم ها، موجب شده است تا قوای افغانستان قلمرو بیشتر را از کنترول گروه طالبان و تندروان داعش بیرون کنند. بر اساس استراتیژی جدید ایالات متحده برای کشور های جنوب آسیا، ادارۀ رئیس جمهور ترمپ ۳۰۰۰ نیروی اضافی به افغانستان اعزام می کند و به این ترتیب، شماری قوای امریکایی در افغانستان به ۱۴۰۰۰ نفر خواهد رسید.

در این ستراتیژی، بر پاکستان فشار آورده خواهد شد تا حمایت اش را از گروه های تندرو مستقر در آن کشور خاتمه بخشد، ادعای که از سوی مقامات پاکستان رد شده و ادعا می کنند که آن کشور خود قربانی اعمال تندروان و گروه های دهشت افگن است، نه حامی آنان. در عین حال، از هند خواسته شده است تا نقش بزرگتری را در قسمت ثبات أفغانستان بر عهده گیرد.

                   

جیمز ماتیس در هند: امریکا و هند مشترکاً پناه‌گاه‌های تروریستان را نابود می‌کنند
منبع : ۸ صبح   تاریخ: 9/30/2017
 کابل: جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا، به دنبال اعلام استراتژی جدید آن کشور در قبال افغانستان و آسیای جنوبی، به هندوستان سفر کرد و دیروز سه‌شنبه با نیرمالا سیتهارام هم‌تای هندی‌اش دیدار و گفت‌وگو کرد.
وزیر دفاع امریکا در دیدار با وزیر دفاع هند گفت که در برابر پناه‌گاه‌های امن تروریستان تحملی ندارد.
جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا که نخستین عضو سفر کرده‌ی کابینه رییس‌جمهور ترمپ به هند است، در دیروز روز سه‌شنبه با رهبران هند قول داد که مشترکاً پناه‌گاه‌های شورشیان را نابود می‌کنند. آقای ماتیس نیز خواستار نقش بزرگ‌تر هند در کمک به باثبات‌سازی افغانستان شد.با آن که پس از اعلام استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی و نقش‌دادن بیشتر به هندوستان در آن راه‌برد، گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت که آن کشور نیز به افغانستان سرباز بفرستد، اما نیرمالا سیتهارام، وزیر دفاع هند بعد از دیدار با هم‌تای امریکایی‌اش جیمز ماتیس گفت که سربازان هندی به افغانستان فرستاده نمی‌شوند.
او افزود که کشورش از مدت طولانی به این‌سو به افغانستان کمک کرده است و این کمک‌ها در عرصه‌های مربوط به توسعه، صحت و زیرساخت‌ها ادامه می‌یابد.
ماتیس گفت که دو کشور به مبارزه علیه تروریسم متعهد اند: «هند و ایالات متحده به عنوان رهبران جهانی مصمم‌اند که برای از بین بردن این بلا با هم کار کنند.»
وزیر دفاع ایالات متحده بدون این که از پاکستان نام ببرد، گفت: «تحملی در برابر مخفی‌گاه‌های امن تروریست‌ها نمی‌تواند وجود داشته باشد.»
در همین حال، وزیر دفاع هند از هم‌تای امریکایی‌اش خواست که هنگام دیدار از پاکستان، این موضوع را مطرح کند: «همان نیرویی که در پاکستان مخفی‌گاه می‌یابد، همانی است که در نیویارک و ممبیی دست به حمله زدند.»
ماتیس گفت که واشنگتن از تلاش‌های هند برای تقویت ثبات در افغانستان استقبال می‌کند.
قرار است امروز جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده با یک مقام بلندپایه‌ی ناتو به کابل بیاید و ضمن دیدار با مقام‌های بلندپایه‌ی کشور، در یک کنفرانس خبری نیز شرکت کند.
افغانستان کې د بې پیلوټه الوتکو عملیاتو مرکزونه پنځه ولایتونو ته پراخه کیږي
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 9/30/2017
د افغانستان د دفاع وزارت وایي اوسمهال د بې پیلوټه الوتکو د عملیاتو مرکزونه په دوو ولایتونو کې فعال دي

د افغانستان د دفاع وزارت وايي، چې په دغه هیواد کې د بې پیلوټه الوتکو د عملیاتو مرکزونه له دوو ولایتونو څخه پنځه ولایتونو ته غځول کیږي.

افغان حکومت وايي چې د افغان پوځ او په ځانګړي ډول د هوايي ځواک پیاوړتیا د افغانستان د څلورکلن امنیتي پلان یوه برخه ده چې تر ډیره به د امریکا متحده ایالاتو په مالي مرسته پراختیا ومومي.

د افغانستان د دفاع وزارت ویاند جنرال دولت وزیري وايي چې اوسمهال د بې پیلوټه الوتکو د عملیاتي چارو کمپلکسونه په هلمند او بلخ ولایتونو کې فعال شوي دي او ټاکل شوې چې په کندهار، هرات او د ننګرهار په ولایت کې هم فعال شي.

د افغانستان د دفاع وزارت ویاند وویل چې اوسمهال د د غو کمپلکسونو د فعالولو لپاره په دغو ولایتونو کې د بې پیلوټه الوتکو د کارونې لپاره د پرسونل د روزنې چارې روانې دي.

د افغانستان د دفاع وزارت ویاند د دغو الوتکو شمیر ونه ښود، خو ویې ویل چې اوسمهال له دغو الوتکو یوازې د کشفي چارو لپاره کار اخیستل کیږي.

د افغانستان حکومت وايي چې د امریکا متحده ایالاتو ورسره د افغان هوايي ځواک د پیاوړتیا لپاره نږدې اته سوو میلیونو ډالرو د مرستې ژمنه کړې چې له مخې به یې په راروانو څلورکلونو کې افغان هوايي ځواک د امریکایي بلک هاک هلیکوپټرو ترلاسه کولو ترڅنګ ډول ډول پوخي الوتکې او هیلکوپټرې هم ترلاسه کړي.

تیره اونۍ افغان پوځ د بلک هاک هلیکوپټرو لومړۍ جوپه ترلاسه کړه.

د افغانستان د چارو یو شمیر کارپوهان د کندز او هلمند په ولایتونو کې د افغان حکومت وسله والو مخالفانو پر وړاندې د افغان امنیتي ځواکونو په روانو عملیاتو کې د پرمختګ د نورو عواملو ترڅنګ یو علت په دغو دوو ولایتونو کې د بې پیلوټه الوتکو څخه کار اخیستل ګڼي.

دا کارپوهان وايي چې که له دغو الوتکو څخه په سمه کار واخیستل شي، نو ورسره په هغو ولایتونو د امنیت په ښه کیدو کې مرسته وشي چې امنیتي وضعیت یې ښه نه دی او د افغان حکومت وسله وال مخالفان په کې ډیر نفوذ لري.

دغه کارپوهان وايي د دې لپاره چې افغان پوځ یوازې د کشف لپاره د دغو الوتکو کار اخلي ورسره د بې پیلوټه الوتکو په عملیاتو کې د ملکي تلفاتو د پیښیدو اندیښنې هم راکمیږي.

طالبان وايي، تل یې د سولې د خبرو ملاتړ کړی
منبع : تاند   تاریخ: 9/30/2017

وسله وال طالبان وايي، دا تور بې اساسه دی چې ګنې دوی د سولې اراده او پروګرام نه لري او یوازې پر جګړې تمرکز لري.

وسله والو طالبانو نن په یوه خبرپاڼه کې ویلي چې پر طالبانو دا تور چې سولې ته لېوالتیا نه لري، بې اساسه تور دی.

د طالبانو په خبرپاڼه کې راغلي:

«د افغانستان د مسئلې سوله ایز حل د اسلامي امارت تګلاره وه او ده. نو د خپلې تګلارې د روښانه کولو لپاره یې په ۲۰۱۱میلادي کال کې د اړوند لوریو سره له توافق وروسته د قطر هیواد پلازمینې ته خپل تجربه کار او باوري سیاسي نمائندګان واستول، ترڅو دغه ځای د اسلامي امارت له خوا د سولې د پروسې د هڅو لپاره د تماس ځای حیثیت ولري.»

طالبانو دغه راز ویلي چې مشرانو یې په قطر کې خپلو استازو ته دنده سپارلې چې یوازې د افغانستان د مسلې د سوله ییز حل لپاره هڅې وکړي.

طالبانو دا اعلامیه وروسته له دې خپره کړه چې ګارډین ورځپاڼې د امریکايي چارواکو په قول وویل چې ولسمشر ټرمپ په نیویارک کې د افغانستان له ولسمشر محمد اشرف غني سره په کتنه کې له هغه په کلکه غوښتي چې د قطر له حکومته وغواړي چې د طالبانو دفتر بند کړي.

خو طالبان وايي چې د قطر«سیاسي دفتر د امارت یو واکمن ارګان دی. له هغه پرته د امارت بل هیڅ ارګان او شخص په دې برخه کې اوس یا راتلونکي کې پټ او یا ښکاره فعالیت نه کوي او نه اجازه ورکړل شوې ده.»

طالبانو په عین حال کې ادعا کړې چې دوی تل د سولې خبرو ته تیاري ښوولې خو دا مقابل لوری دی چې په ځلونو یې د سولې د پروسې مخه نیولې او اوس د دفتر تړلو ګنګوسې خپروي.

طالبانو په قطر کې د دوی د دفتر د تړلو هڅه د مقابل لوري د سولې ضد دریځ ښکارندویه بللې ده.

سره له دې چې تر دې پخوا طالبانو په خپلو اعلامیو کې د سولې له هلوځلو سره په ښکاره مخالفت څرګند کړی او په ځلونو یې د افغانستان د حکومت او نړیوالو وړاندیزونه رد کړي خو په خپله تازه اعلامیه کې د دې خلاف د سولې په خبرو کې د طالبانو د ګډون د ارادې یادونه کوي.

« په ۲۰۱۱ کال کې ټاکل شوې وه، په دوهم بون کانفرانس کې د اسلامي امارت د سیاسي دفتر هئیت ګډون وکړي او د مسئلې سوله ایز او واقعي حل ولټوي، خو د کابل ادارې یې د مخنیوي هڅه وکړه او امریکایانو تائید کړه. په همدې کال کې کله چې د اسلامي امارت سیاسي نمائندګان قطر ته ورسیدل، د کابل ادارې ورسره مخالفت وښود او د احتجاج په توګه یې له قطر څخه خپل سفیر کابل ته وغوښت.

په ۲۰۱۲ کال کې د فرانسې په شانټیلې کې د سولې اړوند کنفرانس څخه وروسته ټاکل شوې وه چې د ۲۰۱۳ کال په پیل کې په ترکمنستان کې یو بل کنفرانس جوړ شي او سولې ته لاره هواره شي، خو کابل یې مخالفت وکړ.

په ۲۰۱۳ کال کې له اړوند امریکايي لوري سره د یو لړ ملاقاتونو وروسته په دوحه کې د مذاکراتو لپاره رسماً دفتر پرانستل شو. خو مخکې له دې چې مذاکرات پیل شي، د کابل ادارې سملاسي د نوم او بیرغ تر پلمې لاندې مخالفت وکړ چې وروسته امریکا هم تائید کړ.»

طالبانو بیا بیا د افغانستان حکومت او د هغه ملاتړه امریکا د سولې د خبرو د لارې خنډ بللي او تاکید یې کړی چې اوس هم دوی د افغانستان د مسلې د سوله ییز حل غوښتونکي دي او دا یې تګلاره ده.

طالبانو د قطر د دفتر د بندېدو احتمال ته په اشارې خبرداری ورکړی چې که د سولې دا دروازه بنده کړای شي د جګړې د عواقبو مسوولیت به د دوی د مخالف لوري په غاړه وي.

دداعش مشر تازه غږیز پیغام خپور کړی
منبع : د امریکا غږ   تاریخ: 9/30/2017
دداعش مشر په ۲۰۱۴ کال کې دعراق دموصل ښار دنور په مسجد کې دخپل “خلافت” اعلان وکړ. که څه هم چې روسیې او سوریې څو ځله ادعا وکړه چې په هوایي بریدونو کې یې داسلامي دولت یا داعش دډلې مشر ابوبکر البغدادي وژلی خو هغه پرون پخپل تازه غږیز پیغام کې چې ګمان کیږي خپل غږ به یې وي دخپلو وسله والو نه غوښتي دي چې “په عراق کې او سوریه کې جګړه روانه وساتئ او په غرب بریدونه وکړئ.”

دا په تیر یو کال کې د بغدادي لومړنی غږیز پیغام دی چې خپریږي.‌داعش پدې تیر یو کال کې په عراق او سوریه کې دهغو سیمو ډیری دلاسه ورکړي چې دوي یې دخپل “خلافت” برخه ګڼي. بغدادي په غږیز پیغام کې پخپلو وسله والو غږ کړی چې په عراق، سوریه، سعودي عربستان، شمالي افریقا او دافریقا په نورو برخو کې “وسله په ځمکه کښینږدي”

دا غږیز پیغام د الفرقان خبري اژانس خپور کړی خو معلومه نده چې په کومه نیټه ثبت شوی. خو پدې پیغام کې دداعش مشر جاپان او متحده ایالاتو ته د شمالي کوریا داتومي وسلو دبرید دګواښ خبره کړې او دامریکا په مشرۍ دعراقي ځواکونو لخوا دعراق دموصل ښار دنیولو یادونه یې کړیده. عراقي ځواکونو دموصل په ښار کې دالنوري مسجد هم اوس نیولی چې بغدادي پکې په ۲۰۱۴ کال کې دخپل “خلافت” اعلان کړ.

دسوریې ځواکونه اوس لګیا دي دراقې ښار داسلامي دولت یا داعش نه نیسي. دا ښار د داعش عملیاتي مرکز ګڼل کیږي چې تقریباً په ټولې نړۍ بریدونه دهمدې ښار نه تنظمیږي.‌ چارواکي داسې ګمان کوي چې داسلامي دولت یا داعش دډلې مشر ابوبکر البغدادي ښایي دعراق دموصل او دسوریې دراقې ترمنځ په دښته کې پټ وي.‌ دامریکا متحده ایالاتو هغه چا ته چې دبغدادي داوسیدو ځای ور معلوم کړي د ۲۵ ملیوه امرکایي ډالرو انعام ټاکلی.

دروسیې ددفاع وزارت دهمدې کال په سر کې ویلي و چې بغدادي او دداعش څو قوماندانان یې دراقې ښار په څنډو کې پداسې حال کې وژلي چې هغوي غونډه درلوده خو امریکایي چارواکو بیا ویلي چې دهغه دوژل کیدو په هکله شواهد نلري.

 

برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
رئیس اجراییه: به هیچ کشوری حق وتو را در سیاست خارجی افغانستان نمی‌ دهیم
منبع : باختر   تاریخ: 9/30/2017
داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه ، امروز در یک نشست خبری در دهلی جدید گفت که مردم افغانستان در سیاست خارجی‌ کشورشان، حق وتو را برای هیچ کشوری نخواهند داد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، رئیس اجراییه کشور که به منظور اشتراک در نمایشگاه تجارتی گذار به سوی رفاه و دیدار و ملاقات با رهبران هند در دهلی جدید به سر می برد، برگزاری نشست تجار افغانستان، هند و ایالات متحده امریکا را فرصت تازه فرا راه روابط تجاری و اقتصادی میان کابل و دهلی عنوان کرد و گفت که چنین نشست ‌هایی راه را برای پیشرفت و ترقی افغانستان باز می‌کند.
داکتر عبدالله عبدالله، از حضور پررنگ سرمایه‌ گذاران و صنعت ‌کاران افغانستان در نمایشگاه دهلی جدید سپاس‌ گزاری کرد و گفت که در حاشیۀ نمایشگاه موافقت‌نامه ‌هایی میان شرکت‌های خصوصی سه کشور به امضا رسیده است. رئیس اجراییه کشور، با بیان این‌ که افغانستان می‌ خواهد، نقش پیوند دهنده و وصل‌ کننده را در عرصۀ تجارتی، اقتصادی و ترانزیتی در منطقه ایفا نماید، گفت که روابط نزدیک کابل، دهلی و واشنگتن، منجر به تأمین ثبات در افغانستان خواهد شد.
داکتر عبدالله عبدالله، هند و ایالات متحده را دو شریک و متحد قابل اعتماد افغانستان عنوان کرد و اضافه نمود که این دو کشور در سال ‌های اخیر در عرصه‌ های مختلف افغانستان را یاری رسانده‌اند.
رئیس اجراییه، حادثۀ تروریستی چهارشنبه در کابل را محکوم کرد و گفت که چنین حوادثی نمی‌ تواند فرصت‌ ها را از مردم افغانستان بگیرد و حرکت مشروع ما را در راستای صلح، ثبات و انکشاف متوقف سازد.
داکترعبدالله عبدالله تصریح کرد: آنهایی ‌که در ناآرامی کشورها اهداف خود را دنبال می‌ کنند، باید بدانند که به نتیجه نخواهند رسید. راه رسیدن به هدف مشروع، تعامل، همکاری و ارتباط سازنده می‌باشد.
رئیس اجراییه با بیان این ‌که در برخی کشورها در تعریف منافع ‌شان مشکل وجود دارد، گفت که توقع ما از کشور های منطقه این است که منافع ملی، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی ما را احترام بگذارند.
داکترعبدالله عبدالله در پیوند به نگرانی‌ های پاکستان گفت که روابط و دوستی با یک کشور به معنای قطع رابطه با کشور های دیگر نیست.
رئیس اجراییه افغانستان خاطر نشان ساخت: «افغانستان هیچ وقت تهدیدی برای کشورهای منطقه نخواهد بود و اگر کشوری خواسته باشد که نسبت به روابط افغانستان با کشورهای دیگر حق وتو قایل شود، مردم افغانستان اجازه نخواهند داد.»
داکتر عبدالله عبدالله دربارۀ همکاری‌های امنیتی کابل- دهلی صحبت کرد و گفت که این همکاری‌ها در مقابله با تهدیدات مشترک صورت گرفته و کابل هیچ محدودیتی در تماس با دهلی جدید ندارد.
رئیس اجراییه ، امروز با رئیس ‌جمهور، صدراعظم، وزیر خارجه و برخی دیگر از مقامات جمهوری هند دیدار خواهد کرد. 
                 
اورپايي ټولني دافغانانو ژوند له جدي خطرسره مخ کړی
منبع : خبریال ډاټ کام   تاریخ: 9/30/2017

اروپايي ټولني دنږدې لس زره افغانانو ژوند دمرګ او شکنجې سره مخامخ کړی دی. دبښني نړیوال سازمان وايي چې هغه افغانان کوم چې داروپا له لوري بیرته افغانستان ته استول کیږي ژوند یي له جدي خطر سره مخامخ دی او اروپايي ټولنه باید ددغه کار مخه ونیسي.

اروپايي ټولني پلان لري چې په زرهاوو هغه افغانان له خپلي خاوري وباسي کوم چې دغلته یي دکډوالۍ کیسونه نه دي منل شوي. ددغو کسانو څوجوپي په تیرو څو میاشتو کې له آلمان، ناروي او سویډن څخه ایستل شوي دي. دبښني نړیوال سازمان (ایمنستي انترنیشنل) ویلي چې داروپايي ټولني یو شمیر ملکونه په جبر افغانان په داسي حال کې بیرته افغانستان ته شړي چې هلته جګړه ده، بشري تیري روان دي، اختطافونه اووژني هره ورځ زور اخلي.

ددغه سازمان یوې مشري څیړندويي چې اروپا کې یې دافغان کډوالو په باب پلټني کړي ویلي اروپايي ټولني په خپل دې کار سره نړیوال معیارونه ترپښو لاندي کړي او ددغو زرګونو افغانانو ژوند یي له جدي خطر سره په داسي حال کې مخامخ کړی چې په افغانستان کې امن نه شته او هیڅ یوه داسي سیمه هم څوک نه شي ښودلای چیرته چې امن وي.

دبښني دنړیوال سازمان دافغانستان دبرخي څیړندويي هوريي مصدق ویلي چې اروپآيي ټولنه باید دا کار ژر تر ژره ودروي، او دا چې اروپايي ټولنه داجباري شړلو له پالیسي کار اخلي دا دهغو افغانانو هیلي له خاورو سره خاوري کوي چې دیوه امن سیمي په خاطر په خطرناکو لارو اروپا ته رسیدلي او که بیرته خپل ملک ته واستول شي نو حالت ترهغه ډير ناامنه دی چې دوي دلته ول.

شمیري ښيي چې د ۲۰۱۵ او ۲۰۱۶ کلونو تر منځ له اروپا څخه دافغانانو دبیرته ستنیدلو ګراف ۳۰۰ سلنه لوړ والی  ښيي او دا په دې مانا چې له ۳۲۹۰ څخه چې زړه شمیره وه دا شمیره ۹۴۶۰ ته لوړه شوي ده. په همدي حال کې په افغانستان کې دولسي خلکو دمرګ ژوبلي شمیره هم مخ پر لوړیدو ده. دملګرو ملتونو سازمان یوه تازه شمیره ښيي چې په ۲۰۱۶ کال کې ۱۱۴۸۰ کسان دغلته یا مړه او یا هم ژوبل شوي ول. په همدې حال کې یوناما د ۲۰۱۷ کال په لومړیو شپږو میاشتو کې دغلته دمرګ ژوبلي شمیره ۵۲۳۴ ښولي ده.